کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ عادت آدم های دوست داشتنی و متنفذ

درحالی‌که ویژگی‌های زیادی در رابطه‌ با یک رهبری خوب وجود دارد، دوست داشتنی بودن از آن‌ ویژگی‌هایی نیست که بی‌درنگ به ذهن خطور کند. در این نوشتار ۱۰ عادت آدم های دوست داشتنی و متنفذ آمده است.

۱۰ عادت آدم های دوست داشتنی و متنفذ

در میان اشخاص رده‌ بالا، این ویژگی کم‌اهمیت و اغلب کم‌ارزش تلقی می‌شود، در درجه‌ی اول به‌خاطر این‌که با تصویر حک‌شده در ذهن ما از سلطه‌جویی و قاطعیت رهبرها در تضاد است.

ولی، رهبری خوب و پایدار به تواناییِ نفوذ در دیگران بستگی دارد تا تیم‌ها بتوانند به دیدگاه مشخصی برسند و در راستای رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار کنند. دست‌یابی به این امر برای کسانی که صرفا از طریق عامل ترس مدیریت می‌کنند با موفقیت همراه نخواهد بود، چون آدم‌ها بیش‌تر تمایل دارند از کسی پیروی کنند که به اندازه‌ی مساوی دوست داشتنی و جذاب باشد. از این لحاظ، دوست داشتنی بودن یکی از ویژگی‌های کلیدی همه‌ی رهبران بلندپرواز است.

پس دقیقا کدام عادت‌ها و ویژگی‌های اصلی هستند که آدم های دوست داشتنی و متنفذ را از بقیه متمایز می‌کنند؟

۱. آن‌ها یک نگرش ذهنی مثبت و مسری دارند

انتقاد برای بعضی‌ها یک امر عادی است، به‌خصوص در دنیای کار و رهبریت تجاری. از تخلیه‌ی هیجانی و ناراحتی از برگزاری جلساتِ بیش‌ازحد گرفته تا برنامه‌های مخفی دیگران، همه می‌توانند ما را نسبت به اطرافیان‌مان ظنین کنند و نسبت به انگیزه‌های‌شان بدبین. راحت می‌شود تسلیم چنین وضعیتی شد، ولی آدم های دوست داشتنی و متنفذ مایل هستند ذهنیت مثبتی را حفظ کنند که مسری است و سطح روحیه‌ی بالاتری ایجاد می‌کند

مطلب مرتبط: ۹ عادت آدم های دوست داشتنی و کاریزماتیک

۲. آن‌ها همیشه از شکست درس‌های مثبتی می‌گیرند

این نگرش مثبت به چندین طریق خودش را نشان می‌دهد؛ هرچند در زمان سختی از همیشه آشکارتر است. به‌طور دقیق‌تر، آدم های دوست داشتنی و متنفذ به جای آن‌که در فکر‌ و ‌‌خیالِ نقاط‌ضعف‌شان غرق شوند و به احساس خشم خود دامن بزنند به‌دنبال درس‌های مثبت گرفتن از شکست‌های‌شان هستند. طبق نظر نویسنده‌ی الهام‌بخش، ناپلئون هیل(که کتاب مشهور فکر‌کن و پولدار شو را نوشت)، آن‌هایی که شخصیتی دوست داشتنی‌ دارند محتمل‌تر است به‌خاطر کسب درجه‌ای از خرد که بی‌شک بدون شکست دست‌نایافتنی است، ابراز قدرشناسی کنند.

۳. آن‌ها کنجکاو هستند

آدم های دوست داشتنی و متنفذ به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند، هم از نظر انتقال ایده‌های خود و هم از نظر گوش‌دادن به دیگران. پس آنها به‌جای پافشاری بر دیدگاه خود و فقط منتظر فرصتی دیگر برای صحبت ماندن، به نقطه‌نظر شما گوش می‌دهند و معنی آن را خوب هضم می‌کنند. این ویژگی اغلب از طریق داشتن سرشتی کنجکاو و تمایل به سوال پرسیدن خود را نشان می‌دهد، چون این‌کار علاقه‌ی آنها را به موضوع مورد صحبت افزایش می‌دهد و نشانگر میزان توجه آنها به دیگران است.

۴. آن‌ها همیشه با لحنی سنجیده و دوستانه صحبت می‌کنند

به طریقی مشابه، آدم های دوست داشتنی و متنفذ که متنفذان خوبی هستند نیز تمایل دارند با حالتی سنجیده و مطمئن صحبت کنند. و این بی‌درنگ به صدای آنها یک لحن خوش و اطمینان‌بخش می‌دهد، چه با یک نفر در حال صحبت باشند چه با گروهی بزرگ. چنین لحن و سبکِ ارتباطی، حسِ خویشتن‌داری را نیز نشان می‌دهد که به‌نوبه‌ی خود اعتماد شنوندگان را برمی‌انگیزد.

۵. آن‌ها در تمام اوقات خونسردی خود را حفظ می‌کنند

درست مثل دنیای پهناورتر اطراف‌مان، یک روز کاری نیز پُر از سرخوردگی‌های کوچک است. از سارقان همیشگی وقتِ اداری که درخواست‌هایی با بهانه‌های کاری دارند، تا خرده‌گستاخی‌های دیگران، راحت می‌توانند ما را سرخورده کنند و باعث شوند خونسردی‌مان را در برابر آدم‌ها از دست بدهیم. ولی اشخاص دوست داشتنی قادر هستند در تمامی اوقات وقارشان را حفظ کنند و از آن واکنش‌های افراطی غیرضروری و درگیری‌های بالقوه اجتناب کنند.

مطلب مرتبط: ۹ مشخصه زنان جذاب و خواستنی که باید بدانید

۶. آن‌ها فکری باز دارند و از تغییر استقبال می‌کنند

پیش‌تر درباره‌ی تاثیر بدبینی روی اشخاص و اطرافیان آنها بحث کردیم، ولی ذکر این نکته مهم است که این ویژگی، ذهنی بسته می‌سازد که در برابر ایده‌های مشخصی از خود مقاومت نشان می‌دهد. همچنین آدم‌ها را از تعامل با کسانی که متفاوت هستند بازمی‌دارد، و نمی‌گذارد فرصت رشد شخصی را تجربه کنند. اشخاص دوست داشتنی چنین مشکلاتی ندارند، چون همیشه وضعیت مثبت و فکر باز را، که حاکی از پذیرای تغییرها و تفاوت‌ها بودن است، حفظ می‌کنند.

۷. آن‌ها قادر هستند افکار منفی را سرکوب کنند

بااین‌که آدم‌های رک و صریح مایل‌اند ذاتا صادق باشند، این ویژگی آنها می‌تواند هنگام تعامل با دیگران مشکل‌ساز شود. اشخاص دوست داشتنی درحالی‌که می‌توانند ابراز وجود کنند، از یک حس خویشتن‌داری نیز برخوردارند که آنها را قادر می‌سازد جلوی افکار منفی را بگیرند و از انتقال آن به دیگران اجتناب کنند. این‌کار مانع آزار رساندن‌ بیخودی به دیگران می‌شود که برای حفظ روحیه‌ی خوب و روابط پُربار حیاتی است.

۸. آن‌ها جلب توجه نمی‌کنند

چه در خانه چه در محل کار، ویژگی‌های شخصیتی معدودی وجود دارد که از جلب توجه آزاردهنده‌تر باشند. این نیاز از یک اشتیاق نهانی به مورد توجه قرار گرفتن نشات می‌گیرد، و در هر دو زمینه‌ی رفتارِ مثبت و منفی انگشت‌نما شدن را به همراه می‌آورد. با علم به ناپسند بودن چنین ویژگی‌ای، نباید تعجبی داشته باشد که بشنویم اشخاص دوست داشتنی از جلب توجه اجتناب می‌کنند مگر آن‌که دلیلی عاری از نفس‌پرستی داشته باشد یا به خاطر یک موفقیت صعب‌الحصول باشد.

۹. آن‌ها به طریقی واقعی و باورکردنی از دیگران تمجید می‌کنند

باآن‌که تمجید همیشه خوش‌آیند و روشی بی‌نظیر برای روحیه دادن است، تمجید نادرست، در سطح کلان، بدبینی و بی‌اعتمادی به‌بار خواهد آورد. و این همان‌جایی است که آدم های دوست داشتنی و متنفذ اغلب به لحاظ فردی از دیگران پیشی می‌گیرند، چون آنها هرزمان که شایسته است، بدون آن‌که زیاده‌روی کنند یا احساس کذب بودن را القا کنند، از دیگران تمجید می‌کنند. این یک مهارت ارتباطی بی‌نظیر است، چون برای آن‌که نظرات‌تان به خوبی مورد پذیرش واقع شوند باید بتوانید با لحنی باورکردنی و واقعی تمجید کنید.

مطلب مرتبط: ۹ عادت آدم های دوست داشتنی و کاریزماتیک

۱۰. آن‌ها کسانی را دارند که عیوب‌شان را گوشزد می‌کنند

و در پایان، تاکید مجدد بر این‌ نکته حائز اهمیت است که دوست داشتنی بودن یک حقه‌ی تردستی یا امر ظاهری نیست که بتوان آن‌را به‌راحتی فراگرفت. رهبران به‌جای آن‌که به دوست داشتنی بودن تظاهر کنند، به خاطر اهمیت دادن به رفتار، شهرت، و درک و برداشت دیگران از خودشان، عزت و احترام را کسب می‌کنند. همچنین احتمال دارد یک محرم‌اسرار صمیمی یا شبکه‌ای از حامیان داشته باشند که همیشه و کاملا با آنها صادق هستند و درمورد عیوب‌شان و امکان‌های بالقوه‌ی پیشرفت‌شان به آنها بازخورد و مشاوره می‌دهند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: لایف‌هک

نویسنده: لوییس هامفریس

۱۰ عادت آدم های دوست داشتنی و متنفذ


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی