کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر

برقراری ارتباط و برخورد با آدم‌ها ممکن است گاهی اوقات برای همه سخت باشد. خواه در مورد مسائل کاری باشد و خواه مایه لذت و دلخوشی باشد، مهم است که این چند ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر را یاد بگیریم تا همه چیز بی‌دردسرتر پیش برود. نباید این ترفندها را نباید با شیوه‌های شیره مالیدن سر دیگران از روی کینه‌توزی و بدخواهی برای رسیدن به آن‌چه می‌خواهید اشتباه گرفته شود. این‌ها فقط به منظور بهبود ارتباطات کلی و روابط با دیگران استفاده می‌شوند.

۱۰ ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر

در ادامه ۱۰ ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر آمده است:

۱. زمانی که پاسخ مورد انتظارتان را دریافت نمی‌کنید، به چشمان طرف مقابل‌تان نگاه کنید.

گاهی اوقات ما پاسخی را که در مقابل یک سوال دریافت می‌کنیم دوست نداریم و گاهی اوقات متوجه آن نمی‌شویم. به جای این‌که سوال را تکرار کنیم و یا سوال دیگری بپرسیم، به چشمان فرد مقابل نگاه کنیم. این باعث می‌شود که فرد خود را تحت فشار احساس کند، و به این ترتیب مجبور خواهد بود که افکار خود را بیش‌تر توضیح دهد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ترفند روانشناختی برای آسان تر کردن زندگی تان

۲. زمانی که کسی صدای‌اش را روی شما بلند می‌کند، آرامش خود را حفظ کنید.

برای آرام ماندن نهایت تلاش خود را بکنید. هنگامی که کسی به صورت تهاجم‌آمیز صحبت می‌کند و خود را تخلیه می‌کند معمولا خیلی عصبانی است و گاهی اوقات رفتارهای ما ممکن است ناخواسته او را تحریک کند. احساس خشم معمولا به سرعت فروکشمی‌کند و احساس گناه جای آن را می‌گیرد و معمولا این شخص نخستین کسی است که طلب بخشش می‌کند.

۳. نزدیک به شخص پرخاشگر بنشینید تا جلوی حمله‌ی او را بگیرید.

اگر قرار است در یک جلسه حاضر شوید و می‌دانید که یک فرد پرخاشگر نیز در جلسه حضور دارد، می‌دانید بحث ممکن است بالا بگیرد، یا ممکن است مورد انتقاد منفی قرار بگیرید، سعی کنید کنار همان شخص بنشینید. ممکن است احساس کنید ناراحت و دستپاچه هستید، اما شما تنها کسی نخواهید بود که این احساس را دارد. ثابت شده‌است که نزدیکی از میزان راحتی آدم‌ها کم می‌کند و سطح خشونتی را که قصد اعمال‌اش را دارند، کم می‌کند.

مطلب مرتبط: ۹ روش آسان برای ساده کردن زندگی

۴. اگر می‌خواهید محبوب باشید، نام همه را در ذهن داشته باشید.

اگر می‌خواهید بین همسالان و همکاران‌تان محبوب باشید، این عادت را در خودتان ایجاد کنید که آنها را با اسم کوچک‌شان خطاب کنید. آدم‌ها بلافاصله احساس خوبی پیدا می‌کنند وقتی که آنها را با اسم کوچک‌شان صدا می‌کنید.این ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر واقعا عالی است.

۵. زمانی که استرس دارید یا مضطرب هستید، افکارتان را روی کاغذ بیاورید.

همه‌ی ما گاهی اوقات تا حدی استرس روانی و اضطراب در خودمان احساس می‌کنیم. افکار خود را در یک دفتر یادداشت‌های روزانه بنویسید و سپس آن را ببندید. باور کنید یا نه، بعد از انجام این کار قادر خواهید بود راحت‌تر روی کارتان تمرکز کنید به این دلیل که حالا افکارتان را با کسی در میان گذاشته‌اید. هنگامی که شما آنها را با کسی در میان می‌گذارید، احساس خواهید کرد که بار ذهنی‌تان کاهش یافته‌است.

۶. زمانی که نمی‌توانید تصمیم بگیرید، تعداد گزینه‌ها را کم کنید.

برخی بر این باورند که بهتر است انتخاب‌های بیش‌تری و اطلاعات بیش‌تری داشته باشند و در واقع، این ترجیح آنها است. با این حال، داشتن تعداد زیادی انتخاب، فلج‌کننده است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داشتن چهار گزینه در یک زمان حداکثر تعدادی است که ما می‌توانیم در نظر بگیریم و یکی را از میان‌ آنها انتخاب کنیم. برای این‌که یک تصمیم‌گیرنده‌ی موفق باشیم، باید تنها چند گزینه در یک زمان داشته باشید. به این ترتیب زمان خواهید داشت که هر کدام را به نوبه‌ی خود بررسی کنید و در عین حال فضای کافی برای بررسی مجموعه‌ای جدید از گزینه‌ها را خواهید داشت.

۷. وضعیت درست بدن می‌تواند اعتماد به نفس شما را آفزایش دهد.

این ترفند روانی هم در زمان کار صدق می‌کند و هم در زمان تفریح و می‌تواند به شدت روابط شما را با فرد مورد علاقه‌تان بهبود دهد و کمک کند در محل کارتان پیشرفت کنید. سوال‌تان این است که چگونه باید اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید؟ بهترین راه برای کسب اعتماد به نفس از طریق حالت قرار گرفتن بدن‌تان است. اگر از طرف مقابل فاصله‌ی بیش‌تری بگیرید، به احتمال زیاد اعتماد به نفس بیش‌تری خواهید داشت. این موضوع مرتبط با زبان قدرت است.

مطلب مرتبط: ۵۷ راه آسان برای زندگی شاد و موفق

۸. روش موفقیت قطعی در بازی “سنگ، کاغذ، قیچی”

این یکی قطعا جذاب است. هنگامی که قرار است به این بازی مشهور بپردازید، درست قبل از شروع بازی یک سوال غیرمنتظره از حریف‌تان بپرسید. این کار معمولا حریف شما را گیج خواهد کرد و معمولا قیچی خواهند آورد.این ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر واقعا عالی است.

۹. زمانی که از آدم‌ها کمک می‌خواهید، طوری رفتار کنید که احساس کنند شما به آنها نیاز دارید.

اگر شما نیاز به کمک کسی دارد، صحبت‌های‌تان را با این عبارت شروع کنید: “من به کمک شما احتیاج دارم… مردم احساس نیاز دیگران به خودشان را دوست دارند و از احساس گناه نفرت دارند. اگر صحبت‌های‌تان را با آن عبارت شروع کنید، به احتمال زیاد کمکی که نیاز دارید را دریافت خواهید کرد.

۱۰. قبل از این‌که به دیگران دست بدهید، دست‌تان را گرم کنید.

آیا می‌دانستید که دست سرد مرتبط با حس بی‌اعتمادی است؟ وقتی که قرار است کسی را لمس کنید یا با کسی دست بدهید، مطمئن شوید که دست‌های‌تان گرم باشد. دست‌های گرم یک فضای دوستانه را ترویج می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۲۴ درس که خیلی ساده زندگی کنیم

دیگر ترفندهای روانشناسی

  • اگر شما فکر می‌کنید کسی برای شما اهمیت قائل نیست، برای این که مطمئن شوید از او بخواهید که مداد یا خودکارش را به شما قرض بدهد.
  • اگر سعی می‌کنید آهنگی را به یاد بیاورید اما یادتان نمی‌آید، بکوشید انتهای آن را به خاطر بیاورید.
  • اگر برای حمل کردن چیزی نیاز به کمک دارید، سعی کنید مشغول صحبت با آن فرد بشوید و در این میان قسمتی از وسایل‌تان را به‌دست آنها بدهید. به احتمال زیاد آنها حتی متوجه نمی‌شوند که چیزی دست‌شان داده‌اید و فقط آن را خواهند گرفت.
  • در طول یک جلسه‌ی معارفه، رنگ چشم طرف مقابل را یادداشت کنید. قرار نیست که از این اطلاعات استفاده کنید، فقط مهم است که آن را یادداشت کنید. این روش برای رسیدن به تماس بهینه‌ی چشم است. مردم این عمل را دوستانه می‌بینند و به شما اعتماد می‌کنند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: لایف هک

نویسنده: اریکا واگنر

۱۰ ترفند روانشناسی برای داشتن زندگی راحت تر


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی