کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شناخت شخصیت افراد با ۱۰ روش اثبات شده

شناخت شخصیت افراد با ۱۰ روش اثبات شده

شناخت شخصیت افراد از آن موضوعاتی است که چه متخصص چه غیر متخصص به آن علاقه مندند. در این مقاله با ۱۰ روش اثبات شده برای قضاوت و شناخت شخصیت افراد آشنا می شوید. بحث را با یک گفت آورد مشهور شروع می کنم. :

شناخت شخصیت افراد

“دوست کسی است که یک فرد تمام حرف‌های دلش برای او بیرون می‌ریزد، با هم می‌خندند و اشک می‌ریزند، و می‌داند مهربان‌ترین دست‌ها غربال می‌کنند، چیزهای باارزش را نگه می‌دارند و بقیه را با دمی محبت دور می‌کنند.”

همه‌ی ما در دام قضاوت یا شناخ شخصیت افراد بر اساس ظاهرشان می‌افتیم. چه‌قدر اشتباه می‌کنیم! اغلب اوقات شخصیت واقعی یک فرد زمانی پدیدار می‌شود که یک رویداد منفی به او یا شما ضربه می‌زند. سپس ممکن است شاهد ظهور یک فرد سمی از ویرانه‌ها باشید و این اغلب یک شوک است.

یک مثال حقیقتا ترس‌آور در کتابی از اُ تول و بومن به نام غرایز خطرناک: چگونه غرایز درونی به ما خیانت می‌کند آمده‌است. در این داستان مشخص شد یک همسایه‌ی بسیار محترم، خوشرو، و آراسته در گاراژ خانه‌اش شکنجه‌گاه درست کرده‌بود که در آن به‌طور سیستماتیک از زنان ربوده‌شده سواستفاده می‌کرد. این یک مثال افراطی است، اما به خوبی نشان می‌دهد چگونه ظاهر، منش و رفتار یک فرد کاملا ما را فریب می‌دهد.

مطلب مرتبط : ۹ چیز از شخصیت تان که دیگران فقط با نگاه به آنها پی می‌برند

بنابراین شما چه می‌توانید بکنید؟ شما می‌خواهید وقتی با همکاران، آشنایان تازه و دوستان جدید ارتباط برقرار می‌کنید، کسانی که حتی ممکن است شریک عشقی تمام عمرتان باشند، قادر باشید ویژگی‌های شخصیتی یک فرد را ارزیابی کنید. شما می‌خواهید بدانید آیا او این ویژگی‌ها را دارد یا نه:

 • راستگویی
 • قابل اتکا بودن
 • شایستگی
 • مهربانی و دلسوزی
 • مسئولیت‌پذیری
 • پشتکار
 • افتادگی و فروتنی
 • صلح‌جویی و تسلط بر خشم

رازش این است که قضاوت را متوقف کنید و وقت بگذارید. آن فرد را در بعضی اوضاع زیر نظر بگیرید؛ ببینید چگونه واکنش نشان می‌دهند. به صحبت‌هایشان، جوک‌هایشان، خندیدن‌شان، توضیح‌دادن‌شان، گلایه‌شان، سرزنش‌شان، تحسین‌شان، لفاظی‌شان و موعظه‌شان گوش کنید. تنها آن وقت است که می‌توانید به قضاوت و شناخت شخصیت افراد برسید. این قضاوت و شناخت مصون از خطا نیست، اما اگر از ۱۰ روش که در ادامه آمده‌است پیروی کنید، شانس خیلی خوبی دارید که سرانجام کارتان به یک رابطه‌ی مبتنی بر سواستفاده منجر نشود.

۱. آیا خشم یک رخداد مکرر است؟

اغلب اوقات واکنش‌های خشن که به نظر می‌رسد افراطی است، نشانه‌ی وجود مسائل اساسی است. فکر نکنید هر فردی که ناگهان کنترل‌اش را از نظر ذهنی و جسمی از دست می‌دهد واکنشی عادی نشان می‌دهد. هر فرد وقتی تحریک شود یا اوضاعش به هم بریزد گاهی دچار فوران خشم می‌شود.

اما اگر این تقریبا یک رخداد روزانه است، ممکن است لازم باشد علت‌اش را پیدا کنید و شاید از آن فرد دوری کنید. شما نباید نزدیک فردی باشید که فکر می‌کند خشونت می‌تواند مشکلات شخصی و جهانی را حل کند.

۲. آیا می‌توانید رفتارهای مهربانانه را مشاهده کنید؟

هر چند وقت یک بار می‌بینید که این فرد مهربان و باملاحظه است؟ آیا به گداها پول می‌دهد، به خیریه کمک می‌کند، کارهای داوطلبانه انجام می‌دهد یا به روشی ساده نشان می‌دهد مشتاق است این سیاره را با ۷ میلیارد نفر دیگر به اشتراک بگذارد؟

من وقتی دیدم یکی از دوستان‌ام هیچ نشانی از مهربانی نسبت به افراد ضعیف و محروم شهرمان نشان نمی‌دهد، شوکه شدم. او ظاهرا فردی مذهبی بود، اما به بی‌ریایی اعتقادات او شک کردم.

“بهترین شاخص برای شخصیت یک فرد نحوه‌ی رفتار او با آدم‌هایی است که نمی‌توانند منفعتی برایش داشته‌باشند، و نحوه‌ی رفتارش با آدم‌هایی که نمی‌توانند در برابر او از خودشان دفاع کنند.”

ابیگیل ون بورن

۳. این فرد چگونه مسئولیت اقدامات‌اش را به عهده می‌گیرد؟

شاید بدانید که او مسئولیت نابسامانی دفتر کار یا حتی به موقع حاضر نشدن سر قرار را می‌پذیرد. واکنش‌اش را زیر نظر بگیرید. اگر شروع کرد به سرزنش همکاران دیگر یا ترافیک، خوب، این نشان می‌دهد تمایلی ندارد مسئولیت اشتباهات‌اش را به عهده بگیرد.

مطلب مرتبط : ۵ روش شناسایی آدم روان پلید ( سایکوپت )

۴. از فیس‌بوک به عنوان یک معیار استفاده نکنید.

اگر بدانید خط شناسی (مطالعه‌ی مهارت فراموش‌شده‌ی دست‌خط) دیگر تست قابل اطمینانی برای شخصیت یک فرد نیست، آرام می‌شوید. خوشبختانه فعالیت‌های فیس‌بوکی هم همین‌طور است. یک پژوهش نشان داده‌است استفاده از ادبیات کثیف، کنایه‌های جنسی و شایعات در فیس‌بوک معیارهای قابل اطمینانی برای ارزیابی شخصیت یک کاندیدا یا عملکرد آینده‌ی او در محل کار نیست.

۵. ایمیل‌هایش را بخوانید.

اکنون یک ایده‌ی خیلی بهتر این است که ایمیل‌های شخص را بخوانید. پژوهش‌ها نشان داده‌است استفاده از موارد زیر می‌تواند نشان‌دهنده‌ی برخی ویژگی‌های شخصیتی باشد:

 • علامت‌ تعجب‌های خیلی زیاد می‌تواند نشان دهد اوضاع خوب است
 • خطاهای مکرر می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بی‌علاقگی باشد
 • استفاده از صورتک‌ها تنها راهی است که یک فرد می‌تواند به شما لبخند بزند
 • استفاده از سوم شخص ممکن است آشکارکننده‌ی یک رسمیت خاص باشد
 • علامت سوال‌های بسیار زیاد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی خشم باشد
 • استفاده‌ی بیش از حد از حروف بزرگ فریاد زدن تلقی می‌شود. در آداب معاشرت به هیچ وجه نباید از آن استفاده کنید، با این حال تعداد آدم‌هایی که هنوز از آن استفاده می‌کنند شگفت‌آور است.
 • emails

۶. مراقب خودنمایی‌ها باشید.

شناخت شخصیت افراد بر اساس خودنمایی یک روش مطمئن برای قضاوت در باره آن ها است. هنگامی که آدم‌ها صحبت می‌کنند به آنها گوش کنید. دقت کنید هر چند وقت یک بار از دستاوردها، ترفیع‌ها، جوایز و موفقیت‌هایشان صحبت می‌کنند؟ اگر این زیاد اتفاق می‌افتد، مطمئنا نشان می‌دهد این فرد دیدگاهی اغراق‌آمیز نسبت به دستاوردهایش دارد. احتمال‌اش خیلی کم است که فروتن باشد یا تواضع نشان دهد. چه حیف! از این فرد هم باید دوری کنید.

۷. به دنبال شواهدی مبنی بر پشتکار باشید.

یک نشانه‌ی قدرتمند استقامت و سرسختی این است که فرد وقتی واقعا می‌خواهد به هدفی در زندگی‌اش برسد ممارست می‌کند و هرگز تسلیم نمی‌شود. به دنبال شواهدی باشید که فرد با وجود دشواری‌های عظیم هم‌چنان ادامه می‌دهد.

تمام دستاوردهای بزرگ دانشمندان و مخترعان نشان از پشتکار دارد. فقط باید به انیشتین، ادیسون (که هزاران بار شکست خورد) و نلسون ماندلا فکر کنید تا الهام بگیرید. وزارت آموزش امریکا شک ندارد که استقامت، سرسختی و پشتکار عوامل کلیدی موفقیت برای جوانان قرن ۲۱‌ام است.

مطلب مرتبط : ۲۳ ویژگی شخصیتی که نشانه موفقیت زیاد شما است

۸. هم‌دلی‌شان زیاد است.

گوش کنید که چگونه درباره‌ی اعضای بداقبال‌تر جامعه، از قبیل فقرا، مهاجران، و معلولان، صحبت می‌کنند. آیا متوجه شدید که به نحو دلسوزانه درباره‌ی این آدم‌ها صحبت می‌کنند؟ این واقعیت که حتی درباره‌شان صحبت می‌کنند یک نشانه‌ی قدرتمند هم‌دلی است.

آدم‌هایی که اصلا هم‌دلی ندارند هرگز درباره‌ی محرومان صحبت نمی‌کنند. آنها به ندرت درباره‌ی دوره‌ها یا روابط دشوار از شما می‌پرسند. آنها معمولا موضوع گفت‌وگو را به سوی خودشان تغییر می‌دهند. این آد‌ها اصلا هم‌دلی ندارند و در موارد حاد، سایکوپت‌هایی هستند که هرگز هیچ احساسی نسبت به قربانیان نشان نمی‌دهند.

lonelycabin

۹. یاد بگیرید چگونه از نظر اجتماعی تعاملی باشید.

ما حیواناتی اجتماعی هستیم و این چیزی است که از ما انسانی منحصر به‌فرد می‌سازد. اگر یک فرد جدا از دیگران یا انزواطلب باشد، شاید این یک نشانه‌ی منفی از شخصیت‌اش باشد. شما می‌خواهید فردی را ملاقات کنید که اعتماد، راستگویی و وفاداری را می‌داند. تنها راه تمرین این ویژگی‌های فوق‌العاده این است که واقعا تعامل اجتماعی داشته‌باشید. مزیت فوق‌العاده‌اش این است که می‌توانید مشکلات‌تان را به اشتراک بگذارید و موفقیت و شادی را با هم جشن بگیرید.

“هر فرد می‌تواند هر چیزی را در تنهایی به‌دست بیاورد به جز شخصیت.”

استاندال

۱۰. از آدم‌های سمی دوری کنید.

این‌ها آدم‌هایی هستند که سعی دارند دیگران را کنترل کنند و اغلب نمی‌توانند شکست‌های خودشان را بپذیرند. شاید رفتارها و مکالمات عادی‌شان دربردارنده‌ی این موارد باشد:

 • حسادت
 • انتقاد از شریک عشقی، همکاران و دوستان
 • گلایه درباره‌ی عدم موفقیت خودشان
 • سرزنش دیگران به خاطر بدشانسی یا شکست خودشان
 • درگیری با خودشان و مشکلات‌شان

به این آدم‌ها گوش کنید تا به سرعت پی ببرید که باید از آنها به هر قیمتی دوری کنید چون منفی‌بافی‌شان شما را به قعر فرو می‌برد. به علاوه به همان اندازه که می‌خواهید کمک‌شان کنید، صلاحیت این کار را ندارید.

اکنون که برخی از بهترین روش‌های قضاوت یا شناخت شخصیت افراد را ملاحظه کرده‌اید، درباره‌ی خودتان فکر کرده‌اید؟ دیگران شما را چگونه خواهنددید؟


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:lifehack

شناخت شخصیت افراد با ۱۰ روش اثبات شده


برچسب ها

بازده

 1. سید علی گفت:

  تضاد با تکامل چند تفاوت داره.
  تضاد یعنی هم ا هم ب، در صورتی که ضد هم باشند. تکامل یعنی قسمتی از ا قسمتی از ب . شما مثلا ممکنه بگید من از فلان آیه ی قران خوشم میاد معنیش دوست داشتن کل قران نیست. شخصیت هم همین طور هست.
  یعنی شما قسمتی از اون پدیده رو میخواید نه کلش رو.حالا اگه کسی این طوری باشه کامل تره.که البته به خصیصه های درونی شما هم بستگی داره.من خودم بعضی وقت ها حالم ممکنه از قهوه به هم بخوره در حالی که بیشتر اوقات قهوه میخورم!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی