کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ راه غلبه بر افسردگی در جوانی

دهه ۲۰ سالگی می تواند دهه ای همراه با افسردگی های مزمن و شاید هم حاد باشد. در این نوشتار ۱۰ راه غلبه بر افسردگی در جوانی مخصوصا دهه ۲۰‌ سالگی را با هم مرور میکنیم. امیدوار هستیم وقتی پا در ۳۰ سالگی گذاشتید دیگر خبری از این افسردگی ها نباشد.

راه غلبه بر افسردگی در جوانی

گروه موسیقی راک بلینک ۱۸۲ در یکی از ترانه‌هایش به بهترین شکل آن را گفته است: “وقتی ۲۳ سالته، هیش‌کی دوستت نداره”. این خودش نوعی افسردگی به همراه می‌آورد. خب، شاید بعضی‌ از آدم‌ها شما را دوست داشته باشند، ولی این باعث نمی‌شود از دشواری این دوره‌ی زندگی‌ کاسته شود.

مطلب مرتبط: انواع افسردگی:۶ نوع افسردگی و نشانه های هشداردهنده آن ها

از یک طرف‌، دوره‌ی بین ۱۸ و ۲۹ سالگی بهترین دوره‌ی زندگی است: بسیاری از ما حس استقلال را در دانشکده پرورش می‌دهیم، شغل‌های جدیدی را شروع می‌کنیم، قرار ملاقات گذاشتن را آغاز میکنیم، یا از عضویت در جوامع جدید در شهرهای جدید ممانعت میکنیم.

از طرف دیگر، مشخصه‌های بارز این دوره‌ی زمانی غالبا بدهی مالی، رویدادی‌های ناگوار عاشقانه، تنهایی، و حس بلاتکلیفی از این‌که چه‌کسی و چرا اینجا هستیم، هستند. بنابراین، زیاد تعجب‌آور نیست که آدم‌هایی در اواخر نوجوانی و دهه‌ی ۲۰ سالگی‌شان به‌ویژه در برابر هیجان و احساسات افسردگی آسیب‌پذیر هستند.

مطلب مرتبط: از بین بردن استرس و اضطراب با فشار دادن این نقطه از بدن

خبر امیدوارکننده این است که این عواطف بسیار رایج هستند و عموما زمانی که آدم‌ها از ۳۰ سالگی می‌گذرند، از بین می‌روند. ولی افسردگی می‌تواند هم‌چنان مسئله جدی باشد که غالبا به نوعی درمان نیاز دارد.

اینجا هستیم تا توضیح دهیم اولا چرا افسردگی گسترش می‌یابد و وقتی این احساسات نمایان می‌شوند، چطور بر آنها غلبه کنیم و درواقع راه غلبه بر افسردگی در جوانی را بدانیم.

دهه‌ی ۲۰ وحشتناک : چیزهایی که باید بدانید

اکثر آدم‌ها نخستین رویداد افسردگی‌شان را تا اواخر دهه‌ی ۴۰ یا ۵۰ سالگی‌شان تجربه نمی‌کنند؛ امروزه، افسردگی عموما حول و حوش ۲۵ سالگی نمایان می‌شود. و با این که حدود ۹ درصد جمعیت بزرگسال امریکا از افسردگی رنج می‌برند، رقم در بین آدم‌های ۱۸ تا ۲۴ سال به ۱۱ درصد می‌رسد.

مطلب مرتبط: ۱۱ حقیقت درباره افسردگی که همه باید بدانند

دهه‌ی بیستی‌های امروزی در معرض شماری تجارب روانی شناختی و زیست‌شناختی هستند که آنها را نسبت به افسردگی آسیب‌پذیر می‌کند.

دکتر مگ جی، روان‌شناسی که در مورد اهمیت دهه‌ی سالگی۲۰کتاب نوشته است، می‌گوید اول از همه، افسردگی غالبا با باخت ایجاد می‌شود. و دوره‌ی بین ۱۸ و ۲۹ سالگی پر از باخت‌های احتمالی است: جدا شدن از شخصی مهم، از دست دادن دوستان، از دست دادن شغل، رد شدن در مدرسه یا راه نیافتن به دوره‌های آموزشی دانشگاه‌ها، و فهمیدن این‌که برنامه‌های شغلی رویایی‌مان موثر نخواهد بود. جی می‌گوید دهه‌ی‌ بیستی‌ها در مرحله‌ی بلاتکلیفی هستند، که می‌تواند آدم‌ها را برای تغییر زندگی‌شان ناتوان کند.

عوامل زیست‌شناختی نیز تاثیرگذار هستند. در چند سال گذشته، دانشمندان متذکر شده‌اند که لب قدامی مغز( قسمتی از مغز که مسئول برنامه‌ریزی و استدلال است) تا اواسط دهه‌ی ۲۰ سالگی کاملا رشد نمی‌کند. این به‌این معنا است که وقتی دهه‌ی ۲۰ای‌ها به ظرفیت کامل شناختی‌شان نرسیده‌اند با اتخاذ تصمیمات بزرگی (کجا زندگی کنند، چه شغلی را دنبال کنند، چه چیزی مطرح کنند) روبه‌رو هستند که می‌تواند باعث بروز احساسات دلهره و اضطراب شود.

در بعضی موارد، دهه‌ی ۲۰ای‌ها ممکن نیست درک کنند عوامل مشخص شیوه‌ی زندگی در علائم افسردگی مشارکت دارد. زیاده‌روی در نوشیدن در آدم‌های ۱۸ تا ۲۴ ساله، رایج‌ترین و شدیدترین مورد است و اختلالات مربوط به استفاده از الکل با افسردگی بسیار مرتبط است. طبق گفته‌ی دکتر کامرون جانسون، روانپزشک دانشگاه لوما لیندا، ‌گذار از دبیرستان به دانش‌سرا ( و از دانش‌سرا به دوره‌های دانشگاهی) غالبا با تغییراتی در زمان‌بندی خواب نمود می‌یابد، که باعث بعضی معضلات مربوط به سلامت ذهنی می‌شود.

مطلب مرتبط: ۹ نشانه افسردگی که بسیار عجیب و غریب هستند

دلیل افسردگی در طول این دوره‌ی زمانی هرچه باشد، روش‌های زیادی برای مقابله با آن وجود دارد. بسیاری از روش‌ها شامل دسترسی به آدم‌هایی است که به آنها اعتماد داریم و تغییرات کوچک ولی هدفمندی در شیوه‌ی زندگی ایجاد می‌کنند.

۱.ترقی-برنامه‌ی کاری‌تان

طبق گفته‌ی جی، شواهد کمی وجود دارد که آدم‌هایی که در دهه‌ی ۲۰ شان افسرده می‌شوند با افسردگی تکراری دست و پنجه نرم می‌کنند، به‌ویژه اگر وقتی در اوایل نمایان شدن‌شان به‌درستی به آنها پرداخته شود.

گستره‌ای از روش‌های عملی برای کاهش احساسات افسردگی وجود دارد. این فهرست قطعا شامل همه‌ی روش‌های درمان افسردگی نیست، ولی بعضی از موثرترین راهبرد‌ها را برای آدم‌هایی در هر سنی برمی‌شمارد

۲.با دوست یا عضوی از خانواده تماس بگیرید.

وقتی نوبت به این می‌رسد که بر افسردگی در هر زمانی از زندگی غلبه کنیم، کارشناسان سلامت ذهنی با این موافق هستند که حمایت اجتماعی حیاتی است. ولی دسترسی به دوستان و خانواده سخت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد، زیرا وقتی آدم‌ها احساس افسردگی می‌کنند گرایش دارند در لاک‌شان فرو بروند. دکتر مارک بنشیک، روان‌شناس و کارشناس برجسته می‌گوید، به همین دلیل است که والدین می‌توانند نقش ویژه‌ای ایفا کنند – در اوایل دهه‌ی ۲۰ سالگی‌مان، بسیاری از ما والدین مان را با محبت‌تر و دلسوزتر از دوران نوجوانی‌مان می‌بینیم. بنابراین، این طور احساس نکنید که وقتی ناراحت هستید، برداشتن تلفن و زنگ زدن به مادر کار بچه‌گانه‌ای است.

۳. یک راه غلبه بر افسردگی در جوانی این است که بجنبید.

تحقیقات مشخص کرده‌اند ورزش می‌تواند در مقابل افسردگی و اضطراب بسیار حفاظتی عمل کند. جانسون می‌گوید او به بیمارانش پیشنهاد می‌کند هر روز صبح برای افزایش انرژی مثبت۲۰ دقیقه ورزش قلبی با شدت بالا انجام دهند.

۴. آماده‌ی خواب شوید.

به گفته‌ی جانسون، خواب، ” اساس سلامت ذهنی خوب است”. زمان‌بندی نامنظم خواب باعث می‌شود کارکرد لب قدامی مغز به هم بریزد، که به احساسات افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. این ۲۷ نکته‌ی ساده را بررسی کنید تا امشب بهتر بخوابید.

۵.مکاشفه هم یک راه غلبه بر افسردگی در جوانی است.

با این که تحقیقات بیشتری در این زمینه ضرورت دارد، مطالعات مشخص کرده‌اند هر نوع تحرک مکاشفه‌ای شامل یوگا، تای چی، و کی‌گونگ می‌تواند علائم اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. در حقیقت، بعضی از روان شناسان پیشنهاد می‌کنند حالت خلسه می‌تواند مانند مصرف داروی ضد افسردگی موثر و مفید باشد. مکاشفه‌ی نگرانی( روشی که به حضور یادگیری تمرکز دارد و با افکار و احساسات ناراحت‌کننده می‌نشینید) می‌تواند برای کاهش افسردگی و اضطراب مفید و موثر باشد.

۶.به داروهای گیاهی روی آورید.

یکی از غذاهای مکمل‌ یا ادویه‌ی گیاهی متعددی را امتحان کنید که مشخص شده است تاثیرات ضد افسردگی دارد، شامل مخمر سنت جان(آبجو) و زعفران. اگرچه، بعضی از روان‌شناسان می‌گویند مخمر سنت جان(آبجو) و مکمل‌های گیاهی دیگر روش‌های موثری برای مبارزه با آن نیستند، بقیه معتقدند این مکمل‌ها مانند بسیاری از داروهای ضد افسردگی موثر هستند و می‌توانند به مدت یک سال به پیشگیری از علائم افسردگی خفیف تا متوسط کمک کنند. این مکمل‌ها را در مغازه‌ی ویتامین محلی‌تان پیدا کنید.

۷. یک راه غلبه بر افسردگی در جوانی این است که غذا بخورید.

مواد غذایی و گروه‌های غذایی مشخص ضد افسردگی و اضطراب هستند. برای مثال، دانشمندان، ارتباطی بین ویتامین دی D(که در غذاهایی مانند شیر و سالمون یافت می‌شود) و افسردگی یافته‌اند( هرچند، مشخص نیست آیا مکمل ویتامین D می‌تواند عملا علائم افسردگی را کاهش دهد یا خیر). محققان دیگر در حال بررسی این هستند که آیا پروبیوتیک‌ها( باکتری‌هایی که در ماست یافت می‌شوند) می‌توانند علائم افسردگی را کاهش دهند. و ممکن است امگا-۳ ( اسیدهای چرب که در سالمون، گردو، و روغن زیتون یافت می‌شوند) بتواند با کاهش التهاب با علائم آن مبارزه کند. به طور کلی، کربوهیدرات‌های کمپلکسی( مانند برنج سبوس دار و پاستا) را انتخاب کنید که سطوح سروتونین را افزایش می‌دهند، که انتقال دهنده‌ه‌ی عصبی مرتبط با روحیه یا حال و حوصله است.

مطلب مرتبط: ۵ تفاوت استرس و اضطراب

 ۸.در موردش حرف بزنید.

روان درمانی می‌تواند در تشخیص و انتخاب مراحلی موثر باشد که با آن‌چه در وهله‌ی اول باعث افسردگی می‌شود، مقابله کند.

۹.قرص مصرف کنید.

با این که داروهای ضد افسردگی در همه‌ی موارد مناسب نیستند، ولی می‌توانند در مواردی موثر باشند که تاریخچه‌ی خانوادگی افسردگی وجود دارد. دکتر یا متخصص سلامت ذهنی می‌تواند به تشخیص بهترین برنامه‌ی درمانی فرد کمک کند.

۱۰.جمع‌بندی درباره چندین راه غلبه بر افسردگی در جوانی

علی رغم دردی که افسردگی ایجاد می‌کند، می‌تواند نشانه‌ی موثری باشد که چیزی باید در زندگی ما تغییر کند، چه به معنای پایان دادن به یک ارتباط باشد، چه دست کشیدن از شغلی. به بیان دیگر، بی‌نهایت مهم است به نحوی بر آن غلبه کنید، به جای این‌که آن را تحمل کنید. هرچند، دشوار است بپذیریم افسرده هستیم، آدم‌ها، منابع، و مراحل عملکردی وجود دارند که می‌توانیم انتخاب کنیم و به ما کمک می‌کنند بعد از این که دهه‌ی ۲۰ سالگی‌مان تمام شود زندگی سالم و شادی داشته باشیم.


ترجمه: تحریریه کسب و کار کسب و کار بازده

منبع: پاور پازیتیویتی

۱۰ راه غلبه بر افسردگی در جوانی


 

برچسب ها

بازده

  1. سحر گفت:

    عالی بود واقعا ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی