کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ خطرناک ترین کشور دنیا

۱۰ خطرناک ترین کشور دنیادر این نوشتار ۱۰ خطرناک ترین کشور دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. این‌ها کشورهایی بودند که در شاخص رفاه موسسه‌ی لگاتوم (Legatum) از لحاظ ایمنی و امنیت پایین‌ترین رتبه‌ها را به‌دست آوردند.

متاسفانه، در سال‌های اخیر شاهد تبدیل شدن جهان به مکان خطرناک‌تری بوده‌ایم. در هفت سال گذشته، در ایمنی و امنیت افریقا، خاور میانه، و تمام مناطق دیگر جهان کاهش چشمگیری وجود داشته است البته به غیر از اروپا، که در حقیقت شاهد کاهش اندکی بوده است.

داده‌های ارائه شده در این مقاله بر مبنای شاخص رفاه لگاتوم در ۲۰۱۵ است. تمرکز اصلی بر شاخص فرعی “ایمنی و امنیت” بوده است که برای رتبه‌بندی کشورها بر اساس خطر و امنیت نسبی چند متغیر را مد نظر می‌گیرد. معیارهای دسته‌بندی شامل خشونت سیاسی تحت حمایت دولت، سرقت اموال، تجاوز، ایمنی قدم زدن در شب، و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. در راستای اهدافمان، هر یک از ۱۰ خطرناکترین (ناامن‌ترین) کشورها به صورت جداگانه بررسی خواهند شد تا دیدگاهی عمیق نسبت به موقعیت‌های امنیتی مربوطه‌شان فراهم آوریم.

۱۰ خطرناک ترین کشور دنیا به این ترتیب هستند:

رتبه ۱۰ خطرناک ترین کشور دنیا :

 کنیا- گرفتار بد همسایگانی شده‌است

خطرناک ترین کشور دنیا

آیا وقتی دوستان‌تان بر مبنای نحوه‌ی برخوردشان با همسایه‌ی‌تان به شما می‌گویند که آپارتمان‌ یا منطقه‌تان خطرناک است، این برای‌تان احساسی آشنا است؟ چه باور کنید چه نکنید، این قیاس در مورد کنیا کاملا صدق می‌کند. پس از مداخله‌ی نظامی‌شان در سومالی، افراط‌گرایان وابسته به الشباب، گروهی نظامی در سومالی که مخالف دولت مرکزی سومالی هستند، تهدیدهایی علنی بر علیه کنیا اظهارکرده‌اند.

به همین خاطر، رفتن به نواحی موجود در ۶۰ کیلومتری مرز کنیا-سومالی، به جز در مورد سفرهای ضروری، به دلیل خطر بالای آدم‌ربایی یا تهاجم‌های مکرر توسط نظامیان سومالی که بر علیه نیروهای دفاعی کنیا دست به عملیات می‌زنند نهی شده است. حملات تروریستی نیز در بخش‌هایی از کشور اتفاق می‌افتد، که یکی از قابل توجه‌ترین آنها در آوریل ۲۰۱۵ اتفاق افتاد، که در آن دست کم ۱۴۸ نفر کشته شدند. کنیا همچنین از چندین مشکل شامل جرائم غیر مرتبط با سومالی، مثل درگیری، سرقت خودرو، و سرقت مسلحانه در شهرهای بزرگ رنج می‌برد.

مطلب مرتبط: ۱۹ بدهکارترین کشورها در ۲۰۱۶

رتبه ۹ خطرناک ترین کشور دنیا :

نیجریه- جنگ بر سر قدرت

خطرناک ترین کشور دنیا

یکی از جدیدترین رویدادهای خشونت‌بار مهم نیجریه در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ اتفاق افتاد. در آن روز در زاریا، شهری در ایالت کادونا، بین نیروهای امنیتی نیجریه و جنبش اسلامی نیجریه زد و خورد شدیدی در گرفت، و نهایتا به شماری از تلفات انجامید. تمرکز اصلی سازمان جنبش اسلامی برقراری قوانین اسلامی در نیجریه و حذف نفوذ غرب از کشور است. به خاطر تنفر شدید آنها از غربی‌ها، آدم‌ربایی‌ها و حملات تروریستی در محل‌های مورد تردد خارجی‌ها تهدیدی جدی برای نیجریه به شمار می‌رود.

به علاوه، اگر کسی نتواند حتی فرض کند که هر افسر یونیفرم پوشی قصد حفاظت و خدمت به او را دارد، آیا می‌توان آن کشور را امن دانست؟ با کمرنگ شدن روزافزون میثاق‌ها، نقش پلیس و نیروهای نظامی درگیر، این امر به یک مشکل بدل شده است. نهایتا، با وجود دزدان دریایی سرکش که در سواحل نیجریه به دنبال جابه‌جایی نفت هستند، تهدید جدی حملات دریایی وجود دارد.

رتبه ۸ خطرناک ترین کشور دنیا :

 عراق- سرزمین جنگ

thinkstockphotos-98185353

پس از جنگ داخلی عراق که از ژوئن ۲۰۱۴ به وقوع پیوسته، این کشور به ۳ حزب و جناح تقسیم شده است. این جناح‌‌ها شامل آن‌هایی می‌شوند که تحت کنترل دولت مرکزی به رسمیت شناخته شده‌ی عراقی و شبه نظامیان شیعه‌ی در حال جنگ با آنها هستند، دولت اسلامی عراق و شام (ISIL) که با شورشیان سنی کار می‌کنند، و نهایتا، دولت منطقه‌ای کردستان و هوادارانی که به نیروهای کرد کمک می‌کنند.

مختصر بگوییم، پس از عقب نشینی کلی نیروهای امریکایی از منطقه در ۲۰۱۱، گروه‌های نظامی سنی حملاتی ترتیب دادند که اکثریت جمعیت شیعه‌ی کشور را هدف قرار می‌داد تا اعتماد نسبت به دولت را که توسط شیعیان نیز رهبری می‌شد تضعیف کنند. در ۲۰۱۴، شورشیان تلاش‌های خود را به نحو چشمگیری افزایش دادند، که به جنگ داخلی فعلی سوریه دامن زد. از ژوئن ۲۰۱۴ تا اوایل دسامبر ۲۰۱۵، ۲۸۸۸۵ غیرنظامی به خاطر خشونت‌ها کشته شده‌اند، و رویهمرفته از زمان استقرار نظامیات تحت فرمان امریکا در اوایل ۲۰۱۳، تقریبا ۱۷۰۰۰۰ غیرنظامی به خاطر خشونت‌های مرتبط کشته شده‌اند. انگار این جنگ‌ها کافی نبودند، که همچنان ریسک بسیار بالایی از ترور در کشور وجود دارد، و حتی تهدیدهای بزرگ‌تر حملاتی که در پایتخت، بغداد، رخ می‌دهند.

مطلب مرتبط: ۱۰ خطرناک‌ ترین شهرهای جهان

رتبه ۷ خطرناک ترین کشور دنیا :

چاد– مبارزه با افراط گرایی

chad-air-force-sukhoi-su-25-at-n-djamena-airport-1

علاوه بر بخش کوچکی از مرز با کامرون، توصیه می‌شود ساکنان و بازدیدکنندگان سراسر این کشور از سفر به تمام نواحی دیگر، حتی نزدیک مرزها، حتی به دلایل مهم، اجتناب کنند. با در نظر گرفتن این که چاد در فهرست در میان همسایگانش سودان، جمهوری افریقای مرکزی، و نیجریه قرار می‌گیرد که همه‌ی آنها نیز در فهرست خطرناک‌ترین کشورهای جهان جای دارند، قطعا می‌توان به درک درستی از این ارزیابی رسید.

با حمله‌های بوکوحرام(یک گروه افراطی اسلامی در شمال شرقی نیجریه چسبیده به مرز چاد، که ادعا می‌شود با القاعده مرتبط است) در شمال نیجریه که موجب اختلال اقتصادی در چاد و کشورهای دیگر مانند بنین، کامرون یا نیجر نیز می‌شود، همه‌ی آنها به یک ائتلاف نظامی علیه شورشیان بوکوحرام پیوسته‌ و به یک نیروی مخالف مشترک علیه افراط گرایان تبدیل شده‌اند. به همین خاطر، در ژوئن و جولای سه حمله‌ی تروریستی در پایتخت، انجامنا (N’Djamena)، به وقوع پیوست که در آن ۵۹ نفر کشته شدند.

به علاوه سطح بالایی از جرائم خشونت آمیز غیر نظامی در کشور نیز وجود دارد، به خصوص آن‌هایی که با آدم‌ربایی و سرقت در ارتباط هستند. بنابراین، سوای تروریست‌ها، چاد مجبور است با بی‌قانونی کلی و خطر موجود در جامعه‌ی روزمره نیز دست و پنجه نرم کند.

رتبه ۶ خطرناک ترین کشور دنیا :

سودان- افراط گرایی

thinkstockphotos-497941418

در سودان تقریبا اصلا احتمال مورد حمله قرار گرفتن در خیابان‌ها وجود ندارد، و حتی تنها سفر کردن برای زنان، اگر طبق رسومات آن جا لباس پوشیده باشند، نسبتا امن است. در واقع، بر خلاف دیگر کشورهای این فهرست، در مورد بیش از نیمی از قلمرو سودان توصیه‌ای در رابطه با سفر نکردن وجود ندارد. این یعنی اینکه پس از گرفتن مشاوره‌های اولیه برای آشنا کردن خودتان با فعالیت‌ها و فضای منطقه‌ای، می‌توانید کاملا امن سفر کنید. هرچند دو منطقه وجود دارد (کردفان جنوبی و دارفور) که فوق‌العاده خطرناک هستند.

به عنوان مثال، حاکم کردفان جنوبی سابقا توسط دادگاه جنایی بین‌المللی به جنایات جنگی علیه غیرنظامیان و جنایت علیه بشریت متهم شده بود. از طرف دیگر، از سال ۲۰۰۳ مرتبا در دارفور جنگ بوده است، جایی که جبهه‌ی انقلاب سودان با دولت سودان می‌جنگد. به همین خاطر، ۲.۳ میلیون نفر آواره شده‌اند و تخمین زده می‌شد که در ۲۰۱۴ حدود ۳.۵ نفر- که تقریبا نیمی از جمعیت آن است- به نوعی نیازمند کمک باشند. به این موضوع ۳۰۰۰ نفری را اضافه کنید که در کل کشته شدند(طبق برآورد سازمان ملل) و پی خواهید برد چرا سودان ششمین خطرناک‌ترین کشور جهان است.

رتبه ۵ خطرناک ترین کشور دنیا :

پاکستان- جنگ و تروریسم

file5682ec9b096fe

جمهوری اسلامی پاکستان، واقع در جنوب آسیا، به عنوان پنجمین خطرناک‌ترین کشور جهان طبقه بندی شده است. گفته می‌شود تروریسم بزرگ‌ترین دلیل حالت کنونی بی‌امنی در آن است و در کنار تهدیدهای شدید تروریسم، آدم ربایی، و خشونت‌های فرقه‌ای در بیشتر جاهای آن به چشم می‌خورد. دولت بریتانیا به تهدید شدید حملات تروریستی و آدم ربایی اتباع غربی به عنوان بزرگترین نگرانی بازدیدکنندگان آن یاد می‌کند.

به علاوه، سفر کردن به هرجایی خارج از پایتخت پاکستان، اسلام آباد، شدیدا توسط مقامات غربی نهی می‌شود. دلیل دیگر قرار گرفتن پاکستان در جایگاه پنجم درگیری‌های بی‌پایانی است که از ۲۰۰۴ در این کشور رواج داشته است. با مجموع بیش از ۲۰هزار غیرنظامی کشته شده در این مدت به خاطر حوادث مربوط به جنگ، ایمنی و امنیت عمومی کشور را باید بسیار ضعیف ارزیابی کرد. با حملات انتحاری طالبان به در اصطلاح “تاسیسات غربی” از یک طرف، و حملات هواپیماهای بدون سرنشین تحت هدایت ایالات متحده و دیگر نیروهای غربی که با آنها می‌جنگند از طرف دیگر، باید پاکستان را یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان به حساب آورد.

مطلب مرتبط: ۳۱ ثروتمندترین، سالم‌ترین، امن‌ترین و شادترین کشور جهان

رتبه ۴ خطرناک ترین کشور دنیا :

جمهوری افریقای مرکزی – کشور بی‌قانونی

patrolling-the-streets-of-birao

بر اساس شاخص رفاه لگاتوم ۲۰۱۵، جمهوری افریقای مرکزی چهارمین خطرناک‌ترین کشور جهان است. جمهوری افریقای مرکزی، که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است با مشکلات اجرایی، زیربنایی، و اقتصادی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که بر جایگاه این کشور در بین این پنج برترین مورد فهرست تاثیر می‌گذارد. به دنبال یک کودتای نظامی در ۲۰۰۳، وضعیت در سراسر کشور تا به امروز بسیار خطرناک باقی مانده است.

تهدیدات امنیت شهروندان، شامل گروه‌های شورشی مسلح، نرخ بسیار بالای خشونت، و بی‌قانونی عمومی، اصلی‌ترین دلایل توصیه‌ی همه‌ی سازمان‌های بین‌المللی به وب‌گاه‌های سفرهای تجاری جهت تلاش برای منصرف کردن بازدیدکنندگان احتمالی از سفر به آنجا است. گزارش‌های خشونت، کشتارهای تلافی جویانه، غارت، و نقض حقوق بشر مدام در سراسر کشور اتفاق می‌افتد، و پایتخت و بزرگترین شهر آن، بانگی، از این قاعده مستثنا نیست.

به راستی، اگر منابع پلیس برای انجام وظیفه‌شان کافی نباشد، مثلا این که در بعضی از موارد قربانیان جرائم مجبور باشند برای آوردن افسر پلیس به صحنه‌ی جنایت تاکسی بگیرند، چگونه می‌شود انتظار داشت که یک شهر امنیت داشته باشد؟ اگر چنین اتفاقاتی در بانگی، توسعه‌یافته‌ترین و منظم‌ترین شهر، اتفاق می‌افتد باقی جاهای کشور به نظر نمی‌رسد که اوضاع بهتری داشته باشند.

رتبه ۳ خطرناک ترین کشور دنیا :

سوریه – نبردگاه بقا

thinkstockphotos-71571121

با دیدن مهاجران و پناهندگان سوری بی‌شماری که امروزه به اروپا وارد می‌شوند، شک چندانی در بین غربی‌ها باقی نمی‌ماند که سوریه کشور ناامنی است. جنگ داخلی سوریه، که در ۲۰۱۱ شروع شد، باعث تلفات غیر نظامی ۷۶۰۰۰ نفری و در کل کشته شدن ۳۰۰۰۰۰ نفر شده است. اگر ما این را از منظر جمعیتی ببینیم که حدود ۱۷ میلیون نفر است، و سپس جمعیت کثیری از پناهندگان سوری پراکنده شده در سراسر جهان را نیز در نظر بگیریم، می‌توانیم ببینیم چقدر سوری‌های کمی اعتقاد دارند که زندگی در این کشور امن است. به خاطر جنگ جاری، بیشتر آدم‌هایی که قادر به فرار هستند از این فرصت استفاده کرده‌اند یا قصد دارند استفاده کنند، چرا که این کار را احتمالا تنها شانس بقای خود می‌دانند.

رتبه ۲ خطرناک ترین کشور دنیا :

 افغانستان- کشوری تروریستی

thinkstockphotos-468421149

به عنوان همسایه‌ی پاکستان(که آن هم در بین خطرناک‌ترین کشورهای جهان قرار دارد)، افغانستان نیز در بین نا امن‌ترین کشورهای سراسر جهان حضور دارد. درست مثل پاکستان، تروریسم بزرگ‌ترین مشکل امنیتی برای افغان‌ها نیز هست. حوادث تروریستی جدی در مقیاس بزرگ، شامل بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری با استفاده از ‌مواد منفجره دست ساز کارگزاری شده در خودرو (IEDs)، مرتبا در سرتاسر افغانستان رخ می‌دهد.

حتی در شهر مدرن کابل، جایی که میزان حملات به طرز چشمگیری در ۲۰۱۵ افزایش یافته است، کسی نمی‌تواند احساس ایمنی و امنیت کند. به عنوان خانه‌ی شورشیان طالبان(جنبش سیاسی بنیادگرای اسلامی)، بین ۲۰۰۱ و ۲۰۱۴ افغانستان عرصه‌ی نبرد میان آنها و نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (ISAF) بوده است. درست مثل بسیاری از کشورهای همسایه‌اش، آدم‌ربایی غربی‌ها تهدیدی جدی به حساب می‌آید حتی در کابل و نواحی اطراف آن. سوای تهدید تروریستی، افغانستان به لحاظ شاخص جرم و جنایت نیز در جهان جایگاه پنجم را دارد، که در این زمینه آن را به بدترین کشور در بین کشورهای ذکر شده در این مقاله تبدیل می‌کند.

مطلب مرتبط: مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا

رتبه ۱ خطرناک ترین کشور دنیا :

جمهوری دموکراتیک کنگو- خطر و رواج جنایت

congolese-army-forces-capt-kanganada-patricque-front-center-commander-of-alpha-company-congolese-light-infantry-battalion-addresses-his-troops-at-camp-base-in-kisangani-congo-may-5-2010-100505-f-fw561

لقب خطرناک‌ترین کشور جهان به جمهوری دموکراتیک کنگو تعلق می‌گیرد. به خاطر وضعیت ناپایدار، همه‌ی مردم نزدیک به مرزهای شرقی و شمالی آن از سفر، فارغ از میزان ضرورت، نهی می‌شوند. گفته می‌شود که یک سری آدم‌ربایی، قطع عضو، و تجاوز در آنجا شایع است. در سرتاسر کشور، ریسک بالای جرائم خیابانی و سرقت مسلحانه، نه تنها در شب، که در تمام طول روز هم وجود دارد. و علاوه بر آن، سرقت‌های صورت گرفته توسط دسته‌های تبهکار کودکان خیابانی به طور روزافزونی رواج می‌یابد و متخاصمانه‌تر می‌شود.

به طور کلی باید از تنها قدم زدن اجتناب کرد، و مردم آنجا مجبور هستند حتی وقتی که همراه پلیس یا افسران ارتش هستند مراقب باشند چرا که ممکن است آنها فاسد باشند و با مجرمان خیابانی همکاری داشته باشند. در کمال تعجب، در آن جا تهدید تروریسم بسیار اندک است. امیدوارم نوشتار  ۱۰ خطرناک ترین کشور دنیا برای‌تان جالب بوده‌باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas.com

۱۰ خطرناک ترین کشور دنیا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی