کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کشور با بالاترین نرخ سرطان در جهان

woman-918616-960-720در این نوشتار ۱۰ کشور با بالاترین نرخ سرطان در جهان بر اساس آمارهای رسمی معرفی می شوند.

دانمارک با ۳۳۸ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر دانمارکی مبتلا به سرطان، پایتخت سرطان دنیا به حساب می‌آید و در صدر ۱۰ کشور با بالاترین نرخ سرطان در جهان قرار دارد.

مطلب مرتبط : انواع سرطان :۱۰ کشنده ترین نوع سرطان در جهان

سرطان چیست ؟

سرطان شامل رشد سلولی غیرطبیعی می‌شود که در بافت‌ها و ارگان‌های خاصی از بدن شروع می‌شود و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد(متاستاس)، و نهایتا به نارسایی آن ارگان و مرگ منتهی می‌شود. درمان سرطان در مراحل اولیه ممکن است، اما اگر در مراحل پایانی تشخیص داده شود بهبود بیمار به ندرت اتفاق می‌افتد. در معرض مواد سرطانزا بودن مثل موادی که در تنباکوی سیگار هست، مواد سرطانزای موجود در غذا، در معرض تشعشعات من جمله نور طولانی مدت آفتاب بودن، عوامل ژنتیکی، برخی عفونت‌های ویروسی و غیره ممکن است منجر به سرطان شوند. رایج‌ترین انواع سرطان گزارش شده سرطان دهانه‌ی رحم، سرطان سینه، سرطان مقعد، سرطان کلیه، سرطان مثانه و غیره است.

مطلب مرتبط : ۱۰ نشانه که سرطان در بدن‌تان در حال رشد است

نرخ بالای سرطان در کشورهای توسعه یافته

دانمارک با نرخ ۳۳۸.۱۰ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در صدر جدول قرار دارد در حالی که (جامعه‌ی شهری) فرانسه نرخ ۳۲۴.۶۰ را دارد، استرالیا ۳۲۳.۰۰، بلژیک ۳۲۱.۱۰، نروژ ۳۱۸.۳۰، ایالات متحده‌ی امریکا ۳۱۸.۰۰، و بسیاری از کشورهای دیگر نیز جایگاه خود را در این جدول دارند. از آن جایی که این بیماری مرگبار بالاترین شمار افراد را در این کشور مبتلا می‌کند، دانمارک پایتخت سرطان جهان شناخته می‌شود. تعداد موارد گزارش شده در این کشور بالا است چون پزشکان قادر هستند برخلاف دیگر کشورها آن را پیشاپیش تشخیص دهند. نرخ بالای مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خطر ابتلا به سرطان را در این کشور افزایش داده است. عوامل مهم دیگری که رشد سرطان را تسریع می‌بخشند عبارتند از نرخ چاقی فزاینده و سبک زندگی غیر متحرک. تحقیقات نشان می‌دهد که تا حدودی ‌می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد اگر مردم غذاهای سالم بخورند، ورزش کنند، از استعمال دخانیات دست بکشند، و مصرف الکل را محدود کنند. طبق گزارش‌های چاپ شده در سال ۲۰۰۰ نرخ بالاتر سرطان در ناحیه‌ی شهرنشین فرانسه به خاطر در معرض مواد شیمایی سرطانزا بودن است. حدود ۲۳.۹% از مرگ‌ و میر سرطان گزارش شده در سال‌های اخیر مربوط به استعمال دخانیات بوده است، ۳.۷% به خاطر عفونت‌های مزمن و ۶.۹% از مرگ‌ها به خاطر مصرف الکل اتفاق افتاده‌‌اند. دیگر عوامل خطرناک ابتلا به سرطان شامل چاقی، سبک زندگی ناسالم، استفاده از هورمون‌های اگزوژن، و در معرض انواع آلاینده‌ها بودن می‌شود که همه‌ی آنها به آمار مرگ و میر می‌افزایند. استرالیا نرخ سرطان بالایی دارد، و دلیل اصلی آن چاقی رایج در بین بومیان است. طبق گزارش‌ها، استرالیا یکی از بالاترین نرخ‌های سرطان پروستات، سرطان ملانوم، و سرطان سینه را در جهان دارد. در این کشور، پیش‌بینی می‌شود از هر دو مرد یک نفر و از هر سه زن یک نفر تا سن ۸۵ سالگی دچار این بیماری مرگبار بشود.

مطلب مرتبط : ۱۰ کشنده ترین سرطان در میان زنان و مردان

افزایش شمار مبتلایان با نسبت ثابت

تقریبا ۱۵ میلیون مورد سرطان در هر سال گزارش می‌شود، و نرخ مرگ و میر در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌حاضر به حدود ۱۵% افزایش یافته است. در کشورهای توسعه یافته، در دسترس بودن روش‌های تشخیصی پیچیده، زیرساخت، و بودجه، به مرم این کشورها اجازه‌ی تشخیص کارآمد سرطان را می‌دهد. داده‌های ثبت شده نیز به خوبی در موسسات پزشکی نگهداری می‌شوند و امکانات بهداشت و درمان برای بیماران سرطانی در دسترس است. نرخ‌های به نسبت پایین‌تر سرطان در کشورهای در حال توسعه به نرخ پایین تشخیص سرطان و کمبود سوابق کافی مرتبط با این بیماری مربوط می‌شود. با وجود این، در سال‌های گذشته، نرخ سرطان با نسبت ثابتی در حال افزایش بوده است، هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه. افزایش آلودگی جهانی، که محیط را از مواد شیمیایی سرطانزا آکنده می‌کند، می‌تواند نقش مهمی در این خط سیر ایفا کند.

فهرست ۱۰ کشور با بالاترین نرخ سرطان در جهان در ادامه آمده است‌:

رتبهکشورنرخ سن استاندارد به ازای هر ۱۰۰۰۰۰(جهانی)
۱دانمارک۳۳۸.۱۰
۲فرانسه(قسمت شهرنشین)۳۲۴.۶۰
۳استرالیا۳۲۳.۰۰
۴بلژیک۳۲۱.۱۰
۵نروژ۳۱۸.۳۰
۶ایالات متحده‌ی امریکا۳۱۸.۰۰
۷ایرلند۳۰۷.۹۰
۸جمهوری کره۳۰۷.۸۰
۹هلند۳۰۴.۸۰
۱۰کالدونیای جدید۲۹۷.۹۰

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas.com

۱۰ کشور با بالاترین نرخ سرطان در جهان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی