کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ امن ترین خط هوایی در جهان

۱۰ امن ترین خط هوایی در جهان

همه‌ی مسافران دوست دارند پروازی امن با امن ترین خط هوایی در جهان داشته باشند. یک جست‌وجوی سریع در گوگل بسیاری از روش‌های‌ مختلفِ رتبه‌بندی خطوط هوایی جهان را ارائه می‌دهد. شما به راحتی می‌توانید خطوط هوایی را ( حداقل آن خطوطی که در امریکا هستند) با توجه به پرواز به‌موقع‌شان، شکایت‌ها، سیستم مدیریت چمدان و این‌که چه مجله‌‌ای را به‌دست می‌گیرید، دسته بندی کنید. افق‌های‌تان را کمی گسترده‌تر کنید تا به صنعت هوایی جهانی نگاهی بیاندازید، و شناسایی این‌که کدام خط در دنیا “بهترین و امن ترین خط هوایی در جهان” است، می‌تواند کمی دشوارتر باشد.

خط هوایی

۱۰ امن ترین خط هوایی در جهان در ادامه آمده اند:

۱. خط هوایی کوانتاس

۲. خط هوایی لوفت‌هانزا

۳. خط هوایی ایر نیوزلند

۴. خط هوایی بریتیش ایرویز

۵.خط هوایی فین ایر

۶. خط هوایی کاتای پاسیفیک

۷. خط هوایی اوا ایر

۸. خط هوایی سنگاپور

۹. خط هوایی امارات

۱۰. همه‌ ی خطوط هوایی امریکا

نکته‌: در این مقاله ما فهرست‌مان را بر مبنای داده‌ها و پژوهش‌ها  انتخاب کردیم. بدون توجه به شخصیت‌های معروف روسی که به تازگی در شبکه‌ی تلویزیونی روسیه ظاهر می‌شوند و سوابق ایمنی هواپیمایی مادرلند را به اطلاع عموم می‌رسانند. سیستم رتبه‌بندی  ایرلاین ریتینگ دات کام در واقع خطوط هوایی را که تجهیزاتِ ساختِ روسیه را به کار می‌اندازد در رتبه‌ی پایین‌تری قرار می‌دهد، بنابراین خطوط هوایی نظیر آئروفلوت یا کوبانا صرفا به خاطر ماهیت هواپیمایی که به کار می‌گیرد هیج وقت در صدر فهرست قرار نمی‌گیرد.

مطلب مرتبط: حقایقی دیوانه‌کننده از هواپیما که کارکنان خطوط هوایی به شما نمی‌گویند

شما واژه‌ی بهترین را چگونه تعریف می‌‌کنید؟ آیا بهترین همان خط هوایی است که شما را سالم به مقصد می‌رساند ( این یک معجزه است) و به شما یک قوطی پر نوشیدنی مخصوص با طعم زنجبیل می‌دهد؟

واژه‌ی بهترین بسیار مبهم و یک اصطلاح انتزاعی است، لذا به عنوان مبنای این بحث، ما به امن‌ترین خطوط هوایی در جهان نگاهی می‌اندازیم. این کار تا حدودی عینی‌تر و یک استاندارد قابل اندازه‌گیری‌تر از این است که شناسایی کنیم کدام خط هوایی راحت‌ترین صندلی یا بهترین نوشیدنی را در رده‌ی فرست کلاس دارد، با این وجود تعیین بهترین هنوز هم موضوع بسیار مبهمی است.

اسکای ترکس، یک شرکت مشاور در هوانوردی واقع در انگلستان شرح می‌دهدکه” هیچ معیار اندازه‌گیری واحد و جهانی از ایمنی خط هوایی و نیز هیچ فرمول دقیق یا علمی وجود ندارد که بتوان برای کلر این صنعت به کار بست.”

هرچند ممکن است بحث ترکس درست باشد،به رغم آن کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که به گذشته نگاهی بیندازیم، و ببینیم چگونه امن‌ترین خطوط هوایی جهان با وجود ماهیتِ در حال تغییرِ مسافرت‌های هوایی تکامل یافته‌اند. از آن‌جا که صنعت هوایی رشد تصاعدی داشته است، یکی از روش‌هایی که می‌توانیم به کار ببریم این است که به داده‌های یکی از سازمان‌هایی که برای تعیین معیارهای ایمنی جهانی بر پا شده است، نگاهی بیاندازیم.

سازمان هوانوردی بین‌المللی که در ۱۹۴۴ توسط سازمان ملل متحد تأسیس شد، ایمنی را به عنوان یکی از اهداف راهبردی‌اش توصیف می‌کند،  و می گوید “این سازمان با همکاری نزدیک کل جامعه‌ی حمل‌ونقل هوایی دائما تلاش می‌کند تا سطح ظرفیت و بهره‌وری را بالا نگهدارد ، و در عین حال عملکرد ایمنی فنیِ موفقِ هوانوردی را بهبود دهد. “

خط هوایی

هر سال، ایرلاین ریتینگز دات کام فهرستی از امن‌ترین خطوط هوایی جهان را بعد از ارزیابی بازرسی‌های اداره هوانوردی فدرال و ایکائو، منتشر می‌کند. فهرست برترین‌های ۲۰۱۵ این سازمان رتبه بندی با کوانتاس استرالیا آغاز می‌شود. این خط هوایی که در ۱۹۲۰ تأسیس شد، قدیمی‌ترین و باتجربه‌ترین خط هوایی است. شصت و چهار سال – که همچنان هم ادامه دارد- بدون سانحه مرگبار آنها را به صدر جدول رساند. این یک امار قابل توجه است: یعنی این‌که این خط هوایی در عصر جت، حتی یک مورد مرگبار نداشته است.

همسایه استرالیا در آن سوی دریای تاسمانی در صدر فهرست ۱۰ برترین خط هوایی قرار دارد. اگرچه ایر نیوزلند به اندازه‌ی کوانتاس قدیمی نیست، اما خودش را به عنوان یکی از امن‌ترین خطوط هوایی جهان نشان داده است ، آخرین سانحه مرگبار آنها در نوامبر ۱۹۷۹ اتفاق افتاد- سقوط غم انگیز پرواز ۹۰۱ در کوه اربوس در حالی‌که بر فراز مناظر قاره‌ی قطب جنوب پرواز می‌کرد.

مطلب مرتبط: ۲۳ بدترین شرکت های هواپیمایی جهان: شامل ۲ هواپیمایی ایرانی

بریتیش ایرویزِ معروف حامل پرچم بریتانیا است، و نیز به عنوان یکی از امن‌ترین هوابرهای جهان شناخته می شود. حدود ۴۰ سال از آخرین سقوط مرگبار این خط هوایی گذشته است،  خوشبختانه نقص فنیِ اخیرِ موتور در لاس وگاس در هنگام تخلیه‌ی اضطراری در باند فرودگاه مک‌کاران  فقط آسیب‌های جزئی در پی داشت.

فین ایر و لوفت‌هانزا دو خط هوایی اروپا هستند که سوابق ایمنی درخشانی دارند. حامل پرچم فنلاند نیز هم‌چنان یکی از قدیمی‌ترین خطوط هوایی است و از ۱۹۶۳ هیچ‌گونه مورد مرگباری نداشته است. این خط هوایی نیز در اثنای جایگزینی بعضی از هواپیماهای دوربردش و نیز در حال تحویل گرفتن ایرباس‌های آ۳۵۰ است.

لوفت‌هانزا بزرگترین خط هوایی اروپا است، که با حدود ۳۰۰ ناوگان‌ هوایی‌اش به بیش از ۲۰۰ مقصد در ۷۸ کشور خدمت رسانی می‌کند. اگر چه آنها دارای حاملِ ارزان قیمت به نام جرمن‌وینگز هستند، نامی که با سقوطِ غم انگیز در رشته ‌کوه‌های آلپ در فرانسه در جهان معروف شد، ولی فقط ۲ مورد مرگبار در هواپیمایی لوفت هانزا از ۱۹۷۹ تا کنون ثبت شده است.

خطوط هوایی کاتای پسیفیکِ هنک کنگ، اوا ایرِ تایوان و  سنگاپور سه هواپیمایی برتر آسیایی با سابقه‌ی ایمنی فوق العاده هستند. این خطوط از ابتدا ناوگان‌های هوایی دور برد را به راه انداختند که با جدیدترین غول پیکرهای بوئینگ و ایرباس ( دو راهرویی) مدام به روز می‌شود.

خط هوایی

دو خط هوایی اتحاد و امارات، نسبت به مابقی خطوط هوایی موجود در این فهرست، تازه واردانِ نَسَبی به صنعت هوایی جهانی هستند. خط هوایی امارات در ۱۹۸۵ تأسیس و راه‌اندازی شد، ولی فقط در سال‌های اخیر است که به رشد عظیم و نوسازی ناوگان‌های هوایی دست یافته است. هواپیمایی اتحاد یک بازیگر جدید است که در ۲۰۰۳ شروع به کار کرد، اما به تازگی به خاطر ممتاز بودن‌اش به شهرت رسیده است و عنوان یکی از بهترین خطوط در جهان را گرفته است.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین شرکت هواپیمایی جهان در ۲۰۱۶

تمام خطوط هوایی فوق مشترکات زیادی دارند، یکی از مهم‌ترین آنها راه‌اندازی ناوگان هوایی جدیدتر است. تمام ناوگان‌های هوایی جدید بوئینگ و ایرباس در خط هوایی اتحاد جدیدتر از ۲۰۰۳ هستند و مهاجرهای انگلیسی و امریکایی که در دفترچه‌ی پروازی‌شان سابقه‌ی پرواز با جت را دارند، استخدام می‌کنند. شایان ذکر است که سیستم رتبه‌بندی ایرلاین ریتینگ دات کام در واقع خطوط هوایی را که تجهیزات ساخت روسیه را به کار می‌اندازند در رتبه‌ی پایین‌تری قرار می‌دهد، بنابراین خطوط هوایی نظیر آئروفلوت یا کوبانا صرفا به خاطر ماهیت هواپیمایی که به کار می‌گیرد هیج وقت در صدر فهرست امن ترین خط هوایی در جهان قرار نمی‌گیرند.

خط هوایی

چندین خط هوایی نیز برنامه‌های آموزش به دانشجویان افسری خودشان را آغاز کرده اند، از همان ابتدا به دانشجویان تعلیم می‌دهند چگونه پرواز کنند، و آنها را برای عملیات منحصر به فردشان آماده می‌کنند. لوفت‌هانزا یک دانشکده‌ی خلبانی بزرگ در آریزونا راه‌اندازی کرده است، در حالی‌که کاتای پاسیفیک دانشکده‌ی خلبانی بزرگ خودش را در استرالیا دارد. با توجه به هزینه‌ی بسیار سنگین ( و رو به افزایش) دریافت گواهی‌نامه‌های غیر نظامی در امریکا، من از دیدن بعضی از خطوط هوایی اصلی امریکا که در آینده شیوه‌ی مشابهی را به کار می‌برند، شگفت زده نمی‌شوم.

آلاسکا ایرلاینز، جت بلو، ویرجین امریکا و وست جت بعضی از رقیبان برترِ حاملانِ ارزان قیمتِ امریکایی هستند که در سایت ایرلاین ریتینگز دات کام مطرح شده‌اند و نیز حاملان هوایی همگانی امریکا سابقه‌ی ایمنی بسیار خوبی را نشان می‌دهند.

اگرچه بسیاری از کشورهای جهان استانداردهای ایمنی ایکائو را موافقت کرده‌اند، اما بازرسی این سازمان نیز بعضی از خلل‌های آشکار در سیستم را نشان داد. تایلند، هایتی، قزاقستان، لبنان، نپال، اوروگوئه و چند کشور افریقایی هم از لحاظ مخاطراتِ ایمنی تحت لوای ایکائو هستند. بیشتر اوپراتورها در این کشورها خدماتی به امریکا نمی‌دهند، اما تای ایرویز یک شبکه‌ی بزرگ بین‌المللی را در مرکز بانکوک‌اش برقرار می‌کند.

خط هوایی

من قبل از خرید بلیط از هواپیمایی مالزی دوبار فکر می‌کنم، اما دلیل عمده‌اش این است که به نظر می‌آید این خط هوایی بد شانس باشد. آیا به این معنی است که اگر با پروازهای خروجی هوایی خاور میانه از بیروت یا پروازهای ورودی نپال ایر به کاتماندو پرواز کنید، سقوط خواهید کرد؟ مسلماً نه، اما انجام این کار قطعاً خطری را به صنعتی می‌افزاید که با کاهش خطر نجات میابد.

با توجه به همه‌ی این گفته‌ها، ممکن است ما با یک دیدگاهی به بعضی داده‌ها نگاه کنیم. در ۲۰۱۴، ایکائو گزارش کرد حدود ۳.۲ میلیارد مسافر در سراسر جهان با ۳۳ میلیون پرواز جابه‌جا می‌شوند. در همان سال، به ازای هر یک میلیون پرواز خروجی فقط ۳ سانحه روی داد. تعداد موارد مرگبار به خاطر ۲ سانحه بوئینگ۷۷۷ پرواز مالزی افزایش یافت. در حالت ایده آل، این رقم صفر است، اما طیق گزارش ایرلاین ریتینگز دات کام، ۵۰ سال پیش ۸۷ مورد سقوط اتفاق افتاد که جمعاً ۱۵۹۷ مسافر کشته شدند، درست در زمانی که خطوط هوایی سالانه فقط ۱۴۱ میلیون مسافر حمل می‌کردند- و این برابر با حدود ۵ درصد از ترافیک امروزی است.

صنعت مسافرت هوایی جهانی هیچ علامتی از کاهش پرواز را نشان نمی‌دهد. به هر حال فضای هوایی پر تردد است و سوانح هنوز هم اتفاق می‌افتند- و خوشبختانه تعدادشان خیلی کم است- ولی ما نمی‌توانیم اکنون سپر محافظ‌مان را زمین بگذاریم.

تصویری از گزارش ایمنی فنی ۲۰۱۵ ایکائو که نشان می‌دهد داده‌های ۲۰۱۳-۲۰۱۲ مربوط به میزان مفقوی لاشه‌ی هواپیمای ساخت کشورهای غربی در مناطق تقسیم بندی شده است.

خط هوایی

 خلاصه‌ای از داده‌های گزارش ایمنی فنی ۲۰۱۵ ایکا‌ئو

از همراهی‌تان در نوشتار ۱۰ امن ترین خط هوایی در جهان سپاسگزاریم.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سحر مهراجی

منبع: بیزینس اینسایدر

۱۰ امن ترین خط هوایی در جهان 

امن ترین خط هوایی در جهان کدام است؟


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی