کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ راهکار کنار آمدن با آدم های غیر منطقی

۱۰ راهکار کنار آمدن با آدم های غیر منطقی

در این نوشتار با ۱۰ راهکار کنار آمدن با آدم های غیر منطقی آشنا خواهید شد.

به سختی می‌توان باور کرد آدمی وجود داشته‌باشد که با آدم غیرمنطقی سروکار نداشته‌است و حتی خودش هم گاهی غیرمنطقی نبوده‌باشد. معمولا وقتی غیرمنطقی می‌شویم، پشت پرده چیز دیگری است. رفتار غیرمنطقی وقتی رخ می‌دهد که به نقطه‌ی اوج می‌رسیم و مجبوریم خودمان را خالی کنیم.ا

کنار آمدن با آدم های غیر منطقی

با این‌که همه‌ی ما گاهی نسخه‌ی غیرمنطقی خودمان را تجربه می‌کنیم و این امری قابل درک است، اما باعث نمی‌شود کنار آمدن با آدم های غیر منطقی برای‌مان آسان شود. شاید بتوانیم این کار بکنیم، ولی مجبور به آن نیستیم.

این‌ها ۱۰ راه‌کار برای کنار آمدن با آدم های غیر منطقی هستند:

۱. گوش کنید و اجازه دهید خودشان را خالی کنند

بهترین راه برای از بین بردن تفکر و رفتار غیرمنطقی این است که به این آدم‌ها گوش کنید و اجازه دهید خودشان را خالی می‌کنند. گاهی گوش کردن واقعا سخت‌ترین بخش ماجرا است چون ذاتا تمایل داریم تفکر غیرمنطقی را فورا گوش‌زد کنیم. این کار فقط هیجانات این اوضاع را تشدید می‌کند، بنابراین مهم است که زبان‌مان را گاز بگیریم و با جدیت گوش کنیم. گاهی همه‌ی چیزی که این آدم‌ها نیاز دارند این است که بدانند حرف‌های‌شان شنیده می‌شود.

۲. ارتباط شخصی برقرار کنید

طرز فکر “ما” در برابر “شما” فقط فرد تشویق می‌کند سرسختانه مقاومت کند و محکم بایستد. سعی کنید با به کار بردن اسم‌اش با او ارتباط شخصی برقرار کنید و بگذارید احساس تشخص کند. یک گام مهم برای فرونشاندن تنش این است که به او احساس خاص بودن بدهید و بستری فراهم کنید که حس کند مورد احترام است.

۳. آن‌چه را شنیدید به‌طور خلاصه بیان کنید

برای آدم‌های غیرمنطقی واقعا مهم است که دیگران پیام، گلایه یا نظرشان را بفهمند. آن‌چه را شنیده‌اید به‌طور خلاصه بیان کنید تا مطمئن شوید هر دو در یک وادی هستید. این یک نقطه‌ی آغاز مهم برای برداشتن قدم‌های بعدی و حل‌وفصل کردن اوضاع است.

۴. آرامش‌تان را حفظ کنید

ممکن است به سادگی اسیر هیجانات اوضاع شوید. این کار را نکنید. روی آرام ماندن تمرکز کنید و هرقدر لازم است صبر کنید تا واکنشی معقول و محترمانه نشان بدهید. واکنش ناشی از عصبانیت، رفتار غیرمنطقی‌تری مانند اغراق در مسائل در پی‌ خواهدداشت. با آرامش به آنها گوش کنید و بعد کمک‌شان کنید آنها هم آرامش پیدا کنند.

۵. به انتخاب کلمات‌تان توجه کنید

وقتی سعی می‌کنید با کسی صحبت کنید که از نظر هیجانی در حالت برانگیخته است، شاید حل و فصل اوضاع یا تشدید آن به کلماتی بستگی داشته‌باشد که انتخاب می‌کنید. کلمات مثبت استفاده کنید، مثلا به جای “فراموش نمی‌کنم” بگویید”یادم می‌ماند”. توصیه‌ی دیگر این است که سعی کنید و اطمینان حاصل کنید که از “تو” استفاده نمی‌کنید، مگر مواقعی که درمورد چیزی صحبت می‌کنید از آنها شنیده‌اید. مثلا”آن چه من از تو شنیدم این است که…” محترمانه است. از سوی دیگر”تو گفتی…” کمی متهم‌کننده است، حتی اگر چنین منظوری نداشته‌باشید.

۶. آنها را درک کنید

به یاد داشته‌باشید معمولا همه‌ی ماجرا چیزی نیست که شما می‌دانید. شاید به تازگی خبر بدی دریافت کرده‌اند یا در بحبوحه‌ی اتفاقی عظیم هستند که زندگی‌شان را تغییر می‌دهد. در هر حال احساسات‌شان را درک کنید و خودتان را جای آنها بگذارید. سعی کنید بفهمید مسئله‌ی اصلی چیست و فقط برای حل آن کمک‌شان کنید. دانستن این‌که کسی حمایت‌شان می‌کند، در تمدد اعصاب و بازگشت به آرامش کمک‌شان می‌کند.

۷. سوال کنید

سوال کردن نشان می‌دهد شرایط دشوارشان برای شما مهم است. این نشان‌دهنده‌ی توجه، احترام و علاقه به اوضاع و احوال‌شان است. جمع‌آوری اطلاعات از طربق سوال کردن به دو هدف کمک می‌کند. اول این‌که به شما اجازه می‌دهد ارزیابی درستی از اوضاع داشته‌باشید و دوم، به شما فرصت می‌دهد درباره‌ی بهترین اقدام مثبت، و نه اقدامی واکنشی، تصمیم بگیرید.

۸. خودتان را از این اوضاع جدا کنید

در خلال هر وضعیت غیرمنطقی، ضروری است به یاد داشته‌باشید فکرها و اقدام‌های غیر منطقی آنها درباره‌ی خودشان است، نه شما. هنگامی‌که آن‌چه را می‌گویند به خودتان می‌گیرید، اغراق در مسائل آغاز می‌شود. باید تلاش کنیم بدون این‌که فکرمان درگیر شود، دلسوز باشیم و سعی کنیم آنها را بفهمیم.

۹. آمادگی سازش را داشته‌باشید

“سازش هنر تقسیم کیک به گونه‌ای است که هر کس تصور کند بزرگ‌ترین سهم را دارد.”—لودویگ ارهارد

هنر سازش چیزی است که معمولا یک وضعیت پرتنش را آرام می‌کند. ما برای شروع سازش باید از حداقل انتظار خودمان و آنها آگاه باشیم. بعد از آن به عهده‌ی خودمان است که به نحوی در این میانه به توافق برسیم. اگر برای گوش کردن و سوال کردن وقت کافی گذاشته‌باشید بهتر می‌دانید چه نوع سازشی جواب می‌دهد.

۱۰. و در آخر، بدانید گاهی بُردی در کار نیست

مهم است بدانید بعضی رفتارها و درخواست‌های غیرمنطقی وجود دارند که هیچ حاصلی ندارند. هر کاری که می‌توانید انجام دهید اما نباید برای کنار آمدن با افکار غیرمنطقی فردی دیگر، بر سر اصول و ارزش‌های‌تان سازش کنید. شاید در یک مقطع مجبور باشید مخالفت کنید و آمادگی این را داشته‌باشید که خودتان را کنار بکشید.

شاید کنار آمدن با رفتارهای غیرمنطقی در ظاهر دشوار به‌نظر برسد ولی با چند گام مهم، این می‌تواند کاملا مهارپذیر باشد. و هنگامی که مسجل می‌شود راهی برای حل و فصل اوضاع وجود ندارد، باید آماده باشیم محترمانه خودمان را کنار بکشیم.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۱۰ راهکار کنار آمدن با آدم های غیر منطقی

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی