کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نکته خلاقانه مخصوص خلاق ها

۱۰ نکته خلاقانه مخصوص خلاق ها

در این نوشتار با ۱۰ نکته خلاقانه مخصوص خلاق ها آشنا خواهید شد.

واقعیت‌ها و نظریه‌های زیادی در مورد خلاقیت وجود دارد که هرکدام از آنها ما را به سمت فهمیدن اینکه چگونه یک ذهن خلاق کار می‌کند، سوق می‌دهد. با رعایت این نکات می‌توانید به قابلیت‌های ویژه‌ی خود بیشتر دست یابید و خلاق‌تر شوید.

creative-mind-71436883.jpg

هرچند همه‌ی ما نسبتاً با مفهوم خلاقیت آشنا هستیم، اما تعداد کمی از ما از ارکان اساسی آن اطلاع داریم. با وجود تحقیقات چشمگیری که در زمینه‌ی خلاقیت صورت گرفته، تنها چیزی که ما در مورد آن می‌دانیم این است که باعث نوآوری و ادامه‌ی پیشرفت جامعه می‌شود.

واقعیت‌ها و نظریه‌های زیادی در مورد خلاقیت وجود دارد که هرکدام از آنها ما را به سمت فهمیدن این‌که چگونه یک ذهن خلاق کار می‌کند، سوق می‌دهد. این اطلاعات برای افرادی که چارچوب خلاقانه‌ای دارند، بسیار گران‌بهاست، زیرا باعث می‌شود کاملاً به مسیرهای استفاده از قابلیت‌هایشان دست یابند و در زمینه‌ی انتخابی خود خلاق بمانند.

مطلب مرتبط : ۱۰ راهکار تقویت خلاقیت و افزایش بهره وری در سازمان

۱- گاهی بین کارهای خلاقانه‌ی خود وقفه بیندازید

یکی از مواردی که در مورد خلاقیت بسیار پذیرفته شده، این است که به واسطه «فاصله گرفتن‌های روانی» آن کار برایتان ساده‌تر می‌شود. این بدین معناست که افراد خلاق زمانی که احساس می‌کنند خیلی از نظر ذهنی درگیر شده‌اند، باید از کارشان فاصله بگیرند یا حتی وقفه‌های کوچکی ایجاد کنند که باعث شود بتوانند از فاصله دور، دقیق و بی‌غرضانه در کار خود نگاه کنند.

با فاصله قرار دادن بین چشم‌انداز اصلی و چشم‌اندازهای جدید، می‌توانید تفکر انتزاعی را بیشتر کرده و احتمال اصل بودن کارتان را بیشتر کنید. برای اینکه به این امر جامه عمل بپوشانید، هنگامی که کارتان را انجام می‌دهید، وقفه‌های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای برای استراحت ایجاد کنید، سپس با دیدگاه تازه بازشد و اگر ممکن بود به کارتان از زوایای جایگزین بنگرید.

 ۲- برنامه‌ریزی کنید تا زمان بازدهی خود را به نهایت برسانید

فرقی نمی‌کند شما به طور مستقل یا برای یک شرکت و روی یک پروژه کار می‌کنید. شما یک جدول کاری دارید که زمان مشخصی را برای کار در روز تعیین می‌کند.

خیلی مهم است که این جدول زمانی را تا جایی که ممکن است مطابق با شخصیت خود مدیریت کنید، زیرا هر یک از ما در بازه خاصی از روز یا شب بازدهی بیشتری داریم. برای اینکه بهترین ساعات بازدهی خود را بیابید، پیشرفت خود را در یک هفته زیر نظر بگیرید و آنگاه تلاشتان در یک روز را گزارش کنید، سپس براساس این اطلاعات شما باید یک جدول روزانه یا هفتگی تهیه کنید تا مطمئن شوید که شما بیشترین کار را در ساعات پربازده انجام می‌دهید و زمانی را که بی‌حوصله تر هستید، استراحت می‌کنید.

 ۳- از برنامه‌های تلفن همراه برای مدیریت خلاقیت‌تان استفاده کنید

اخیراً رشد برنامه‌های تلفن همراه خیلی زیاد بوده و بسیاری‌شان برخلاقیت تمرکز کرده‌اند. یکسری از برنامه‌ها هستند که به افراد خلاق کمک می‌کنند زمانشان را مدیریت کنند و بازدهی‌شان را به حداکثر برسانند. به خصوص برنامه‌هایی مفید هستند که به شما کمک می‌کنند عادات روزانه‌تان را با جزییات بررسی کنید و ببینید کجاها خلاق نبوده‌اید. این کار می‌تواند خیلی برای افراد خلاق مهم باشد، زیرا هر آن ممکن است تمرکزشان را از دست بدهند و توجه دقیق آنها به موضوع مورد نظر به دلیل الهامات ذهنی‌شان منحرف شود.

 ۴- سب زندگی فعال برگزینید تا خلاقیت‌تان به حداکثر برسد

تحقیقات بی‌شماری نشان می‌دهد سطح متوسطی از تمرین ایروبیک می‌تواند درهم و برهمی ذهن را پاک کند و به جریان تفکر خلاق کمک کند. یک تحقیق در سال ۲۰۰۵ انجام شد که دانش آموزان طی آن، آزمون تفکر خلاق دادند و نتیجه آن، این بود که دانش آموزان بعد از یک تمرین پرشور و با حرارت به مدت دو ساعت از نظر ذهنی آماده تر بودند؛ بنابراین فقط با استراحت‌های کوتاه و مداوم طی پروژه و لذت بردن از روزش هایی همچون ایروبیک می‌توانید بازدهی و خلاقیت‌تان را به حداکثر برسانید در حالی که به تناسب اندام نیز می‌رسید.

مطلب مرتبط : ۳۵ روش رایگان برای تقویت خلاقیت

 ۵- حس لذت بردن از کارتان داشته باشید

تحقیقات اثبات کرده است که خلاقیت به غریزه و رهاسازی ذهن بستگی دارد و با فشار بدبینی خاموش می‌شود. در یکی از این پژوهش‌ها زمانی که به افراد برای تلاش‌شان جایزه می‌دادند، سطح متداول انگیزه و خروجی خلاق کاهش می‌یافت. درواقع هیجان آنها کاهش می‌یافت و توانایی تمرکز بر خلاقیت را از دست می‌دادند. این امر به اهمیت این مطلب اشاره می‌کند که وقتی برای زندگی خلاقانه کار می‌کنید باید دیدگاهتان را تغییر دهید تا احساس هیجان به کارتان داشته باشید و انجام آن پروژه برایتان ساده تر شود. اگر احساس کردید که به خاطر جایزه تحت فشار قرار گرفته و انگیزه‌تان را از دست داده‌اید، به خودتان زمان بدهید تا تمرکزتان را به‌دست آورده و منبع الهام اولیه‌تان را بازیابید.

 ۶- مهارت‌های کنترل استرس را تمرین کنید

مفهوم کارکردن خلاقانه با به اتمام رساندن پروژه‌های سرگرم‌کننده متفاوت است. کسانی که کار خلاقانه را به خاطر کسب درآمد انجام می‌دهند، تمرکزشان به عنوان یک فرد تغییر می‌کند و می‌تواند باعث شود تحت کنترل آن شغل دربیایند و به جای بهتر کردن کیفیت کار، به دنبال پاداش و ترقی باشند.

این مسئله می‌تواند باعث استرس شده و هم چنین می‌تواند حس خلاقیت و توانایی بازدهی را در طولانی مدت در درونتان از بین ببرد. با توجه به این امر مهم است که پیشگام باشیم و مهارت‌های کنترل استرس را به عنوان یک فرد خلاق اجرا کنیم. این کار در ابتدا با صادق بودن با طرف مقابل و دوری کردن از فشار حاصل از محدودیت‌های زمانی غیرواقعی و ضوابط انعطاف ناپذیر پروژه صورت می‌گیرد.

 ۷– یک زبان دیگر یاد بگیرید

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما محققان شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد افراد دوزبانه یا چند زبانه بهتر می‌توانند مهارت‌های خلاق بودن و کاربرد آنها را کسب کنند. هرچند این مورد نکته بسیار باریکی است، ولی افرادی که می‌توانند بیش از یک زبان صحبت کنند، بهتر می‌توانند چند کار همزمان را انجام دهند و درک بالاتری دارند.

این‌ها نکاتی حساس و مهم برای مهارکردن و جهت دادن به خلاقیت در مسیر موفقیت هستند؛ چیزی که بزرگ‌ترین چالش پیش روی افراد دارای تخیل فعال و بارور است. اگر شما راجع به مدیریت خلاقیت و بهبود بازدهی‌تان جدی هستید، یادگیری یک زبان جدید می‌تواند شما را به مهارت‌هایی مجهز کند که بهتر کار کنید و به طور همزمان به چند چیز متفاوت فکر کنید.

 ۸- تحت تأثیر افکار متداول قرار نگیرید

برای افراد خلاق، استقلال فکری بسیار مهم است؛ زیرا به آنها کمک می‌کند به دنبال الهامات غریزی و انتزاعی‌شان بروند تا بتوانند بهترین کار را نسبت به دیگران انجام دهند. کسانی که کمبود اعتماد به نفس دارند به راحتی بدون درنظر گرفتن تفاوت‌های اساسی میان این دو گروه، می‌توانند تحت تأثیر افراد باهوش و کسانی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند، قرار بگیرند.

جالب است که بخش چپ مغز هنگام خلاقیت فعالیت کمتری دارد، در حالی که هوش فعال در همین بخش از مغز در عادی‌ترین حالت، فرآیندهای فکری سریع تری را صورت می‌دهد. خلاقیت هم چنین فرآیندهای فکری جدید و انتزاعی را می‌طلبد؛ چیزی که ممکن است برای افراد باهوش تر که قدرت حفظ کردن بالاتری دارند، بیگانه باشد. این را به خاطر بسپارید، زیرا دانستن کارکردهای پایه‌ای ذهن انسان و تفاوت میان خلاقیت و هوش برای اجتناب از خود کم بینی بسیار مهم است.

مطلب مرتبط : ۱۰ راه خلاقیت جدید

۹- تعدادی آهنگ دلخواه انتخاب کنید

وجوه مختلفی از ارتباط میان خلاقیت و گوش سپردن به موسیقی مشخص شده است تا جایی که خواسته شده موزیک را در آموزش‌های دوران کودکی وارد کنند. آهنگ نه تنها جریان فکری خلاق را بر می‌انگیزد، بکله به داشتن ذهنی کنجکاوتر و تخیلی تر کمک می‌کند. حتی آلبرت انیشتین از موزیک برای کمک به جریان‌های فکری خلاقانه‌اش استفاده می‌کرد. به این صورت که از محاسبات ریاضی و منطقی برای عکس‌های احسای و ساختارهای موسیقی اجتناب می‌کرد.

از آنجا که آهنگ می‌تواند حالتان را بهتر و به شما کمک کند که سطح خلاقیت‌تان را بالا ببرید، مهم است که یک مجموعه از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را گردآوری کرده و گوش کردن به آن را در برنامه کاری روزانه‌تان جای دهید. سعی کنید به جای انتخاب آهنگ‌های خیلی شاد، آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که برایتان خاطره و حس خوبی آر تداعی می‌کند. حتماً میزان تأثیر موزیکی خاص بر خروجی و بازده خلاقانه‌تان را اندازه بگیرید، شاید لازم باشد در انتخابتان تجدیدنظر کنید.

 ۱۰- هنگام خواب ذهنتان را کاملاً آرام کنید

اغلب افراد خلاق نسبت به کارشان حساس هستند که به مرور زمان خیلی شدیدتر هم می‌شود. حتی اگر شما از کارتان همواره لذت ببرید، این می‌تواند به مرور زمان ذهنتان را بیش از اندازه خسته کند و احتمال زده شدن از کار و افزایش استرس را بالا ببرد. شما باید نیم یا یک ساعت قبل از خواب ذهنتان را آرام کنید تا بتوانید زمانی را به استراحت کافی و مؤثر ذهنی اختصاص دهید. این می‌تواند تماشای فیلم مورد علاقه‌تان، یا کتاب خواندن یا کامل کردن یک پازل باشد که باعث می‌شود به خواب عمیق تری فرو بروید و فردا کارتان را با دیدگاه تازه‌ای آغاز کنید.


منبع: ماهنامه تندرستی – محمدرضا قاسمی

//بازده//

۱۰ نکته خلاقانه مخصوص خلاق ها


بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی