کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آدم های سمی: ۱۲روش برخورد با آدم های سمی

طرز برخورد با آدم های سمی چگونه است؟ آدم سمی  مخالف منطق است. باید در برخورد با آدم های سمی جانب احتیاط را رعایت کرد. عده‌ای از این آدم ها بدون توجه به اثرات منفی ناشی از این امر بر اطرافیان خود، خوش و خرم هستند، و عده‌ای دیگر از آن‌ها، از ایجاد آشوب و تحریک سایر افراد لذت می‌برند. در هر صورت، این افراد پیچیدگی، نزاع، و از همه بدتر، استرس غیرضروری ایجاد می‌کنند.

۱۲روش برخورد با آدمهای سمی

مطالعات نشان داده‌اند که استرس می‌تواند تاثیر منفی و طولانی‌مدت بر مغز بگذارد. قرار‌گیری در معرض استرس چند روزه، اثربخشی نورن‌ها در هیپوکامپ مغز (بخش مهمی از مغز که مسئول استدلال و حافظه است) را کاهش می‌دهد. استرس برای مدت چند هفته‌ای، آسیب‌های غیرقابل برگشت به شاخه‌های سلول‌های عصبی (شاخه‌های کوچکی که سلول‌های مغزی برای اطلاع‌رسانی با یکدیگر از آن استفاده می‌کنند) وارد می‌کند، و استرس برای دوره‌های چند ماهه، می‌تواند به تخریب دائمی نورون‌ها منتهی شود. استرس، تهدید خطرناکی علیه موفقیت شما است و وقتی از کنترل خارج می‌شود، مغز و عملکرد شما تخریب ‌می‌شود.

بیشتر منبع‌های استرس شغلی، به سادگی قابل شناسایی هستند. منابع غیرمنتظره‌ی استرس، شما را وارد شوک می‌کنند و بیش از سایر موارد، به شما آسیب می‌رسانند.

مطلب مرتبط : ۵۰ نشانه که رابطه شما سمی است و باید خودتان را نجات دهید

توانایی برای مدیریت احساسات و آرام ماندن در شرایط تحت فشار، ارتباط مستقیمی با عملکرد شما دارد. تلنت اسمارت، تحقیقاتی روی یک میلیون نفر انجام ‌داده ‌است و دریافته ‌است که ۹۰ درصد از افراد دارای بهترین عملکرد، در مدیریت احساسات خود در زمان فشار و آرام ماندن و حفظ کنترل بر خود، مهارت‌ دارند. یکی از بزرگ‌ترین موهبت‌های این افراد، توانایی آن‌ها بر خنثی‌سازی اثرات آدم سمی است. آن‌ها دارای راهبردهای اثرگذاری هستند که آدم سمی را از ادامه‌ی کار خود ناتوان می‌سازد.

راهبردهای متعدد اثربخشی را بررسی ‌کرده‌ام که افراد موفق در زمان مواجهه با آدم های سمی به ‌کار می‌گیرند.

در ادامه ۱۲ مورد از بهترین این راهبردها را بیان خواهم ‌کرد. برای مواجهه‌ی اثربخش با آدم سمی ، نیاز است که از رویکردی استفاده ‌شود تا شما را قادر سازد، آن‌چه را می‌توانید کنترل‌ کنید، کنترل ‌کنید و آن‌چه را نمی‌توانید کنترل‌ کنید، محدود کنید. امر مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که مسئول چیزهایی فراتر از توانایی شناسایی خود هستید.

۱. آدم های سمی محدودیت ایجاد می‌کنند (خصوصاً برای افراد معترض)

افراد معترض و منفی، همیشه خبر بد هستند، چرا که در مشکلات خود غوطه‌ور می‌شوند و از متمرکز شدن بر مشکلات باز می‌مانند. آن‌ها می‌خواهند سایر افراد وارد اجتماع تاسف برانگیزشان شوند تا نسبت به خود احساس بهتری پیدا کنند. سایر افراد، از گوش‌دادن به این افراد، تحت‌ فشار قرار می‌گیرند، چون نمی‌خواهند دل‌سنگ یا گستاخ شناخته ‌شوند، اما مرز باریکی بین سنگ صبور بودن و گرفتاری در چرخه‌ی احساسی منفی سایرین وجود دارد.

می‌توانید با در نظر گرفتن محدودیت‌ها، و فاصله‌ گرفتن از این افراد در مواقع ضروری، از این اتفاق اجتناب‌ کنید. به این شکل به قضیه نگاه ‌کنید: اگر قرار باشد فرد معترض، تمام بعدازظهر گوشه‌ای بنشیند و سیگار بکشد، شما هم در کنار وی خواهید نشست و دود سیگار آن‌ها را استشمام خواهید کرد؟ شما باید از این افراد فاصله بگیرید. بهترین کار برای اعمال محدودیت در قبال این افراد، طرح این پرسش از آن‌ها است که چه برنامه‌ای برای حل مشکل دارند. در قبال این پرسش شما، یا ساکت خواهند شد یا مکالمه را به مسیر مولدی هدایت خواهند کرد.

مطلب مرتبط : ۱۲ کار که افراد سمی انجام می‌دهند و نحوه برخورد با آن‌ها

۲. آن‌ها در جنگ شکست نخواهند خورد

افراد موفق می‌دانند، زنده‌ ماندن در یک جنگ، خصوصاً اگر حریف شما یک آدم سمی باشد چقدر اهمیت ‌دارد. در شرایط بروز تضاد، احساسات کنترل‌ نشده باعث می‌شود شما روی نظر خود پافشاری‌ کنید و وارد نبردی شوید که می‌تواند شدیداً به شما آسیب وارد کند. وقتی احساسات خود را می‌شناسید و به آن‌ها واکنش نشان ‌می‌دهید، قادر خواهید شد تا نبردهای خود را عاقلانه انتخاب‌ کنید و تنها زمانی روی نظر خود پافشاری‌ کنید که زمان مناسبی باشد.

۳. آدم های سمی رشد می‌کنند

آدم سمی به این دلیل که رفتار غیرمنطقی از خود نشان ‌می‌دهد، شما را به جنون می‌کشاند. هیچ اشتباهی نکنید، رفتار آن‌ها بدون استدلال است. پس به خود اجازه ندهید واکنش احساسی به آن‌ها داشته ‌باشید و درگیر آشفته‌بازار آن‌ها شوید. هرچه فرد غیرمنطقی‌تر و پرت‌تر باشد، رها کردن خود از تله‌های آن‌ها ساده‌تر خواهد بود. از تلاش ‌کردن برای پیروز شدن بر آن‌ها در بازی آن‌ها دست بردارید. فاصله‌ی احساسی بین خود و آن‌ها ایجاد کنید و تعاملات خود را مشابه با یک پروژه‌ی علمی پیش ببرید (اگر از این ترکیب خوش‌تان نمی‌آید، می‌توانید فرض‌ کنید روانشناس آن‌ها هستید). نیازی نیست که به آشوب احساسی ایجاد شده توسط آن‌ها واکنش نشان‌دهید، صرفاً به حقایق واکنش نشان ‌دهید.

مطلب مرتبط : ۱۲ ویژگی آدمهای سمی را بشناسید

۴. آدم های سمی نسبت به احساسات خود آگاه می‌مانند

حفظ فاصله‌ی احساسی، نیازمند آگاهی است. اگر نتوانید تشخیص‌ دهید چه اتفاقی در شرف وقوع است، نمی‌توانید مانع افراد شوید تا شما را تحت‌فشار قرار ندهند. گاهی خودتان را در وضعیتی می‌بینید که نیاز خواهید داشت دوباره متمرکز ‌شوید و بهترین مسیر پیش‌رو را برگزینید.  این کار مناسب است و نباید نگران زمانی باشید که باید برای انجام این کار صرف ‌شود. به این شکل به قضیه نگاه‌ کنید: اگر یک فرد نامتعادل ذهنی در خیابان به شما نزدیک‌ شود و به شما بگوید که جان‌اف‌کندی است، احتمال این‌که بخواهید اشتباه وی را اصلاح‌ کنید، اندک است. وقتی خود را با همکاری می‌بینید که اندیشه‌ای به همین ‌اندازه اشتباه دارد، گاهی بهتر است لبخندی بزنید و از کنار وی رد شوید. اگر قرار باشد اشتباه همه را اصلاح ‌کنید، بهتر است اندکی فکر کنید که بهترین روش برای انجام این کار چیست؟

۵. آدم های سمی مرزهایی ایجاد می‌کنند

این‌جا، حوزه‌ای است که بیشتر افراد کوتاه می‌آیند. آن‌ها احساس می‌کنند چون با فردی کار یا زندگی می‌کنند، هیچ روشی برای کنترل آشوب وجود ندارد. این امر به هیچ‌ وجه درست نیست. وقتی روشی برای رشد نسبت به یک فرد پیدا کردید، رفتار آن‌ها را پیش‌بینی پذیرتر و درک آن‌ها را ساده‌تر خواهید دید. این امر، شما را مجهز می‌کند تا تشخیص ‌دهید زمان مناسب برای کنار آمدن با آن‌ها و زمان مناسب برای کنار نیامدن با آن‌ها کی است. برای مثال، حتی اگر با یک فرد، همکاری نزدیکی در یک تیم کاری دارید، این بدان معنی نیست که باید سطح مشابه ای از تعاملات یک‌ به ‌یک با آن‌ها، مشابه با سایر اعضای تیم داشته‌ باشید.

می‌توانید مرزهایی ایجاد کنید، اما باید این کارها را با هشیاری و پیش‌دستی انجام‌ دهید. اگر اجازه ‌دهید امور به شکل طبیعی اتفاق ‌افتند، خود را محکوم به این کرده‌اید که دائماً درگیر مکالمات مشکل شوید. اگر مرزهایی ایجاد کنید و نسبت به این امر تصمیم‌گیری کنید که کی و کجا درگیر افراد این‌چنینی می‌شوید، می‌توانید بخش زیادی از آشوب را کنترل ‌کنید. تنها ترفندی که باید به کار بندید این است که پابرجا بمانید و در مواقعی که فردی تلاش می‌کند مرزهای شما را رد کند، آن‌ها را حفظ‌ کنید.

مطلب مرتبط : ۹ نشانه که وقتش رسیده آدم سمی را از زندگی‌تان بیرون کنید

۶. آدم های سمی اجازه نمی‌دهند کسی لذت‌شان را محدود کند

وقتی حس شادی و رضایت شما از نظرات سایر افراد مشتق می‌شوند، تسلط بر شادی خود را از دست‌ داده‌اید. وقتی افراد دارای هوش هیجانی، احساس خوبی نسبت به کاری دارند که انجام‌ داده‌اند، اجازه‌ نمی‌دهند نظرات یا کنایه‌های سایرین، آن را از بین ‌ببرد.

اگرچه از بین ‌بردن واکنش‌های خود به آن‌چه سایرین فکر می‌کنند، غیرممکن است، نیازی نیست خود را با سایرین مقایسه ‌کنید، و همیشه می‌توانید نظرات سایر افراد را نادیده ‌بگیرید. به این ترتیب، بدون توجه به این‌که افراد زهرآلود به چه فکر می‌کنند یا چه کاری انجام می‌دهند، ارزش شما از درون شما ایجاد می‌شود. بدون توجه به آن‌چه سایر افراد در یک لحظه نسبت به شما فکر می‌کنند، یک چیز قطعی وجود دارد و این است که هرگز به اندازه‌ی آن‌چه آن‌ها باور دارند شما خوب یا بد هستید، خوب یا بد نیستید.

۷. آدم های سمی بر مشکلات متمرکز نمی‌شوند، بلکه صرفاً بر راه‌حل‌ها متمرکز می‌شوند

این‌که تمرکز خود را به کجا معطوف می‌کنید، وضعیت عاطفی شما را مشخص می‌کند. وقتی بر مشکل پیش‌روی خود متمرکز می‌شوید، عواطف و احساسات منفی را ایجاد می‌کنید و آن را ادامه می‌دهید. وقتی بر اقدامات لازم برای بهتر کردن خود و شرایط خود متمرکز می‌شوید، حس تاثیرگذاری فردی به شما دست خواهد داد که عواطف مثبتی ایجاد می‌کند و استرس را کاهش ‌می‌دهد. وقتی با آدم سمی روبه‌رو می‌شوید، تمرکز بر این امر که چقدر احمق و مشکل‌آفرین هستند، بر شما غلبه خواهد کرد. فکر کردن به میزان مشکل‌آفرینی این افراد برای خود را رها کنید، و در عوض بر اقدامات لازم برای مدیریت آن‌ها تمرکز کنید. این امر، با اعطای کنترل به شما، شما را اثربخش‌تر می‌کند و میزان استرسی را که در مواجهه با این افراد تجربه می‌کنید کاهش ‌می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۹ روش عالی که با آدمهای سمی به راحتی کنار بیایید

۸. آدم های سمی فراموش نمی‌کنند

افراد دارای هوش هیجانی، سریعاً می‌بخشند، اما این بدان معنی نیست که فراموش ‌می‌کنند. بخشندگی نیازمند رها کردن آن چیزی است که رخ‌ داده است، تا بتوان از بحران عبور کرد. این بدان معنی نیست که به فرد متخلف، فرصت دیگری بدهید. افراد موفق، تمایلی ندارند به دلیل اشتباهات سایرین، در باتلاق فرو روند، لذا آن‌ها را سریعاً رها می‌کنند و تلاش می‌کنند تا از خود در برابر آسیب‌های آینده محافظت ‌کنند.

۹. آدم های سمی هیچ صحبت منفی به زبان نمی‌آورند

گاهی منفی‌نگریِ سایر افراد را جذب می‌کنید. هیچ عیبی ندارد نسبت به برخوردی که فردی دیگر با شما دارد، احساس بدی داشته ‌باشید، اما صحبت منفی از زبان خود شما (اندیشه‌های شما درباره‌ی احساسات خودتان) می‌تواند منفی‌نگری را تشدید کند یا به شما کمک می‌کند از آن بگذرید. صحبت منفی از زبان خود شما، غیر واقع‌گرایانه، غیرضروری، و خودتخریبی است. این کار، شما را در چرخه‌ی احساسی رو به پایینی قرار می‌دهد که خارج‌ شدن از آن مشکل است. باید از صحبت منفی راجع ‌به خود به هر قیمتی خلاص ‌شوید.

۱۰. آدم های سمی میزان کافئین مصرفی خود را محدود می‌کنند

مصرف کافئین، ترشح آدرنالین را تحریک می‌کند. آدرنالین، منبع واکنش “بجنگ یا در برو” است، سازوکاری برای بقا که شما را وادار می‌کند تا در رویارویی با تهدید، یا بایستید و بجنگید یا پا به فرار بگذارید. این ساز وکار، برای رسیدن به واکنش سریع‌تر، تفکر منطقی را به حاشیه می‌راند. این رویکرد، در رویارویی با یک خرس، بسیار هم عالی است، اما وقتی در راهروی محل کار، با یک همکار عصبانی روبرو می‌شوید، اصلاً مناسب نیست.

۱۱. آدم های سمیبه اندازه‌ی کافی می‌خوابند

من این کار را بارها طی سالیان گذشته انجام‌ داده‌ام، و زبان‌ام از بیان اهمیت خواب در افزایش هوش هیجانی و مدیریت سطوح استرس ناتوان است. وقتی می‌خوابید، ذهن شما در واقع مجدداً به ظرفیت اصلی خود برمی‌گردد، از میان رویدادهای روز گذر می‌کند و بعضی‌ها را نگه ‌می‌دارد و بعضی‌ها را دور می‌ریزد (این امر باعث خواب ‌دیدن می‌شود)، به ‌نحوی که وقتی از خواب برمی‌خیزید، هشیار می‌شوید و ذهن‌تان تصفیه ‌می‌شود. در مواردی که خواب کافی، یا مناسب ندارید، خودکنترلی، توجه، و حافظه‌ی شما کاهش می‌یابد. اختلال در خواب، حتی در زمانی که عامل ایجاد استرس وجود ندارد، سطوح هورمون‌ها را افزایش می‌دهد. یک خواب خوب شبانه، شما را در مواجهه با آدم سمی یا زهرآلود، مثبت‌تر، خلاق‌تر، و پیش‌دست‌تر می‌سازد و بینشی را که برای برخورد اثربخش با آن‌ها نیاز دارید به شما می‌دهد.

۱۲. آدم های سمی  از سیستم‌های حمایتی استفاده‌ می‌کنند

تلاش فردی برای حمله‌ی انفرادی به همه‌ چیز، وسوسه‌انگیز و البته کاملاً نااثربخش است. برای برخورد با آدم سمی ، نیاز دارید ضعف‌های رویکرد خود در قبال آن‌ها را درک ‌کنید. این امر، بدان معنی است که وارد سیستم‌های حمایتی خود شوید تا نسبت به فرد ایجادکننده‌ی چالش، شناخت ایجاد کنید. تمام افراد، در محل کار یا خارج از کار، افرادی را دارند که با آن‌ها در یک گروه هستند، مشوق آن‌ها هستند، و برای کسب بهترین نتیجه از موقعیت‌های مشکل، حاضر به کمک به آن‌ها هستند. این افراد را در زندگی خود شناسایی ‌کنید و تلاش ‌کنید تا نظرات و کمک‌های آن‌ها را در زمان نیاز دریافت‌ کنید. چیزی به سادگی توصیف موقعیت، می‌تواند به دیدگاهی جدید منتهی ‌شود. بیشتر مواقع، سایر افراد به این دلیل که از نظر عاطفی، درگیری زیادی با موقعیت ندارند، می‌توانند راه‌حل‌هایی را ببینند که شما نمی‌توانید ببینید.

مطلب مرتبط: ۸ ویژگی مشترک افرادسمی

همه‌ی موارد فوق را در کنار هم استفاده‌ کنید

قبل از این‌که موفق به کاربرد درست این سیستم شوید، باید چند آزمون را بگذرانید. بیشتر موارد، خود را در موقعیت‌هایی می‌بینید که درگیر تعامل با افراد مشکل‌ساز شده‌اید. خوشبختانه، انعطاف‌پذیری ذهن به آن اجازه می‌دهد تا با تمرین رفتارهای جدید توسط شما حتی در مواقعی که شکست می‌خورید، ذوب‌ شود و تغییر کند. اجرای این فنون سالم و کاهنده‌ی استرس در برخورد با افراد مشکل‌ساز، ذهن شما را آموزش می‌دهد تا استرس را به شکل اثربخش‌تری مدیریت ‌کنید و احتمال اثرات بد را کاهش‌ دهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: لایف هک

۱۲روش برخورد با آدم های سمی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی