کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نشانه اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال چیست ؟

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال اغلب عجیب و غیرعادی توصیف می‌شوند و معمولا تعداد روابط نزدیک آنها کم است ( اگر رابطه‌ای داشته باشند). آنها به طور کلی چگونگی شکل‌گیری روابط و تاثیر رفتار خودشان را بر دیگران نمی‌فهمند. همچنین ممکن است درباره‌ی انگیزه و رفتار دیگران دچار سوء‌تفاهم شوند و بی‌اعتمادی قابل توجهی نسبت به دیگران در آنها شکل بگیرد.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

آن‌چه باید در مورد اختلال شخصیت اسکیزوتایپال باید بدانید این است که این بیماری یک اختلال شخصیتی است که نیاز به انزوای اجتماعی، اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی، رفتار و تفکر عجیب و غریب، و اغلب باورهای غیرمتعارف از ویژگی‌های آن است. کسانی که به این اختلال مبتلا هستند از داشتن رابطه‌ی نزدیک با سایر آدم‌ها بسیار اذیت می‌شوند و بنابراین هیچ‌گاه رابطه‌ی نزدیکی ندارند. آنها ممکن است روشی عجیب در حرف‌ها و پوشش‌شان داشته باشند و اغلب در شکل‌ دادن رابطهبا دیگران مشکل دارند. در برخی موارد، ممکن است درگفت‌وگوها واکنش عجیبی از خود نشان بدهند، مثلا ممکن است پاسخ مخاطب را ندهند یا با خودشان حرف بزنند. آنها مکررا به اشتباه تصور می‌کنند موقعیت‌ها عجیب و غریب هستند و معنای غیرمعمولی برای‌شان دارند؛ پدیده‌های ماوراءالطبیعه و باورهای خرافی برای آنها غیرعادی نیستند. افراد مبتلا به این اختلال به دلیل چیزهایی مثل اضطراب، افسردگی، و علائم دیگر به دنبال مراقبت‌های پزشکی می‌روند. اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در کم‌تر از ۳% جمعیت کلی رخ می‌دهد و میزان شیوع آن در مردان کمی‌ بیش‌تر است.

maxresdefault

علائم و نشانه‌های اختلال شخصیت اسکیزوتایپال عبارتند از:

۱. انزواطلب بودن و نداشتن دوستان نزدیک خارج از افراد درجه‌ی یک خانواده‌ی

۲.تفسیر نادرست رخدادها، از جمله این‌که وقایع خارجی معانی شخصی دارند.

۳.باورها، رفتارها و طرز فکر عجیب وغریب، و غیرمعمول

۴.لباس پوشیدن عجیب و نامتعارف

۵.اعتقاد به قدرت‌های خاصی مثل تله‌پاتی

۶.دگرگونی‌های ادراکی، در برخی موارد خطاهای ادراکی جسمانی، از جمله درد فانتوم یا دیگر کژاندیشی‌ها

۷.اضطراب اجتماعی دائمی و بیش از حد

۸. شیوه‌ی عجیب و غریب تکلم، مثلا الگوهای بی‌قاعده و مبهم تکلم یا حاشیه‌پردازی‌های عجیب و بی‌قفه در طول گفت‌وگوها

۹.ایده‌های مشکوک یا پارنوئید، حساسیت بیش از حد، و تردید دائمی درباره‌ی وفاداری و صداقت دیگر آدم‌ها

۱۰.احساسات بدون تنوع، یا واکنش‌های احساسی محدود یا نامناسب

علائم اختلال شخصیت اسکیزوتایپال ، از جمله افزایش میل به فعالیت‌های انفرادی یا سطح بالایی از اضطراب اجتماعی، را می‌توان در نوجوانان دید. شخص ممکن است در مدرسه عملکردی کم‌تر از حد انتظار داشته باشد یا از همسالان‌اش دوری کند، و در نتیجه اغلب مورد زورگویی و آزار دیگران قرار می‌گیرد.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال به راحتی با اسکیزوفرنی (یک بیماری شدید روانی که در آن آدم‌ها ارتباط‌شان را با واقعیت از دست می‌دهند) اشتباه گرفته می‌شود. هرچند افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال می‌توانند حالات روانی کوتاهی را همراه با هذیان یا توهم تجربه کنند، اما این حالات به اندازه‌ی حالاتی که در بیماری اسکیزوفرنی رخ می‌دهند، تکرر یا شدت ندارند.

دیگر تمایز کلیدی بین اختلال شخصیت اسکیزوتایپال و اسکیزوفرنی این است که آدم‌های مبتلا به اختلال شخصیتی معمولا می‌توانند متوجه تفاوت بین ایده‌های تحریف شده‌ی خودشان و واقعیت هستند. کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند عموما نمی‌توانند از توهمات خود دور شوند.

با وجود تفاوت‌ها، افراد مبتلا به اختلال شخصیتی اسکیزوتایپال می‌توانند از درمان‌های مشابه درمان اسکیزوفرنی بهره‌مند شوند و این بیماری گاهی به عنوان نوعی اسکیزوفرنی در نظر گرفته می‌شود.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: پازیتیو مد

بازده

موضوع محوری:

نشانه اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

برچسب ها

بازده

  1. علی گفت:

    سلام من شخصیت مرزی دارم همیشه احساس بی هویتی میکردم بنابراین می‌رفتم جاهای تاریخی رومیدیم بعدیک مدت چون نیازهای من ارضانشده بودرفتم درموردحیوانات تحقیق کردم نحوه نگه داری طوری که دیگه باآدمااحساس راحتی نمیکردم باحیوانات راحت تر بودن تاانسانها بعدافهمیدم که شخصیت مرزی-دارای علایم اسکیزوفرنی از هستم اینومیگم که ممکنه همراه بابیماری شخصیت مرزی هم رخ بده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت روز

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی