کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ توصیه برای کارجویان

۱۰ توصیه برای کارجویان

در این نوشتار ۱۰ توصیه برای کارجویان مطرح شده است. نویسنده‌ی این مقاله در زمینه‌ی کاریابی و جستجوی شغلی مطالب بسیاری را به ویژه برای کارجویان به رشته‌ی تحریر درآورده است وی در اینجا با شما کارجویان از تجربیات و توصیه‌های موثر و مفیدش در مسیر یافتن یک شغل سخن می‌گوید.

job-interview.jpg

شاید متوجه این موضوع شده باشید که بسیاری از مقالات من در سایت “به آرامی پولدار شوید” در مورد کاریابی است. شاید بخواهید بدانید که چرا با وجود این که مدت قرارداد کاری من بیش از هفت سال بود چرا این قدر در مورد این موضوع می‌نوشتم؟

موضوع این است که من در جست‌وجوی کار بودم و آن را یافتم. الان که این مقاله را می‌نویسم یک هفته از شغل جدیدم می‌گذرد.

پس به این فکر افتادم که سری به نوشته‌های سابقم بزنم تا ببینم که کدام پند‌ها در زمانی که به‌دنبال کار بودم به کارم آمد.

چند توصیه برای کارجویان

در این جا خلاصه‌ای از چگونگی یافتن شغل و علت موفقیت‌ام را برای شما کارجویان عنوان می‌کنم. این خلاصه شامل ۱۰ توصیه برای کارجویان است تا شما هم مثل من در یافتن شغل مناسب و پر درآمد موفق باشید.

توصیه برای کارجویان # ۱. بهبود حضور آنلاین من

یکی از وجه‌های اولیه یافتن شغل که در موردش صحبت کردم میزان حضور در رسانه‌های اجتماعی در زمانی است که در جست‌وجوی کار هستید. این قدم اول برای من بود. من همیشه حساب کاربری فیس‌بوکم در حالت خصوصی تنظیم می‌کردم. و آن‌جا هرگز در مورد کار صحبت نمی‌کردم(چه مثبت چه منفی). پس این که همیشه آنلاین باشم اهمیتی برایم نداشت. با این حال یک حساب کاربری در LinkedIn باز کردم و یک سرویس اولیه رایگان برای خودم ایجاد کردم.

مطلب مرتبط: ۵ حقیقت که هر کارفرمایی باید درباره‌ی تجربه‌ی کارجویان بداند

توصیه برای کارجویان # ۲. جست‌وجو در خارج از حوزه تخصص من

من مدرک دکتری دارم و تقریبا همه شغل‌هایم در زمینه تحصیلات عالیه بوده است. همان‌طور که بیش‌تر شما می‌دانید، بیش‌تر مشاغل در حیطه تحصیلات عالی (به استثنای مدیرعاملی) از نظر دستمزد با مشاغل غیر‌آکادمیک قابل مقایسه نیستند. من سال‌ها تلاش ناموفقی برای پیشرفت در حوزه تخصصم داشتم، بعد تصمیم گرفتم، دایره جست‌وجو را افزایش داده و مشاغل معمولی‌تر را نیز بررسی کنم و این کار نتیجه داد.

توصیه برای کارجویان # ۳. مصاحبه با کارفرمای آینده‌ام

زمانی که برای مصاحبه خواسته شدم، هنوز سر کار سابقم بودم و به همین علت در مصاحبه با کارفرمای آینده‌ام به اندازه کافی آرامش داشتم. سوالات بسیاری در مورد الزامات آن کار پرسیدم زیرا من قبلا هرگز در این حیطه کار نکرده بودم و خوشحالم که این کار را انجام دادم.

چیزی که با سوال کردن آموختم این بود که با این‌که حیطه کاری متفاوتی پیدا کرده‌بودم، تجربیاتی در اختیار داشتم که برای شغل جدیدم مفید بود. این به من کمک کرد که دریابم کدام یک از مهارت‌های تطبیقی‌ام را – به ویژه این‌که از کارگروهی لذت می‌برم و به سرعت یاد می‌گیرم- باید در مصاحبه بیش‌تر نشان دهم.

توصیه برای کارجویان # ۴. مسائلی فراتر از حقوق دریافتی مورد توجه‌ام بود

این شغل پس از یک مصاحبه حضوری و چند مکالمه تلفنی، به من پیشنهاد شد. ( این حرفه مرا در مکان‌های مختلفی به فعالیت وا داشت و برخی از افرادی که می‌بایست با آنها صحبت کنم در ادارات دوردست بودند.) شرایط کاری راحت این شرکت توجه من را جلب کرد و مزایایی در نظر گرفته شده بود که در محیط کار سابقم وجود نداشت. برای مثال می‌توانستم برنامه کاری و فاصله کاریم را خودم تعیین کنم. البته در مورد مرخصی یا بیماری این دست‌و‌دلبازی وجود نداشت و بیمه زیاد خوب نبود.

توصیه برای کارجویان # ۵. حقوق دریافتی همچنان مهم بود

نکته‌ی نهایی و تعیین‌کننده‌ی کار، حقوق دریافتی آن بود. مبلغی که در آخر به من پیشنهاد شد کم‌تر از چیزی بود که من خواسته بودم. با این که بیش‌تر از شغل سابقم بود اما آن قدر بالا نبود که به خاطرش شغلی ثابت که خوب از عهده‌اش بر‌می‌آمدم را ترک کنم. من حتی سعی کردم که در مورد حقوق با آنها مذاکره کنم، اما آنها بسیار سخت‌گیر بودند و من شغل را رد کردم.

مطلب مرتبط: ۵ رفتار کارجویان که باید از آن بترسید

توصیه برای کارجویان # ۶. اما تسلیم نشدم

از این که اوضاع خوب پیش نرفت متاسف بودم، اما وقت را برای غصه خوردن تلف نکردم. در واقع فرصتی هم برای تلف کردن نبود چراکه بلافاصه بعد از رد کردن کار دکتر تشخیص داد که فتق دیسک کمر دارم. فرآیند‌های زیادی را پشت‌سر گذاشتم و شروع به فیزیوتراپی کردم. در طی این دوران از آن جا که وظایفم به صورت قابل‌توجهی افزایش یافته بود، در مورد روند ارزیابی سالیانه کاری‌ام با کارفرمای قبلی‌ در مورد ترفیع مذاکره کردم. که آن‌هم پذیرفته نشد.

توصیه برای کارجویان # ۷. پذیرای فرصت‌ها بودن

چندین ماه پس از رد‌ کردن آن پیشنهاد کاری، شرکتی که با من مصاحبه کرده بود، دوباره با من تماس گرفت. آنها گفتند که پس از بررسی بودجه حال می‌توانند حقوق بیش‌تری برای موقعیت کاری که خواسته بودم به من پرداخت کنند. علاوه بر‌این آنها به من قول دادند که شش‌ ماه پس از استخدام به من ترفیع دهند. باید دوباره روند مصاحبه را طی می‌کردم، اما از آن جا که بار اول توانایی خود را در این کار به اثبات رسانده بودم، این بار نوبت آنها بود که مرا متقاعد کنند که کار را بپذیرم. در نهایت آنها موقعیت شغلی بهتر از آن چه را که قبلا درخواست کرده بودم به من دادند. هورا!

توصیه برای کارجویان # ۸. مذاکره برای گرفتن انتقالی

چون قصد داشتم که کم کم از شغل سابقم استعفا دهم، از کارفرمای جدید یک ماه مهلت خواستم. کارفرمای جدیدم به من گفت: ” امیدوارم اگر روزی خواستی ما را ترک کنی نیز همین قدر متعهد باشی” و با درخواستم موافقت کرد. بنابراین زمان کافی برای تکمیل کردن چند پروژه را داشتم و بر چند کار که باید بعد از رفتن من سر وقت انجام می‌شد نظارت کردم. فکر نمی‌کردم که دو هفته زمان کافی باشد اما حال که به گذشته فکر ‌می‌کنم می‌بینم که یک ماه زیاد بود. فکر این که چه‌طور از شغل سابقم دل بکنم سخت بود و این موضوع که آنها با وجود هفت سال خدمت درخشان هیچ تلاشی برای نگه‌داشتن من نکردند کمی ناراحتم می‌کرد. هرچند که این باعث شد که مطمئن شوم ترک‌کردن آن شغل فکر درستی بود.

مطلب مرتبط: این ۲۵ چیز را نباید در مصاحبه استخدامی بگویید

توصیه برای کارجویان # ۹. شروع شغل جدیدم

یک هفته است که در شغل را شروع کردم و تا حالا که ازآن راضی هستم. حقوق دریافتی ناخالص من ۲۵٪ بیش‌تر از آن چه که قبلا می‌گرفتم است و آنها بیمه مرا از زمان مصاحبه برایم رد کردند. در مورد کار هم، وظایفی که به‌ عهده دارم قابل مدیریت است و از این که چندین نفر از ما کار یکسانی را انجام می‌دهیم خوشحال هستم. این بدان معناست که اگر سوالی داشته باشم منابع بیش‌تری برای پیدا کردن جواب وجود دارد. برنامه‌ریزی مرخصی نیز برایم ساده‌تر شده است. (در شغل سابقم من تنها فرد در حوزه کاری خودم بودم، بنابراین در شرایط کاری خاص جایی برای مرخصی گرفتن و حتی بیماری نبود.)

توصیه برای کارجویان # ۱۰. حرف آخر

بزرگ‌ترین برد من از این ماجرا این بود که عملا شش ماه از زمانی که درخواست کار جدیدی دادم تا نخستین روز کاریم طول کشید(که باعث شد مبلغ قابل توجهی در حساب پس‌اندازم باقی بماند که پس‌انداز شد.)! اگر بیکار می‌شدم، بعد از این‌که نخستین مذاکره‌ام با شکست مواجه شد وقت را تلف نمی‌کردم و نهایتا تا سه ماه یک کار جدید پیدا می‌کردم. اما در دراز‌مدت پول کم‌تری به‌دست می‌آوردم.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: هانی اسمیت

منبع : بیزینس اینسایدر – businessinsider

۱۰ توصیه برای کارجویان

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی