کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ مهم‌ترین درس که باید پیش از دهه ۳۰ زندگی خود یاد بگیرید

برای هر کسی درس هایی هست که باید پیش از ورود به دهه ۳۰ زندگی‌اش یاد بگیرد. با یادگیری این درس ها، خودتان را آماده سال‌هایی فوق‌العاده در دهه ۳۰ زندگی خود می‌کنید.

دهه 30

به گذشته زندگی‌ام می‌نگرم و شکی نیست که نمی‌خواهم به دوره‌ی نوجوانی‌ام بازگردم_بیش از اندازه مایه‌ی سرافکندگی است. دهه‌ی ۲۰ زندگی‌ام واقعا پر از خوشی بود و پس از آن با نزدیک شدن به سی سالگی، اضطراب به سراغم آمد. از آن‌چه با زندگی‌ام انجام می‌دادم و آن‌چه به جای سه دوره‌ی قهرمانی در مسابقات بیر پنگ، می‌توانستم در دوران کالج انجام دهم، شگفت‌زده شدم. ولی حالا که در دهه ۳۰ از زندگی‌ام هستم باید بگویم که عالی است. من از آن لذت می‌برم.

به جای تمرکز بر آن‌چه رخ نداده است، بر چیزی که رخ داده تمرکز کنید! برای هر کسی درس هایی هست که باید پیش از ورود به دهه ۳۰ زندگی‌اش یاد بگیرد. با یادگیری این درس ها، خودتان را آماده سال‌هایی فوق‌العاده در دهه ۳۰ زندگی خود می‌کنید.

۱.با آشپزخانه آشنا شوید

رامن و غذاهای بردنی برای روزهای کالج مناسب بود ولی شما دیگر نمی‌خواهید هر شب از این غذاها بخورید. اگر دقیقا نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، از یک دوستی که استاد درست کردن غذاهای خوشمزه در آشپزخانه است بخواهید تا فوت و فن‌هایی را به شما بیاموزد. یا می‌توانید با چند تا از بهترین دوستان‌تان به یک کلاس آشپزی بروید. اگر ترجیح می‌دهید در آشپزخانه خودتان آشپزی یاد بگیرید یا هیچ کلاس آشپزی دوروبرتان نیست، می‌شود به جای آن در یک کلاس آشپزی بر خط شرکت کنید.

۲.درک بهتری از ماندگاری یک چیز داشته باشید

این‌گونه که پیدا است امروز شمار افرادی که خالکوبی می‌کنند از کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند، با سرعت زیادی پیشی می‌گیرد. اگر شما به فکر خالکوبی هستید، مطمئن باشید این چیزی است که باید یک عمر را با آن سپری کنید. اگرتصمیم شما این ‌است که این کار همان چیزی است که می‌خواهید، مطمئن شوید درباره‌ی نقش بستن این خالکوبی فکرهای‌تان را کرده‌اید. اگر نتوان خالکوبی را به آسانی در محیط کار پوشاند، ممکن است فرصت‌های شغلی آینده‌تان به خطر بیفتد.

۳.از پوشش بیمه خود آگاه باشید

هیچ چیز بیش‌تر از بیمه، حکایت از افزایش سن ندارد، این‌طور نیست؟ قرار نیست شما در این زمینه یک کارشناس باشید، ولی آشنا بودن با انواع بیمه‌هایی که ممکن است در طول زندگی به آنها نیاز پیدا کنید، برای‌تان اهمیت دارد. اگر اجاره می‌پردازید، به بیمه‌ی اجاره‌دهندگان نیاز خواهید داشت و زمانی که این کار را کردید، به بیمه‌ی مسکن تغییر خواهد یافت. انواع دیگر بیمه که اهمیت دارند عبارتند از سلامتی، بازنشستگی و اگر هم خودرو داشته باشید، احتمالا خودرو هم خواهد بود. شاید این‌ها شما را گیج سازد ولی کارشناسان بیمه‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند تا بیمه نامه‌های گوناگون را بشناسید و آنها را مقایسه کنید.

۴.بدانید چگونه بی‌پرده سخن بگویید

شاید زمانی که به کالج می‌رفتید، انجام سخنرانی در سالن سخنرانی، کار ساده‌ای نبود، ولی آن روزها را پشت سر گذاشته‌اید. باید بتوانید پیش از رسیدن به دهه‌ی سوم زندگی‌تان، در نشست‌ها به سخنرانی بپردازید. البته که شاید دلهره‌آور باشد و چه بسا مردم با آن‌چه باید بگویید، موافق نباشند، ولی اعتلای صدا و عقیده‌تان در آن‌چه باید بگویید، اهمیت دارد.

۵.دست از مقایسه خود با دیگران بردارید

مقایسه‌ی خودتان با افراد پیرامون را تمام کنید. این‌که از نظر حرفه‌ای و شخصیتی با افرادی که همسن شما هستند –یا جوان‌ترند- در جایگاه یکسانی قرار ندارید، معنی خاصی نمی‌دهد. ما همگی راه خودمان را می‌رویم و راهمان احتمالا نمی‌تواند مانند هم باشد. از مسیری که در زندگی می‌پیمایید اطمینان حاصل کنید، اگر می‌خواهید چیزی را تغییر دهید، برای انجام آن دست به کار شوید.

۶.یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید

می‌دانم گفتن این جمله آسان‌تر از عمل کردن به آن است. یادم می‌آید برایم مایه‌ی شگفتی بود که یاد بگیرم، با مشکل پاهایم کنار بیایم و راستش را بخواهید هنوز هم دارم روی این مسئله کار می‌کنم. ولی من دارم یاد می‌گیرم چگونه با آغوش باز کمی و کاستی‌های خودم را بپذیرم و امیدوارم شما هم بتوانید چنین کنید. وقتی این کار را بکنید، خواهید دید همان چیزها چقدر فوق‌العاده آن‌چه را هستید می‌سازند. و همین یگانگی است که افراد را جالب توجه می‌سازد و سبب می‌شود آنها به همان نسبت دوست داشتنی باشند، هیچ کس به شگفت‌انگیزی شما نیست. از یگانگی خودتان لذت ببرید و به آن افتخار کنید. بی‌شک این انرژی مثبت، از شما به بیرون متساعد می‌شود و باعث می‌شود مردم هم، همان عشق و ستایش را نثار شما کنند.

۷.در مصرف الکل، میانه روی را فراموش نکنید

در دهه‌ی ۲۰ زندگی‌تان، میانه روی در انجام هر چیزی، به نظر کاربردی نمی‌آمد ولی امروز شما کمی آگاه‌تر شده‌اید و می‌دانید که باید چنین باشد. الکل مانند نمک است – آن را به یک غذای خوب می‌افزایند ولی عاقلانه نیست (یا برای بدن‌تان خوب نیست) که آن را به هر چیزی بیفزایید. دیگر مانند ۲۲ سالگی این حس را ندارید که تمام شب را در مهمانی بگذرانید و صبح روز بعد به سر کار بروید.

۸.حساب و کتاب دارایی‌هایتان را به‌دست بگیرید

نترسید. من نمی‌گویم شما باید پول هنگفتی داشته باشید، ولی باید بدانید چگونه یک بودجه برای خود تنظیم کنید و به آن پایبند بمانید. من به این هم امیدوار هستم که شما بدانید چگونه دخل و خرج خود را با هم متوازن سازید و در حالتی خوش‌بینانه، بدهی کارت اعتباری خود را به موقع پرداخت کنید تا پولی را که با زحمت به‌دست آورده‌اید صرف پرداخت دیرکرد قبض‌ها و بهره نکنید. ابزارک‌های بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا با به کارگیری آنها دارایی‌های خود را مستقیم و از درون همان گوشی هوشمند، مدیریت کنید. چند مورد را از اینترنت بگیرید و با آنها کار کنید البته اگر تا به حال چینن ابزارک‌هایی نداشتید.

۹.بدانید چگونه کارها را خودتان انجام دهید

نباید همیشه با تعمیرکار تماس بگیرید. بسیاری از کارهای کوچک خانگی هستند که می‌توانید خودتان و با درصد کوچکی از همان هزینه انجام دهید. به لطف یوتیوب و اینترنت، شما می‌توانید ویدئوهای شیوه‌ی انجام کارها را بیابید که در انجام بیش‌تر کارهای خانگی راهنمای شما خواهند بود. بیش‌تر فروشگاه‌های بهسازی خانه‌ها هم‌، برای تعمیرهای ساده‌، کلاس‌های درس گروهی و رایگان برگزار می‌کنند. با این کار نه تنها پول خود را صرفه‌جویی و پس‌انداز کرده‌اید، بلکه رضایت انجام کاری را به‌دست آورده‌اید که پیش از آن فکر نمی‌کردید بتوانید انجام دهید.

۱۰.خوردن غذاهای سالم را آغاز کنید

این مورد به همان نکته‌ی نخست بحث‌مان بر می‌شود. اگر در خانه به آشپزی بپردازید، احتمال این‌که غذای سالمتری بخورید بیش‌تر است. داشتن یک رژیم غذایی سالم و به خوبی متعادل شده، در دراز‌مدت برای‌تان سودمند خواهد بود. ولی بی‌شک منظور ما این نیست که شما نمی‌توانید هر از گاه از خوردن یک کیک فنجانی، لذت ببرید. در حقیقت، ما مشوق این کار هستیم چرا که هر چه باشد شما باید از زندگی‌تان هم لذت ببرید.

۱۱.به یک زبان دیگر سخن بگویید

اگر ۳۰ سالتان شده و هنوز این کار را انجام نداده‌اید، نترسید. فقط بدانید اکنون زمانش رسیده است که شروع کنید. می‌توانید دایره‌ی واژگان خود را در یک انجمن محلی یا با استفاده از یکی از ابزارهای پرشمار بر خط یادگیری زبان، گسترش دهید. این کار نه تنها دلیل خوبی برای شما خواهد بود تا به جایی جدید سفر کنید و از مهارت جدیدتان استفاده کنید بلکه شما را در محیط کار از مزیت برخوردار می‌سازد.

۱۲.از صمیم قلب ریسک کنید

شاید در این میان قلبتان بشکند، ولی ممکن است شگفتی‌هایی را بیابید که پیش از آن هرگز تصور آن را هم نداشته‌اید. با قرار دادن خودتان در معرض عشق، ممکن است کسی نصیبتان شود که همه‌ی عمرتان را با او سپری کنید یا می‌تواند داستان‌های بزرگی را برای شما به ارمغان آورد که در آینده آنها را بازگو کنید. در هر صورت، ارزش ریسک کردن را دارد. در پایان کار، به ندرت موفقیت ما با پولی که در بانک داریم سنجیده می‌شود، این غنای قلبمان است که موفقیتمان را با آن می‌سنجند.

اگر به تولد ۳۰ سالگی خود نزدیک می‌شوید، تولدتان را تبریک می‌گویم و ورودتان به این برهه‌ی فوق‌العاده از زندگی را خوشامد می‌گویم. و اگر در دهه ۳۰ از زندگی خود هستید، چه اندرزهایی از درس های زندگی هست که می‌خواهید به فهرست من بیفزایید؟

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: لایف هک

 موضوع محوری:

درس های زندگی قبل از دهه ۳۰ زندگی

بازده

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی