کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ روش برای کاهش استرس مالی

استرس مالی قطعا می‌تواند سبب سردردتان شود، اما آیا می‌دانستید که با احتمال ابتلا به بیماری لثه نیز در ارتباط است؟ درست است. باید به دنبال راهی برای کاهش استرس مالی بود زیرا همانطور که می‌دانید استرس بر تمام اجزای بدن اثرگذار است، و استرس مالی یکی از بدترین استرس‌ها است.

۱۰ روش برای کاهش استرس مالی

حفره‌ای در جیب‌تان چگونه می‌تواند حفره‌ای در لثه‌تان ایجاد کند؟ پاسخ آن استرس است. استرس مالی روی چیزهایی بیش‌تر از کیف پول‌تان تاثیر دارد: می‌تواند روی سلامت و روابط بین فردی‌تان تاثیری مداوم داشته‌باشد. افکار ما در هیچ فرآیند دیگری نمی‌تواند عملکردهای جسمانی ما را به‌طور ناگهانی با این شدت دگرگون کند و بهترین مثال ارتباط ذهن و جسم را نشان دهد.

استرس گروهی از نیروهای برگزیده‌ی ارتش جسم‌تان را بسیج می‌کند که به‌طور ویژه آموزش دیده‌اند تا در واکنش به تهدیدهای مهم به‌طور اضطراری اقدام کنند. به محض این‌که مغزتان خطر را احساس می‌کند، به حالت جنگ و گریز می‌رود و به پایگاه‌های درون غدد آدرنال و هیپوفیز فرمان می‌دهد هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول را به حرکت درآورند. این هورمون‌ها نیز به قسمت‌های دیگر بدن نیروی تقویتی می‌فرستند تا فشار خون، ضربان قلب، و انرژی شما را افزایش دهد و با تمام قوایی که بدن‌تان می‌تواند جمع کند، بجنگید یا فرار کنید. در یک بحران، استرس ما را به تکاپو می‌اندازد تا زندگی‌مان را نجات دهیم یا کاری را در یک مهلت معین انجام دهیم.

ولی اگر شما هر روز مجبور باشید به جنگ استرس بروید، جسم‌تان به ناچار پیامدهای آن را احساس می‌کند. استرس طولانی احتمال حمله‌ی قلبی، دیابت، ریزش مو، افسردگی و بیماری لثه را در شما افزایش می‌دهد.

بسیار خوب، شنیدن درباره‌ی این‌که استرس می‌تواند مسائل را بدتر کند چندان تسکین‌دهنده نیست، اما خبر خوب این است که زمان و اقدام آگاهانه می‌تواند به‌طور هم‌زمان اوضاع مالی‌تان را بهبود ببخشد و شما را از چنگ استرس رها کند.

در این مقاله، ما به ۱۰ روش برای این کار اشاره می‌کنیم، و با حذف برخی موانع ذهنی مانند عدم قاطعیت شروع می‌کنیم که شما را دچار استرس مالی می‌کند.

روش کاهش استرس مالی ۱۰:

انتخاب‌هایتان را محدود کنید

۱۰ روش برای کاهش استرس مالی

داشتن گزینه‌های بسیار زیاد می‌تواند واقعا بد باشد.

در یک فروشگاه لوکس خرده‌ریز در منلو پارک، تیمی از پژوهشگران به رهبری شینا اینگار آزمایشی ساده ترتیب دادند که در میان روان‌شناسان، کارشناسان، اقتصاددانان و رهبران کسب و کار به افسانه تبدیل شده‌است. آنها مجموعه‌ای از مرباهای باکیفیت را روی یک میز به نمایش گذاشتند. روی یک میز، ۶ طعم برای نمونه، و روی میز دیگر ۲۴ طعم ارائه کردند. هرچند خریداران دور میزی که روی آن ۲۴ طعم قرار داشت جمع شدند، اما احتمال این‌که از مرباهای میز دیگر بخرند در واقع ۱۰ برابر بیش‌تر بود.

بسیار آسان است که اجازه بدهید ترس از گرفتن تصمیم بد کلا مانع از آن شود که تصمیم بگیرید. شاید مقدار محدودی پول برای سرمایه‌گذاری داشته‌باشید، یا برای یک خرید بزرگ استرس داشته‌باشید، یا نتوانید ذهن‌تان را متمرکز کنید که کدام مهم‌تر است – پس‌انداز برای دانشگاه فرزندان یا پس انداز بازنشستگی برای خودتان. اگر خودتان را با موهای ژولیده پشت میزتان یافتید، در حالی که سوز اورمان (مشاور مالی، م.) با دندان‌های سفیدش از صفحه رایانه‌تان به شما لبخند می‌زند و آخرین شماره‌ی مجله‌ی پول در دستان مچاله شده‌است، این را به یاد داشته‌باشید: شما مجبور نیستید انتخابی “درست” بکنید. شما مجبور نیستید انتخاب “نهایی” را بکنید. شما فقط باید انتخاب کنید، انتخابی برای اقدام.

ابزارهایی برای کمک وجود دارد، و ما قصد داریم آنها را به شما نشان دهیم. اما ابتدا بگذارید یک مانع ذهنی دیگر را رفع کنیم که شاید شما را در استرس مالی نگه دارد. سپس یاد بگیرید چگونه از شر نگرش پذیرش شکست خلاص شوید.

مطلب مرتبط: استرس مالی را جدی بگیرید

روش کاهش استرس مالی ۹:

از شر نگرش پذیرش شکست خلاص شوید

اگر ترس از انتخاب “اشتباه” درباره‌ی تامین مالی‌تان شما در گرداب تردید فرو برده‌است، تصور کنید آدم‌هایی که فکر می‌کنند اصلا انتخابی ندارند چه احساسی باید داشته‌باشند. جان کاسکی، استاد اقتصاد در دانشگاه سوارتمور، با ساکنان دو تا از فقیرترین جوامع امریکا مصاحبه کرد. او گفت: “آن‌ها درباره‌ی استرس صحبت می‌کردند. در بسیاری از موارد آدم‌ها پس‌انداز نمی‌کردند نه به این علت که واقعا نمی‌توانستند، بلکه چون باور داشتند نمی‌توانند.”

هنگامی که اجاره‌تان عقب افتاده است و نمی‌توانید صورت حساب آب و برق را بپردازید، شاید ایده‌ی باز کردن یک حساب پس‌انداز به اندازه‌ی پیک نیک در کره‌ی ماه نشدنی به نظر برسد؛ اما حقیقت این است که همه‌ی ما، حتی فقیرترین آدم‌ها انتخاب‌های مالی دارند. شاید پیدا کردن این انتخاب‌ها غیرممکن به نظر برسد: لحظه‌ای که می‌توانید مقدار ناچیزی پول پس‌انداز کنید، اقوامی که به وام نیاز دارند، بچه‌هایی که کتانی‌های مد روز می‌خواهند، تعدیل نیرو، اخراج، مخارج درمانی غیرمنتظره و انبوهی از موانع دیگر شما را شکست می‌دهد.

ترفند از بین بردن نگرش پذیرش شکست این است که راهی بیابید تا باور کنید به نحوی، حتی در تحمل‌ناپذیرترین شرایط، باز هم جای امید هست. سازمان‌هایی مانند America Saves وجود دارد تا به شما کمک کند امید را پیدا کنید. چیزهای ساده مانند درست کردن فهرست شکرگزاری یا تصویرسازی از خودتان بدون استرس مالی نیز می‌تواند به شما کمک کند بیش‌تر احساس امیدواری کنید.

اکنون که احساس قاطعیت و شکست‌ناپذیری می‌کنید، تقریبا آماده هستید که استراتژی‌های کاربردی را برای پایین آوردن استرس مالی یاد بگیرید. اما اول بیایید درباره‌ی چگونگی غلبه بر یک مانع ذهنی دیگر در مسیر استرس مالی صحبت کنیم: شریک زندگی‌تان.

روش کاهش استرس مالی ۸:

دور خودتان نچرخید

۱۰ روش برای کاهش استرس مالی

هنگامی که صحبت از تامین مالی است، هر خانواده را مانند سرنشینان یک قایق تصور کنید. اگر خودتان تنها هستید، باید سهم خودتان را انجام دهید تا به جایی که می‌خواهید، برسید. اگر خانواده‌ای دارید که باید از آن حمایت کنید، بسته به این‌که پاروزن‌های شما هماهنگ هستند یا نه سفرتان آسان‌تر یا خیلی خیلی سخت‌تر خواهدبود.

برای مثال زوج فرضی تانیا و ترنس را در نظر بگیرید. ترنس که به‌دست و دل‌بازی معروف است، آگهی‌های تبلیغاتی را می‌خواند و با پرداخت ۰.۵ دلار بیش‌تر از مقدار کافی برای خرید صابون، به تانیا خیانت می‌کند. تانیا با ناراحتی اعتراض می‌کند و می‌گوید: “اما من برای گرفتن آن تخفیف به ۲ فروشگاه می‌رفتم! ”

هماهنگ بودن می‌تواند قایق مالی‌تان را در حرکت نگه دارد (و شما را از استرس زیادی حفظ کند!)

حتی در روابطی که زوج‌ها از نظر مالی اساسا در یک سطح قرار دارند، اختلاف در اولویت‌ها می‌تواند قایق را دور خودش بچرخاند (خانم می‌خواهد فرزندان را به مدرسه‌ی خصوصی بفرستد؛ همسرش می‌خواهد برای دانشگاه پس‌انداز کند). برای این‌که قایق رو به جلو حرکت کند، زوج‌ها باید یاد بگیرند ارتباط برقرار کنند و با هم پارو بزنند.

ترنس و تانیا فهرست اولویت‌های مالی‌شان را با هم جابه‌جا کردند، در کنار مواردی که درباره‌شان توافق داشتند علامت تایید، و در کنار مواردی که نیاز به توافق داشت علامت سوال گذاشتند. آنها هر دو موافق بودند که پس‌انداز برای بازنشستگی ضروری است، تانیا اعلام کرد در چه چیزهایی می‌تواند هزینه‌ها را کم کند و ترنس موافق بود که تعطیلات سالانه ارزش مخارج‌اش را دارد. خیلی زود قایق‌شان به نرمی به سوی آینده‌ای واحد به حرکت درآمد، و آنها آماده بودند بودجه‌ای فراهم کنند که هر دو بتوانند با آن زندگی کنند. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که بودجه‌بندی چگونه استرس مالی را کاهش می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۶ روش برای بهبود سلامتی و وضع مالی شما

روش کاهش استرس مالی ۷:

یک برنامه‌ی بودجه تعیین کنید و به آن پایبند بمانید

پس از حذف موانع ذهنی که شما را در استرس مالی نگه می‌دارد، آماده هستید تا راهکارهای واقعی استرس مالی را به خودتان آموزش دهید. برای بازسازی زندگی مالی‌تان ۴ اصل اساسی وجود دارد: به یک برنامه‌ی بودجه پایبند بمانید، مخارج را کم کنید، بدهی را کاهش دهید و پس‌انداز را آغاز کنید.

بودجه‌بندی چیزی نیست که درک آن خیلی سخت و پیچیده باشد. به عبارت ساده‌تر، شما درآمدتان را در بالای صفحه می‌نویسید، و مخارج را از آن کسر می‌کنید. مقداری که باقی می‌ماند چیزی است که می‌توانید برای موارد دیگر، از قبیل کاهش بدهی و افزایش پس‌انداز صرف کنید.

داشتن یک بودجه مکتوب به شما در استراتژی مالی‌تان اعتماد به نفس می‌دهد. این اعتماد به‌نفس می‌تواند در پایین آوردن استرس مالی کمک چشمگیری به شما بکند. واقعا صدها اپلیکیشن و ابزار وجود دارد که می‌توانید برای تعیین بودجه از آنها استفاده کنید – از کاغذ و قلم خوب همیشگی گرفته تا اپلیکیشن‌های گوشی و راهکارهای رایانه‌ای.

حتی آدم‌هایی که اذعان می‌کنند بودجه‌بندی مهم است نیز ممکن است به جای پایبندی به بودجه، خودشان را در حال لغزش ببینند. نه‌تنها مخارج پیش‌بینی نشده – تعمیرات ماشین، افزایش قیمت‌ها، و اردوهای آموزشی فرزندان – در کمین ما است؛ چیزهای سرگرم‌کننده نیز مانند دعوت به شام، توقف‌های کوتاه در فروشگاه‌های استارباکس و خرید اقلام غیرضروری در حراج‌های “یکی بخر ۲ تا ببر”، می‌تواند ما را از مسیر اصلی منحرف کند. در ادامه با ابزارهایی برای کاهش مخارج آشنا شوید.

روش کاهش استرس مالی ۶:

مخارج را کم کنید

ممکن است هنگام بودجه‌بندی برخی حقایق ناخوشایند را درباره‌ی وضعیت مالی‌تان کشف کنید. خوشبختانه هنگام مواجهه با چالش‌هایی که بودجه‌بندی می‌تواند ایجاد کند، ممکن است برخی موانع ذهنی به شما استرس مالی وارد کند اما مهارت‌هایی که آموخته‌اید تا بر این موانع غلبه کنید به کمک‌تان می‌آید. وقتی برنامه‌ی بودجه‌تان به شما نشان می‌دهد روزهای باقی‌مانده‌ی ماه بیش‌تر از پولی است که دارید، راه‌حل‌اش کم کردن مخارج است.

با نگرشی درست، کم کردن مخارج می‌تواند واقعا جالب باشد. آن را به یک بازی تبدیل کنید. فرزند کوچک‌تان را تشویق کنید با کوتاه کردن چمن حیاط هزینه‌های پیشاهنگی در مدرسه را به‌دست بیاورد. به دختر نوجوان‌تان اجازه بدهید گوشی هوشمند خود را داشته‌باشد- اگر می‌تواند پنج‌شنبه‌ها شغلی داشته‌باشد که تا صورت‌حساب آن را پوشش دهد. فهرست خرید را بین اعضای خانواده تقسیم کنید تا ببینید چه کسی بیش‌ترین تخفیف را می‌گیرد. (برای برنده جایزه‌ای بدون هزینه در نظر بگیرید، مثلا او می‌تواند از پدر بخواهد در صف صندوق آواز “ارباب جاده‌ها” را بخواند.)

هم‌چنین منابع برخط رایگانی وجود دارد که به شما کمک می‌کند پس‌انداز کنید؛ بعدا درباره‌ی آنها بیش‌ تر صحبت می‌کنیم. با کمی نبوغ و نگرشی امیدوارانه می‌توانید با موفقیت مخارج‌تان را کم کنید، و در پایان ماه پول بیش‌تری داشته‌باشید تا به فراهم کردن مقدمات برنامه‌ریزی‌های مالی دیگر اختصاص دهید. در ادامه درباره‌ی حذف بدهی صحبت می‌کنیم.

روش کاهش استرس مالی ۵:

از شر بدهی خلاص شوید

هرچند حذف بدهی، پس‌انداز بازنشستگی و پس‌انداز اضطراری همه برای حذف استرس مالی کاملا ضروری است، اما خلاص شدن از شر بدهی بدهی باید اولویت شماره یک شما باشد. برخی بدهی‌ها (وام مسکن، وام‌های دانشجویی، و غیره) می‌تواند واقعا خوب باشد، از این نظر که کمک‌تان می‌کند رتبه‌بندی اعتباری‌تان را بسازید. اگر اعتبار بسیار خوبی دارید و احساس می‌کنید رتبه‌تان در “بدهی خوب” خیلی بالا است، شاید بتوانید به سادگی با تغییر برنامه‌ی بازپرداخت وام‌های اعتباری “خوب” خودتان با نرخ پایین‌تر، هزینه‌ها را کم کنید.

اما هنگامی که صحبت از اعتبار “بد” است – مانند اعتبار قابل تجدید یا کارت اعتباری- تنها راه‌حل این است که هر چه سریع‌تر آن را تسویه کنید. در این‌جا چند توصیه برای سرعت بخشیدن به کاهش بدهی آمده‌است:

  • مانده‌ی کارت‌های اعتباری را روی پایین‌ترین نرخ سود ممکن تنظیم کنید.
  • همیشه بیش‌تر از حداقل مانده بپردازید.
  • اگر بیش‌تر از یک کارت را پرداخت می‌کنید، همیشه برای کارتی که بالاترین نرخ سود را دارد، بیش‌ترین مقدار ممکن را بپردازید.

هنگامی که از پس بدهی بر آمدید، باید نهایتا در پایان ماه پول بیش‌تری داشته‌باشید. در ادامه درباره‌ی استراتژی‌های پس‌انداز صحبت می‌کنیم.

روش کاهش استرس مالی ۴:

 استراتژی‌های پس‌انداز بازنشستگی

طرح‌های ۴۰۱ k و Roth IRA دو استراتژی بی‌نظیر برای پس‌انداز بازنشستگی است. ۴۰۱ k طرح پس‌انداز بازنشستگی است که از طریق کارفرما امکان‌پذیر است. شما پرداخت مالیاتی را که سهم شما است به تعویق می‌اندازید تا زمانی که هنگام بازنشستگی سرمایه را بیرون بکشید. طرح Roth IRA یک جساب بازنشستگی شخصی است که می‌توانید برای خودتان باز کنید. شما می‌توانید در سال تا ۵ هزار دلار درآمدتان رت پس از کسر مالیات در این حساب بگذارید؛ عواید این حساب معاف از مالیات است.

برخی کارفرمایان تمام یا بخشی از سهم شما را در طرح ۴۰۱ (k) یا Roth تقبل می‌کنند. هرچند وقتی صحبت از کاهش استرس مالی است، کم کردن بدهی باید اولویت شماره یک باشد، ولی اگر کارفرمایتان پیشنهادی مغایر با طرح ۴۰۱ (k) یا IRA مطرح کند که به نتیجه‌اش به نفع شما است، باید استثنا قائل شوید.

اگر نمی‌توانید تصمیم بگیرید پولی را که در طرح ۴۰۱ (k) یا IRA خودتان می‌گذارید، چگونه سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید آن را در صندوق بازنشستگی هدفمند ذخیره کنید. شما سال بازنشستگی‌تان را به این صندوق‌ها اعلام می‌کنید، و صندوق ترکیبی از سهام‌ها و اوراق قرضه را انتخاب می‌کند که بر اساس مدت زمانی که تا تاریخ اعلامی بازنشستگی‌تان باقی مانده است، بهترین بازده را با حداقل ریسک به‌دست می‌دهد.

اکنون که نگرش‌تان را تغییر داده‌اید و به اصول اولیه تسلط پیدا کرده‌اید، باید کم‌تر احساس استرس کنید و کنترل بیش‌تری روی تامین مالی‌تان داشته‌باشید. در این مقطع وقت آن است که کمی سرگرمی داشته‌باشید. در ادامه درباره‌ی روش‌های افزایش امتیاز اعتباری‌تان صحبت می‌کنیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ توصیه برای بهبود وضع مالی تان

روش کاهش استرس مالی ۳:

امتیاز اعتباری‌تان چه‌قدر می‌تواند بالا برود؟

امتیاز اعتباری حقیقی شما امتیاز فیکو (شرکت فِر ایساک) است. اعتباردهندگانی که امتیازی بالاتر از ۷۶۰ دارند بهترین نرخ‌ها را در اختیار دارند. برای به‌دست آوردن امتیاز فیکو باید از هر یک از ۳ مرکز اعتبار اصلی – اکوییفکس، اکسپرین، و ترنسیونیون – درخواست گزارش اعتبار بکنید. میانگین این ۳ امتیاز فیکو رقم فیکوی واقعی شما است.

بالا آوردن یک امتیاز اعتبار پایین فرآیندی طاقت‌فرسا و طولانی شامل پرداخت به موقع بدهی‌ها، ساختن حقوق مالکانه و بازپرداخت بدهی‌ها است. این فرآیند سال‌ها طول می‌کشد و میانبرهای کمی وجود دارد. با این حال چند چیز هست که می‌توانید برای بالا بردن امتیازتان انجام بدهید.

  • در گزارش‌های اعتبارتان به دنبال خطا بشد: ۲۵ تا ۲۸ درصد گزارش‌های اعتبار دارای اشتباه هستند. پیدا کردن و گزارش کردن اشتباه‌ها به سازمان (اکوییفکس، اکسپرین، و ترنسیونیون)، یعنی گزارش اطلاعات نادرست می‌تواند امتیاز اعتبار شما را بالا ببرد.
  • نرخ استفاده از اعتبار را پایین نگه دارید: یک مانده‌ی ۲۰۰۰ دلاری روی کارتی با اعتبار محدود ۱۰۰۰۰ دلار برابر است با ۲۰ درصد نرخ استفاده از اعتبار. این در گزارش اعتبار شما، نسبت به کارتی که تا سقف اعتبار از آن استفاده شده است ظاهر خیلی بهتری دارد. برای پایین آوردن نرخ استفاده‌تان بخشی از بدهی کارت اعتباری‌تان را پرداخت کنید یا تماس بگیرید و درخواست افزایش سقف اعتبار کنید.

اگر امتیاز اعتبایرتان به شما استرس می‌دهد، بهبود آن را به یک بازی تبدیل کنید، همان‌طور که کم کردن هزینه‌ها را به یک سرگرمی و فعالیت خانوادگی تبدیل کردید. و قبلا هنگام صحبت درباره‌ی کم کردن هزینه‌ها به ابزارهای برخطی اشاره کردیم که کمک‌تان می‌کند پس‌انداز کنید – در ادامه با جزییات آن آشنا شوید.

روش کاهش استرس مالی ۲:

اینترنت را جست و جو، و پس‌انداز کنید

ترنس و تانیا، زوج فرضی را به یاد می‌آورید؟ ترنس به جای زیر و رو کردن تبلیغات زنجیروار برای پیدا کردن تخفیف‌های جزیی، که فقط چند پنی پس‌انداز به همراه دارد (و همین مقدار نیز صرف رفتن به فروشگاه اجناس دست دوم می‌شود)، تلاش می‌کند برخی نرم‌افزارهای جدید کاهش هزینه و مقایسه قیمت را پیدا کند. بیشتر این نرم‌افزارها هزینه‌ای ندارند و با انجام وقت‌گیرترین جست و جوها برای شما، استرس مقایسه‌ی قیمت را از بین می‌برند. دانستن این‌که در حال پس‌انداز کردن هستید، نسبت به خریدهایی که می‌کنید به شما اطمینان خاطر می‌دهد. این اطمینان ما را به بهترین توصیه درباره‌ی پس‌انداز می‌رساند. توصیه‌ی بعدی کوپن است.

مطلب مرتبط: ۱۲ نشانه که ممکن است اختلال اضطرابی داشته باشید

روش کاهش استرس مالی ۱:

کوپن‌ها، کوپن‌های باشکوه!

این داستان نقل می‌شود که آسا کندلر، صاحب شرکت کوکاکولا، هنگامی که در ۱۸۸۷ با دست‌خط خود برای یک لیوان کوکاکولای رایگان بلیت نوشت، نخستین کوپن دنیا را ساخت. از آن زمان کوپن‌ها پای ثابت زندگی مصرف‌کننده‌ی امریکایی است. این کوپن‌ها اکنون همه جا در اینترنت وجود دارد. برای بهره‌مندی از مزایای آن لازم نیست “کوپن‌باز” قهار باشید. در ادامه برای استفاده از کوپن‌های عاری از استرس چند توصیه آمده‌است:

  • زبان کوپن‌ها را یاد بگیرید: کوپن “افزوده” کوپنی است که علاوه بر کوپن فروشگاه، از تخفیف تولیدکننده نیز بهره‌مند می‌شوید. کوپن “دوبل” وضعیتی است که یک فروشگاه ارزش یک کوپن را در روز یا بازه‌ی زمانی مشخصی ۲ برابر می‌کند.
  • منظم باشید: اپلیکیشن‌های موبایل می‌توانند کوپن‌ها را برای شما سازمان‌دهی و پیگیری کنند. کوپن‌های کاغذی قدیمی را خودتان باید بر اساس تاریخ و نوع نظم بدهید تا قبل از منقضی شدن تاریخ‌شان از آنها استفاده کنید.
  • فقط چیزهایی را بخرید که لازم دارید: یک معامله‌ی شیرین چندان شیرین نیست اگر ۲ شامپویی که به قمیت ۱ شامپو خریده‌اید ماه‌ها بعد از خرید آن در کابینت خاک بخورد. فقط کوپن‌های برندها و محصولاتی را جمع کنید که واقعا از آن استفاده می‌کنید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: howstuffworks

۱۰ روش برای کاهش استرس مالی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی