کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بزرگترین کشور جهان

به نظر شما بزرگترین کشور جهان کدام است؟ وسعت بزرگترین کشور جهان چقدر است؟ با ما در این نوشتار همراه باشید تا فهرست ۱۰ بزرگترین کشور جهان را در اختیارتان قرار دهیم.

۱۰ بزرگترین کشور جهان

از دماغه‌ی هورن گرفته تا مدار قطب شمال، بزرگترین کشورهای جهان تصویر زیبایی را از تنوع جغرافیایی، آب و هوا، و حیات وحش در روی کره‌ی زمین فراهم می‌آورند. در مجموع، بزرگترین کشورهای جهان شامل جنگل انبوه و توندرا(سرددشت)، کوه‌ها و دره ها، خطوط ساحلی و صحراها می‌شوند.

همچنانی که به جست‌وجوی بزرگترین کشورهای جهان می‌پردازیم، به پنج قاره‌ی مختلف، بعضی از دیدنی‌ترین جغرافیاهای جهان، و هر نوع اقلیم قابل تصور سر می‌زنیم.

به نحو حیرت‌انگیزی، جهان در حال تغییر است: تاریخ به ما آموخته است که مرزهای وابسته به جغرافیای سیاسی با گذر قرن‌ها به شدت تغییر می‌کنند. در دهه‌های بعد، چه کسی می‌تواند بگوید که کدام کشورها بزرگترین کشورهای جهان خواهند شد؟

درحالی که ادعا می‌شود ۱۱.۵ درصد از تمام خشکی‌های کل جهان را تنها یک کشور پوشانده است، جای تعجب ندارد که دهمین بزرگترین کشور (الجزیره) ۷ برابر یا بیشتر از بزرگترین کشور(روسیه) کوچک تر است. وقتی تمام ۱۰ بزرگترین کشور جهان را کنار هم قرار می‌دهیم، در مجموع ۴۹% از مساحت ۱۴۹ میلیون کیلومتر مربعی خشکی‌های جهان را در بر می‌گیرند.

۱۰ بزرگترین کشور جهان۱۰. الجزایر

الجزایر، با ۲.۳۸ میلیون کیلومتر مربع وسعت، به لحاظ مساحت دهمین بزرگترین کشور جهان و تنها کشور افریقایی در بین ۱۰ کشور برتر است.

الجزایر، که در شمال افریقا واقع شده است، خطی ساحلی به طول ۹۹۸ کیلومتر دارد. ۹۰ درصد از این کشور بیابان است، و بیشتر مناطق بیابانی آن بسیار مرتفع هستند. دامنه‌ی کوه تل اطلس در امتداد مرز شمالی این کشور قرار گرفته است، در حالی که بخش داخلی، که بیشتر آن صدها متر بالاتر از سطح دریا است، شامل بخش الجزایری صحرای بزرگ افریقا می‌شود. صحرای بزرگ افریقا در بخش گسترده‌ی الجزایری آن تا جنوب کشور گسترش می‌یابد و از مرزهای مشترک با نیجر و مالی هم عبور می‌کند.

مطلب مرتبط: ۶ کشور دارای زیباترین زنان دنیا براساس رتبه بندی رقابت های جهانی

۱۰ بزرگترین کشور جهان۹. قزاقستان

مساحت ۲.۷۲ میلیون کیلومتر مربعی قزاقستان به روی دشت‌‌ها و ارتفاعات وسیع گسترده شده است. در بیشتر طول سال یک اقلیم خشک و سرد، اما نه کاملا بیابانی، بر آن حاکم است. هرچند در قزاقستان هوا به اندازه‌ی همسایه‌ی شمالی‌اش روسیه، سرد نمی‌شود، اما قزاق‌ها در طول سال طیف دمای وسیعی را تجربه می‌کنند.

قزاقستان که جزو شوروی سابق- بزرگترین کشور جهان در بیشتر سال‌های قرن بیستم- بوده است، دلیل اصلی شهرت کنونی‌اش این است که بزرگترین کشور محصور در خشکی جهان- و تنها کشور محصور در خشکی در بین ۱۰ کشور برتر است.

۱۰ بزرگترین کشور جهان۸. آرژانتین

آرژانتین، سی و دومین پرجمعیت‌ترین کشور، و به لحاظ مساحت بزرگترین کشور اسپانیایی زبان جهان است. مساحت ۲.۷۸ میلیون کیلومتر مربعی آن شامل چند جغرافیا و اقلیم متنوع در جهان است.

شرایط گرمسیری و باتلاقی در شمالی‌ترین قسمت در جنوب جای خود را به مناطق یخبندان می‌دهد. پاتاگونیا، یکی از دیدنی‌ترین و خطرناک‌ترین مکان‌های جهان، از رشته کوه آند جنوبی در غرب تا اقیانوس اطلس در شرق گسترده شده است. دماغه‌ی جنوبی آرژانتین، که به دماغه‌ی هورن معروف است، یکی از توفان خیز‌ترین مکان‌های کره‌ی زمین است.

۱۰ بزرگترین کشور جهان۷. هند

در طول قرن گذشته مرزهای کشور هند چند بار تغییر کرده است، و حتی هنوز هم، هند مدعی است که منطقه‌ی شمالی کشمیر(منطقه‌ای که با پاکستان بر سر آن در نزاع است) باید کاملا تحت کنترل و مالکیت هند باشد. آن طور که مشخص است، بدون کشمیر، قلمرو هند تا ۳.۲۹ میلیون کیلومتر مربع گسترده می‌شود.

چین، پاکستان، بنگلادش و نپال هر یک با هند مرز مشترک دارند، و جغرافیای آن از رشته کوه‌های باشکوه هیمالیا تا سواحل گرمسیری جنوب پنسیلوانیا متنوع است. به لحاظ زمین شناسی، هند در شبه قاره‌ی خود واقع شده است، و مطالعات زمین‌شناسی نشان می‌دهد که این کشور و همسایگان نزدیک آن زمانی توسط یک دریا از آسیا جدا شده‌اند.

مطلب مرتبط: ۱۰ کوچکترین کشور جهان

۱۰ بزرگترین کشور جهان۶. استرالیا

تفاوت تقریبی ۴.۴ میلیون کیلومتر مربعی بین استرالیا و هند نشانگر دومین تفاوت بزرگ بین کشورهای رتبه‌بندی شده در فهرست ۱۰ برترین کشور جهان است. استرالیا، با حدود ۷.۶۹ میلیون کیلومتر مربع وسعت، تقریبا بیش از دو برابر هند مساحت دارد.

این کشور تا به امروز بزرگترین کشور اقیانوسیه است. به لحاظ فنی این کشور آنقدر بزرگ است که حتی نمی‌توان آن را یک جزیره به حساب آورد، بلکه بیشتر یک سرزمین قاره‌ای است.

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن در شهرهای ساحلی مثل سیدنی در شرق و پرت در غرب زندگی می‌کنند که دلایل خوبی هم برای این کار دارند: مناطق دور افتاده و بیابانی استرالیا یک از خشک‌ترین و داغ‌ترین مناطق هستند. علاوه بر اقلیم شدید و جغرافیای آن، استرالیا به خاطر داشتن حیات وحش دیدنی- و اغلب مرگبار- معروف است.

۱۰ بزرگترین کشور جهان۵. برزیل

برزیل، بزرگترین کشور در جنوب امریکا با وسعت ۸.۵۱ میلیون کیلومتر مربع، خانه‌ی بزرگترین جنگل بارانی جهان، آمازون، است. آمازون آنقدر انبوه و گسترده است که کاشفان و دانشمندان درون آن تمدن‌های انسانی- قبیله‌های کوچک- یافته‌اند که هرگز با جهان بیرون ارتباط نداشته‌اند. حتی هنوز، همین متخصصان معتقدند که ممکن است قبایل کشف نشده‌ی بیشتری وجود داشته باشند که تا کنون ناشناخته باقی مانده باشند.

برزیل در کرانه‌ی شرقی دارای یک خط ساحلی طولانی در اقیانوس اطلس است که تقریبا ۸۰۰۰ کیلومتر امتداد دارد. بیشتر شهرهای بزرگ آن، من جمله ریودوژانیور و سائوپائولو، با دور زدن جنگل‌ انبوه آمازون، در کنار این خط ساحلی به وجود آمده‌اند.

مطلب مرتبط: مرفه ترین کشورهای دنیا: ۲۵ ثروتمندترین، سالم‌ترین، امن‌ترین و شادترین کشور جهان ۲۰۱۶

۱۰ بزرگترین کشور جهان۴. جمهوری خلق چین

چین، ایالات متحده‌ی امریکا، و کانادا هر یک زیر ۷ درصد از سطح جهان را اشغال کرده‌اند. از این سه کشور، چین کوچک‌ترین است با مساحتی تقریبا به اندازه‌ی ۹.۶ میلیون کیلومتر مربع. این کشور با ۱۴ کشور مختلف هم مرز است، از جمله افغانستان در غرب، روسیه در شمال، و ویتنام در جنوب.

اقلیم و مردمان آن به طرز چشمگیری متغیر و متفاوت هستند. در شمال، دما تا سطح دمای مناطق نیمه‌قطبی افت می‌کند، در مرکز کشور بیابان گبی قرار دارد، چهارمین بزرگترین بیابان جهان، و در جنوب دما به سطح دمای مناطق گرمسیری می‌رسد. چین، با ۱.۳۵ میلیارد نفر جمعیت، خانه‌ی ۵۶ گروه قومی به رسمیت شناخته شده است، هجدهمین جمعیت مسلمانان و نوزدهیمین جمعیت مسیحیان جهان را دارد و با ۱.۹ نفر پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، چین بیش از کل جمعیت کشور قطر پزشک دارد.

۱۰ بزرگترین کشور جهان۳. ایالات متحده‌ی امریکا

ایالات متحده، که از چین بزرگتر اما کمی از کانادا کوچکتر است، فضایی به مساحت ۹.۶۳ میلیون کیلومتر مربع را اشغال می‌کند. ایالات متحده که در جنوب با مکزیک و در شمال با کانادا هم مرز است، خانه‌ی طیف متنوعی از جغرافیا و حیات وحش است.

دو ویژگی شمال-جنوب کشور را به سه بخش مجزا تقسیم می‌کند. در غرب رشته‌کوه‌های راکی، ایالات‌های همجوار اقیانوس آرام به خاطر آب و هوای معتدل در سراسر طول سال و گستردگی ساحل‌شان در امتداد سواحل کالیفرنیا معروف هستند. دشت‌های بزرگ، محصور در بین رشته‌کوه‌های راکی و رودخانه‌ی می‌سی سی پی، از کانادا تا مکزیک گسترده شده‌اند که امریکا را صاحب یکی از حاصلخیزترین نواحی جهان می‌کنند. در پایان، در شرق رودخانه‌ی می‌سی سی پی، با شهرهای اصلی که در تمام سواحل شرقی گسترده شده اند، قطب صنعتی و اقتصادی امریکا قرار دارد.

مطلب مرتبط: بهترین کشورهای جهان برای زنان در ۲۰۱۶

۱۰ بزرگترین کشور جهان۲. کانادا

مساحت ۹.۹۸۴ میلیون متر مربعی کانادا، آن را به بزرگترین کشور نیمکره‌ی غربی تبدیل می‌کند، و خط ساحلی ۲۰۲، ۰۸۰ کیلومتری آن یعنی اینکه ساحلی طویل‌تر از همه‌ی کشورهای دیگر دارد. تراکم جمعیتی ۴ نفر در هر کیلومتر مربع، به آن معنی است که هر یک نفر از جمعیت ۳۵ میلیون نفری آن می‌توانند برای خودشان صاحب ۲۴۶۰۰۰ متر مربع زمین باشند.

توندرای منجمد و عظیم کانادا که بین شمالگان و ایالات متحده واقع شده است، تا مدار قطب شمال گسترده می‌شود. کوه‌های راکی، در نیمه‌ی غربی کشور، که مثل امریکا دو بخشی می‌شوند، از شمال تا جنوب امتداد می‌یابند. کانادای شرقی قلب سنتی این کشور است. تورنتو، مونترال و پایتخت کشور اوتاوا، همه در شرق کانادا واقع شده‌اند.

۱۰ بزرگترین کشور جهان۱. روسیه

وسعت ۱۷.۱ میلیون کیلومتر مربعی روسیه آن را به راحتی به بزرگترین کشور جهان از نظر مساحت تبدیل کرده است. در واقع، حتی اگر روسیه ۷ میلیون متر مربع از وسعت کنونی خود را هم از دست بدهد باز هم بزرگترین کشور جهان باقی خواهد ماند- و بخش مجزا شده از آن نیز رتبه‌ی هفتم را در جدول به‌دست خواهد آورد!!

روسیه، مثل چین، با ۱۴ کشور مختلف هم مرز است. هرچند تابستان‌های مرطوب در بیشتر مناطق جنوبی روسیه حکمفرما است، برخلاف چین، هیچ بخشی از روسیه گرمسیری نیست. تایگا، بزرگترین زیست‌بوم خشکی جهان، تمام طول مسیر از شرق کانادا گرفته تا منطقه‌ی گسترده‌ای از شمال روسیه را در بر می‌گیرد. ذخایر نفتی عظیمی در زیر جنگل‌ها و توندراهای یخ بسته‌ی روسیه موجود است، اما به خاطر هزینه‌ها و دشواری استخراج آن، بیشتر ثروت نفتی روسیه دست نخورده باقی مانده است.

۱۰ بزرگترین کشور جهان به لحاظ مساحت

رتبهکشورمساحت به کیلومتر مربع
۱روسیه۱۷،۰۹۸،۲۴۲
۲کانادا۹،۹۸۴،۶۷۰
۳ایالات متحده‌ی امریکا۹،۸۲۶،۶۷۵
۴چین۹،۵۹۶،۹۶۰
۵برزیل۸،۵۱۴،۸۷۷
۶استرالیا۷،۷۴۱،۲۲۰
۷هند۳،۲۸۷،۲۶۳
۸آرژانتین۲،۷۸۰،۴۰۰
۹قزاقستان۲،۷۲۴،۹۰۰
۱۰الجزایر۲،۳۸۱،۷۴۱

 


تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: ورلد اطلس

۱۰ بزرگترین کشور جهان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی