کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

راه اندازی وب سایت :۱۰ کار که پیش از راه اندازی سایت باید انجام دهید

راه اندازی وب سایت ممکن است کار بزرگ و پراسترسی باشد. مهم نیست این وب‌گاه یک وبلاگ شخصی است یا کسب‌وکار؛ به طور کلی مشکلاتِ پیشِ رو همیشه یکسان هستند: باید به صورت واقعی وب‌گاه‌تان را تبلیغ و ترویج کنید، و کاری کنید بازدیدکنندگان واقعی بتوانند به راحتی پیدای‌تان کنند و از محتوای وب‌گاه‌تان لذت ببرند.

Build_a_successful_business

در طی ماه گذشته مشغولِ کار بر روی یک وبلاگ مربوط به پرداخت‌های شخصی بودم. پیش از آغاز این کار، اشتباهات زیادی مرتکب می‌شدم. آن‌چه اغلبِ آدم‌ها در این مورد نمی‌دانند این است که ایجاد و طراحی یک وب‌گاه تازه اولِ کار است. نحوه‌ی راه‌اندازی وب‌گاه‌تان تنها تعیین‌کننده‌ی سرعتِ شروع و نتیجه‌گیری است.

این مطلب برنامه‌ای به شما ارائه می‌کند که در آن تمام موارد مورد نیاز برای راه‌اندازی وب‌گاه‌ را در اختیارتان می‌گذارد و با کمک آن می‌توانید از مشکلاتی که من با آنها مواجه بودم، جلوگیری ‌کنید:

۱. یک صفحه‌ی پیش‌راه‌اندازی ایجاد کنید

اگر وب‌گاه‌تان هنوز آماده‌ی بهره‌برداری نیست، به این معنی نیست که دست روی دست بگذارید و تبلیغات‌تان را شروع نکنید. در حقیقت، اگر از طریق یک صفحه‌ی پیش‌‌راه‌اندازی و شمارش معکوس، وب‌گاه‌تان را تبلیغ کنید، نسبت به این‌که بخواهید پس از ایجاد وب‌گاه تبلیغات را شروع کنید، علاقه‌ و شور و هیجان بیش‌تری را به وجود می‌آورید.

این صفحه باید شامل یک بخش ثبت‌نام باشد که بازدیدکنندگان بتوانند پس از انجام ثبت‌نام از زمان دقیق راه‌اندازی وب‌گاه باخبر شوند. وب‌گاه‌هایی وجود دارند که از طریق آنها می‌توانید به قالب صفحاتِ پیش‌راه‌اندازی و با قیمت مناسب دسترسی پیدا کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید افزونه (پلاگین‌) هایی نظیر EZP Coming Soon Page یا Easy Coming Soon را بارگیری (دانلود) و نصب کنید.

مطلب مرتبط: آموزش ۱۰ گام ساده برای راه اندازی کسب و کار میلیاردی در یک سال

۲. حداقل ۳ تا ۵ محتوای باکیفیت تولید کنید

هر راهبرد تبلیغاتی که برای وب‌گاه‌تان اتخاذ می‌کنید، حتما باید بر مبنای محتوا باشد. بازدیدکنندگان انتظار دارند محتواهای بسیار باکیفیتی در چنته داشته باشید؛ در غیر این صورت، ممکن است هرگز دوباره تمایلی به بازدید وب‌گاه‌تان نداشته باشند.

پیش از راه‌اندازی، چندین (حداقل ۳، ترجیحا ۱۰) محتوای فوق‌العاده و جذاب تولید کنید. در صورت امکان هر قطعه محتوا دست‌کم ۱۲۰۰ واژه داشته باشد، تا در جست‌وجوی موتورهای جست‌وجو بتواند رتبه‌ی خوبی کسب کند، و احتمال لینک برداشتن (پیوند) از وب‌گاه‌تان بیش‌تر شود.

چند ایده در مورد محتوایِ این‌گونه مطالبِ پیش‌راه‌اندازی یا افتتاحی عبارت‌ هستند از:

 • چگونگی ارسال مطالب
 • نظرخواهی از کارشناسان: از کارشناسان برجسته در حوزه مربوط به خودتان در مورد موضوعات خاص نظرخواهی کنید یا مشورت بخواهید.
 • آموزش و دستورالعمل‌ها
 • توصیه‌های عملی در مورد غلبه بر مشکلات خاص
 • پرسش و پاسخ (FAQ) در حوزه‌ی صنعتِ مربوطه
 • فهرست تعاریف اصطلاح‌های صنعت مربوطه

۳. راهی برای ثبت‌نام و ورود بازدیدکنندگان‌تان به فهرست رایانامه‌ها (ایمیل‌ّها) ایجاد کنید

فهرست رایانامه‌ها (ایمیل‌ها) راه ارتباطی میان شما و بازدیدکنندگان‌تان است، حتی برای آن‌هایی که هرگز دوباره به وب‌گاه‌تان سر نزنند. در یکی از شرکت‌های خدماتِ بازاریابیِ رایانامه‌ای نظیر MailChimp یا AWeber عضو شوید، و سپس از یکی از قالب‌های از پیش طراحی‌شده‌شان استفاده کنید تا یک کادر ثبت‌نام در وب‌گاه‌تان اضافه کنید.

فراموش نکنید برای بازدیدکنندگان‌تان برای عضویت در فهرست اعضا جایزه تعیین کنید؛ مثلا یک کتاب الکترونیکی رایگان یا دستورالعملی که در آن اطلاعات باارزشی را به مخاطبان ارائه می‌کند.

۴. با افراد برجسته و تاثیرگذار در حوزه‌ی کاری‌تان ارتباط شبکه‌ای ایجاد کنید

این راهبرد در صورتی که وب‌گاه‌تان غیرتجاری باشد، بسیار مفید و کارآمد است؛ هرچند، برای وب‌گاه‌های کسب‌وکاری که مجموعه‌ای از محتواهای خوب و مفید داشته باشند نیز به کار می‌آید.

به آدم‌های معروف و مشهور در حوزه‌ی کاری‌تان نزدیک شوید و وب‌گاه‌ جدیدتان را به آنها معرفی کنید. افراد خاصی را نمی‌شناسید؟ ابزاری نظیر BuzzSumo کمک‌تان می‌کنند تا وب‌نویسان و افراد تاثیرگذاری در کسب‌وکار، خبرگزاری‌ّها و رسانه‌ّهای اجتماعی را بیابید که ممکن است علاقه‌مند به اشتراک گذاشتنِ دنبال‌کنندگان‌شان (فالوئر) با وب‌گاه‌تان باشند.

پیشنهاد می‌کنم در ابتدا با کمی صبر و حوصله مطالب این قبیل افراد را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنید، و آنها را در وب‌گاه‌تان با مخاطبان به اشتراک بگذارید (حجم این مطالب مهم نیست). مطالب‌شان را مطالعه کنید و برای‌شان نظرات مفید و مناسبی بگذارید. پس از مدت کوتاهی، می‌توانید به آنها رایانامه بفرستید و به صورت مختصر خودتان را به آنها معرفی کنید. هرگز از آنها نخواهید محتوای‌تان را به اشتراک بگذارند؛ چنان‌چه محتوای‌تان واقعا ارزشمند باشد، خودشان آن را تشخیص خواهند داد و به اشتراک می‌گذارند.

۵. نام وب‌گاه یا وبلاگ‌تان را در وب‌گاه‌های هشدار برخط (آنلاین) ثبت کنید

هم‌زمان با تبلیغ وب‌گاه‌تان، لازم است هر لحظه بدانید نام وب‌گاه‌تان کِی و کجا برده می‌شود. این کار کمک‌تان می‌کند میزان موفقیت‌تان را نسبت به نحوه‌ی تلاش‌تان ارزیابی کنید و در نتیجه بر راهبرد و تلاشی تمرکز کنید که برای‌تان کارآمدتر است.

برای آن‌که هر بار از محتواهای خاص در مورد وب‌گاه‌تان در وبلاگ‌ها و رسانه‌های اجتماعی باخبر شوید، حتما در گوگل آلرتس (Google Alerts) ثبت‌نام کنید. برای آن‌که بدانید دیگران در شبکه‌های اجتماعی راجع به وب‌گاه‌تان چه می‌گویند، Mention یا  Hootsuite را امتحان کنید.

۶. با کمک HARO لینک‌های رایگان دریافت کنید و به شهرت برسید

برای صاحبِ یک برندِ وب‌گاهِ تازه‌تاسیس، تبلیغات و جلب توجه رسانه‌ها و عموم کار چالش‌برانگیزی است. هرچند، وب‌گاه‌هایی نظیر Help A Reporter (HARO) شاید بهترین ابزاری باشند که با آن بتوانید به صورت رایگان به محض انتشار مطالب و پرسش‌های خبری و علمی از آنها آگاه شوید.

پس از ثبت‌نام در این وب‌گاه، به طور روزانه سه بار در صندوق ورودیِ رایانامه‌تان جستارها و پرسش‌های خبری و مطالعاتی از رسانه‌ّهای مختلف دریافت می‌کنید. اگر با پرسشی برخورد کردید که می‌توانید به آن پاسخ دهید، به سرعت به خبرنگار مربوطه رایانامه می‌فرستید، جزییات پاسخ‌تان را به پرسش مربوطه ارائه می‌دهید و یک یا دو لینک (پیوند) در مورد مناسب‌ترین و بهترین مطالب مربوط به پرسش را در وب‌گاه‌تان در اختیارش می‌گذارید.

راه اندازی وب سایت ۷: نقشه‌ی وب‌گاه‌تان را به صورت XML بارگذاری کنید

نقشه‌ی وب‌گاهِ XML سندی است که فهرست صفحات و مطالب وب‌گاه‌تان را در اختیار موتورهای جست‌وجوگر قرار می‌دهد. با ین کار به گوگل امکان می‌دهید بهتر و کارآمدتر در وب‌گاه‌تان جست‌وجو کند و محتوای‌تان بسیار سریع‌تر در فهرست قرار بگیرند.

اگر وب‌گاه‌تان وردپرس است، می‌توانید افزونه (پلاگین) Google XML Sitemaps را بارگیری (دانلود) و نصب کنید. اگر از دیگر سامانه‌های مدیریت محتوا استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق XML Sitemaps generator نقشه‌ی وب‌گاه بسازید، و سپس آن را در دایرکتوری ریشه وب‌گاه‌تان بارگذاری کنید (مثلا www.yoursite.com/sitemap.xml).

راه اندازی وب سایت ۸:  اصول سئو (بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو) را یاد بگیرید

با این‌که برای بالا بردن رتبه‌تان در موتورهای جست‌وجو نیاز نیست یک متخصصِ سئو باشید، ولی لازم است حتما اصول اولیه‌ی آن را بلد باشید. چند مورد از مهم‌ترین چیزهایی که باید هنگام راه‌اندازی وب‌گاه بدانید، عبارت هستند از:

 • در مکان‌های راهبردی صفحه‌ی وب‌گاه‌تان (نوار ناوبری، برچسب‌های عنوان، عناوین مطالب، برچسب‌های تیتر، برچسب‌های دسته‌بندی تصاویر و غیره) از واژگان کلیدی خودتان (واژگان و عباراتی که می‌خواهید برای‌شان رتبه کسب کنید) استفاده کنید.
 • دائما محتوای دسته اول به وب‌گاه اضافه کنید.
 • برای وب‌گاه‌تان لینک (پیوند) ایجاد کنید.
 • حتما در نشانی وب‌گاه (URL) ‌تان به جای عدد و نماد از واژه استفاده کنید ( این نشانی به ساختار پایاپیوندتان اطلاق می‌شود).
 • حتما دقت کنید وب‌گاه‌تان سازگار با قالب تلفن‌های همراه باشد.

اگر وب‌گاه‌تان وردپرس است، افزونه‌ای نظیر Yoast SEO را بارگیری (دانلود) و نصب کنید. با این کار مطمئن می‌شوید حداقل کارهای اولیه و اصولی را انجام داده‌اید.

راه اندازی وب سایت ۹: برنامه‌ی تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل را نصب کنید

با توجه به زمان و تلاشی که برای تبلیغ وب‌گاه‌تان صرف کرده‌اید، بسیار مهم است میزان دقیق ترافیک و مکان بازدیدکنندگان‌تان را نیز بدانید. Google Analytics برنامه‌ی‌ رایگانی است که به راحتی می‌توانید آن را نصب کنید و کمک‌تان می‌کند دقیقا متوجه شوید کدام‌یک از راهبردهای‌تان کارآمد بوده و کدام‌یک نبوده است.

راه اندازی وب سایت ۱۰:  وب‌گاه‌تان را به کنسول جست‌وجوی گوگل وارد کنید

Google Search Console (که سابقا ابزار وبمستری گوگل نام داشت) مجموعه‌ای از ابزارهایی است که گوگل جمع‌آوری کرده‌ است و کمک‌تان می‌کند شرایط و وضعیت وب‌گاه‌تان را در موتورهای جست‌وجو مدیریت کنید. اگر گوگل هرگونه مشکلی در وب‌گاه‌تان پیدا کنید، توسط این ابزار به شما خبر می‌دهد.

برخی از مهم‌ترین اطلاعاتی که می‌توانید پس از ورود به کنسول جست‌وجوی گوگل دریافت کنید، ‌عبارت هستند از:

 • فهرست لینک‌های (پیوندها) مرتبط با وب‌گاه‌تان.
 • اقدامات تنبیهی گوگل علیه وب‌گاه‌تان
 • چنان‌چه گوگل در دسترسی به برخی بخش‌های خاص وب‌گاه‌تان دچار مشکل شود.
 • آیا وب‌گاه‌تان سازگار با قالب تلفن‌های همراه است یا خیر.

ترجمه:تحریریه سایت کسب وکار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: فوربس

نویسنده: جان رمپتون

راه اندازی وب سایت :۱۰ کار که پیش از راه اندازی سایت باید انجام دهید

راه اندازی وب سایت


برچسب ها

بازده

 1. مرتضی گفت:

  مطلبتون خیلی مفید و اموزندس….. بیشتر از این مطلبا بذارید لطفا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی