کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان: شامل ایران

۱۱ کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان

در این نوشتار ۱۱ کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان در ۲۰۱۶ معرفی می شوند.

ذخایر نفتی در عنوان این نوشتار به ذخایر نفتی اثبات شده دلالت دارد. ذخایر نفتی اثبات شده آن‌هایی هستند که تحت شرایط اقتصادی و سیاسی کنونی، با فناوری‌های موجود، از قابلیت استحصال آن ها اطمینان معقولی وجود داشته باشد.

کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان

بی‌ثباتی در قیمت نفت طی دهه‌ی گذشته نگرانی‌های زیادی برای اهل کسب و کار، دولت‌های ملی، و سیاستگذاران جهانی ایجاد کرده است. با چنین عدم اطمینانی به قیمت‌گذاری، هم‌چنین نگرانی‌های محیط‌زیستی درباره‌ی رشد اشتهای دنیای برای سوخت‌های فسیلی، سوالاتی نظیر این‌که آیا ذخایر نفت خام کافی برای تامین تقاضا وجود دارد، و عواقب استخراج آن چه خواهد بود، هیچ‌وقت به اندازه‌ی امروز اهمیت نداشته است. برای آن‌که این موضوع تا حدودی مبهم را روشن‌تر سازیم، ۱۱ کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان را فهرست کرده‌ایم تا کمک کنیم جایگاه‌شان را در چشم‌انداز انرژی آینده بیابند. در تلاش برای روشن‌تر کردن این بخش نامعلوم، کشورهای دارای بزرگترین ذخایر نفتی جهان را فهرست کرده‌ایم. این‌ها کشورهایی هستند که ذخایر نفت اثبات‌شده‌شان در میان ۱۱ کشور برتر با بزرگترین ذخایر نفتی جهان قرار دارد.

۱۱. ایالات متحده ۳۶.۵۲ میلیارد بشکه

ذخایر نفتی ایالات متحده به دلیل افزایش استفاده از روش‌های حفر نامتعارف که استخراج نفت شیل و گاز بیش‌تر را قادر می‌سازد، در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. در نتیجه‌ی این روش‌ها، به ویژه استخراج و حفر افقی، ذخایر نفتی ایالات متحده برای نخستین بار پس از ۱۹۷۵ در ۲۰۱۲ از مرز ۳۶ میلیارد بشکه گذشت. با این وجود، ذخایر نفتی اثبات شده‌ی ایالات متحده تنها معادل ذره‌ای از ذخایر نفتی رهبران نفتی جهانی مانند ونزوئلا، عربستان سعودی و کانادا است.

مطلب مرتبط : ۱۰ کشور با بیشترین ذخایر طلا در جهان

۱۰. نیجریه ۳۷.۰۷ میلیارد بشکه

اگرچه لیبی ذخایر بیش‌تری دارد، که این کشور را در رتبه‌ی اول بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی نفت افریقا و نهمین کشور دنیا قرار داده است، ولی در نیجریه ۳۷.۰۲ میلیارد بشکه ذخایر نفتی اثبات‌شده وجود دارد. با معیارهای فعلی، این میزان می‌تواند در صورت پیدا نشدن هیچ ذخیره‌ی دیگری برای ۴۵ سال تامین سوخت کافی است. خرابکاری در مسیر خط لوله، آدم‌ربایی، و تصاحب تاسیسات نفتی توسط شبه‌نظامیان تولید را کاهش داده است. صنعت نفت حدود ۱۴٪ اقتصاد نیجریه را تشکیل می‌دهد.

lybia-oil-reserves

۹. لیبی. ۴۸.۳۶ میلیارد بشکه

لیبی بزرگ‌ترین ذخایر نفتی افریقا را دارد، و در جهان دهم است. این کشور ظرفیت آن را دارد نسبت به آن‌چه درحال‌حاضر می‌دانیم، ذخایر سوخت فسیلی بزرگ‌تری داشته باشد، زیرا در نتیجه‌ی تحریم‌های گذشته علیه شرکت‌های نفتی خارجی تا حد زیادی ناشناخته مانده است. در ۲۰۱۲ نفت لیبی ۹۸٪ درآمد دولت را تشکیل می‌داد اما به دلیل بی‌ثباتی سیاسی اخیر، قدرت لیبی به عنوان یک تولیدکننده‌ی نفت به طرز چشم‌گیری کاهش یافته است. در نهایت، انتظار می‌رود با ثبات موقعیت سیاسی، ذخایر نفتی دست‌نخورده سرمایه‌گذاری‌های اقتصدی بیش‌تری را به همراه داشته باشند.

uae-pipeline

۸. امارت متحده‌ی عرب ۹۷.۸ میلیارد بشکه

امارت متحده‌ی عرب (یو‌ای‌ای) بیش‌تر نفتش را از میدان زاکوم تامین می‌کند، که با برآورد ۶۶ میلیارد بشکه، بعد از میدان غوار (عربستان سعودی) و میدان بورقان (کویت) آن را به سومین وسیع‌ترین میدان نفتی منطقه تبدیل کرده است. تقریبا ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور به صادرات گاز و نفت بستگی دارد و از زمان کشف در ۱۹۵۸، امارت متحده‌ی عرب را قادر ساخته است به کشوری مدرن با استاندارد بالای زندگی تبدیل شود.

۷. روسیه ۱۰۳.۲ میلیارد بشکه

روسیه کشوری مملو از منابع طبیعی برای استفاده به عنوان انرژی است، که قابل توجه‌ترین آنها ذخایر نفتی عظیم این کشور زیر دشت‌های وسیع سیبری است. خروجی نفت روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به طرز چشم‌گیری سقوط کرد، اما این کشور در چند سال گذشته تولید نفت را از نو زنده کرده است. از آن‌جا که این کشور کاوش‌هایش را زیر منابع آب‌ و یخ قطب شمال ادامه می‌دهد، ممکن است ذخایر نفت و گازش را در آینده بیش‌تر تقویت کند.

kuwait-oil

۶. کویت ۱۰۴ میلیارد بشکه

کویت با توجه به کوچک بودن اش از نظر مساحت، بیشترین  سهم نسبی از ذخایر نفت خام دنیا را در اختیار دارد. بیش از ۵ میلیارد بشکه در ناحیه‌ی بی‌طرف کویت-عربستان وجود دارد که با عربستان سعودی در آن شریک است. در حالی‌که بیش از ۷۰ میلیارد بشکه نفت کویتی در میدان بورقان وجود دارد که دومین میدان نفتی بزرگ دنیا است.

مطلب مرتبط : ۱۰ ثروتمندترین کشور دنیا در ۲۰۱۶

iraq-oil

۵. عراق ۱۴۴.۲ میلیارد بشکه

کشور عراق علیرغم موقیعت سیاسی متزلزل در تاریخ معاصرش، بر روی تعدادی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان خوابیده است. در واقع، به خاطر ناآرامی مدنی و اشغال نظامی که طی چند دهه‌ی اخیر عرصه‌ی ملی این کشور را در برگرفته است، انجام هیچ‌گونه کاوش معنی‌داری در ذخایر نفتی عراق ممکن نبود. در نتیجه، حتی داده‌های مورد استفاده برای تعیین رده‌بندی جهانی دارایی‌های نفتی عراق حداقل سه دهه قدمت دارند و بر اساس بررسی‌های متزلزل دو بعدی هستند. با این اوصاف، دوره‌ی آرامش نسبی طی چند سال گذشته منجر به افزایش امید برای توسعه‌ی زیرساخت‌های نفتی این کشور شده است.

iran-oil

۴. ایران ۱۵۷.۸ میلیارد بشکه

ایران نزدیک به ۱۶۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت اثبات شده دارد، که آن را از نظر منابع نفتی جهانی ثروتمند می‌کند. اگر به ذخایری نگاه کنیم که ساده‌ترین دسترسی را دارند ( به جز بسیاری از ذخایر نامتعارف و دشوار برای استخراج در کانادا)، ایران درست بعد از ونزوئلا و پادشاهی عربستان سعودی قرار می‌گیرد.

نفت در ایران برای نخستین بار در ۱۹۰۸ تولید شد، و با نرخ‌های کنونی استخراج، نفت ایران نزدیک به بیش از ۱۰۰ سال دوام خواهد داشت.. برخلاف نفت عربستان سعودی، که در چندین میدان نفتی بزرگ و بسیار غنی تقسیم شده است، نفت ایرانی در حدود ۱۵۰ میدان هیدروکربن یافت می‌شود، که بسیاری از آنها هم نفت خام دارند و هم گاز طبیعی.

canada-oil

۳. کانادا – ۱۷۱ میلیارد بشکه

تا آخر ۲۰۱۴، کانادا حدود ۱۷۲.۹ میلیارد بشکه ذخایر نفتی اثبات شده داشت، که قابل‌توجه‌ترین سهم آن به شکل منابع ماسه‌های نفتی در ناحیه‌ی آلبرتا است. به علاوه، بیش‌تر ذخایر این کشور که به طور متعارف در دسترس هستند در آلبرتا قرار دارند.

از آن‌جایی‌که استخراج اکثریت قریب به اتفاق ذخایر نفتی کانادا فرآیندی پرزحمت و نیازمند سرمایه‌ی بسیار است، تولید نفت به جای جریانات ثابت به صورت عرضه‌ی ناگهانی و منقطع انجام می‌شود. از این رو شرکت‌های نفتی شروع به استخراج نفت باارزش‌تر و با غلظت کم‌تر می‌کنند، و فقط در زمان افزایش قیمت کالا، تلاش‌شان را به استخراج منابع خام معطوف می‌کنند.

oil-factory

۲. عربستان سعودی- ۲۶۸.۳ میلیارد بشکه

پادشاهی عربستان سعودی دهه‌های زیادی به عنوان کشور مدرنی نمایانگر معادله‌ی نفت با ناز و نعمت و اثربخشی آن در سیاست‌های جهانی در نظر گرفته شده است. به خاطر این تصویر، غیر از اهالی صنعت انرژی، بیش‌تر افراد از دانستن آن‌که عربستان سعودی دیگر از نظر ذخایر نفتی رهبر جهان نیست، شوکه می‌شوند.

در حالی‌که ذخایر نفتی ۲۶۷ میلیارد بشکه‌ای سعودی‌ها اندکی کم‌تر از ونزوئلا است، تمام نفت عربستان در میدان‌های نفتی وسیع در چاه‌های نفتی قرار دارد که به طور متعارف در دسترس هستند. به علاوه چنین در نظر گرفته می‌شود که ذخایر عربستان سعودی یک پنجم تمام ذخایر نفتی جهان را تشکیل می‌دهد. افراد زیادی هستند که معتقدند عربستان با کاوش بیش‌تر، از ونزوئلا سبقت گرفته و در صدر جدول دارایی‌های نفتی اثبات‌شده قرار خواهد گرفت. برای مثال، در یک بررسی زمین‌شناسی توسط ایالات متحده برآورد شده است زیر شن‌های خشک صحراهای عربستان چیزی بسیار بیش‌تر از ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت کشف نشده خوابیده است.

venezuela-oil

۱. ونزوئلا ۲۹۸.۴ میلیارد بشکه

ونزوئلا با بیش از ۲۹۸ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده، به عنوان کشوری با بزرگترین ذخایر نفتی جهان شناخته می‌شود. این تمایز نسبتا تازه است، زیرا تا اوایل دهه‌ی قبل، عربستان سعودی با مقداری فاصله‌ی این جایگاه را در اختیار داشت.

ونزوئلا با کشف ذخایر عظیمی از منابع شن نفتی، مشابه کانادا، به صدر جداول رده‌بندی صعود کرد. با این حال، هنوز به منابع نفتی متعارف زیادش می‌بالد. ماسه‌های تار اورینوکوی ونزوئلا به طرز چشم‌گیری نسبت به ماسه‌های کانادا چسبندگی کم‌تری دارند، بنابراین ماسه‌های نفتی آن‌جا را می‌توان با روش‌های استخراج متعارف خارج کرد، که این کشور را از نظر نیازهای سرمایه‌ای و هزینه ی استخراج نسبت به رقیب اهل امریکای شمالی‌اش برتری می‌دهد.

کشورهای دارای بزرگترین ذخایر نفتی اثبات شده

رتبهکشوربشکه
۱ونزوئلا۲۹۸،۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۲عربستان سعودی۲۶۸،۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۳کانادا۱۷۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۴ایران۱۵۷،۸۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۵عراق۱۴۴،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۶کویت۱۰۴،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۷روسیه۱۰۳،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۸امارت متحده‌ی عرب۹۷،۸۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۹لیبی۴۸،۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۰نیجریه۳۷،۰۷۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۱ایالات متحده‌ی امریکا۳۶،۵۲۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۲قزاقستان۳۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۳قطر۲۵،۲۴۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۴چین۲۴،۶۵۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۵برزیل۱۵،۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۶الجزیره۱۲،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۱۷مکزیک۹،۸۱۲،۰۰۰،۰۰۰
۱۸آنگولا۹،۰۱۱،۰۰۰،۰۰۰
۱۹اکوادور۸،۸۳۲،۰۰۰،۰۰۰
۲۰آذربایجان۷،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_اسما حسنی

منبع: ورلداطلس

۱۱ کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان: شامل ایران


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی