کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ چیز شگفت انگیز که آدم های موفق دوست دارند

فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم آدم‌هایی را که در کسب‌وکار موفق هستند به نحوی هم تحسین می‌کند و هم از آن‌هابیزار است، در حالی که واقعیت این است که آنها هم درست مثل من و شما از گوشت و خون درست شده‌اند. کلیشه‌ها نه، ولی آن‌هایی که من می‌شناسم از کارهایی لذت می‌برند که شاید شما را شگفت‌زده کند.

موفق

مقاله‌های سبک زندگی درمورد آدم‌های ثروتمند و مشهور به ناچار عمارت‌های مجلل، خریدهای عجیب و غریب، و عتقیه‌های گران‌بها را به تصویر می‌کشد. و در حالی‌که رییس اُراکل، لاری الیسون در مسابقه‌های قایق‌رانی شرکت می‌کند، در خانه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری زندگی می‌کند، و یکی از جزیره‌های هاوایی را می‌خرد، این دقیقا روش زندگی رایج در میان مدیران اجرایی و رهبران کسب‌وکار نیست.

به تجربه‌ی من- صدها مدیرعامل، نایب‌رییس، و بنیان‌گذار موفق را می‌شناسم- آنها با چیزهای عادی‌تری هیجان‌زده می‌شوند.

چرا این موضوع این‌قدر مهم است؟ فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم آدم‌هایی را که در کسب‌وکار موفق هستند به نحوی هم تحسین می‌کند و هم از آن‌هابیزار است، در حالی که واقعیت این است که آنها هم درست مثل من و شما از گوشت و خون درست شده‌اند. کلیشه‌ها نه، ولی آن‌هایی که من می‌شناسم از کارهایی لذت می‌برند که شاید شما را شگفت‌زده کند.

۱. کمک به کسانی که نیاز دارند و سزاوار آن هستند.

این روزها صحبت درباره‌ی علت مشکلات خیلی رایج است اما، به تجربه‌ی من، فقط عده‌ی کمی به حرف‌های‌شان عمل می‌کنند. آدم‌هایی که در کسب‌وکار موفق هستند، معمولا برای کسانی که هم نیاز دارند و هم سزاوار هستند، درمورد وقت و پول‌شان خیلی سخاوتمند هستند- سزاواری یک امتیاز کلیدی است.

مطلب مرتبط :‌ ۷ عادت آدم های مو فق

۲. در بستر خودشان می‌خوابند.

افسون یک مدیر اجرایی قدرتمند که با جت به همه‌ی دنیا سفر می‌کند یک افسانه‌ی تمام عیار است. در ابتدا سرگرم‌کننده است، اما بعد از چند میلیون مایل سفر هوایی، حال‌تان از پروازهای نیمه شب به هم می‌خورد و از بیدار شدن در یک هتل در شهر یا کشوری دیگر بدون هیچ نظری درمورد آن‌جا، خسته می‌شوید.

۳. سرگرمی‌های پیش‌پا افتاده.

بعضی‌ها مدل‌های کوچک می‌سازند یا آلات موسیقی می‌نوازند در حالی که بعضی دیگر دوست دارند کیک‌های فنجانی درست کنند یا پوکر بازی کنند. من عاشق باغبانی و هرس کردن درختان غول‌پیکر برای هیزم هستم. هم‌چنین غذاهای آسیایی و نوشیدنی درست می‌کنم. بله من نوشیدنی هم می‌نوشم. باور نمی‌کنید؟

۴. تا آخرین رمق کار کردن.

این کاری است که آدم‌های موفق دوست دارند انجام بدهند، نه کاری که دوست دارند برای تفریح انجام بدهند. و کاری که بیش‌تر آنها دوست دارند انجام بدهند این است که تا آن‌جا رمق دارند کار کنند. آنها اکثرا دائم‌الکار و معتاد به آن هستند و عاشق کارشان هستند.

۵. زمان آرامش.

معمولا موفقیت، توجه عمومی را در پی دارد. واقعا چیزی است که می‌شود انتظار آن داشت. اما مورد توجه عمومی بودن آن‌قدرها هم خوب نیست. بیش‌تر این آدم‌ها وقتی کار نمی‌کنند، از زمانی برای آرامش، به تنهایی یا با دوستان و خانواده، لذت می‌برند. این تقریبا برای از بین بردن فشار و حفظ چشم‌اندازی جامع ضروری است.

۶. کنترل.

همه‌ی مدیرعامل‌ها و کسانی که وسواس کنترل دارند، این‌طور نیستند اما این ویژگی به اندازه‌ی کافی رایج است، به‌ویژه در میان بنیان‌گذارها و شرکت‌های فناوری. فکر می‌کنم من هم به آن مبتلا هستم. زندگی است دیگر.

۷. نصیحت کردن.

بیش‌تر رهبران کسب‌وکارهای موفق به‌طور شگفت‌انگیزی در به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه‌شان سخاوتمند هستند. حتی بعد از این‌ که پول هنگفتی به‌دست آورده‌اند، معمولا از صحبت کردن، نوشتن کتاب یا مقاله، یا حتی یک نصیحت کوچک به کسی که به آن نیاز دارد، لذت می‌برند. به‌طور کلی، می‌توان به آسانی به آنها نزدیک شد، مشتاق اندرز دادن هستند و پرمدعا هم نیستند.

۸. برنده شدن.

در جامعه‌ی ما سامانه‌ی آموزش و پرورش به جای شایسته‌سالاری، متوسط‌گرایی را ترویج می‌دهد، روحیه‌ی رقابتی در حال از بین رفتن است. برای همین جا دارد بگویم هر مدیر اجرایی یا رهبر کسب‌وکار که تا به حال شناخته‌ام عاشق برنده شدن است. آنها مثل چارلی شین درمورد آن رجزخوانی نمی‌کنند، اما به هر حال این یک حقیقت است.

۹. عرق ریختن.

غیرعادی است، اما اکثریت قریب به‌اتفاق آنها به طریقی تناسب اندام‌شان را حفظ می‌کنند. می‌دوند، پیاده‌روی می‌کنند، یوگا انجام می‌دهند، شنا می‌کنند، دوچرخه سواری می‌کنند، اسکی می‌کنند، ورزش‌های سه‌گانه‌ی مرد آهنین را انجام می‌دهند، وزنه می‌زنند، وزرش‌های رزمی انجام می‌دهند، هر چیزی که جواب بدهد.

۱۰. خوش‌رفتاری با کارمندان‌شان.

در حالی‌که دیدگاه پوپولیستی مستند”یک درصد” این است که آنها بی‌رحم، خودخواه، و حریص هستند، اما این بیش‌تر یک استثنا است تا یک قاعده. تقریبا هر رییس هیات مدیره‌ای که تا به حال شناخته‌ام می‌داند سرمایه‌ی انسانی، یقینا مهم‌ترین دارایی او است.

این عجیب است که جامعه‌ی ما به‌طور متناوب مدیرعامل‌ها را مانند رب‌النوع تا اوج بالا می‌برد و بعد آنها را با عنوان طبقه‌ی مرفه بدنام و تحقیر می‌کند. من واقعا این را نمی‌فهمم. اگر یکی از آنها را در خیابان ببینید، فکر می‌کنید یک آدم عادی است. چون او فقط یک آدم عادی است. این مزیت نظام سرمایه‌داری بازار آزاد است.


نویسنده: استیو تباک

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس

۱۰ چیز شگفت انگیز که آدم های موفق دوست دارند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی