کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بازاریابی محتوا: ۱۰ بدترین اشتباه بازاریابی محتوا که جبران ناپذیر است

بازاریابی محتوا برای این‌که موثر باشد باید درست و متمرکز انجام شود. این روزها بازاریابی محتوا یک کسب و کار بزرگ است. این حوزه یک عنصر مهم در بازاریابی برخط است و برای بسیاری از کسب و کارها به یک تاکتیک محبوب برای تولید مشتری راغب تبدیل شده‌است و این علت خوبی دارد. در این نوشتار ۱۰ اشتباه بازاریابی محتوا آمده است.

۱۰ اشتباه بازاریاب های محتوا

اما بازاریابی محتوا کار آسانی نیست و چیزی فراتر از فقط ارسال مطلب است. بازاریاب‌ها باید موضوعات مناسب و درخور زمان پیدا کنند، پیش‌نویس محتوای اولیه‌ی را تهیه کنند، آن را بازخوانی و ویرایش کنند و سپس نسخه‌ی نهایی را منتشر کنند. متخصصان بازاریابی محتوا به واسطه‌ی تجربه می‌دانند ساختن محتوای خوب به‌طور مداوم چه‌قدر سخت است، چه برسد به محتوای عالی و بی‌نظیر. برای همین است که کسب و کارهای بزرگ به شدت در جست و جوی بازاریاب‌های محتوای ممتاز هستند، چون آن‌ها مهارت‌هایشان را تقویت کرده‌اند، و فهمیده‌اند چه‌چیزی باعث می‌شود یک محتوا فوق‌العاده باشد و چگونه باید از اشتباهات مهلک که می‌تواند کیفیت محتوایشان را، یا حتی بدتر از آن، کیفیت برندشان را از بین ببرد، اجتناب کنند.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین شیوه بازاریابی محتوا

در این مقاله ۱۰ اشتباه بازاریابی محتوا را که به آسانی قابل اجتناب است، با شما به اشتراک می‌گذاریم تا کیفیت محتوایتان را بالا ببرید، و شانس بیش‌تری برای موفقیت داشته‌باشید.

۱. کیفیت پادشاه است.

اولین اشتباه بازاریابی محتوا تولید و انتشار حجم زیادی محتوا فقط به خاطر تولید محتوا است. هنگامی که صحبت از محتوا است، کیفیت پادشاه است و این نکته را نیز اضافه کنید که محتوای مداوم، و قابل پیش‌بینی بهترین محتوا است. یک استراتژی بازاریابی محتوا که بی‌برنامه، شتاب‌زده یا بی‌تاثیر است، تضمین می‌کند شما یا شرکت‌تان نتایج ضعیفی را از تولید مشتری راغب به دست بیاورید، و بودجه‌ی بازاریابی را هدر دهید.

حتی فکرش را هم نکنید که به یک متن چند کلمه اضافه کنید تا طولانی‌تر شود. اگر می‌توانید آن را با کلمات کم‌تر به‌طور موجز و متقاعدکننده بیان کنید، دقیقا همین کار را بکنید.

۲. بازخوانی کنید، ویرایش کنید، بازخوانی کنید، ویرایش کنید، تکرار کنید.

بازاریاب‌ها و صاحبان کسب و کار که به تازگی با بازاریابی محتوا آشنا شده‌اند اغلب فریب می‌خورند که کار آسانی است. روی کاغذ آوردن چند کلمه چه‌قدر می‌تواند سخت باشد؟ واقعیت این است که بازاریابی محتوای باکیفیت خیلی سخت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. ساختن محتوای جذاب و باکیفیت به‌طور مداوم دشوار است و در واقع اکثر آدم‌ها به دلایل مختلف به خوبی از عهده‌ی آن بر نمی‌آیند. کسانی که در این کار تازه‌وارد هستند، تقریبا همیشه دچار این اشتباه می‌شوند که محتوا را بیش‌تر از یک بار به‌طور کامل بازخوانی و ویرایش نمی‌کنند.

اجازه ندهید تمام تلاش‌هایتان در مرحله‌ی نهایی تباه شود، و با بازخوانی و ویرایش مطمئن شوید محصول نهایی چیزی جز محتوای عالی نیست.

۳. انتخاب موضوع

انتخاب موضوع بسیار مهم است، و اغلب تاثیر آن روی حاصل تلاش‌های بازاریابی محتوا دست کم گرفته می‌شود. اکثر آدم‌ها درباره‌ی چیزهایی می‌نویسند که دوست دارند، یا بر اساس حدس و گمان تصمیم می‌گیرند. از این اشتباهات اجتناب کنید، و درباره‌ی موضوعات بالقوه تحقیق کنید. بفهمید کدام موضوعات پرطرفدار و جذاب هستند. این‌ها نقاط مهم هستند، آن‌ها را هدف بگیرید و چیزی منحصر به‌فرد و جذاب ارائه کنید.

۴. شتاب‌زدگی

بازاریابی محتوا فرصتی برای آگاهی‌بخشی است. فرصتی است که تا یک مشاور قابل اطمینان شوید. اگر از این فرصت به درستی استفاده نکنید و بیش از حد خلاصه‌سازی کنید، و از نشان دادن شایستگی خود و جزئیات کافی خودداری کنید، این باعث می‌شود به سرعت به عنوان یک بازاریاب محتوا عرصه را برای کسانی که رویکردی جامع‌تر دارند، خالی کنید.

بازاریابی محتوا فرصتی برای فخر فروختن است. فرصتی است تا کمی خودنمایی کنید و تخصص اصلی‌تان را به نمایش بگذارید، و با این کار آدم‌ها را تشویق کنید تلفن را بردارند و از شما خرید کنند. این فرصت را برای برقرار ارتباط از دست ندهید و نهایتا محصول‌تان را بفروشید. این بدترین اشتباه بازاریابی محتوا است.

مطلب مرتبط: ۸ راه خلاقانه بهبود بازاریابی محتوایی با تصاویر

۵. رویکرد عدم شناخت مخاطب

هنگامی که تمام وظایف مرتبط با تولید محتوای عالی را کامل کردید، فراموش نکنید که تنها ۵۰ درصد فرآیند را طی کرده‌اید. وقتی مرحله‌ی اول کامل شد، باید فاز دوم را آغاز کنید – تبلیغ محتوا و نهایتا ساختن مجموعه‌ای از دنبال‌کنندگان.

این یک شبه به دست نمی‌آید. ساختن و حفظ مجموعه‌ای از دنبال‌کنندگان فرآیندی کُند است، فرآیندی که مستلزم زمان، و از همه مهم‌تر مداومت است. این نشان می‌دهد چه تفاوتی وجود دارد بین این‌که صرفا یک محتوا تولید کنید یا درک کنید چرا تبلیغ برای موفقیت محتوای تولیدشده مهم است. این یکی از مهمترین اشتباه بازاریابی محتوا است که نادیده گرفتن آن می تواند مهلک باشد.

۶. گاهی تند و گاهی خسته

شما در ابتدا طوفانی شروع می‌کنید. در هفته‌ی اول ۱۰ مطلب، و در ۳ هفته‌ی آتی ۸ مطلب دیگر تولید می‌کنید. در ماه دوم، ۴ مطلب، و در ماه سوم یک مطلب تولید می‌کنید. با این حال در ماه چهارم اشتیاق‌تان را باز می‌یابید و ۱۲ مطلب تولید می‌کنید.

موتورهای جست و جو یا خوانندگان این رویکرد نامداوم را دوست ندارند. مداومت و قابل پیش‌بینی بودن مهم است. یک زمان‌بندی مدون داشته‌باشید و آن را به مخاطب اعلام کنید، و به این زمان‌بندی پایبند باشید. از آن غفلت نکنید، بیش از حد سختش نکنید، برنامه‌تان را طوری تدوین کنید که قابل انجام و مدیریت باشد.

۷. تجزیه و تحلیل و دانش

شما به‌طور هفتگی فعالانه برای مشتریان‌تان محتوا تولید می‌کنید. اما آیا وقت گذاشته‌اید تا بدانید کدام محتواها خوب جواب داده‌است، و از آن مهم‌تر کدام یک جواب نداده‌است؟ این یک استراتژی ساده است. شما با فهمیدن این‌که چه چیزی جواب می‌دهد، می‌توانید محتوای بیش‌تری در آن زمینه تولید کنید، و هنگامی‌که داده‌ها به شما می‌گوید محتوایی موفق نبوده‌است از تولید محتوای بیش‌تر در آن حوزه اجتناب می‌کنید. همیشه حاصل محتوایتان را بسنجید و درک کنید. آگاه بودن چیزی است که موفقیت شما را بیش‌تر می‌کند و آن را حفظ می‌کند.

مطلب مرتبط: ایده های بازاریابی : ۶۴ ایده بازاریابی جدید برای ارتقا کسب و کار شما

۸. حس و ظاهری جذاب

امروزه اکثر محتواها به‌طور برخط استفاده می‌شود. به خاطر داشته‌باشید ظاهر و حسی که وب‌گاه یا وبلاگی که محتوا در آن خوانده می‌شود تاثیر شگرفی بر تعداد خوانندگان خواهدداشت. طرح و پیکره‌ای جذاب تعداد خوانندگان را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

یک عنصر مهم دیگر اعتبارسازی و ساختن مجموعه‌ی خوانندگان، بهینه‌سازی محتوایتان از طریق تاکتیک‌های سئوی داخلی و خارجی است، تا مطمئن شوید با موتورهای جست و جو سازگار است و کلیدواژه‌های آن به گونه‌ای انتخاب شده‌است که گوگل و سایر موتورهای جست و جو محتوا را ایندکس کنند.

۹. شجاع باشید

محتوای خسته‌کننده همه جا پیدا می‌شود، واقعا همه جا. و با ظهور بازاریابی محتوا، بیش‌تر و بیش‌تر رواج پیدا کرده‌است. با محتوای جسورانه و شجاعانه که از زاویه‌ای متفاوت به موضوع می‌پردازد، چیزی منحصر به‌فرد یا عجیب و غریب را ارائه می‌کند، یا به زبان ساده خیلی خیلی جذاب است، از دیگران متمایز شوید. از این‌که چند بار ریسک کنید یا حتی تعدادی از آدم‌ها را برنجانید نترسید.

۱۰. ویدیو

ویدیو را در استراتژی بازاریابی محتوای خود بگنجانید. ارقامی که در فیس‌بوک وجود دارد سرعت مصرف ویدیو و اهمیت آن را در بازاریابی محتوا اثبات می‌کند. با نادیده گرفتن اهمیت ویدیو به عنوان یک عنصر اساسی در رویکردتان، این فرصت را از دست ندهید.

بازاریابی محتوا اگر درست انجام شود می‌تواند یکی از موفق‌ترین کانال‌های به دست آوردن مشتری برای یک کسب و کار باشد. اما باید به‌طور صحیح و با تمرکز انجام شود، و از اشتباهات رایج که به نتایج ضعیف می‌انجامد اجتناب شود. از این ۱۰ اشتباه بازاریابی محتوا اجتناب کنید تا شانس موفقیت‌تان را بالا ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: اینترپرینر

۱۰ اشتباه بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی