کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نوآوری که آینده‌ی اقتصاد جهانی را کاملا تغییر می‌دهند

نوآوری همان چیزی است که باعث رشد اقتصاد می‌شود.به گفته‌ی الیزابت کورمی، تحلیل‌گر بخش دیدگاه‌ها و راه‌حل‌های جهانی در موسسه‌ی سیتی، بدون فناوری، استراتژی، و بازار نمی‌توانیم بهره‌وری‌مان را بیش‌تر کنیم – نوآوری‌های عظیم به تنهایی می‌توانند اقتصاد پویا ایجاد کنند.

اقتصاد جهانی

نوآوری‌های جدید مثل اینترنت اشیا و خودروهای برقی در حال ایجاد بازارهای خود هستند. ولی بعد از این قرار است چه چیزهای جدید دیگری به وجود بیایند؟

بخش دیدگاه‌ها و راه‌حل‌های جهانی موسسه‌ی سیتی فهرستی از ۱۰ نوآوری را جمع‌آوری کرده است که احتمال دارد طرز فکرمان را راجع به اقتصاد تغییر دهند. از زیست‌فناوری (بیوتِک) تا انرژی، این ۱۰ نوآوری بهترین فرصت‌هایی هستند که می‌توانیم از طریق آنها در آینده چیزهای بزرگی به‌دست بیاوریم.

ادامه‌ی این مطلب را مطالعه کنید تا از این نوآوری‌ها آگاه شوید:

۱. کلان‌داده‌ در انرژی

کلان‌داده در اصل یک اصطلاح تخصصی در زمینه‌ی تحلیل داده‌ها است.

کلان‌داده می‌تواند مدل‌های کسب‌وکار را در زمینه‌ی انرژی و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی نیرو به کلی تغییر دهد. شرکت‌های نظیر سولارسیتی، و تسلا در نظر دارند راهکاری به آدم‌ها ارائه دهند که بتوانند نیازشان را به برق از طریق آن برطرف کنند. اگر این روند ادامه یابد، دیگر نیروگاه‌های عظیم تنها منبع اصلی نیرو برای بسیاری از آدم‌ها نخواهند بود، بلکه می‌توانیم صفحات خورشیدی را در همسایگی‌مان داشته باشیم.

شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی نیرو می‌توانند با استفاده از فناوری کلان‌داده فراتر از یک واسطه‌ میان خانه‌ها عمل کنند، و به صورت یکپارچه منبع نیرو را برای هر خانه تامین نمایند – خواه با استفاده از صفحات خورشیدی در همسایگی‌شان یا نیروگاه‌های هسته‌ای تولید برق شهر.

به گفته‌ی آنتونی یوئِن، تحلیل‌گر موسسه‌ی سیتی، این نوآوری می‌تواند انرژی را از حالت محصول مستقیم نیروگاه‌ها خارج کند.

۲. تجارت متنی

فرض کنید توصیه‌های آمازون را در مورد “‌پیشنهادهای ویژه‌ی شما برای هر محصول‌” روی یخچال، داشبورد خودرو، و صفحه نمایش گوشی‌تان ببینید؛ به این صورت می‌توانید به مفهوم تجارت متنی پی ببرید.

تجارت متنی به مشتری این امکان را می‌دهد محصولات مورد نیازش را در هر زمان و در هر مکان خریداری کند.

مثلا یخچال‌تان متوجه می‌شود ماست یا پنیر ندارید، بنابراین توصیه می‌کند آنها را خریداری کنید. یا این‌که مثلا در برنامه‌ی پیام‌رسان فیس‌بوک در مورد یک مهمانی در حال گفت‌وگو با دوست‌تان هستید، و این برنامه به شکل خودکار به شما توصیه می‌کند برای رفتن به مهمانی از فلان آژانس استفاده کنید.

این گونه توصیه‌های تجاری هوشمند به زودی از راه می‌رسند و فرصت‌های عظیمی را برای شرکت‌هایی فراهم می‌کنند که همواره در مناسب‌ترین موقعیت‌ها به دنبال دسترسی به مشتریان هستند.

۳. بازار مستقیمِ تولید به مصرف

اِتسی به تولیدکنندگان خرد این امکان را می‌دهد که مستقیما محصولات‌شان را به مشتریان عرضه کنند، و وب‌گاه‌هایی نظیر اسکوئراِسپِیس به کسب‌وکارهای کوچک امکان می‌دهد تا برای محصولات‌شان فروشگاه‌های برخط (آنلاین) درست کنند.

با گسترش اینترنت به‌تدریج بازارهای مستقیم تولید به مصرف در همه‌ جا تاسیس می‌شوند، و این قبیل بازارها فرصت بزرگی برای صنایع مختلفی فراهم می‌کنند که سال‌ها است در محدودیت‌های خرده‌فروشی‌ها و واسطه‌های سنتی گرفتار شده‌اند.

۴. وراژنتیک

درمان بیماری‌های ژنتیکی بسیار سخت است، و ژن‌های معیوب عامل بسیاری از سرطان‌ها هستند. وراژنتیک دسته‌ای از داروها هستند که ژن‌های هدف را فعال یا غیرفعال می‌کنند، و از این طریق سرطان را متوقف می‌نمایند و به روش‌های درمانی دیگر نظیر ایمونوتراپی امکان می‌دهد تا سلول‌های سرطانی را از بین ببرند.

۵. ظاهر دستگاه‌های الکترونیکی در آینده

نمایش‌گرهای خم‌شو، مواد جدید، و واقعیت افزوده و همه و همه ممکن است در موج جدید طراحی‌ سخت‌افزارهای فناوری جزء عوامل موثر باشند. گوشی‌ها با نمایش‌گرهای خم‌شو به شکل کیف‌های جیبی در می‌آیند، و شاید تلویزیون‌ها به نازکی کاغذ شوند و بتوانید به راحتی لوله‌شان کنید و همراه خود ببرید.

به گفته‌ی آرتور لای، تحلیل‌گر موسسه‌ی سیتی، حتی ممکن است این موج جدید از محصولات را به همین زودی، یعنی تا ۲۰۱۷ مشاهده کنیم.

۶. جعبه‌ی هوشمند

وقتی همه‌ی وسایل خانه‌تان به اینترنت متصل باشند، شاید بخواهید دنبال راهی بشد که این وسایل بتوانند با یکدیگر صحبت هم کنند!

اینترنت اشیا امروزه به بیش‌تر فناوری‌ها قابلیت هوشمندی می‌بخشد، ولی جعبه‌ای که بتواند همه‌ی این وسایل هوشمند را به یکدیگر متصل کند واقعا نوبر است.

اگر یک شرکت نظیر گوگل یا اپل بتواند استانداردی برای تعامل این دستگاه‌ها ایجاد کند، شاید برای جعبه‌ای که بتواند تمام دستگاه‌های هوشمندتان را به هم متصل کند بازار بسیار خوبی ایجاد شود.

۷. روش جدید دارو رسانی به چشم

به گفته‌ی ییگال نوکوموویتز، تحلیل‌گر موسسه‌ی سیتی، آمار آدم‌هایی که در ایالات متحده از بیماری‌های چشمی رنج می‌برند تا سال ۲۰۲۰ به حدود ۲۱ میلیون نفر خواهد رسید. اگر روش جدیدی برای درمان‌های پایدار ایجاد شود، قطعا به سرعت جایگزین قطره‌ها و داروهای فعلی خواهد شد.

به گفته‌ی نوکوموویتز، روش کاشت مصنوعی ( یا ایمپلنت) می‌تواند داروهای لازم را برای مدت زمان مشخص و طولانی به چشم بیماران برساند و به این ترتیب، تا ۱۵سال بعد در بازار تا ۱۳ میلیارد دلار فروش کند.

۸. ربات‌های منبع باز

ربات‌های سنتی همیشه فقط می‌توانند کارهای تکراری را که برای‌شان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، انجام دهند. با پیشرفت‌های جدید در عرصه‌ی ربات‌ها در زمینه‌های مختلف، ربات‌های صنعتی پایه‌های فناوری بزرگ‌تری برای پیشرفت به‌دست خواهند آورد، و می‌توانند کارهایی را انجام دهند که به تعامل و ارتباط بیش‌تری نیاز دارند.

به گفته‌ی مارتین ویلکی، تحلیل‌گر موسسه‌ی سیتی، این قبیل نوآوری‌ها می‌توانند تا ۲۰۲۰ تقاضای بازار را برای ربات‌های صنعتی به دو برابر برسانند.

۹. لوله‌های ترموپلاستیک برای زیر دریا

انتقال نفت از اعماق دریا می‌تواند رشد عظیمی در زمینه‌ی صنعت نفت تلقی شود، ولی هزینه‌ی این کار بسیار بالا است.

لوله‌های پلاستیکی پیشرفته عمر طولانی‌تری دارند، ارزان‌تر هستند، و مراحل نصب آنها نسبت به لوله‌های قدیمی بسیار آسان‌تر است؛ که همه‌ی این‌ها می‌توانند به شکلی چشم‌گیر هزینه‌های صنعت نفت را کاهش دهند.

۱۰. نیمه‌رساناها با شکاف باند گسترده

سیلیکون ماده‌ی اولیه‌ی نیمه‌رساناهایی است که تقریبا در همه‌ی لوازم الکترونیکی جدید یافت می‌شوند. ولی وقتی صحبت به سرعت و حجم می‌رسد، فناوری‌ بر پایه‌ی سیلیکون از لحاظ فیزیکی دیگر راه به جایی نمی‌برد.

نوآوری‌های جدید در نیمه‌رساناها با شکاف انرژی گسترده باعث می‌شوند در آینده بتوانیم تراشه‌های (چیپ) کوچک‌تر و قدرتمندتری بسازیم.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: بیزینس‌اینسایدر

نویسنده: ست آرچر

موضوع محوری

اقتصاد جهانی

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی