۱۲ عامل افزایش سروتونین(هورمون ضد افسردگی) - مجله کسب و کار بازده

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ عامل افزایش سروتونین(هورمون ضد افسردگی)

سروتونین چیست ؟

سروتونین ، یا هورمون ضد افسردگی یا هورمون شادی و سرخوشی ماده شیمیایی مهمی در مغز است که به عنوان انتقال‌دهنده عصبی شناخته می‌شود. انتقال‌دهنده عصبی، مولکولی در مغز است که به سلّول‌های عصبی کمک می‌کند که با یکدیگر کار کنند. یکی از نقش‌ها و وظایفی که سروتونین در مغز دارد، عمل کردن به عنوان پلیس راهنمایی و رانندگی برای سایر انتقال‌دهنده‌های عصبی است. بدون وجود سروتونین به مقدار کافی، بسیاری از فعالیت‌های بدن و از جمله حالات روحی، تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این ماده نزد افکار عمومی به عنوان جاری کننده احساس خوب شناخته شده است. به همین دلیل بعضا به آن هورمون ضدافسردگی می گویند. این هورمون عکس ملاتونین عمل می کند.

سروتونین

تحقیقات نشان داده اند که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس،اضطراب، هراس و خشم بیش از حد می گردد درصورتي که کاهش آن حالات افسردگي و دلتنگي و خواب‌آلودگي را سبب مي‌شود سروتونین بر روی خلق و خو و سایر عملکردهای فیزیولوژیکی بدن از قبیل: تعادل، انرژی، تغذیه، خواب و جفت گیری تاثیر می گذارد. این ماده یا هورمون به طور طبیعی از مغز ترشح می شود. اما گاهی حجم آن در خون پایین می آید، زیرا مقداری بازجذب و یا دفع می شود.

مطلب مرتبط : ۸ روش برای افزایش اندورفین در مغز

سروتونین یکی از ناقل‌های عصبی فعال در سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش است. نقش آن در لوله گوارش این است که هضم غذا را کنترل می‌کند درحالی‌که در سیستم عصبی مرکزی نقش کنترل خلق و خوی، خواب، اشتها، قدرت یادگیری و حافظه را بر عهده دارد.

سروتونین همچنین در ساخت استخوان‌ها نیز نقش دارد. کمبود این هورمون در خون باعث افزایش حالاتی مانند افسردگی، دلهره، دردهای میگرنی، فشارخون بالا و بی‌خوابی می‌شود.

در ادامه ۱۲ عامل معرفی می شود که این هورمون را در مغز به طرق مختلف افزایش می دهند و شما را از مشکلاتی مانند افسردگی و بی‌خوابی نجات می دهند.

مطلب مرتبط : ۱۰ روش افزایش دوپامین در مغز

۱۲ عامل افزایش سروتونین یا هورمون شادی و سرخوشی در ادامه فهرست شده اند:

۱. موز :

افزایش دهنده سروتونین

۲. فلفل کاین :

کاهش دهنده افسردگی

۳. گردو :

ماده مغزی مغز از طریق امگا ۳

۴. اسموتی سبز :

افزایش دهنده ی انرژی

۵. سبزیجات :

افزایش دهنده ی انرژی

۶. خندیدن :

عامل ترشح هورمون شادمانی

۷. آب :

هیدراسیون کننده ، افزایش دهنده انرژی ، و کاهش دهنده استرس

۸. بادام :

سرشاز از غذای مغز یعنی منیزیوم

۹. سولفات منیزیوم :

آرامش بخش

۱۰. جو :

کاهش دهنده ی افسردگی

۱۱. پیاده روی :

افزایش دهنده سروتونین و سلامت مغز

۱۲. طبیعت :

آرامش بخش جسم و ذهن

مطلب مرتبط : ۱۰ راه افزایش اکسی توسین(هورمون عشق) در بدن

عکس نوشته ی زیر تاثیر این ۱۲ عامل  را بازنگاری می کند:

سروتونین, افزایش سروتونین, عوامل افزایش سروتونین, هورمون شادی, هورمون سرخوشی, عکس نوشته


سایت کسب و کار کسب و کار بازده

منبع: پاور آو پوزیتیویتی

سروتونین هورمون شادمانی یا هورمون ضد افسردگی


نوشته های مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

  1. آرمین گفت:

    کافئین یکی از نابودکننده‌های واقعی سروتونین محسوب می‌شود. احتمالاً می‌گویید نوشیدن یک فنجان قهوه باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود اما باید بدانید که این آرامش کاملا موقتی و زودگذر است. اگر آزمایش داده‌اید و مشخص شده است که میزان سروتونین بدنتان کم است از نوشیدن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زای حاوی کافئین بپرهیزید.کافئین باعث کاهش و از بین بردن سروتونین میشود لطفا آنهایی که کمبود سروتونین دارن به هیچ عنوان قهوه ونوشیدنی انرژی زا وکافئین دار مصرف نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی