کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نشانه سرطان: ۱۰ نشانه سرطان که همیشه نادیده می‌ گیرید

مراقب باشید! شاید همین الان یکی از علائم سرطان را نادیده گرفته باشید. سرطان یکی از بیماری‌های زیادی است که نرخ زنده ماندن در آن بسیار پایین است، اما با تشخیص زودهنگام شانس پشت سر گذاشتن این بیماری بسیار افزایش می‌یابد. در این نوشتار درباره ۱۰ نشانه سرطان بحث می شود که همیشه نادیده می‌ گیرید.

cancer-symptoms-you-might-be-ignoring

یک مطالعه که توسط موسسه‌ی خیریه‌ی پژوهش سرطان انگلستان انجام شد، نشان داد که بیش از ۵۰ درصد از بزرگسالان نشانه‌های مرتبط با سرطان را تجربه کرده‌اند، اما فقط ۲ درصد از آنها سرطان‌ را به عنوان یک گزینه‌ی ممکن باور کرده‌اند یا حتی تصور کرده‌اند.

دکتر کاترینا وایتاکر، یکی از مولفین پژوهش‌گر ارشد کالج دانشگاهی لندن می‌گوید، “نمی‌دانیم چرا، اما به نظر می‌رسد که بین آن‌چه آدم‌ها واقعا می‌دانند و این‌که آیا این دانش را برای خودشان اعمال می‌کنند یا نه، یک عدم سازگاری وجود دارد. بنابراین در حالی که آگاهی نسبت به بسیاری از این نشانه‌ها و علائم واقعا زیاد است، تعداد بسیار کمی از آدم‌ها زمان تجربه‌ی این علائم، سرطان‌ را به عنوان یک علت احتمالی ذکر می‌کنند.

۱. سرفه‌ی مداوم و گرفتگی صدا

سرفه معمولا می‌تواند به این معنا باشد که در دستگاه تنفسی شما اشکالی وجود دارد اما اگر صدای‌تان ناهنجار و خشن شود یا همراه با سرفه خون ببینید، داستان متفاوت است. ترسی بارثولومِو بورز، دارای دکترای پزشکی، و استاد پیشگیری از سرطان‌ و مدیر پزشکی مرکز پیشگیری از سرطان در مرکز سرطان ام‌دی اندرسون می‌گوید، “بیش‌تر سرفه‌ها ناشی از سرطان‌ نیستند. اما سرفه‌ی دائم باید مورد بررسی قرار بگیرد زیرا ممکن است ناشی از سرطان‌ ریه باشد.” تجویز به موقع از اشعه‌ی ایکس یا سی‌تی اسکن می‌تواند زندگی‌تان را نجات دهد.

مطلب مرتبط : سرطان زنان: ۱۵ نشانه  سرطان که اغلب خانم‌ها نادیده می‌گیرند

۲. تغییر دائمی در عادات روده

تغییر در عادات روده می‌تواند چیزی بیش از یک اختلال ساده‌ی گوارشی باشد. بارثولومو بورز می‌گوید یک تغییر ناگهانی در ظاهر مدفوع می‌تواند از نشانه‌های اولیه‌ی سرطان‌ روده‌ی بزرگ باشد. او ادامه می‌دهد، مشکل در خارج کردن مدفوع می‌تواند نشان دهد که یک توده مانع انتقال مدفوع از روده‌ی بزرگ است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، پزشک باید سریعا کولونوسکوپی برای بیمار تجویز کند.

۳. تغییر پایدار در عادات مثانه

چه مدت یک بار ادرار می‌کنید؟ ادرارتان چه‌طور به نظر می‌رسد؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند مشخص کند که آیا مبتلا به سرطان‌ هستید یا نه. بارثولومو بورز می‌گوید، ” خون در ادرار می‌تواند نشانه‌ی سرطان‌ مثانه یا کلیه باشد- اما به احتمال زیاد خون نشانه‌ی عفونت دستگاه ادراری است.”

۴.درد دائمی و بدون علت

به طور کلی درد نشانه‌ی سرطان نیست اما اگر دائمی باشد، داستان فرق می‌کند. درد بسته به جایش و تکرری که دارد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

بارثولومو بورز اضافه می‌کند، “بیش‌تر دردها نشانه‌ی سرطان نیستند، اما درد دائمی باید مورد بررسی قرار بگیرد. مثلا این نیست که اگر سردرد دائمی دارید، مبتلا به تومور مغزی هستید- اما به هر حال مشکلی وجود دارد. درد دائمی در قفسه‌ی سینه می‌تواند نشانه‌ی سرطان ریه باشد و درد شکم ممکن است نشانه‌ی سرطان تخمدان باشد.

بنابراین حرف آخر این‌که شما باید همیشه دلیل درد داشتن‌تان را بدانید. ندانستن آن ممکن است برای‌تان خطر داشته باشد.

مطلب مرتبط : سرطان: ۱۰ واقعیت و ۳ حقیقت درباره سرطان که پزشکان نادیده می گیرند

۵. تغییر در ظاهر یک خال

خال‌ها نیز می‌توانند نشانه‌ی سرطان باشند. اگر یک خال جدید دیدید یا متوجه شدید که خالی که قبلا داشتید ناگهان به لحاظ رنگ، سایز یا بافت تغییر کرده‌است، سریعا با یک متخصص پوست مشورت کنید.

۶. زخمی که بهبود نمی‌یابد

بدن ما خود به خود بهبود می‌یابد. اگر زخمی در بدن‌تان وجود دارد و سه هفته از ایجاد آن گذشته است، سریعا با پزشک خود مشورت کنید. چنین زخمی می‌تواند نشانه‌ی کارسینوما باشد.

۷. خونریزی غیرمنتظره

یک علامت شایع سرطان دهانه‌ی رحم خونریزی واژینال خارج از عادت طبیعی ماهانه است. از طرفی خونریزی مقعد نیز می‌تواند نشانه‌ی سرطان روده‌ی بزرگ باشد. بنابراین یادتان باشد، خونریزی بدون زخم باز و آشکاری که راجع به آن مطلع هستید، به معنی وجود یک اشکال است.

مطلب مرتبط : خوراکی ضد سرطان: ۱۰ خوراکی که سرطان را از بین می برند

۸. کاهش وزن ناگهانی

کاهش وزن ناگهانی بدون این‌که شما آگاهانه و عمدا قصد آن را داشته باشید، باید یک پرچم قرمز باشد. بارثولوموو بورز می‌گوید، ” به عنوان افراد بزرگسال، ما سخت می‌کوشیم وزن کم کنیم. اما اگر کاهش وزن بدون تلاش از سوی شما صورت بگیرد، موضوع مهمی وجود دارد و می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی بالینی باشد.” بدخیمی یا تومورها اغلب باعث می‌شوند که شخص وزن خود را از دست بدهد.

۹. وجود توده‌ی غیرقابل توضیح

بدن خود را لمس کنید و اگر در جایی توده‌ای حس کردید، هر چه‌قدر هم که کوچک باشد، برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید. به گفته‌ی کارشناس ما هر توده‌ای که در حال تغییر است باید توسط پزشک بررسی شود. توده‌ها در پستان و البته بیضه (به ترتیب) علائم بسیار شایع سرطان پستان و پروستات هستند.

۱۰. مشکل دائمی در بلعیدن غذا

بلعیدن مواد غذایی باید یکی از ساده‌ترین کارها در زندگی‌تان باشد. مشکل در بلع غذا می‌تواند به دلیل سرطان باشد. دو نوع سرطان اغلب با مشکل بلع مرتبط هستند: سرطان گردن و مری. بنابراین اگر چنین مشکلی دارید، فقط غذاهای نرم را جایگزین غذاهای قبلی نکنید، بلکه هر چه سریع‌تر وضعیت مری‌تان را بررسی کنید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: استث نیو

نشانه سرطان: ۱۰ نشانه سرطان که همیشه نادیده می‌ گیرید

نشانه سرطان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی