کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کشور با بیشترین پیشرفت اجتماعی در ۲۰۱۶

۱۰ کشور با بیشترین پیشرفت اجتماعی در ۲۰۱۶۱۰ کشور با بیشترین پیشرفت اجتماعی در ۲۰۱۶ موضوع این نوشتار است. در ۲۰۱۶ فنلاند به عنوان اجتماعی‌ترین کشور در جهان برگزیده شد، در حالی که امریکا سه پله سقوط کرد، و به سختی در میان ۲۰ کشور برتر، مقام نوزدهم را از آن خود کرد.

هرچند آسان است که مقدار ثروتی که کشورها به‌دست می‌آورند را به عنوان مقیاسی برای خوب بودن عملکردشان درنظر بگیریم، اما نشانگرهای اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی (GDP) تمام داستان را نقل نمی‌کنند، چرا که چیزهایی را که مردم در واقع برای داشتن یک زندگی راحت نیاز دارند، شامل نمی‌شوند، چیزهایی مثل بهداشت و درمان، مسکن، آموزش، و آزادی‌های سیاسی.

مایکل گرین، مدیر اجرایی موسسه‌ی غیرانتفاعی “ضرورت پیشرفت اجتماعی” مستقر در ایالات متحده که این رتبه‌بندی‌ها را ترتیب می‌دهد، گفت، “شاخص پیشرفت اجتماعی ثابت می‌کند که تولید ناخالص داخلی مهم‌ترین موضوع نیست. ما نیاز داریم که کشورها‌ی بیش‌تری مانند کاستاریکا باشند؛ کشوری که از تولید ناخالص داخلی نسبتا کمی که دارد، پیشرفت اجتماعی زیادی حاصل می‌کند.”

متوسط سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی کاستاریکا فقط ۱۴، ۲۳۲ دلار امریکا است، اما زمانی که پای اندازه‌گیری پیشرفت اجتماعی به میان می‌آید، این کشور در حد و اندازه‌های موفق‌ترین کشورهای جهان قرار می‌گیرد. کاستاریکا جایگاه ۲۸ را در فهرست ۱۳۳ کشور رتبه‌بندی شده در گزارش به‌دست آورده‌است، اما این کشور توسط همتایان به طور قابل‌توجهی ثروتمندتر احاطه شده‌است.

و هرچند اگر تولید ناخالص داخلی این کشور را که بالاتر از ۵۲، ۱۱۸ دلار امریکا است در نظر بگیریم، رتبه‌ی نوزدهم ایالات متحده، می‌تواند تقریبا ۱۰ پله در فهرست بالاتر باشد –البته امریکا از موقعیت‌اش در رتبه‌بندی ۲۰۱۵ سه پله سقوط کرده‌است – نتیجه چیزی است که موسسه‌ی”ضرورت پیشرفت اجتماعی” آن را بی‌نهایت “ناامید کننده” توصیف می‌کند.

گرین می‌گوید، “مشکل بتوان از این نتیجه فرار کرد که این یک نتیجه‌ی ناامید کننده‌ی دیگر برای ایالات متحده است و این‌که اگر بخواهیم ثروت کشور را به پیشرفت اجتماعی ترجمه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که رفتار منصفانه‌ای با شهروندان صورت نمی‌گیرد.

بنا به گفته‌ی محققین، ایالات متحده تنها کشور مهم غربی و دارای دموکراسی است که در میان بدترین‌ها قرار می‌گیرد – نسبت به تولید ناخالص داخلی‌اش- و به جایگاهی در کنار چین، روسیه، ایران، نیجریه و عربستان سعودی دست می‌یابد.

این نتیجه در تضاد کامل با موقعیت همسایه‌ی امریکا یعنی کانادا است، که از جایگاه ششم در سال گذشته به جایگاه دوم در شاخص ۲۰۱۶ صعود کرد. ۱۰ کشور با بیشترین پیشرفت اجتماعی در این رتبه‌بندی به قرار زیر هستند:

۱. فنلاند
۲. کانادا
۳.دانمارک
۴. استرالیا
۵. سوئیس
۶. سوئد
۷. نروژ
۸. هلند
۹. انگلستان
۱۰. ایسلند / نیوزیلند (با امیتاز برابر)

شایان ذکر است که ایسلند که در فهرست ۱۰ کشور با بیشترین پیشرفت اجتماعی در ۲۰۱۶ رتبه‌ی دهم را مشترکا با نیوزیلند دارد، اخیرا نیز برای ششمین سال متوالی، به عنوان صلح‌آمیزترین مکان بر روی زمین برگزیده شد.
این شاخص پیشرفت اجتماعی را با استفاده از ۵۳ فاکتور تعیین‌کننده در حوزه‌هایی از جمله امنیت شخصی، کیفیت محیط زیست، آزادی و انتخاب شخصی، و تغذیه و مراقبت‌های اولیه‌ی پزشکی، اندازه‌گیری می‌کند.

بر حسب این نوع از نیازهای اساسی، میانگین پیشرفت اجتماعی هر شهروند در این سیاره معادل است با پیشرفت اجتماعی شخصی که در مغولستان در آسیای مرکزی زندگی می‌کند؛ کشوری که جایگاه ۸۰ را به‌دست آورد، و در واقع در دسته‌ی پیشرفت اجتماعی متوسط رو به پایین قرار گرفت.

در حالی که کشورهای شمال اروپا معمولا جایگاه‌های برتر این نوع رتبه‌بندی‌ها را درو می‌کنند – و این کار را دوباره انجام داده‌اند، به این ترتیب که ۵ جایگاه در میان ۱۲ کشور برتر از این قسمت جهان هستند – رتبه‌های بالای کشورهایی که در این منطقه قرار نگرفته‌اند، نشان می‌دهد که تمام کشورها می‌توانند کیفیت کلی زندگی‌شان را بهبود دهند.

گرین می‌گوید، “شاخص امسال نشان می‌دهد که شما نیازی ندارید که از یک کشور واقع شده در شمال اروپا باشید تا از سطح بسیار بالایی از پیشرفت اجتماعی برخوردار شوید. سیاست‌گذاران در سراسر جهان به خوبی می‌توانند کشورهایی مانند کانادا و استرالیا را تحت نظر داشته باشند تا یاد بگیرند که رهبران آنها کدام کارها را به طور موفقیت‌آمیز انجام می‌دهند تا زندگی شهروندان‌شان را بهبود دهند.”

و در حالی که مشغول چنین کاری هستند، باید نگاهی داشته باشند به حوزه‌هایی که کل جهان درگیر آن هستند. این حوزه‌ها شامل ضعف در رعایت حقوق فردی، دگراندیش‌پذیری و شمول است. چالش‌های دیگر شامل کیفیت محیط زیست، و بهداشت و سلامتی – که به گفته‌ی محققان با ثروتمند‌تر شدن کشورها لزوما بهبود نمی‌یابد- می‌شود.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: ساینس اَلِرت

نویسنده:پیتر داکریل

۱۰ کشور با بیشترین پیشرفت اجتماعی


 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی