کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ جایگزین کافئین (قهوه) که واقعا موثرند

۱۰ جایگزین کافئین (قهوه) که واقعا موثر هستند

در این نوشتار درباره ۱۰ جایگزین کافئین یا قهوه بحث می شود که واقعا اثربخش و سالم تر هستند. کافئین حکم سوخت را برای بسیاری از ما دارد. بدون کافئین لنگ می‌زنیم، خواب‌مان می‌برد و هیچ کاری پیش نمی‌رود، و اگر به این ماده اتکاء کنید برای باقی عمرتان به آن وابسته خواهید بود. عجیب به‌نظر می‌رسد؟ پس شاید بد نباشد نگاهی بیندازید به آن‌چه کافئین بر سر مغرتان، فشار خون‌تان، ضربان قلب‌تان، حال‌تان و حتی هرمون‌هایتان می‌آورد!

جایگزین کافئین

هنوز نمی‌توانید از این ماده‌ی مخدر دل بکَنید؟ بله، اگر نمی‌دانستید بدانید که کافئین یک ماده‌ی مخدر است!

اما اگر می‌خواهید از شر این ماده‌ی انرژی‌زای پرهزینه خلاص‌شوید، به سراغ مقاله‌ی درستی آماده‌اید. مرحله‌ی بعد پیداکردن راه‌هایی طبیعی، سالم و موثر برای افزایش انرژی بدون استفاده از قهوه است.

آیا چنین چیزهایی هم وجود دارند؟

البته که وجود دارند!

در اینجا ۱۰ جایگزین کافئین که واقعا انرژی‌زا هستند فهرست‌شده‌اند. این ۱۰ جایگزین کافئین در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما نیرو می‌دهند.

۱. آب‌لیموی گرم بنوشید

یک لیموی ارگانیک بردارید، آب آن را در یک لیوان آب گرم بچکانید و به آن کمی نعنا اضافه‌کنید. پیش خودتان می‌گویید این معجون اصلا فایده‌ای هم دارد؟ صدالبته؛ این را یکی از وبلاگ‌های خوب حوزه‌ی سلامت می‌گوید. نویسنده‌ی این وبلاگ از تجربیات شخصی خودش می‌گوید و اظهار می‌کند لیمو برای او کمی تا قسمتی معجزه‌بخش بوده‌است. نوشیدن آب‌لیموی گرم در اول صبح به بدن‌تان آب می‌رساند، گوارش را بهبود می‌بخشد و سیستم دفاعی بدن‌تان را کمی تقویت می‌کند. به‌علاوه، از آنجایی‌که ویتامین ث استرس را کاهش‌می‌دهد، نوشداروی خوبی برای رهایی از عادت‌داشتن به کافئین هم به‌حساب می‌آید.

مطلب مرتبط: ۱۰ حقایق مهم درباره کافئین که نمی‌دانستید

۲. بادام بخورید

دوستی با بادام بسیار بهتر و سالم‌تر از دوستی شما با کافئین خواهدبود. بر همگان آشکار است بادام و سایر آجیل‌ها، خوراکی‌های بسیار انرژی‌زایی هستند. بادام شامل منگنز، مس، ریبوفلاوین و سایر مواد مغذی است که فعالیت ذهنی را افزایش‌می‌دهند و مسیرهای عصبی جدیدی برمی‌سازند. بادام برای تقویت‌کردن مغز بی‌نظیر است!

۳. آهنگ گوش کنید

اگر طرفدار موسیقی هیپ‌هاپ یا راک هستید، چاره‌ی رهایی از صبح‌های پرکسالت پیش خودتان است. آن‌طور که mic.com نوشته‌است، دانشمندان دریافته‌اند آهنگ‌هایی با صدای بِیس بالا، حس قدرت را به شنونده القا می‌کنند و موجی از اعتماد به‌نفس به او می‌رسانند. بنابر توصیه‌ی این دانشمندان، بهتر است در هنگام انجام کارتان به سراغ آهنگ‌هایی بروید که محبوب‌تان نیستند تا بدین طریق بتوانید اثرات دوپامین را کاهش و تمرکزتان را برای روی کار (به‌جای موسیقی) افزایش‌دهید. برخی دانشجویان برای افزایش سرعت درس‌خواندن‌شان این فن را به‌کار می‌بندند.

۴. شامپوی منتول استفاده کنید

اگر در یک منطقه‌ی سردسیری زندگی‌می‌کنید، احتمالا تمایل چندانی نخواهیدداشت روزتان را با یک دوش سرد آغاز کنید. گرچه نمی‌توان منکر این حقیقت شد که دوش آب سرد تا حد زیادی برای شما انرژی‌بخش خواهد بود، اما به هر حال چیزی نیست که عادت همه‌ی آدم‌ها باشد؛ به‌ویژه اگر در منطقه‌ای نسبتا سرد زندگی‌کنند. شامپوی منتول می‌تواند جایگزین خوبی برای دوش آب سرد و نیز جایگزین کافئین بسیار اثربخشی باشد ، چون آن حس مورمور شدن می‌تواند زنده‌تان کند.

۵. موز بخورید

همه‌ی ما مشتاقیم بدانیم مینیون‌ها آن همه انرژی‌شان را از کجا می‌آورند. موز سرشار از کربوهیدرات است که منبع اصلی تامین انرژی بدن به حساب می‌آید. خوردن موز در وعده‌ی صبحانه شیوه‌ی بسیار خوبی برای آغازکردن روز و نیرو بخشیدن به بدن است تا بدین‌وسیله بتوان در طول روز از افت کاری محتمل جلوگیری‌کرد.

۶. کمی نرمش‌ کنید

اگر همیشه برای رسیدن به محل کارتان در حال دویدن هستید، ۲۰ دقیقه وقت‌گذاشتن برای یوگا یا نرمش محل اعراب ندارد. البته نرمش‌های کوتاه هم می‌توانند به همان اندازه سودمند باشند. به نوشته‌ی نشریه‌ی فیتنس، شیوه‌های زیادی وجود دارند که بتوانید با ده دقیقه نرمش چربی‌هایتان را بسوزانید و عملکردتان را بهبود ببخشید. بگذارید اندورفین‌ها آزاد شوند!

مطلب مرتبط:‌ ۷ عادت نادرست در مصرف قهوه

۷. حرکات کششی انجام دهید

گاهی اوقات خشکی عضلات است که مانع از نرمش‌کردن و انرژی گرفتن ما در اول صبح می‌شود. ثابت‌بودن بدن به‌هنگام خواب معمولا همان عاملی است که درد مفاصل در اول صبح را به‌وجود می‌آورد. کمی حرکات کششی انجام‌دهید و گردن، شانه‌ها، ماهیچه‌ی سرینی و شکم‌تان را در هنگام کشیدن دست‌ها یا پاهایتان تکان‌دهید.

 ۸. با یک آدم پرچانه هم‌صحبت شوید

آن هم‌دانشگاهی یا دوست‌پرانژی‌تان که روزتان را پر شور و نشاط می‌کند به‌خاطر دارید؟ پژوهش‌ها نشان‌داده‌اند ارتباط اجتماعی با آدم‌ها، اندیشه‌های مثبت و بهره‌وری را بهبود می‌بخشند. کمی گرم‌گرفتن با دوست پرچانه‌تان، هوش و حواس‌تان را برای باقی روز سر جایش نگه‌می‌دارد. با یکی از این دوستان‌تان تماس بگیرید و پیگیر آخرین شایعات شوید!

۹. غذای سنگین نخورید

ممکن است خوردن صبحانه‌ای سنگین ایده‌‌ی خوبی برای انرژی‌گرفتن به‌نظر برسد، اما چنین چیزی در حقیقت شما را به بهترین وضعیت ممکن نمی‌رساند، چون بدن شما به‌طور ناگهانی بر روی هضم‌کردن غذا متمرکز می‌شود. چنین چیزی به کاهش سرعت فعالیت شما منجر می‌شود که از آن معمولا با عنوان افت کاری یاد می‌شود. همان‌طور که نشریه‌ی ساینتیفیک امریکن نوشته‌است، بهتر است دور غذاهای پرچرب، پرکالری و پرقند را برای انرژی‌گرفتن خط‌بکشید.

۱۰. آب بنوشید، آب بنوشید و آب بنوشید

هر چه از این مورد بگویم کم‌گفته‌ام! مصرف به‌میزان آب در روز است که ما را قادر می‌سازد با سرعت طبیعی در طول روز کار کنیم. از آنجایی‌که بیش‌تر بدن‌مان را آب تشکیل‌داده‌است، کمبود آب بدن (یا دهیدراسیون)، کمبود اکسیژن و خستگی را در پی دارد. به‌علاوه، مصرف زیاد کافئین به تولید بیش‌تر اوره منجر می‌شود. این دو در کنار یک‌دیگر، افت عملکرد بدن را به‌همراه می‌آورند، و البته هدر رفتن زمان گرانبهایمان را!

مطلب مرتبط: ۸ خوراکی فوق‌العاده برای تقویت تمرکز و حافظه تان


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: لایف هک – lifehack

۱۰ جایگزین کافئین (قهوه) که واقعا موثر هستند


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی