کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ خوراکی که شما را از آلزایمر و بیماری‌های قلبی تا ۵۰ درصد دور می‌کنند

پژوهش‌ها نشان‌می‌دهند سبک زندگی مدیترانه‌ای موجب عملکرد سالم‌تر مغز و دوری از آلزایمر می‌شود و همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را ۴۷ درصد کاهش‌می‌دهد. در این نوشتار با ۱۰ گروه خوراکی آشنا می‌شوید که در برنامه غذایی مدیترانه‌ای مثل اکسیر حیات عمل می‌کنند و باعث سلامتی و شادابی شما می‌شوند.

سبک زندگی مدیترانه‌ای

خیلی از آدم‌ها فکر می‌کنند وقتی عادات غذایی‌شان را تغییر می‌دهند در حقیقت دارند از خوردن بعضی چیزها صرف‌نظر می‌کنند و رژیم می‌گیرند. من معتقد هستم تغییر عادات غذایی تغییر سبک زندگی است، چون در نهایت باعث سالم‌تر شدن زندگی‌مان می‌شود.

وسلی دلبریج، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: “اگر بنا بود از رژیم غذایی خاصی طرفداری‌کنم، رژیم مدیترانه‌ای را انتخاب‌می‌کردم.”

این رژیم غذایی بیشتر شامل میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، انواع لوبیا، آجیل، ماهی و روغن زیتون می‌شود که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم و مقدار مصرف مفید روزانه هرکدام را بیان می‌کنیم.

آن‌طور که پژوهش‌های انجام‌شده نشان‌می‌دهند، سبک زندگی مدیترانه‌ای می‌تواند عملکرد ذهنی سال‌های جوانی را علی‌رغم افزیش سن حفظ‌کند، و همچنین خطر ابتلا به آلزایمر و و سایر مشکلات ذهنی بغرنج را کاهش‌می‌دهد.

salad_tablet.jpg

در یکی از این پژوهش‌ها، پژوهشگران پرسشنامه‌های ۶۷۴ فرد مسن و ارتباط بین عادات غذایی و اسکن‌های ام‌آر‌آی از مغزشان را بررسی‌کردند. آنها دریافتند آدم‌هایی که سبک زندگی مدیترانه‌ای داشتند در مقایسه با آن‌هایی که عادات غذایی متفاوتی داشتند حدود ۵۰ درصد از توان ذهنی بالاتری برخوردار بودند.

مواد سفید و قرمز در مغزتان بخش عمده‌ای از سیستم عصبی مرکزی را تشکیل‌می‌دهند و به پردازش اطلاعات در مغز کمک‌می‌کنند.

از سوی دیگر، سبک زندگی مدیترانه‌ای از آن رژیم‌های لاغری در زمان کوتاه نیست، و در حقیقت عمل‌کردن به آن بسیار راحت‌تر از عمل‌کردن به انواع و اقسام رژیم‌های غذاهای کم‌چرب است که در درازمدت سخت می‌توان به آنها پایبند بود.

پژوهشگر مسئول این تحقیق، دکتر گو از دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می‌گوید:

“این نتایج شگفت‌آور هستند، چون نشان‌می‌دهند صرف به‌کار بستن یک رژیم غذایی سالم می‌توان از کاهش عملکرد ذهنی و تاثیرات کهنسالی بر روی ذهن جلوگیری‌کرد.”

این ۱۰ خوراکی از مواد اصلی سبک زندگی مدیترانه ای هستند:

۱.سبزی‌جات: سه واحد در روز. هر واحد معادل نیم فنجان سبزی پخته‌شده یا یک فنجان سبزی خام می‌شود.

۲.میوه‌جات: سه واحد در روز. هر واحد معادل نیم یا یک فنجان می‌شود.

۳.روغن زیتون: یک قاشق غذاخوری در روز، اما در نهایت مقدار مصرف آن نباید از چهار قاشق در روز تجاوز کند. این مقدار شامل روغن مصرفی برای غذاها هم می‌شود.

۴.بنشن: سه واحد در هفته شامل انواع لوبیا، نخود، دانه‌ی یونجه، بادام‌زمینی و غیره.

۵.ماهی: سه واحد در روز. هر چه ماهی‌ها بدبوتر باشند بهتر است، چون ماهی‌های بدبو امگا ۳ اسید چرب بیشتری دارند. سالمون، تن، شاه‌ماهی، ساردین، ماهی خال‌خالی و موتوماهیان می‌توانند پیشنهادهای خوبی باشند.

۶.آجیل: سه واحد در روز. هر واحد معادل یک‌چهارم فنجان، یک اونس (۲۸ گرم) یا دو قاشق غذاخوری کره‌ی آنها در روز می‌شود. بهتر است گردو، بادام یا فندق خام، بی‌نمک و بوداده مصرف‌کنید.

۷.سبوس‌ها: سه تا شش واحد در روز. هر واحد معادل نیم فنجان سبوس پخته‌شده، یک تکه نان یا یک اونس غلات خشک می‌شود. بهتر است غلات سبوس‌دار، جو، بارلی، برنج قهوه‌ای، کوینا و سیب‌زمینی را در برنامه‌ی غذایی‌تان داشته‌باشید.

۸.گوشت سفید: سه واحد سه‌اونسی در روز. از طیور بدون پوست نظیر مرغ، بوقلمون، قرقاول و شترمرغ به‌جای گوشت قرمز استفاده‌کنید. اگر مجبور هستید از گوشت قرمز استفاده‌کنید، برش‌های نازکی از گوشت راسته یا فیله را در برنامه‌تان بگنجانید.

۹.لبنیات/تخم‌مرغ: سه واحد در هفته. از شیر کم‌چرب یا بدون‌چربی، ماست یا پنیر کلبه استفاده‌کنید. برای مصرف سفیده‌ی تخم‌مرغ محدودیتی ندارید.

۱۰.دسرها: یک واحد سه‌اونسی در هفته. اگر برایتان مقدور است به‌عنوان دسر، میوه مصرف‌کنید. اگر ناچار هستید دسر پخته‌شده مصرف‌کنید، از مواد غذایی سالم در تهیه‌ی آن استفاده‌کنید و حجم وعده‌ی مصرفی را کاهش‌دهید.


نویسنده: ونسا ورنون

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: دیپلی

۱۰ خوراکی که شما را از آلزایمر و بیماری‌های قلبی تا ۵۰ درصد دور می‌کنند


 تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی