کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کلمه که آدم‌ های بدون اعتماد به نفس همیشه به زبان می آورند

اعتماد به نفس تا حدی در زندگی شخصی و حرفه ای ما مهم است که حتی آینده شغلی ما را رقم می زند. در این نوشتار با بازده همراه باشید تا با ۱۰ کلمه که آدم‌ های بدون اعتماد به نفس همیشه به زبان می آورند آشنا شوید.

۱۰ کلمه که آدم‌ های بدون اعتماد به نفس همیشه به زبان می آورند

کمدینی مشهور حکایتی را در مورد روزهای آغازین حرفه‌اش بازگو می‌کند. وی در نمایشی مذهبی نقشی کوچک داشت که در آن باید به عنوان دستیار یک سرباز رومی دیالوگی بسیار کوتاه می‌گفت.

این دیالوگ بسیار ساده و آسان بود. سرباز رومی از وی می‌پرسید،

“‌آیا شمشیر من آماده است؟‌”‌

و وی باید جواب می‌داد،

“آماده است.”

وی این دیالوگ دو کلمه‌ای را بارها و بارها تمرین کرد. شب افتتاحیه که سالن تئاتر پر از جمعیت بود، باعث شد به شدت عصبی و مضطرب شود.

سرانجام، آن لحظه‌ی طلایی فرا رسید.

سرباز رومی پرسید: “‌آیا شمشیر من آماده است؟‌”

وی با صدایی بلند و پر از هیجان (ولی با لحن پرسشی) پاسخ داد‌: “‌آماده است؟؟؟‌‌”‌

و این‌جا پایان دوره‌ی حرفه‌ای‌اش در سالن نمایش بود.

کلمه‌ها، حتی کلمه‌های تک بخشی، حامل معنی هستند، و ظریف‌ترین تغییرات و جابه‌جایی‌ها می‌توانند به طور کلی موضوع (یا داستان) را تغییر دهند. از آن مهم‌تر، کلمه‌ها دارای قدرتی هستند که مسائل پنهان را نمایان می‌سازند. اگر شما گمان می‌کنید در فهرست آدم‌ های بدون اعتماد به نفس قراردارید، کلمه‌های زیر را بررسی کنید و ببینید آیا در حرف‌های‌ روزمره‌تان دائما از آن‌ها استفاده می‌کنید یا خیر.

در ادامه ۱۰ کلمه که آدم‌ های بدون اعتماد به نفس همیشه به زبان می آورند آمده است:

۱. شاید

“‌شاید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنم.‌”

“‌شاید شکست بخورم.‌”

“‌شاید دانشگاه را فراموش کنم.‌”

شاید کلمه‌ای چند وجهی است که فقدان اراده و هدف را نشان می‌دهد.

استفاده از شاید در برنامه‌ریزی‌های ضعیف، فهرست کارهای روزانه، یا در پاسخ به درخواست‌های دیگران می‌تواند به نیمه‌کاره ماندن انجام وظایف و کارها بیانجامد. علت این مسئله دقیقا این است که مفهوم این کلمه در افکار و گفتارتان جاری می‌شود، ولی خودتان متوجه‌ی آن نمی‌شوید.

این کلمه‌ را از دایره‌ی واژگان‌تان حذف کنید تا در فهرست آدم‌ های بدون اعتماد به نفس نباشید. از بله یا خیر استفاده کنید. اگر زمانی مطمئن نیستید کاری را انجام می‌دهید یا خیر، در مورد “‌احتمال‌”‌ آن فکر کنید، ولی ضرب‌الاجلی تعیین کنید و به سرعت تکلیف بله یا خیر را در مورد آن روشن نمایید. منظور این نیست که همیشه بگویید بله؛ منظور این است که همیشه دقیق و سریع تصمیم بگیرید. به این صورت، از حالت عدم اعتماد به نفس به سمت قطعیت حرکت می‌کنید.

مطلب مرتبط: ۸ کار آدم های موفق که با اعتماد به نفس به نظر برسند

۲. نخواهد شد، نخواهم بود، و …

“‌اجرایی نخواهد شد.‌”

“‌قادر نخواهم بود آن کار را انجام دهم.‌”

کلمه‌ای بدبینانه و منفی که حتی پیش از شروع اولین مرحله، شکست را برای انسان تصور می‌کند. آدم‌هایی که به این کلمه فکر یا آن را بیان می‌کنند غالبا این تفکرات منفی‌ را بر اساس تجربه‌های گذشته‌شان در ذهن می‌پرورانند. وقتی در ذهن‌تان به این نتیجه برسید که فرایند، پروژه، یا حتی خودتان محکوم به شکست هستید، قطعا همین اتفاق رخ خواهد داد.

به احتمال واقعیِ موفقیت باور داشته باشید؛ “اجرایی خواهد شد‌”‌ یا “‌بله، می‌توانم آن کار را انجام دهم.‌” هر چه بیش‌تر خوش‌بین باشید، کم‌کم به نتایجی مثبت می‌رسید که شما را از فهرست آدم‌ های بدون اعتماد به نفس به سوی فهرست انسانهای مثبت‌گرا سوق می‌دهند.

۳. معمولا

“‌آن کار را معمولا به این صورت انجام می‌دهیم.‌”

“‌معمولا کارها را به تنهایی بهتر انجام می‌دهم.‌”

معمولا از آن دست کلمه‌هایی است که به وضع همیشگی و موجود اشاره می‌کند و همه‌ چیز را همان‌گونه که هست، می‌پذیرد. همه چیز دقیقا به شکل همیشگی، تا پایان دنیا. کلمه‌ای است که درها را به روی راه‌های جدیدتر و بهتر می‌بندد. گاهی اوقات نیز برای توجیه تنبلی به کار گرفته می‌شود.

به جای استفاده‌ی مدام از این کلمه، به دنبال جایگزین‌ها و گزینه‌ها و چیزهای جدید باشید. با اراده و مصمم فکر کنید و بگویید “‌راهی جدید را امتحان می‌کنیم‌”‌ یا “‌شانس‌ام را با این گروه جدید امتحان می‌کنم‌”‌، و خود را با نیروی انطباق‌پذیری و دیگر کشفیات جدید شگفت‌زده کنید. هر چه چیزهای جدید برای‌تان معمولی‌تر می‌شوند، تجربه و تخصص‌تان بیش‌تر رشد می‌یابد. و هم‌چنین اعتماد به نفس‌تان نیز بیش‌تر می‌شود.

۴. گمان می‌کنم

“‌گمان می‌کنم شرکت در حال منحل شدن است.‌”

“‌گمان می‌کنم مشکلی در پیشنهادشان وجود داشته باشد.‌”

بر خلاف کلمه‌های پیشین، که غالبا بر شخص گوینده تاثیر منفی می‌گذاشتند، این کلمه سایه‌ای از شک و ابهام را بر انگیزه‌ی مخاطبان‌مان می‌افکند و بذر ترس و فتنه را در دل دیگران می‌پاشد. به زبان آوردن افکار منفی‌تان محیط اطراف‌تان را آلوده می‌کند. استفاده از این کلمه باعث از بین رفتن روحیه می‌شود و فضای بی‌اعتمادی را میان افراد ایجاد می‌کند بر روابط و میزان بهره‌وری تاثیر می‌گذارد.

به طور کلی کلمه‌ی “‌گمان می‌کنم‌”‌ را از افکار و گفتارتان حذف کنید. از پیش قضاوت نکنید، اخبار و نشانه‌ها را فقط تا اندازه‌ای که اهمیت و واقعیت دارند بپذیرید، و مهارت‌های جمعی‌تان را بهبود ببخشید.

مطلب مرتبط: ۸ راهکار فوق‌العاده برای تقویت اعتماد به نفس

۵. غیرممکن است

“‌غیرممکن است؛ هرگز این کار انجام نشده است.‌”

“‌برای من غیرممکن است با فلان شخص، فلان شغل، یا فلان شرکت کار کنم.‌”

غیرممکن یاس و بدبینیِ نخواهد شد را با تمایل به پذیرش وضع موجودِ معمولا در هم می‌آمیزد و درها را به روی موفقیت‌های جدید به کل می‌بندد. خطری که در کلمه‌ی غیرممکن نهفته است ناشی از احساسی است که هنگام بیان آن در انسان به وجود می‌آید، که غالبا با صدایی رسا و حرکات قویِ دست بیان می‌شود.

هر چه احساسِ مربوط به این کلمه قوی‌تر باشد، نمودی مطمئن‌تر و عاجل‌تر خواهد داشت. اگر به استفاده از غیرممکن در افکار و گفتار ادامه دهید، متوجه می‌شوید کم‌تر اتفاقات مثبت در زندگی‌تان خواهد افتاد. به این ترتیب از عدم اعتماد به نفس، به چاهی از نگرانی همیشگی و ترسی آشکار سقوط خواهید کرد. غیرممکن را از دایره‌ی واژگان‌تان بیرون بیندازید. ابتدا آن را به “‌محتمل‌”، سپس به “امکان‌پذیر”، و در نهایت به “کاملا ممکن‌” تبدیل کنید.

۶. نگران هستم

“‌در مورد ارائه‌ام نگران هستم‌.‌”

‌‌‌”نگران‌ام فلان مشتری از خدمات‌مان راضی نباشد.‌”

نگرانی یکی از دلایل عدم اعتماد به نفس آدم‌ها است. نگرانی ناشی از تصور بدترین حالت‌های ممکن است. نگرانی کلمه‌ای دو سویه است؛ فکر کردن به آینده و ترس از پیامدهای منفی. وقتی به روز ارائه یا تحویل پروژه فکر می‌کنید، تصویری مثبت را در ذهن‌تان فرض کنید که در آن مخاطبان‌تان با هیجان برای‌تان دست می‌زنند یا مشتری‌تان مجذوب کارتان شده است. لبخند بزنید، و صدای تشویق حضار را بشنوید، یا مشتری خشنود و راضی را تصور کنید که به گرمی با شما دست می‌دهد.

آدم‌ های بدون اعتماد به نفس نگران هستند. اگر نمی‌توانید در ذهن‌تان تصویری مثبت خلق کنید، پس فقط بر حال تمرکز کنید و تمام سعی خود را بر روی تکمیل پروژه و آماده‌سازی برای ارائه معطوف کنید. متخصصان اطفال هنگام تزریق آمپول به کودکان، به شکلی صمیمی با آن‌ها صحبت می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند در مورد چیزهای جالب در زندگی‌شان حرف بزنند و آن‌گاه به سرعت، تزریق را انجام می‌دهند. پزشکان می‌دانند ترس کودکان فقط ناشی از سوزن است – و نه عمل تزریق – و همین مسئله برای کودکان نگران‌کننده است.

۷. گیج شدم

“‌من در مورد انتظارات کاری سرپرست گروه گیج شده‌ام.‌”

“از این مسئله گیج شده‌ام آیا واقعا می‌خواهد این رابطه را ادامه دهد یا خیر.‌”

گاهی اوقات، موقعیت گیج‌کننده به دلیل آن‌که ترکیبی از عدم قطعیتِ شاید و حالت منفی و بدبینانه‌ی نمی‌خواهم تشکیل شده است، موقعیتی سخت و خطرناک است. اگر از اهداف کاری‌تان مطلع نباشید، قادر نخواهید بود مراحل مورد نیاز را برای رسیدن به نقطه‌ی مورد نظرتان طی کنید.

اگر نمی‌دانید چگونه باید رابطه‌ای را حفظ کنید، نخواهید دانست تا چه میزان می‌توانید به این رابطه متعهد بمانید. در میان کلمه‌های این فهرست –کلمه‌هایی که آدم‌های بدون اعتماد به نفس دائما از آن‌ها استفاده می‌کنند، کلمه‌ی گیج شدن را می‌توان به راحتی از دایره‌ی لغات کاربردی حذف کرد.

آدم‌ های بدون اعتماد به نفس مدام در حالت گیجی هستند.

یادتان باشد شما به راحتی می‌توانید با صحبت کردن با سرپرست گروه یا هر شخص مهم دیگر، خود را از این موقعیت گیج‌کننده خلاص کنید و به درکی واضح از شرایط برسید. باید پرسش‌هایی واضح و مستقیم بپرسید. برای‌شان توضیح دهید می‌خواهید کاملا از انتظارات کاری‌ مد نظرشان مطلع شوید، و بر اساس همان‌ها انجام وظیفه کنید؛ و به این ترتیب خود را از حالت عدم اعتماد به نفس به یقین و اطمینان برسانید.

مطلب مرتبط: ۱۵ کار که آدم های با اعتماد به نفس بالا اصلا انجام نمی دهند

۸. نیاز دارم

“‌پیش از آن‌که بخواهم برای هر مصاحبه‌ی کاری اقدام کنم، به خرید یک دست کت و شلوار گران‌قیمت نیاز دارم.‌”

“‌پیش از آن‌که از وی بخواهم با هم بیرون برویم، نیاز دارم مطمئن شوم دعوت‌ام را رد نمی‌کند.‌”

نیاز دارم شیوه‌ای است برای عقب انداختن کارها و توجیهی است برای شکست. هم‌چنین عاملی است که رویاها و آرزوها را در نطفه خفه می‌کند. فراهم کردن لوازم مورد نیاز – که اغلب بسیاری از آن‌ها نیز غیرضروری هستند – برای ایجاد شرایط مساعد رسیدن به موفقیت، کاملا بر عهده‌ی خود شما است. بسیاری از آدم‌ها در مواجهه با رویاها و آرزوهای‌شان از این عبارت رایج استفاده می‌کنند.

“‌دوست دارم کتاب بنویسم ولی … “‌

“‌… اول نیاز دارم همه‌ی فرزندان‌ام را به دانشگاه بفرستم.‌”

“… نیاز دارم دائما کار کنم تا کمی پس‌انداز جمع کنم.‌”

“… ‌برای این‌که بتوانم کمی تمرکز کنم، نیاز به زمان دارم.‌”

“… نیاز دارم برخی دوره‌های نویسندگی را بگذرانم.‌”

“‌… نیاز دارم کمی تجربه‌ام را در زمینه‌ی نویسندگی بیش‌تر کنم.‌”

آدم‌ های بدون اعتماد به نفس اگر برای رسیدن به آرزوهای‌شان در زندگی از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشند، برای توجیه شکست دائما از عبارات بالا استفاده می‌کنند؛ شکستی که هرگز پیامد هیچ تلاشی نبوده است. بهتر است تلاش کنید و شکست بخورید، تا این‌که پیش از تلاش کردن شکست بخورید. تجربه‌ای که پس از اقدام به عمل به دست می‌آورید، از رسیدن به هدف مورد نظرتان بسیار مهم‌تر است. در حقیقت، اگر برای رسیدن به اهداف‌تان انگیزه‌ لازم را ندارید، پس نیاز به تلاش و همت هم نخواهید داشت.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت روزانه آدم های با اعتماد به نفس بالا

۹. مردد هستم

“‌مردد هستم آیا در یک شرکت کار کنم یا به صورت آزاد و مستقل.‌”

“‌دچار تردیدی بزرگ شده‌ام – فرد مورد علاقه‌ام را ترک کنم و پیشنهاد کاری خارج از کشور را انتخاب کنم یا بمانم و با وی زندگی کنم.‌”

مردد بودن از این جهت با گیج بودن متفاوت است که پیامدهای هر دو گزینه برای‌تان روشن و مشخص است، ولی از پیامدهای انتخاب‌تان در آینده مطلع نیستید. مطمئن نیستید آیا می‌توانید چیزی را به قیمت از دست دادن چیزی دیگر به دست بیاورید.

آدم‌ های بدون اعتماد به نفس مردد هستند. برای خلاصی از این تردید باید وقت بگذارید، تحقیق کنید و کاملا شرایط را بسنجید. به خودتان زمان بدهید و همه چیز را سبک و سنگین کنید، ولی بیش از اندازه و به شکل طولانی مردد نمانید، زیرا ممکن است تا انتهای مسیر در همین شک و تردید باقی بمانید. البته در تصمیم‌گیری عجله نیز نکنید. وقتی تصمیم نهایی را گرفتید، رو به جلو حرکت کنید و هرگز پشت سرتان را نگاه نکنید.

۱۰. احتمالا

“‌احتمالا این کار را در موعد مقرر انجام دهم.‌”

“‌احتمالا آن مشتری با پیشنهادمان موافقت نکند.‌”

احتمالا از جهات عدم قطعیت به شاید بسیار نزدیک است، ولی امکان رویداد آن – از جهات مثبت یا منفی – قوی‌تر است؛ ولی هم‌چنان هیچ قطعیتی در آن وجود ندارد. احتمالا نشان‌دهنده‌ی عدم تعهد لازم، تلاش، یا انگیزه برای قطعیت بخشیدن به یک مسئله است. برای تبدیل احتمالا به قطعا، از همه جهات به دنبال مسائل شک‌ برانگیز بگردید و یک به یک آن‌ها را برطرف کنید. درست مثل مقابله با شاید، باید شک و تردیدها را کنار بگذارید و به تصمیمی قطعی برسید. از عدم اعتماد به نفس به اطمینان کامل برسید.

همه‌ی این کلمه‌ها فضایی از عدم قطعیت و منفی‌گرایی را ایجاد می‌کنند که بر روی احساسات عمیق افراد تاثیر می‌گذارند و چرخه‌ای از باورهای منفی و پیامدهای منفی را شکل می‌دهند. با کسب اعتماد به نفس طبیعی، این چرخه را متوقف کنید. در مورد خواسته‌های‌تان کاملا شفاف و روشن فکر کنید. قطعا نمی‌خواهید اتفاقات بد برای‌تان بیفتد، پس همه چیز را با تفکرات خوب شروع کنید. در ذهن‌تان تجربه‌ها و نتایجی مثبت تصور کنید و مرحله به مرحله آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنید. در این صورت، پر از اعتماد به نفس خواهید شد.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده ـ امیررضا مصطفایی

منبع: لایف‌هک

نویسنده: لویی فرانسیا

۱۰ کلمه که آدم‌ های بدون اعتماد به نفس همیشه به زبان می آورند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی