کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان : شامل ایران

اسلام دومین دین بزرگ جهان است، و از هر ۸ مسلمان بیش از ۱ نفر آنها در کشور جزیره‌ای اندونزی زندگی می‌کنند. در این نوشتار با ۱۰ کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان آشنا می شویم.

۱۰ کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان

۱۰. مراکش (۳۱.۹ میلیون نفر)

بیش از ۹۹% جمعیت مراکش پیرو دین اسلام و اکثریت مسلمانان مراکشی سنی و از شاخه‌ی مالکی هستند. اسلام در سال ۶۸۰ توسط عقبه بن نافع، یکی از رهبران حمله‌ی اعراب به مراکش، به مردم آنجا معرفی شد. در قرن‌های بعدی، سرزمین مراکش توسط سلسله‌های قدرتمند متعددی اداره می‌شد که اسلام را به دین غالب در آن کشور تبدیل کرده بودند. در خلال حاکمیت مرابطان(۱۰۴۰ تا ۱۱۴۷) بود که مکتب مالکی اسلام در مراکش رونق یافت. عقیده بر این است که درحال‌حاضر، اسلامی که در این کشور پیاده می‌شود به لحاظ پذیرش عقاید غیراسلامی و نشان دادن بردباری مذهبی، به طرز چشمگیری معتدل‌تر از اسلامی است که در بسیاری از مناطق مسلمان نشین دیگر جهان اعمال می‌شود.

۹. الجزایر (۳۴.۷ میلیون نفر)

اسلام، دین رسمی الجزایر، همچنین دینی است که توسط اکثریت مردم این کشور اتخاذ می‌شود. بیشتر آنها مسلمانان سنی متعلق به مکتب فقهی مالکی هستند، درحالی که تعداد کمی از آنها مسلمانان اباضیه، شیعه یا احمدیه هستند. مسیحیان، یهودیان، و ملحدان اقلیت بسیار کوچکی از عامه‌ی مردم مراکش را تشکیل می‌دهند. در الجزایر، اسلام اصول و رفتار مردم این کشور را تعریف می‌کند، و به شدت بر هویت فرهنگی و اجتماعی آن در حالت کلی نیز تاثیر می‌گذارد. نقش اسلام در سیاست‌های کشور نیز غیرقابل انکار است، و قوانین اسلامی در هر جنبه‌ای از زندگی آدم‌ها نقش مهمی بازی می‌کند. هرچند اسلام دین غالب در الجزایر است، به کسانی که باورهای متفاوتی دارند نیز احترام گذاشته می‌شود و اجازه دارند دین خودشان را داشته باشند.

مطلب مرتبط: ۲۰ کشور با بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهان

۸. ترکیه (۷۱.۳ میلیون نفر)

ترکیه، با فرهنگی غنی و تاریخ سیاسی مختص به خود، مقر بعضی از باستانی‌ترین مکان‌های تمدن بشری است و در فهرست  ۱۰ کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان قرار دارد. این کشور همچنین یکی از معدود کشورهایی است که به رغم آن که اسلام دین اکثریت مردم آن است، قانون اساسی سکولار دارد. در ترکیه، دین از حکومت جدا است، و آزادی پیوستن به هر دینی در آن‌جا وجود دارد. ۷۲% از مسلمانان ترکیه سنی هستند، در حالی که ۲۵% آن را علویان تشکیل می‌دهند. ترکیه همچنین زادگاه بسیاری از چهره‌های مقدس دینی است و صاحب مکان‌های متعددی است که برای مسیحیان و مسلمانان به یک اندازه مقدس هستند. هرچند تدریس تعلیمات اسلامی در تمام مدارس ترکیه اجباری است، تاسیس مدارس مبتنی بر باورهای دینی در این کشور محدود است.

۷. ایران (۷۳.۶ میلیون نفر)

بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ ایران به عنوان جمهوری اسلامی شناخته شد. اکثریت جمعیت ایران(حدود ۹۹.۴%) دین اسلام را اتخاذ کرده‌اند. جالب است که ایران یکی از معدود کشورهایی است که به جای مسلمان سنی عمدتا جمعیت مسلمان شیعه دارد (۹۰-۹۵%). بیشتر سنی‌ها در ایران(حدود ۵-۱۰% از جمعیت مسلمانان) کرد، ترکمن، بلوچی، یا لارستانی هستند. زندگی روزمره‌ی ایرانیان پر از نمادهای اکثرا به جا مانده از اسلام، بخصوص از شاخه‌ی شیعه‌ی “دوازده امامی” است. شهادت نوه‌ی پیامبر، امام حسین(ع)، منبع بی‌پایان تصویرگری و وعظ در دین و دیگر حوزه‌های اجتماعی ایرانیان است.

۶. مصر (۷۷ میلیون نفر)

با حدود ۹۴.۷% جمعیت مسلمان، اسلام در مصر دین غالب است. مسلمانان سنی بزرگترین گروه در بین آنها هستند، و تنها بخش کوچکی از عامه‌ی مردم آن پیرو فرقه‌های تشیع و احمدیه هستند. سلسله‌های فاطمیون  و ایوبیان اساسا مسئول تامین جایگاهی مستحکم برای مصر در جهان اسلام بودند. مصر مدرن به طرز قابل ملاحظه‌ای تحت تاثیر دین حاکم بر آن است، و نمادهای اسلام در هنر، معماری، و فرهنگ غنی این کشور منعکس شده‌اند. خیابان معزالدین، خیابان درب‌الاحمر، و میدان صلاح‌الدین بعضی از محل‌ها و رویدادگاه‌های خیابانی قاهره هستند؛ جایی که بازدیدکنندگان مصر می‌توانند از سیاحت گنجینه‌ی فوق‌العاده‌ای از هنر و معماری اسلامی بیشترین لذت را ببرند.

مطلب مرتبط: ۲۰ پرجمعیت ترین شهرهای جهان بر اساس تراکم : شامل تهران

۵. نیجریه (۷۷.۳ میلیون نفر)

نیجریه یکی از بزرگترین کشورهای اسلامی در غرب افریقا است، که اکثریت مسلمانان آن سنی‌های مالکی هستند، در کنار اقلیت مهمی متشکل از مسلمانان شیعه، و اقلیتی حتی کوچکتر از مسلمانان احمدیه. به رغم اینکه نیجریه کشوری دارای جمعیت بزرگی از مسلمانان است، اما حکومتی دموکرات و سکولار دارد. از اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰، نیجریه چند جنبش اصلاح طلب اسلامی را به خود دیده‌ است، که اخیرترین آنها ظهور جماعة اهل السنة للدعوة و الجهاد(JASDJ؛ که همچنین بوکوحرام هم نامیده می‌شود) بود.

اصلاح طلبان این جنبش خواستار جایگزینی حکومت سکولار نیجریه با احکام اسلام در سراسر کشور هستند. در سال‌های متاخرتر، این جنبش به خاطر درگیر شدن در اقدامات نظامی روزافزون توجه جامعه‌ی بین‌المللی را به خود معطوف کرده است. هزاران نفر در دهه‌ی گذشته در نیجریه به خاطر خشونت‌های مذهبی کشته، و بسیاری دیگر از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند. اسلام به اندازه‌ای که در جنوب نیجریه مطرح است، در شمال آن نیست.

۴. بنگلادش (۱۳۴.۴ میلیون نفر)

اسلام در قرن سیزدهم توسط مبلغان و بازرگانان عرب و ایرانی در منطقه‌ی بنگال شناسانده شد. فتوحات بیشتر منطقه توسط مسلمانان شمال هند به گسترش بیشتر اسلام در این منطقه منجر شد. مبلغان مسلمان، یا پیرها، اغلب بر بیشتر تغییر مذهب‌های بنگالی به اسلام تاثیر می‌گذاشتند. غالب عامه‌ی مردم مسلمان بنگلادش سنی‌، و فقط بخش کوچکی از جمعیت آن شیعه هستند. به رغم داشتن جمعیت کثیری از مسلمانان، سیستم حقوقی این کشور بر اساس سیستم هندی- انگلیسی است و هیچ دادگاه اسلامی ندارد. موضوعات حقوقی شخصی مثل ازدواج، طلاق، و ارثیه، بر مبنای حقوق اسلامی هستند و توسط قاضیان مسلمان سنتی مورد قضاوت قرار می‌گیرند.

۳. هند (۱۶۷.۴ میلیون نفر)

با این که هند سومین کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان است، مطالعه‌ای جدید ادعا می‌کند که تا ۲۰۵۰ هند، اندونزی را به عنوان کشور صاحب بزرگترین جمعیت مسلمانان جهان پشت سر خواهد گذاشت. هرچند هند جمعیت کثیری از مسلمانان دارد، هندوئیسم رایج‌ترین مذهب در این کشور است و تنها ۱۳.۴% از کل جمعیت هند را مسلمانان تشکیل می‌دهند. اساسا بازرگانان عرب و مبلغان ایرانی مسئول آوردن اسلام به هند بودند.

گرچه مسلمانان و هندوهای هند دوشادوش هم علیه بریتانیایی‌ها در نبرد برای استقلال هند ایستادند، پس از استقلال، مسلمانان هند خواستار کشوری مستقل برای خود شدند، که به ایجاد کشور پاکستان، و سپس جدایی بنگلادش به عنوان بخشی از پاکستان، انجامید. هرچند بسیاری از مسلمانان از هند پسااستقلال به دو کشور مسلمان تازه تاسیس مهاجرت کردند، بخش مهمی از آنها در هند جا ماندند، و امروزه توده‌ی بزرگی از مسلمانان هند را تشکیل داده‌اند. از آنجا که هند یک حکومت دموکراتیک سکولار دارد، مردم این کشور اجازه دارند عقیده و باور خود را پی بگیرند، و بنابراین مسلمانان هند، به رغم در اقلیت بودن، از به جا آوردن آیین و رسوم خودشان به طریقی که در دین آنها توصیه شده است لذت می‌برند.

مطلب مرتبط: ۱۰ پرجمعیت ترین کشور جهان

۲. پاکستان (۱۷۶.۲ میلیون نفر)

پاکستان دومین کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان است. جمهوری اسلامی پاکستان، اسلام را به عنوان دین حکومتی این کشور به رسمیت می‌شناسد که از این کشور با عنوان “مرکز جهانی اسلام سیاسی” نیز یاد می‌شود. ۹۵-۹۷ % از جمعیت پاکستان متشکل از مسلمانان است، در حالی که مسیحیان، هندوها، و دیگر اقلیت‌ها تنها درصد بسیار کوچکی از جمعیت این کشور را اشغال کرده‌اند.

بیشتر مسلمانان پاکستان سنی هستند(۸۰-۸۵%) و شیئه‌ها تنها ۱۰-۲۰% از جمعیت مسلمان پاکستان را تشکیل می‌دهند. دین بر تمام جنبه‌های زندگی‌ مردم این کشور سلطه افکنده است و اغلب درجه‌ی اعتبار دینی نظام طبقه بندی رهبری را در روستاها و شهرها مشخص می‌کند. اسلام بر فعالیت‌های روزانه‌ی مسلمانان تاثیر می‌گذارد و آنها را مدیریت می‌کند، و در دادگاه‌های کشور احکام اسلامی به کار بسته می‌شود. در پاکستان، هر نوع انتقاد از اسلام غیرقابل قبول است و اغلب با آن شدیدا برخورد می‌شود.

۱. اندونزی (۲۰۹.۱ میلیون نفر)

اندونزی اولین کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان است. هرچند اندونزی یک کشور دارای قانون اساسی سکولار است، اما بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را دارد، و اسلام تا به امروز دین غالب این کشور بوده است. ۹۹% مسلمانان اندونزی پیروان فرقه‌ی سنی‌ شافعی هستند. مسلمانان شیعه و مسلمانان احمدیه درصد کوچکی از جمعیت مسلمانان را تشکیل می‌دهند. ورود اسلام به اندونزی به قرن سیزدهم بر می‌شود، وقتی که بازرگانان صوفی گجرات، و هندی‌های بازدیدکننده از اندونزی، دین خود را به مردم این کشور معرفی کردند. مسلمانان اندونزی را می‌توان به دو گروه دسته بندی کرد. “نوگرایان” کسانی هستند که به الهیات مرسوم وفادار هستند، اما نسبت به پذیرش آموزه‌های غربی و مدرن نیز ذهنی باز دارند. “سنت‌گرایان” کسانی هستند که تاثیرات تعلیمات غربی را پس می‌زنند و در عوض شدیدا به تعالیم آموزگاران دینی بومی و مکاتب فکری و پرستشی اسلامی سنتی وفادار هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: ورلد اطلس

۱۰ کشور با بیشترین جمعیت مسلمانان در جهان : شامل ایران


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی