کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ درس شادی از متیو ریکارد، شادترین مرد دنیا

آیا می‌دانید شادترین مرد دنیا کیست؟ ما در این نوشتار درس‌هایی از یک راهب به نام متیو ریکارد را به شما ارائه می‌کنیم که شادترین مرد دنیا در گروه آدم‌های شاد است. با ما همراه باشید چرا که اگر تا به حال پیش آمده‌است از خودتان بپرسید آیا فردی روی زمین وجود داردکه بتوانید به او اشاره کنید و با قطعیت بگویید شاد است، فرد مورد نظرتان را پیدا کرده‌اید.

 

شادترین مرد دنیا

متیو ریکارد، یک زیست‌شناس مولکولی،  که راهب شده‌است، “شادترین مرد دنیا است”- او بعد از این‌که موضوع چند پژوهش درباره‌ی شادی با کسب نتایجی خارق‌العاده بود، در رسانه‌های پرطرفدار این لقب را گرفت. البته، پژوهش‌هایی که نشان می‌دهد او شادترین مرد دنیا است فقط چند صد داوطلب شرکت‌کننده داشته‌است، و همان‌طور که خودش ادعا می‌کند شاید عنوان شادترین مرد دنیا کمی اغراق‌آمیز باشد. اما به هر حال، در هر پژوهش، او شادترین مردی است که ما می‌شناسیم.

اکنون، قبل از این‌که به صورت کلیشه‌ای او را یک راهب بدانید، بگذارید بگویم او در ۱۹۷۲ مدرک دکتری‌اش را در ژنتیک مولکولی از موسسه‌ی پاستور گرفته‌است. بعد از آن بود که او حرفه‌ی علمی‌اش را رها کرد تا یک راهب بودایی شود. هرچند متیو مانند راهب‌های دیگر در کوه‌های هیمالیا زندگی می‌کند، اما همیشه آن‌جا نمی‌ماند. او گاهی برای ادای دین خود به بشریت از جاهای مختلف دیدن می‌کند. و بله، او حتی یک افزاره‌ی تلفن همراه دارد، که از آن برای آموزش مراقبه به آدم‌ها استفاده می‌کند. بنابراین، چندان با ما متفاوت نیست، شاید فقط لباس‌هایی که هر روز برای پوشیدن انتخاب می‌کند با ما متفاوت باشد.

او اغلب در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های‌اش با سازمان‌های رسانه‌ای درباره‌ی شادی صحبت کرده‌است. بنابراین یک گنجینه‌ی خرد درباره‌ی شادی وجود دارد که برای ما باقی گذاشته‌است تا بیاموزیم و در خودمان نهادینه کنیم. من برخی از این گفتاوردهای فوق‌العاده ارزشمند را درباره‌ی شادی انتخاب کرده‌ام و به همراه توصیه‌هایی برای آموختن در این مقاله آورده‌ام.

۱. شادی را می‌توان مانند یک مهارت توسعه داد.

“اگر می‌توانید یاد بگرید چگونه دوچرخه‌سواری کنید، می‌توانید یاد بگیرید چگونه شاد باشید.”

مطلب مرتبط: ۷ عادت که هر روز با شادی زندگی کنید

۲. پرورش عواطف منفی شاد بودن را دشوار می‌کند.

“برای این‌که حقیقتا شاد باشیم، باید از شر سموم ذهنی از قبیل نفرت، عقده، تکبر، حسادت، طمع، و غرور خلاص شویم.”

۳. زمانی به کوتاهی ۳۰ دقیقه می‌تواند کمک‌تان کند شادی را پیدا کنید.

شادترین مرد دنیا

“نیم‌ساعت مراقبه در روز برای همه مفید خواهدبود.”

۴. این‌که سعی کنید همه‌چیز را کنترل کنید دستورالعملی برای ناراحتی است.

“ما بیش از حد سعی می‌کنیم عوامل بیرونی را درست کنیم، اما کنترل ما روی دنیای بیرونی محدود، موقتی، و اغلب غیرواقعی است.”

مطلب مرتبط: ۲۰ عادت برای شادی ، سلامتی ، موفقیت و بهره‌وری

۵. هیچ مقدار از دارایی‌های مادی نمی‌تواند شما را شاد کند.

“شادی حالت رضایتمندی درونی است، نه خشنودی از تمایلات پایان‌ناپذیر به چیزهای بیرونی.”

۶. توقعات بالا و ترس از شکست نابودکننده‌ی شادی هستند.

“کودکان، آدم‌های سالخورده، بی‌خانمان‌ها به آسانی و از صمیم دل می‌خندند: آنها چیزی برای از دست دادن ندارند و برای چیزهای کوچک امیدوار هستند. مناعت طبع، طعم دلپذیر سادگی و آرامشی عمیق دارد.”

۷. از شرایط برای شاد کردن خودتان استفاده کنید، اما به آن اتکا نکنید.

شادترین مرد دنیا

“برخلاف لذت، ممکن است شادی واقعی تحت تاثیر شرایط باشد، اما به آن وابسته نیست. شرایط در واقع منابع درونی را در اختیار ما می‌گذارد تا با آن شرایط بهتر کنار بیاییم.”

مطلب مرتبط: ۱۰ حقیقت درباره‌ی شادی که فراموش کرده‌اید

۸. در لحظه‌ی کنونی، افکار، چه خوب چه بد، روی شما تاثیری ندارند.

“در طراوت و تازگی لحظه‌ی کنونی، گذشته محو می‌شود، آینده هنوز متولد نشده‌است، و- اگر فرد در حالت تمرکز حواس و رهایی مطلق باشد- افکار پریشان‌کننده برمی‌خیزند و می‌روند، بدون این‌که ردی از خودشان به جا بگذارند. این مراقبه‌ی اولیه است.”

۹. شادی واقعی از قسمت کردن آن با دیگران نشأت می‌گیرد.

“جست‌وجوی خودخواهانه‌ی شادی محکوم به شکست است. این یک وضعیت باخت-باخت است که در آن خودمان را بدبخت می‌کنیم و در اطراف‌مان بدبختی ایجاد می‌کنیم.”

۱۰. این واقعیت را بپذیرید: روزهایی را که زنده سپری می‌کنید محدود است.

“پذیرش مرگ به عنوان بخشی از زندگی مانند یک تلنگر است و ما را از وقت تلف کردن برای چیزهای بیهوده‌ای که حواس‌مان را پرت می‌کنند بر حذر می‌دارد.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

۱۰ درس شادی از متیو ریکارد، شادترین مرد دنیا

منبع: lmt-lss


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی