کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶

به پایان سال ۲۰۱۶ نزدیک می شویم و تایم فهرست ۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶ را از خوانندگان برتر منتشر کرده است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ببینید کدام آلبوم ها در بین این فهرست ۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶ جای گرفته اند.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶

۱۰. II، ژان میشل بلهبهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶

یافتن خود در موسیقی که سادگی را در آغوش می‌گیرد، در یک سال خسته‌کننده آرامش‌بخش است. ژان میشل بله، پیانیست کانادایی در معرفی آلبومش به نام II ، بداهه‌نوازی‌های خیره‌کننده‌ای را گرد آورده و قطعاتی ساخته است که شوپن، ساتی، و مینیمالیست‌های مدرنی نظیر هارولد باد را تداعی می‌کند.

این آلبوم به طرز چشم‌گیری فیزیکی است: فشار پای بله را روی پدال‌ها می‌شنوید، تق تق کلیدهایی که بالا و پایین می‌روند، زمزمه‌ها و ضربات بی‌مفهومی از فضای اتاقی که در آن قرار دارد.

این موسیقی نفس می‌کشد، و شما را دعوت می‌کند لحظه‌ای درنگ کنید و دریابید هنوز زیبایی‌های بسیاری در دنیا وجود دارد.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۹. تکامل امیلی، اسپرانزا اسپالدینگ

اسپرانزا اسپالدینگ که با دو آلبوم دلپذیر ” انجمن موسیقی مجلسی ” و ” انجمن موسیقی رادیویی ” ، نبوغ جاز خود را اثبات کرده است، با ” انقلاب امیلی ” ، مسیر جسورانه‌ی جدیدی را در پیش گرفته است. ترانه‌هایی مانند ” یهودا ” و ” به خوشی بیارام ” سرکش، با ملودی‌های مارپیچی که بخش‌هایی با ریتم‌های خیلی قوی را آشکار می‌کنند، نسبت به ترکیب‌های هنری-راک-جاز-فیوژن، چندان جاز به نظر نمی‌رسند.

اسپرانزا مثل ترکیبی نامقدس از جنل مونی و استیلی دن از میان ترس‌ها ظاهر می‌شود، و با مهارت و اشتیاق قابل توجهی می‌خواند و می‌نوازد.

۸. صدای فریتاون، پرتقال خونی (بلاد اورنج)

دو هاینس در سومین آلبومش به عنوان پرتقال خونی، مرزهای مرسوم را پشت سر می‌گذارد، و استعدادهای شگرف خود را به عنوان یک ترانه‌سرای پاپ و بخش کوچکی از یک کلاژ پیچیده ارائه می‌کند.

” صدای فریتاون”  پر از صداها و آواهای غیرمنتظره است: مهمانانی مثل امپرس‌آف و نلی فورتادو،‌ مشاهیر سیاه‌پوستی نظیر مارلون ریگز و تانهاسی کوتز، و ضبط‌های میدانی از نیویورک عزیز هاینس. تمام این قطعات یک تجربه‌ی شنیداری روان و غیرخطی می‌سازد که به وسیله‌ی چند علاقه‌ی کلیدی به هم متصل شده‌اند: دردی که سیاه‌پوست‌ها و آدم‌های همجنس‌باز روزانه تجربه می‌کنند، تاریخچه‌های فرهنگی غنی آن‌ها، کارهایی که برای در امان ماندن انجام می‌دهند.

وقتی هاینس با ترکیب رقص سرزنده‌ی ” بهترین برای تو”   آلبوم را شروع می‌کند، نوعی شادی می‌سازد که اغلب در زندگی‌هایی که صدای فریتاون می‌جوید، گریزان است.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۷. ضد، ریهانا

شاید ریهانا کاریزماتیک‌ترین فرد روی زمین باشد و آلبوم ” ضد”  اولین آلبوم‌اش برای تشخیص این کاریزما به عنوان عالی‌ترین قدرت او باشد.

موسیقی این آلبوم همه‌جای دنیا هست: از تالار رقص گرفته تا سول بی‌روح و ترپ‌پاپ کثیف و سبک تیم‌ایمپالا آن هم بدون خم به ابرو آوردن، و کنار هم چیدن همه‌ی این‌ها به قدرت شخصیت او بستگی دارد.

حاصل آلبومی است که گرایش‌هایی خلق می‌کند یا به جای پیروی از آن‌ها نادیده‌شان می‌گیرد. حالا در ستاره بودن ریهانا برای یک دهه‌ی کامل، هیچ شبهه‌ای نیست؛ ” ضد”  اولین آلبومی است که انصاف را در حق او رعایت می‌کند.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۶. برکه‌ای به شکل ماه، ریدیوهد

” برکه‌ای به شکل ماه”  با مجموعه‌ای از ترانه‌های جدید پیچیده و بازیگوشانه، باعث شد ریدیوهد را ناامیدی نسبی ” سلاطین بره‌ها”  را نادیده بگیرد.

چه در مواجهه با افزایش جهانی و ترسناک توده‌گرایی با تک‌آهنگ جسورانه‌ی ” جادوگر را بسوزان”  سر تکان دهند و چه ترانه‌های دلپذیر و شادی درباره‌ی تغییرات آب و هوا (” اعداد” ) بنویسند.

آن‌ها با درگیر شدن در دنیای اطرافشان به حد غیرقابل انتظاری انرژی جدید می‌گیرند.

با وجود گذشت سه دهه از همکاری‌شان، هنوز می‌توانند زیبایی چشمگیری بیافرینند: ” خیالبافی”  دلشکسته به سبک والتز و ”زمان حال”  ملیح به سبک بوسانوا از صریح‌ترین و تکان‌دهنده‌ترین ترانه‌هایی هستند که این گروه تا به حال خلق کرده است.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۵. پتانسیل، رینج

وقتی جیمز هینتون تهیه‌کننده به خوانندگان و نمونه‌هایی برای موسیقی جدیدش نیاز داشت، به سراغ هنرمندان و دوستانی نرفت که مورد احترامش بودند.

در یوتیوب ویدئوهای خوانندگی صمیمی و کم‌بازدید را جست‌وجو کرد، به هنرمندان خانگی و تازه‌کارهایی برخورد که آهنگ‌هایی را تقلید کرده بودند، و آلبوم ” پتانسیل” – دومین آلبوم پرآهنگش به عنوان رینج – را با آن‌ها پر کرد.

موسیقی الکترونیک حاصل، کنجکاوانه و مهربان است، پر از ریتم‌های سریع و ملودی‌های کیبوردی درخشان. هویت افرادی که در طول آلبوم پتانسیل آواز و رپ می‌خوانند تفاوتی واقعی ایجاد نمی‌کند، اما شنیدن آن‌ها که قطعات اصلی آهنگ‌های زیبای هینتون را شکل داده‌اند، یک نوع احساس خوش‌بینی ناملموس را ایجاد می‌کند.

عکس‌ها و اخبار غیرواقعی فید فیسبوک‌تان را نادیده بگیرید: زیبایی بی‌انتهایی آن بیرون است، که فقط منتظر است کشف شود.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۴. زن من، انجل اولسن

چنین احساس می‌شود که ”زن من” به جای آن که دو آلبوم مجزا و چندآهنگه‌ی متمرکز باشد که با صدای خاص اولسن به هم پیوند خورده‌اند، یک تک آلبوم است.

نیمه‌ی اول سرعتی بالا دارد، همراه مشتی ترانه‌های گیتاری گرفته شده از سبک‌های فولکلور و کانتری؛  نیمه‌ی دوم آلبوم جهانی و گسترده است، با گامی بین دیوانه‌کننده‌ترین جم‌های نیل یانگ و اعتراف‌گونه‌های عمیق کت پاور.

در این نیمه‌ی دوم است که اولسن واقعا می‌درخشد: او درباره‌ی ”زنانگی” و ”غربت” تامل می‌کند، و در قطعاتی حماسی مثل ”خواهر” و ”زن” یک گروه مخوف را سروسامان می‌دهد و با قدرتی لرزان در هر نت رسوخ می‌کند.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۳. بلوغ ۲، میتسکی

” بلوغ ۲” ، یک آلبوم راک دلپذیر و خام است و میتسکی میاواکی را قادر ساخته از بار نگرانی نسل هزاره که به شدت در هنرهای دیگر دست نخورده است، استفاده کند.

از نظر او،‌ ” خوشبختی”  احساسی نیست که ارزش دنبال کردن داشته باشد – مهمان شلخته‌ای است که قبل از پرواز و ترک آپارتمان پوشیده از کاغذهای بسته‌بندی و ظروف، به او لذتی زودگذر می‌دهد.

با فریاد ” بهترین دختر آمریکایی تو”  خودش را کنار می‌زند، و رابطه‌ای را ترسیم می‌کند که به واسطه‌ی تفاوت‌های هویتی و انتظارات ناممکن، صورت نگرفته است.

با تغییر بین ملودی‌های ظریف و دیستورشن‌های بلند، استرس‌زاهای عاطفی، مالی، و وجودی را به دست می‌آورد که نوجوانی را برای نسل توئیتر تعریف می‌کنند.

۲. صندلی پشت میز، سولانژ۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶

سولانژ می‌داند مسائل شخصی سیاسی هستند. او در آلبوم ” صندلی پشت میز” ، خانواده، دوستان، و شبکه‌ای از همکاران‌اش را فهرست می‌کند تا کمک کند درد و وجد یک زن سیاه‌پوست بودن را نشان دهد.

موسیقی‌اش گرم و باوقار است، و گام‌هایی از سبک سول کلاسیک تا الکترو-پاپ سرزنده را اجرا می‌کند، و پیام‌رسانی‌اش آرام و قوی است. ” به موهای من دست نزن”  هجوم فضای شخصی را به صراحت بیان می‌کند؛ در ترانه‌ی ” دیوانه” ، تصویر کلیشه‌ای خشم زنان سیاه‌پوست را فرو می‌پاشد.

” درناهایی در آسمان”  حتی از آن هم بهتر است، خلاصه‌ای از تمام مکانیسم‌های مواجه‌ای که به کار گرفته است تا از درد زندگی در دنیایی که به او احترام نمی‌گذارد جلوگیری کند.

اگر آلبومی وجود داشته باشد که بتواند این مساله را برای نسل‌های آینده تغییر دهد، آن آلبوم صندلی پشت میز است، ابراز صبورانه و بزرگوارانه‌ی انسانیت.

بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶۱. بلوند، فرانک اوشن

فرانک اوشن به زاهد اصلی موسیقی پاپ تبدیل شده است، یکی از مریدان فلسفه‌ی کم گوی و گزیده گوی، که ترجیح می‌دهد ملودی‌هایش همه‌ی حرف‌ها را بزنند.

آلبوم ” بلوند”  با انتشار پس از چهار سال اعتیاد فزاینده به مواد مخدر، به اوشن کمک کرد تنظیم‌ها و روایت‌های غنی ” کانال نارنجی”  ۲۰۱۲ را رها کند و سادگی شدید را برگزیند: ساز کوبه‌ای کم، ستاره‌های مهمان اندک، اشعاری که خیره‌کننده و در عین حال مبهم هستند.

” شب‌ها”  یک مجموعه‌ی چندقسمتی – مثل” اهرام”  خود اوشن- است که حمام اسید گرفته و اجزای آن جدا شده‌اند؛ ” تنها”  و ” در پناه حق”  سرودهای مدرن نفس‌گیری هستند.

( و هم‌چنین عجیب، و آن‌قدر عمیق حس می‌شوند که ترانه‌ای مثل ” فارست گامپ”  در برابر آن‌ها زننده احساس می‌شود). اگر ” کانال نارنجی”  اوشن را به ستاره تبدیل کرد، ” بلوند”  تایید می‌کند او چهره‌ای منحصربه‌فرد است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: تایم

۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی