کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ شخصیت برجسته و بانفوذ که هرگز وجود واقعی نداشته اند

ما فهرست‌های زیادی از آدم‌ها و چیزهایی که تاثیر بزرگی روی انسان‌ها داشته‌اند و همیشه محبوب هستند، تهیه کرده‌ایم. بنابراین امروز می‌خواهیم فهرست دیگری از چند شخصیت برجسته و بانفوذ ارائه‌ دهیم- ولی این‌بار آنها آدم‌هایی هستند که هرگز وجود نداشته‌اند. صدها نفر بودند که می‌توانستیم از میان‌شان ۱۰ نفر انتخاب‌کنیم، بنابراین گردآوری این فهرست ۱۰ شخصیت برجسته و بانفوذ که هرگز وجود واقعی نداشته اند کار بسیار جالبی بود.

شخصیت برجسته و بانفوذ

۱۰. بابانوئل

شخصیت برجسته و بانفوذ

ترس از نیامدن پاپانوئل در شب سال نو، ترسی همیشگی‌ است که باعث می‌شود بچه‌ها درست رفتار کنند.

تقریبا همه‌ی بچه‌های غربی از پدر و مادرشان شنیده‌اند که اگر درست رفتار نکنند، پاپانوئل هیچ هدیه‌ای برای‌شان نخواهد گذاشت.

مطابق با تجربه‌ی من این‌ یکی از موثرترین روش‌ها برای ترک کج‌خلقی بود.

هرچند بسیار جالب است که این ترس همیشه در شب کریسمس از بین می‌رود، زیرا مطمئن هستید که پاپانوئل خواهد آمد حتی اگر چند خطای کوچک از شما سر بزند. و این شخصیت برجسته و بانفوذ هرگز وجود واقعی نداشته است.

۹. باربیشخصیت برجسته و بانفوذ

از آن‌جا که باربی از یک بانوی زیبا و جوان که همه‌ی دخترها آرزویش را دارند فراتر رفته و تبدیل شده‌است به چیزی که اغلب در آستانه‌ی تشبیه به یک فاحشه است، این سوال ممکن است به ذهن هر کسی برسد که ‌بچه‌ها روی باربی تاثیر می‌گذاشتند یا باربی روی بچه‌ها.

مطمئنا شباهت‌های بسیار جود دارد.

باربی تقریبا انتخاب سبک زندگی احتمالی همه‌ی زنان را به تصویر کشیده‌است و من فکر می‌کنم هیچ تردیدی نمی‌تواند وجود داشته باشد که او در شروع مسیری بوده‌است که بسیاری از زنان در زندگی داشته‌اند.

۸. رابین هود

شخصیت‌های غیر واقعی

این یکی احتمالا منجر به بحث می‌شود: آیا شخصیت برجسته و بانفوذ هود واقعا وجود داشته‌است یا نه! خودم فکر می‌کنم که او وجود نداشته‌است.

مطمئن هستم همه‌ی ما شنیده‌ایم که گاهی آدم‌ها عمل دزدی را با این دلیل که قربانی ثروتمند است، توجیه می‌کنند و این توجیه از کجا می‌آید؟

مسلما تنها دلیل آن اصول بازتوزیع ثروت(بخوانید مالیات‌های حسودانه) نیست زیرا بسیاری از ما ساکنِ جوامع غربی هستیم اما حقیقت این است که همه‌ی ما تا به امروز با این باور که رابین هود یک قهرمان است بزرگ شدیم- درحالی که او یک دزد بود! دزدی تقریبا همیشه اشتباه است و این‌که رابین هود درآمد حاصل از جرائم خود را به آدم‌های فقیر می‌داد، توجیه درست و معتبری نیست.

با توجه به مالیاتی که قبلا ذکر‌ شد، دلیلی وجو دارد که اغلب ما معتقدیم مردم این مالیات‌ها را به خاطر باور قبلی‌شان نسبت به غلط بودن اصول اخلاقی داستان رابین هود می‌پذیرند.

۷. گاوچران‌ها

شخصیت برجسته و بانفوذ

این یکی قطعا برای پسرها است! حتی در نیوزیلند دور، جایی که من در آن بزرگ شدم همه‌ی پسرها بازی “گاوچران و سرخ‌پوست‌ها” را انجام می‌دادند. گاوچران یک قهرمان بزرگ بود که با تفنگ درخشان‌اش نماینده‌ی اصول اخلاقی آرمان‌های غربی بود.

این اصول عبارتند از: مروت، دفاع از عدالت، مراقبت از زنان و کودکان. بدون تردید امروزه آدم‌های بسیاری از عدم وجود صحت سیاسی در بازی و حواشی آن یکه می‌خورند، اما بچه‌ها از نظر سیاسی کامل نیستند (خدا را شکر) و مسلما به این دلیل دچار مشکل نخواهند شد.

تاثیر سبک سینمای گاوچران قطعا بسیار گسترده‌است. و برای آن‌هایی که می‌گویند “گاوچران‌ها واقعی هستند”: اوه، بله- اما این در مورد یک مفهوم است- نه یک شخص خاص- مثلا ممکن است بگوییم پاپانوئل درحقیقت وجود داشت و همان نیکلاس مقدس بود، اما مفهوم بزرگ‌تر از یک شخص است.

۶. مرد مارلبروشخصیت برجسته و بانفوذ

چند نفر از آقایان سیگاری که این متن را می‌خوانند، سیگار فیلتردار استفاده می‌کنند؟

جرات به خرج می‌دهم و می‌گویم همه‌ی آن‌ها.

قبل از شروع جنبش مرد مارلبرو “یک مرد واقعی” سیگار فیلتردار نمی‌کشید- چنین سیگارهایی مخصوص خانم‌ها بود. هدفِ جنبش مرد مارلبرو در ابتدا این بود که آقایان سیگار دارای فیلتر مارلبرو بکشند. تاثیر این جنبش امروز کاملا روشن است.

این جنبش به عنوان یکی از بهترین جنبش‌ها در طول تاریخ دیده می‌شود. مطابق با ویکیپدیا، با شعار تبلیغاتی ” ملایم همچون ماه می” یک جنبش زنانه درعرض چند ماه تبدیل به یک جنبش مردانه شد.

۵. رُزی پرچ کَنشخصیت برجسته و بانفوذ

و حالا یک شخصیت برجسته و بانفوذ هم برای دخترها! شاید نام رزی پرچ کن آشنا نباشد، اما تصویرش قطعا برای‌تان آشنا است.

رزی پرچ کن به زنان گفت آنها هرکاری می‌توانند بکنند- و زنان همین کار را کردند. رزی موفق به ایجاد انگیزه در میان یک نسل کامل از زنانی شد که در سن کار بودند.

او آنها را متقاعد کرد از خانه خارج شوند، به کارخانه‌ها بروند و به فعالیت‌های مربوط به جنگ کمک کنند.

این قطعا یکی از تاثیرگذارترین رویدادهای جنگ جهانی دوم است. زمانی که سیل‌بندهای کار زنان باز شدند، دیگر هرگز بسته نشدند. تمام زنانی که مشغول به کار در مشاغلی هستند که سابقا مخصوص آقایان بود، باید ممنون رزی باشند.

۴. ددالوس و ایکاروس

شخصیت برجسته و بانفوذ

شما در عرض ۲۴ ساعت می‌توانید از یک طرف سیاره به طرف دیگر پرواز کنید.

این اتفاق (یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بشری) هرگز رخ نمی‌داد اگر شخصیت‌های افسانه‌ای دایدالوس و ایکاروس وجود نداشتند.

داستان به ما می‌گوید دایدالوس در حال ساخت بال‌های مکانیکی برای پسرش ایکاروس است.

بعد از این داستان بشر همواره آرزوی رسیدن به آسمان و پرواز را در سرداشت.

این آرزو ناگهان به واقعیت پیوست و در نتیجه‌ی آن کل سیاره تبدیل به مکانی متفاوت شد.

۳. موتور کوچکی که می‌توانستشخصیت برجسته و بانفوذ

نکته‌ی اخلاقی این داستان کودکانه این است که اعتماد‌به‌نفس، خوش‌بینی و سخت تلاش‌ کردن حتی در دشوارترین کارها نیز منجر به موفقیت می‌شود.

نسخه‌ی اولیه‌ی این کتاب در سال ۱۹۰۶کمی متفاوت با امروز بود.

افراد بسیاری این کتاب را به عنوان استعاره‌ای برای “رویای امریکایی” می‌دانند.

شاید محبوبیت این کتاب حضور آن به عنوان یک عنصر موثر در تعداد زیادی از سمینارهای “تفکر مثبت” و “کمک به خود” و کتاب‌هایی که امروز می‌بینیم است.

۲. برادر بزرگ

شخصیت برجسته و بانفوذ

برادر بزرگ، یک مورد نسبتا امروزی در این فهرست، در تظاهرات اجتماعی زیادی تاثیرگذار بوده‌است و همین او را در این فهرست گنجانده‌است.

نام او به گوش می‌رسد، هر زمان که یک دولت قانونی محدود‌کننده وضع کند یا قانونی که بخشی از آزادی ابدی ما را از بین می‌برد.

همه چهره‌ی او را می‌شناسند، همه می‌دانند او برای چه ایستادگی کرده‌است، و همه هراس دارند از این احتمال که زندگی‌مان براساس تفسیر خودمان از این شخصیت تاریخی کنترل شود.

البته برادر بزرگ توسط جورج اورول در کتاب ۱۹۸۴ خلق شده‌است.

۱. رومئو و ژولیت

شخصیت برجسته و بانفوذ

رومئو و ژولیت نه تنها می‌توانند به خاطر غالب تصورات ما از یک “رابطه‌ی کامل” مورد انتقاد قرار بگیرند- بلکه از نظر من حتی می‌توان برای درصد بالای طلاق هم از آنها انتقاد کرد.

زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند به دنبال یک رابطه‌ی آرمانی هستند که تماما بر اساس عشق و شور است و زمانی که این شور و اشتیاق کمرنگ می‌شود (اغلب این اتفاق می‌افتد) آنها حس می‌کنند گول خورده‌اند و مطمئن می‌شوند در ازدواج شکست خورده‌اند.

در واقعیت، عشق پرشور لازمه‌ی یک ازدواج سالم نیست- ولی احترام، عشق و مهربانی لازم و ضروری هستند. رومئو و ژولیت باید در موارد زیادی پاسخگو باشند!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

نویسنده: جمی فریتر

منبع: لیست ورس

۱۰ شخصیت برجسته و بانفوذ که هرگز وجود واقعی نداشته اند


 

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی