کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌: شامل ایران

این نوشتار به معرفی ۱۰ بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ می پردازد.

۱۰ بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌: شامل ایران

با این‌که قلمداد کردن کشوری به عنوان یکی از بدترین مکان‌های دنیا برای زندگی مسئله‌ای بحث‌برانگیز است، ولی امری است کاملا شخصی و ذهنی. با این حال، برخی مطالعات از ترکیبی از اطلاعات واقعی و قابل سنجش استفاده کرده‌ و به این شکل، شاخص فلاکت را ایجاد کرده‌اند!

 

بر چه اساس می‌توانید نتیجه بگیرید کشوری بدترین مکان دنیا برای زندگی است؟ پاسخ این پرسش می‌تواند بسیار شخصی و ذهنی باشد، از این رو، برای آن‌که بتوان بینشی را از شرایط زندگی در کشورهای مختلف جهان به آدم‌ها ارائه داد، مطالعات پژوهشی با استفاده از ترکیب اطلاعات قابل سنجشِ واقعی، شاخص فلاکت را ایجاد کرده‌اند.

مطلب مرتبط : ۱۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

در دو سال گذشته، آمارهایی جالب و گوناگون از شرایط زندگی در کشورهای مختلف به‌دست آمده‌ است، که یکی از آنها “‌شاخص فلاکت‌” است که به شکلی فزاینده میان آدم‌ها محبوب شده است. با نگاهی به این شاخص، به شکلی واضح در می‌یابیم عواملی نظیر بی‌کاری، فساد اداری، فقدان آزادی اقتصادی، اَبَر تورم، و ثبات سیاسی می‌توانند زندگی را برای شهروندان یک کشور بیش از پیش سیاه و فلاکت‌بار کنند. با این‌که تاثیر ذهنی و شخصی بودن این عوامل بر نتایج حاصل از این معیارهای کیفیْ غیرقابل انکار است، اهمیتی که این شاخص در سراسر دنیا به‌دست آورده، بسیار جالب و شگفت‌انگیز است. ۱۰ فلاکت‌بارترین و بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از قرار زیر هستند:

soweto-township

۱۰. افریقای جنوبی

افریقای جنوبی یکی از اعضای گروه بریکس – گروهی از برترین اقتصادهای نوظهور در جهان – است، و به عنوان اقتصاد پیشرو در قاره‌ی افریقا به حساب می‌آید؛ از این رو، مشاهده‌ی این کشور در شاخص فلاکت کمی تعجب‌آور است. دلیل این‌که چرا افریقای جنوبی جزء یکی از مفلوک‌ترین کشورهای جهان قرار دارد، این است که آن‌چنان سطح بیکاری‌اش را بدون مدیریت رها کرده که دیگر مهار آن از دست مسئولان این کشور خارج شده است. یک‌چهارم شهروندان افریقای جنوبی از یافتن کار ناتوان هستند، و نرخ بسیار بالای بی‌کاری باعث ایجاد فقر در بیش‌تر توده‌ی مردم شده است. وقتی فقر دائمی مردم و ناعدالتی‌های مالی را نیز به این معادله اضافه کنید، نتیجه‌ی حاصلْ حاکی از تیره‌روزی آدم‌های این کشور خواهد بود. از همه مهم‌تر، مشکلات اقتصادیْ این کشور را در معرض نرخ بالای جرایم خشونت‌بار نظیر جنایت، سرقت خودرو به شیوه‌ی زورگیری، و آدم‌ربایی قرار داده است.

مطلب مرتبط : فقط ۱۰ کشور جهان هم‌اکنون درگیر جنگ نیستند

street-in-montigo-bay-jamaica-photo-d-ramey-logan

۹. جامائیکا

جامائیکا نیز به دلیل نرخ بالای بی‌کاری در میان ده تیره‌روز‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد. هرچند، بی‌کاری تنها عاملی نیست که این کشور را به این وضعیت کشانده است – بلکه فساد مهارگسیخته و نرخ غیرقابل کنترل جرایم را نیز باید به آن اضافه کرد. تورم نیز در جامائیکا بسیار بالا است، دولت مدت‌ها است با سطح بالای بی‌کاری دست‌وپنجه نرم می‌کند که این عامل سطح ارتکاب به جرم را نیز بالا نگاه داشته است. عدم توانایی دولت در مقابله با این وضعیت، در نهایت به قرار گرفتن این کشور در بین بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ یا  به عبارتی فلاکت‌بارترین کشورهای جهان منجر شده است. با این‌که سواحل رویایی و زیبای جامائیکا در دنیا مشهور هستند و صنعت گردشگری در این کشور بسیار زنده و پرجنب‌وجوش است، ولی واقعیتِ زندگی برای اکثریتِ شهروندان این کشور با تصویر این سواحل کاملا متفاوت است. در آوریل ۲۰۱۵ نرخ بیکاری جامائیکا ۱۳/۲ درصد بود؛ و علاوه بر آن، نرخ بیکاری جوانان این کشور به شکل همیشگی حدود ۳۸ بوده است؛ و هم‌چنین، با نرخ کند توسعه‌ی اقتصادی، به نظر نمی‌رسد در آینده‌ی نزدیک سطح زندگی در این کشور بهبود یابد.

serbia-belgrade-zemun-semlin-slums-shanty-october-2009

۸. صربستان

صربستان مدت‌ها با چالش‌های اقتصادی مواجه است، و تاکنون قادر نبوده است از پسِ بسیاری از این چالش‌ها بر بیاید. عاملی که بیش از همه سبب شده است صربستان در بین فلاکت‌بارترین کشورهای دنیا قرار بگیرد، بی‌کاری روزافزون در این کشور است. میانگین بی‌کاری در طول دوره‌ی میان ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ عدد ۱۹/۳۶ درصد را نشان می‌دهد، و این رقم در ۲۰۱۲ با ۲۵/۵۰ درصد به بالاترین میزان خود در تمام دوران رسید. در طول سال گذشته، میانگین بی‌کاری از ۱۹/۲۰ درصد از سه‌ ماهه‌ی ابتدایی سال به ۱۷/۹۰ درصد در سه ماهه‌ی دوم کاهش یافت. علاوه بر بی‌کاری، عواملی دیگر نظیر افزایش بدهی دولت، هزینه‌ی بالای دولت، عدم توانایی در جذب سرمایه‌گذاران خارجی، و فساد سراسری، همگی باعث شده‌اند این کشور در جایگاه هشتمِ این فهرست قرار بگیرد. اگر شرایط این‌گونه ادامه یابد، امید چندانی برای بهبود وضعیت اقتصادی صربستان وجود نخواهد داشت.

مطلب مرتبط : بدترین‌ و بهترین کشورها از نظر مراقبت های پزشکی

sao-tome-and-principe-fishermen-s-beach-launch-area

۷. سائوتومه و پرنسیپ

در مقایسه با کشوری به این اندازه کوچک، کشورهایی فراوان در دنیا وجود ندارند که بتوان ادعا کرد ساکنان‌ آنها نیز به اندازه‌ی ساکنان سائوتومه و پرنسیب تا این حد مفلوک و تیره‌روز باشند. در حقیقت، زندگی در این کشور در ۲۰۱۴ از صد کشور دیگر در جهان بدتر بوده است. مهم‌ترین عامل که سائوتومه و پرنسیپ را به این وضعیت کشانده، نرخ بالای بهره است که غالبا در این کشور وجود دارد. به دلیل همین نرخ بالای بهره است که به راحتی نمی‌توان در این کشور وام گرفت و سرمایه‌گذاری کرد؛ بنابراین فرصت‌های اقتصادی برای افراد آن‌چنان محدود است که غالبا به عنوان یک وضعیت خاص مالی و شخصی تلقی می‌شود. با وجود این، با سرمایه‌گذاری‌های جدید در زمینه‌ی صنعت نفت، به ویژه در بستر آب‌های غنی از نفتِ خلیج گینه، آینده‌ای روشن‌تر برای شهروندان این کشور افریقایی پیش‌بینی می‌شود. تولید ناخالص داخلی این کشور از ۴/۰ درصد از ۲۰۱۳ به ۴/۹ درصد در ۲۰۱۴ افزایش یافت.

favelas-portoalegre

۶. برزیل

شاید با توجه به این‌که برزیل میزبان دو شادترین و محبوب‌ترین رویدادهای جهان – جام جهانی و المپیک – در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ بوده است، مشاهده‌‌ی نام این کشور در این فهرست کمی تعجب‌آور باشد. جایگاه این کشور در شاخص فلاکت به شکلی قابل توجه متاثر از نرخ بالای جرم و سطوح روزافزون فقر است. بدتر آن‌که، این کشور یا تورم شدید، بی‌کاری، و نرخ بالای بهره نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند – که همه‌ی این‌ها عواملی هستند که مشکلات برزیل را تا حدی وخیم کرده‌اند که این کشور تا پایان ۲۰۱۴ جزء پنج مفلوک‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است. البته با این‌که برزیل در فهرست کشورهای فلاکت‌بار دنیا چنین جایگاهی را کسب کرده، تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مفلوک‌تر از دو رقیب امریکای جنوبی‌اش نباشد. متاسفانه، با نصف شدن درآمد برزیلی‌ها از ۲۰۱۲، به نظر نمی‌رسد اقتصاد این کشور در سال‌های پیش رو و آینده‌ای نزدیک به ثبات و پایداری برسد.

مطلب مرتبط : ۶ بی اعتقادترین کشور دنیا

cutting-and-grinding-turquoise-in-meshed-iran-1973

۵. ایران

نام ایران مدت‌ها به سبب اختلافات دیپلماتیک و حقوق بشر بر سر زبان‌ها بوده است، و به دلایلی مختلف توجه بین‌المللی را به خود معطوف داشته است. شاید همین مسئله برای سال‌ها از دلایل اصلی افزایش نرخ بی‌کاری و تورم در این کشور باشد، و به نظر نمی‌رسد در سال‌های اخیر نیز در روابط تیره‌اش با سایر قدرت‌های اقتصادی جهان بهبود چندانی ایجاد شود. هم‌چنین نرخ بی‌کاری نیز در این کشور بالا است، و به عنوان عامل اصلی داخلی برای قرار گرفتن ایران در بین ۵ بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ یا فلاکت‌بارترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. جمعیت جوان و نوجوان در این کشور نسبتا زیاد است، و به همین دلیل روند بی‌کاری، که هم‌اکنون ۱۱/۶۷ درصد اعلام شده است نگاه ایرانی‌ها را به آینده، بیش از پیش با نگرانی همراه کرده است. پیش‌بینی می‌شود تورم در این کشور در چهار سال آینده بالا باقی بماند، که به همراه نرخ بی‌کاری و گمانه‌زنی‌ها در مورد نرخ سود تسهیلات، می‌توان به این نتیجه رسید این کشور حداقل برای چند سال آینده جزء فلاکت‌بارترین کشورهای جهان باقی بماند.

a-police-officer-attacked-by-protesters-during-clashes-in-ukraine-kyiv-events-of-february-18-2014

۴. اوکراین

وقوع هم‌زمان درگیری‌های شدید با کشور همسایه‌ی خود، روسیه، در مورد شبه جزیره‌ی کریمه و سایر مناطق، تولید ناخالص ملی اوکراین را در ۲۰۱۴ با ۶/۸ درصد سقوط مواجه کرد، و هم‌زمان نرخ تورم و بی‌کاری را دو برابر نمود. همه‌ی این مشکلات اقتصادی با یکدیگر جمع شدند تا اوکراین را در بین مفلوک‌ترین کشورهای جهان در ۲۰۱۴ قرار دهند. باید خاطرنشان کرد این کشور که پیش از ایجاد این اختلافات مرزی، به شکلی قابل ملاحظه خود را از بحران مالی جهانی بازیابی کرده بود، متاسفانه به دلیل فساد و مشکلات اقتصادی وضعیت رفاهی مردم‌اش را به حالت قبل بازگرداند. علی‌رغم میل زیاد به تحقق اصلاحات اقتصادی کلیدی در این کشور، به نظر می‌رسد راهی طولانی برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان اوکراین باقی مانده باشد.

مطلب مرتبط : بیشترین مصرف مشروبات الکلی در کدام کشور است؟

azaz-syria-during-the-syrian-civil-war-missing-front-of-house

۳. سوریه

سوریه به صدر فهرست بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ یا فلاکت‌بارترین کشورهای دنیا نزدیک می‌شود، و دلایلی بسیار نیز برای این مسئله وجود دارد. این کشور به شدت گرفتار نرخ بالای بی‌کاری است و به همان اندازه از نرخ بالای تورم رنج می‌برد. با این‌که بی‌کاری در بسیاری از کشورها رایج است، ولی نرخ بی‌کاری در سوریه آن‌چنان بالا است که تقریبا با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. در حقیقت، نرخ بی‌کاری این کشور در ۲۰۱۴ به ۳۳ درصد رسید، و نرخ تورم نیز به میزان نگران‌کننده‌ی ۳۴/۸ درصد رسید. در واقع، شهروندان سوریه بیش از آن‌که نگران آشفتگی‌های سیاسی مداوم کشورشان باشند، نگران تورم و افزایش بی‌کاری هستند. در سال‌های اخیر، تحت تاثیر جنگ‌های داخلی سوریه صدها هزار سوری خانه و کشورشان را ترک کردند و به دنبال فرصت‌های کار به کشورهای دیگر مهاجرت نمودند. با توجه به این‌که هیچ پایانی برای درگیری‌ها در این کشور قابل تصور نیست، چشم‌اندازهای اقتصادی سوریه هم‌چنان تیره و تار باقی خواهد ماند.

argentina

۲. آرژانتین

مشکلاتی فراوان در سر راه مردم آرژانتین وجود دارند که باعث فلاکت‌شان شده‌اند. اول آن‌که، تورم در این کشور به شکلی سرسام‌آور بالا است: ۳۶/۴ درصد. دوم این‌که، اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر به درستی مدیریت نشده است، و این سوءمدیریت سبب شده است آرژانتین با کسری بودجه مواجه شود. نرخ ارتکاب جرم و جنایت نیز در آرژانتین بسیار بالا است، که درصد بالایی از این خشونت‌ها به مواد مخدر مربوط می‌شوند. به این ترتیب، ترکیبی از همه‌ی این عوامل باعث شده است آرژانتین در فهرست بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ یا همان فلاکت‌بارترین کشورهای دنیا ، دومین رتبه را از آنِ خود کند.

escasez-en-venezuela-mercal

۱. ونزوئلا

برجسته‌ترین عامل قرار گرفتن این کشورِ امریکای جنوبی در صدر فهرست بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌ (یا به عبارتی لیست فلاکت‌بارترین کشورهای دنیا) نرخ تورم بسیار بالای قیمت مصرف‌کننده در این کشور است، که در ۲۰۱۴ به رقم عجیب ۶۲/۲ درصد رسید. جای تعجب نیست این کشور که دارای اقتصادی متکی به نفت است، به شدت تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار بگیرد و اوضاع‌اش کاملا به هم بریزد. در حقیقت، تورم در این کشور تا حدی بالا است که ارزش یک آیفون به نزدیکی ۵۰، ۰۰۰ دلار می‌رسد! چنین جنبه‌هایی از یک اقتصاد ویران می‌توانند باعث تداوم ناراحتی شهروندان ونزوئلا شوند. با این حال، جایگاه فعلی این کشور آن‌چنان مهم نیست، و باید هم‌چنان امید داشت دولت ونزوئلا حداقل در برخی موارد بتواند مشکلات اقتصادی‌اش را حل کند، و در فهرست بعدیِ فلاکت‌بارترین کشورهای دنیا از این جایگاه خارج شود.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: ورلداَتلَس

۱۰ بدترین کشور دنیا برای زندگی طبق ‌‌شاخص فلاکت‌: شامل ایران


برچسب ها

بازده

  1. tanya گفت:

    اره کره شمالی هم باید باشه

  2. MANI گفت:

    به نظر من کره شمالی رو فراموش کردید نگاهی به قوانین این کشور بندازید محدود ترین کشور جهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی