کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ توصیه برای بارش مغزی بهتر

وقتی درمورد تفکر خلاقانه مشاوره می‌گیرید، نخستین توصیه‌ای که دریافت می‌کنید چیست؟ بارش مغزی . این فن در طول سال‌های اخیر آن‌چنان توجه ما را به خود معطوف کرده است که اصول بنیادی آن را فراموش کرده‌ایم. این‌طور نیست که همه‌ی راهنمایی‌ها و منابع برخط توانسته‌ باشند از آن سر در بیاورند.

۱۱ توصیه برای بارش مغزی بهتر

بارش مغزی چیزی بسیار بیش‌تر از شروع یک برنامه و یادداشت برداری سرسری افکارتان است.

بارش مغزی یا طوفان فکری !

الکس فیکنی ازبورن زمانی که فن بارش مغزی را بسط و گسترش می‌داد(تخیل کاربردی، ۱۹۵۳)، اصول دقیقی را برای آن تعریف کرد. هرچند این اصول اصلی دهه‌ها قبل تعیین شده‌اند، ولی هنوز هم بسیار کارآمد هستند. پس اضافه‌کاری و اطاله‌ی کلام هیچ فایده‌ای ندارد.

اصول بارش مغزی درست

شیوه‌ی بارش مغزی ازبورن بر پایه‌ی دو اصل است:

  • تعویقِ قضاوت
  • دست‌یابی به کمیت

وقتی که تمام اصول منطق را نادیده می‌گیرید و سعی می‌کنید هرچه می‌توانید ایده جمع کنید، جریان خلاق را تحریک می‌کنید. این دو اصل از طریق چهار قانون بارش مغزی به‌دست آمده‌اند:

– پرهیز از نقد- وقتی بارش مغزی را آغاز می‌کنید، باید از نقد ذاتی‌تان فاصله بگیرید. سعی نکنید راجع‌به ایده‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد تفکر کنید، یا یکی از آنها را حذف کنید، حتی اگر بی‌ربط به‌نظر برسد. فقط روی افزودن ایده‌های بیش‌تر به فهرست تمرکز کنید، و نقد را بگذارید برای بعد.

– روی کمیت تمرکز کنید: بارش مغزی یکی از شیوه‌های نادری است که به‌جای کیفیت بر کمیت تمرکز می‌کند. این قانونی است که ازبورن وضع کرده است: بیش‌ترین کمیت، کیفیت به‌بار می‌آورد. شما باید تعداد زیادی ایده بسازید، و بعد از آنها کم کنید تا به یک راه‌حل عالی برسید!

– ترکیب و ارتقاء ایده‌ها- به‌ندرت ایده‌ای وجود دارد که کاملا منحصربه‌فرد باشد. ولی، وقتی ایده‌های مختلف را ترکیب می‌کنید، می‌توانید به یک فکر بکر برسید. شما باید فرآیند ارتباط را وقتی به فهرست کاملی از ایده‌ها دست پیدا کردید پیش ببرید.

– پیش‌بردِ ایده‌های غیرمعمول- ذهن‌تان را برای مواجهه با ایده‌های غیرمنتظره تحریک کنید. سعی کنید از یک زاویه‌ی غیرمعمول به موضوع نزدیک شوید و چند فرضیه بسازید. خلاقیت تماما به کشف روش‌های جدید تفکر برمی‌گردد؛ فن بارش مغزی که باید از آن فرآیند حمایت کند.

مطلب مرتبط: ۴ روش برای به‌ خاطر آوردن هر چیز که یاد گرفته‌اید

چگونه بارش مغزی داشته باشیم

تام کِلی متخصص دیگری است که به درک مفهوم بارش مغزی کمک‌های بسیار خوبی کرده است. اگر می‌خواهید در این فن ماهر شوید، پس باید حتما این کتاب را بخوانید:هنرِ ابتکار.

آیا وقت ندارید کل یک کتاب را بخوانید؟ پس یقینا از خواندن دستورالعمل‌های بارش مغزی که از شیوه‌ی کِلی الهام گرفته شده است و در ادامه ذکر می‌شود، قدردان خواهید شد.

۱. بایستید!

وقتی در یک موقعیت راحت و آرام نشسته باشید، ذهن‌تان روی کاری که دمِ دست دارید متمرکز خواهد شد. این چیزی نیست که الان به آن نیاز داشته باشید. شما باید پرانرژی‌تر، سریع‌تر، و با تفکر خلاقانه درگیر باشید. بایستید یا حتی دور اتاق راه بروید. با این کار بلافاصله به جاری شدن سریع‌تر افکارتان کمک خواهید کرد.

۲. فضا نیاز دارید!

الگوهای ذهنی‌تان بازتابی از روحیه شما است. اگر فضای کاری تنگ و خفه‌کننده باشد، ایده‌های‌تان هم کوچک خواهند شد. بارش مغزی را بیرون از خانه یا در یک اتاق بزرگ و تمیز امتحان کنید.

۳. دیوانه باشید!

خلاقیت هرگز با قوانین حدوسط همخوانی ندارد. خودتان و اعضای تیم را به چالش بکشید تا چشم‌ها را بشویید و جور دیگر ببینید.

۴. برنامه‌ریزی کنید!

هر جلسه‌ی بارش مغزی معمولا ۷۰ تا ۷۵ دقیقه طول می‌کشد. از نخستین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای شروع یک بحث آرام استفاده کنید، برای شرکت‌کنندگان موضوع و مسائل را توضیح دهید و آنها را به حالت تفکر ببرید. سپس، یک ساعتِ بعد را صرف بارش مغزی واقعی کنید.

۵. با آدم‌های درست ارتباط برقرار کنید!

شما باید تیم‌تان را بسیار بسیار با دقت انتخاب کنید. لزوما همه نمی‌توانند به فرآیند بارش مغزی کمک کنند. بعضی از آدم‌ها فقط سرعت‌تان را کم خواهند کرد، و بعضی دیگر فقط روی اعصاب‌تان راه خواهند رفت.

اعضای تیم بارش مغزی مسئول تصمیمات نهایی نخواهند بود، پس شما باید به‌طور ویژه‌ای آنها را برای تمرکز بر مراحل آغازین تولید ایده‌ها آموزش دهید. در کمک کردن به آدم‌هایی که نمی‌شناسید تردید نکنید. مادامی که دانش و تجربه‌ی لازم را دارند،
به شما نگرش متفاوتی نسبت به موضوع می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافظه تان

۶. اندازه‌ی تیم را تعدیل کنید.

جف بِسُز، کارآفرین و سرمایه‌گذار موفق، قانون بی‌نظیری دارد که می‌توانید از آن پیروی کنید: اگر نتوانید تیم‌تان را با دو تا پیتزا سیر کنید، پس تیم‌تان خیلی بزرگ است!

۷. خودتان را گرم کنید!

شما نمی‌توانید هر موقع که تصمیم گرفتید به حالت بارش مغزی برسید. متاسفانه مغزتان سوئیچ ندارد!

در این‌جا یک راهِ گرم کردن به شما معرفی می‌شود: یک واژه‌ی طولانی در فرهنگ واژگان پیدا کنید، و سعی کنید به تمام واژگان ممکن که از همان حروف درست شده‌اند فکر کنید. به خودتان پنج دقیقه فرصت بدهید، و از این طریق تدریجا فعالیت مغزتان را افزایش خواهید داد.

۸. قضاوت و انتقاد نکنید!  

مهم نیست تنها بارش مغزی می‌کنید یا به صورت تیمی؛ شما باید تمام احتمالات را بپذیرید و به تمام ایده‌ها توجه کنید!

۹. اصل “یک‌سوم یک‌سوم” را دنبال کنید!

وقتی به اندازه‌ی کافی ایده جمع آوری کردید، باید فرآیند انتخاب را شروع کنید. طبق اصل “یک‌سوم یک‌سوم”، نخستین یک‌سومِ ایده‌های‌تان برگزیده‌ترین آنها خواهند بود.

وقتی فهرست را تحیلیل می‌کنید، متوجه خواهید شد تفکر خلاقانه‌تر را شروع کرده‌اید؛ درست زمانی که به یک‌سومِ دومِ ایده‌های‌تان می‌رسید، ولی یک سوم یک‌سوم شامل غیرمعمول‌ترین و غیرمنتظره‌ترین ایده‌ها است.

۱۰. یادداشت بردارید!

مطمئن شوید برای اعضای تیم، خودکار، یادداشت‌های برچسبی، ابزارک‌های گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزار لازم را که آنها را قادر می‌سازد تمام ایده‌ها را بگیرند مهیا کرده‌اید.

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار هوشمندانه برای تقویت حافظه

۱۱. با یک نقطه‌ی عطف کار را تمام کنید.

فرآیند بارش مغزی با یک تک جلسه به پایان نمی‌رسد. باید خودتان و بقیه را حتی به جست‌وجوی راه‌حل‌های خلاقانه‌تر ترغیب کنید.

بازگشت به اصول

هیچ لزومی ندارد فرآیندی را که باید ساده و کارآمد بماند پیچیده کنید. وقتی اصول اصلی بارش مغزی را دنبال کنید، متوجه خواهید شد که برای ترغیب خود به ایده‌پردازیِ بیش‌تر به ابزارها و ابزارک‌های گوناگون نیازی ندارید. تمام آن‌چه نیاز دارید یک نگرش مثبت است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده: آنتونیو تولِی

منبع: فوربس

۱۱ توصیه برای بارش مغزی بهتر


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی