کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

باهوش ترین افراد جهان :۱۰ آدم با بالاترین رکورد ضریب هوشی تا به امروز

آیا می دانید باهوش ترین افراد جهان چه کسانی هستند و با چه ضریب هوشی در فهرست ۱۰ آدم با بالاترین بهره هوشی در سراسر جهان جای گرفته اند؟ همیشه وقتی از هوش حرف می‌زنیم در این‌باره بحث می‌شود که آیا یک فرد هوش را به ارث می‌برد یا با یادگیری هرچه بیشتر درباره‌ی دنیای اطراف‌اش آن را کسب می‌کند. بحث سرشت در مقابل پرورش  چیز جدیدی نیست چرا که سال‌ها در محافل علمی مورد بحث قرار گرفته است، گرچه هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. در عین حال، بهترین روش برای اندازه‌گیری هوش یک نفر، تا حدودی قرار دادن او در معرض یک تست ضریب هوشی است.

باهوش ترین افراد جهان

این آزمون ها برای آن طراحی شده‌اند که مقدار ضریب هوشی یک فرد را بر اساس مجموعه‌ی مشخصی از صلاحیت‌ها تعیین کند و تا به امروز، موثرترین راه برای فهمیدن آن است که مغز یک فرد هنگام حل مسئله و تشخیص الگوها چقدر سریع است. در ادامه از آدم‌هایی یاد می‌کنیم که طی سال‌ها بیش‌ترین امتیاز را در تست بهره‌ی هوشی ثبت کرده‌اند.

در ادامه فهرست باهوش ترین افراد جهان را مرور می کنیم که  تا به امروز بالاترین رکورد ضریب هوشی را داشته اند:

۱۰. استفن هاوکینگ – ضریب هوشی ۱۶۰برترین بهره هوشی

منصفانه آن است که با یکی از شناخته‌شده‌ترین فیزیکدان‌های نظری که تا به حال زیسته شروع کنیم. پروفسور استفن هاوکینگ نه تنها نویسنده‌ی تاریخچه‌ی مختصر زمان، یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار مربوط به انفجار بزرگ از نظر منتقدان، است بلکه یکی از قابل احترام‌ترین فیزیکدان‌های دنیای امروز است. پس تعجبی ندارد که از سوی میلیون‌ها انسان از سراسر دنیا به عنوان نماد روشن‌اندیشی و هوش در نظر گرفته شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ باهوش ترین کشورهای جهان

۹. آلبرت اینشتین ـ ضریب هوشی ۱۶۰-۱۹۰برترین بهره هوشی

باید از همین ابتدا اشاره کنیم که اگرچه آلبرت اینشتین هرگز تست بهره‌ی هوشی نداده است، بیش‌تر کارشناسان اتفاق نظر دارند که بهره‌ی هوشی او  بین ۱۶۰ تا ۱۹۰ بوده است. آلبرت اینشتین که به خاطر کارش در زمینه‌ی فیزیک نظری شناخته می‌شود، به عنوان یکی از باهوش‌ترین آدم‌هایی که تاکنون زندگی کرده‌اند در نظر گرفته می‌شود و حقیقتا نیز همین‌طور است. بیش‌تر مردم او را به خاطر نظریه‌ی نسبیت می‌شناسند، که نگرش نسل‌ها فیزیکدان به جهان اطرافشان را بازتعریف کرد، اما او به خاطر کارش در کشف قانون اثر فوتوالکتریک نیز شناخته می‌شود، که گامی اساسی در تکامل فیزیک کوانتوم بود.

۸. جودیت پولگار ـ ضریب هوشی ۱۷۰برترین بهره هوشی

جالب است بدانید وقتی جودیت رتبه‌ی استاد بزرگ شطرنج را کسب کرد تنها ۱۵ سال داشت، که باعث شد جوان‌ترین فرد تاریخ شود که موفق به این کار شده است. همان‌طور که تصور می‌کنید، از نظر بسیاری علاوه‌بر آن‌که تاثیرگذارترین زن در تاریخ شطرنج است، یکی از بهترین بازیکنان شطرنج در تاریخ این بازی نیز در نظر گرفته می‌شود. بعد از انجام تست بهره‌ی هوشی در سال‌های جوانی، جودیت امتیاز حیرت‌آور ۱۷۰ را ثبت کرد که بسیار چشم‌گیر است.

مطلب مرتبط: ۹ روش که باهوش ترین آدم محل کارتان باشید

۷. لئوناردو داوینچی – ضریب هوشی ۱۸۰-۱۹۰برترین بهره هوشی

بهره‌ی هوشی لئوناردو داوینچی نیز برآورد شده است، زیرا هرگز در طول زندگی‌اش تست بهره‌ی هوشی انجام نداد، بیش‌تر به این خاطر که در آن زمان اصلا تست بهره‌ی هوشی وجود نداشت! با این وجود، با قضاوت براساس آن‌که چقدر این دانشمند بحرالعلوم از زمان خود پیش بود، تخمین بهره‌ی هوشی او برای کارشناسان سخت نبود، که باور دارند حدود ۱۸۰-۱۹۰ بوده است. نکته‌ی جالب آن است که واقعا هیچ تلاشی برای بی‌اعتبار ساختن بهره‌ی هوشی تقریبی او انجام نشده است که نشان می‌دهد هم باور دارند او یکی از باهوش‌ترین انسان‌هایی بوده است که تابه‌حال زیسته است.

۶. مریلین ووس‌ساوانت – ضریب هوشی ۱۹۰برترین بهره هوشی

طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس، نویسنده و روزنامه‌نگار مریلین ووس‌ساوانت در دهه‌ی ۱۹۸۰ باهوش‌ترین فرد روی زمین بود. گرچه او بیش‌تر محبوبیتش را مدیون امتیاز بهره‌ی هوشی‌اش است، به نوبه‌ی خود نویسنده‌ی کاملا جاافتاده‌ای است. در عین حال، ستون معروفش به نام ’از مریلین بپرسید‘ در آن زمان کاملا محبوب بود، و افراد زیادی برای پرسیدن سوالات‌شان درباره‌ی موضوعات علمی و پیشنهاد معماهایی برای او، به این ستون سرازیر می‌شدند.

مطلب مرتبط: ۲۵ کشور با بالاترین نرخ باسوادی

۵. گری کاسپاروف – ضریب هوشی ۱۹۴برترین بهره هوشی

گری کاسپاروف به عنوان بهترین شطرنج‌باز تاریخ تا به امروز شناخته می‌شود، که شاید بتواند نشان دهد چرا مردم به درستی تصور می‌کردند باید بهره‌ی هوشی بالایی هم داشته باشد و به درستی در این فهرست باهوش ترین افراد جهان قرار گرفته است. کاسپاروف از زمان اولین بازی حرفه‌ای‌اش در ۱۹۸۶ تا بازنشستگی‌اش در ۲۰۰۵، برای ۲۲۵ ماه از دوره‌ی حرفه‌ای ۲۲۸ ماهه‌اش در رتبه‌ی اول قرار داشت، که بهترین آمار ثبت شده برای یک استادبزرگ تا به امروز است.

۴. کیم اونگ‌یونگ – ضریب هوشی ۲۱۰برترین بهره هوشی

کودک نابغه، کیم اون‌یونگ ، آن‌قدر از نظر هوشی بااستعداد بود که وقتی به ۳ سالگی رسید، خواندن زبان‌های انگلیسی، کره‌ای، آلمانی، و ژاپنی را یاد گرفته بود.

بعدها به ایالات متحده مهاجرت کرد که در نهایت شغلی در ناسا گرفت و تقریبا ۱۰ سال پیش از رها کردن آژانس فضایی به آن مشغول بود. سپس به زادگاهش، کره‌ی جنوبی، بازگشت و به دلایل شخصی شغل معلمی را انتخاب کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ استراتژی آدم های باهوش برای بهره وری بیشتر

۳. کریستوفر هیراتا – ضریب هوشی ۲۲۵برترین بهره هوشی

کریستوفر هیراتا که سومین نفر در فهرست باهوش ترین افراد جهان است کودک اعجوبه‌ی دیگری بود، که در المپیاد بین‌المللی فیزیک ۱۹۹۶ برنده‌ی مدال طلا شد، و جوان‌ترین آمریکایی نام گرفت که برنده‌ی این افتخار ‌شد.

درست یک سال بعد و در ۱۴ سالگی، به موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا پیوست. بعد از تمام کردن تحصیلاتش در ۲۲ سالگی، از دانشگاه پرینستون مدرک دکترا دریافت کرد، و بعد از نقل مکان به کالیفرنیا در آن‌جا مانده و در موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا فیزیک نجومی تدریس می‌کند.

۲. ترنس تائو – ضریب هوشی ۲۲۵-۲۳۰برترین بهره هوشی

درست مثل دو فرد بااستعداد قبلی، ترنس تائو نیز یک کودک نابغه بود، کودکی که تمام زندگی‌اش را به مطالعه در زمینه‌ی ریاضیات اختصاص داد.

در ۲۰۰۶ برای تعالی و نوآوری در ریاضیات برنده‌ی مدال فیلدز، و پس از آن برنده‌ی جایزه‌ی کرافورد شد که دو عدد از بهترین افتخارات برای یک ریاضیدان محسوب می‌شوند.

در این زمان، ترنس به عنوان پروفسور در دانشگاه کالفیرنیا در لس‌آنجلس کار می‌کند.

مطلب مرتبط: ۸ علامت باهوش بودن شما که خودتان نمی‌دانید

۱. ویلیام جیمز سیدیس- ضریب هوشی ۳۰۰برترین بهره هوشی

ویلیام جیمز سیدیس که اولین نفر در فهرست باهوش ترین افراد جهان است با پیوستن به دانشگاه هاروارد در سن پایین ۱۱ سالگی، به یکی از جوان‌ترین آدم‌هایی بدل شد که موفق به این کار شدند. هم‌چنین او یکی از جوان‌ترین مدرسان ریاضی در دانشگاه بود. تا زمان مرگ غیرمنتظره‌اش در سن ۴۶ سالگی، ویلیام نه تنها به خاطر مهارتش در ریاضیات بلکه به خاطر تسلطش بر بیش از ۴۰ زبان و لهجه شناخته می‌شد.

باید اشاره کنیم که ویلیام، هم به دلیل عقاید سیاسی‌اش و هم به دلیل شخصیت غیرعادی‌اش با جنجال‌های بسیاری در زندگی‌اش درگیر بود. به همین دلیل است که علارغم هوش خارق‌العاده‌اش، هنوز از سوی بیش‌تر تاریخ‌دانان به عنوان یک چهره‌ی بحث‌برانگیز در نظر گرفته می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: لیست رایز

باهوش ترین افراد جهان :۱۰ آدم با بالاترین رکورد ضریب هوشی تا به امروز


 

برچسب ها

بازده

 1. مهدی گفت:

  نیکولا تسلا 160-310 حتی بالاتر از ویلیام جیمز سیدیس

 2. مرتضی گفت:

  مسلما اینان آدمهای باهوشی بوده و هستند ولی مسلماتر (!) بسیار بودند و هستند کسانی که از اینها باهوشترند ولی به دلایل مختلف، شناسایی نشده اند یا نتونستن استعداد خودشون رو بروز بدن… البته یه نکته دیگه اینکه مسلما این افراد علیرغم باهوشترین بودن، عاقل ترین ها نبوده اند وگرنه جایگاه متفاوتی در زندگی میافتند… هوش و عقل، دو چیز متفاوتند و وجه تمایز انسان با حیوان، عقله نه هوش…

 3. پویا گفت:

  چرا یادی از نوابغ ایرانی خارج از کشور نکردید جای امید کردستانی و دکتر کمال سرابندی و پروفسور سمیعی تو این لیست خالیه

 4. امیرخان گفت:

  از این ها باهوش تر هم هست
  یه دختر ایرانی که بابلی هم بود فک کنم ضریب هوشیش ۱۶۴بود و از انیشتن هم بالاتر بود و خواهشا زندگینامه ایشونم بذارید

 5. محمد گفت:

  خدایا من را هم جز این افراد قرار بده الهی امین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی