کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ آلوده ترین شهر جهان : شامل ۴ شهر ایرانی

در این نوشتار ۱۰ آلوده ترین شهر جهان بر طبق گزارش های رسمی معرفی می شوند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، در ۲۰۱۰ در حدود ۲۲۳۰۰۰ نفر در اقصی نقاط جهان از سرطان ریه به دلیل آلودگی هوا جان سپردند. نیمی از این مرگ و میرها در چین و شرق آسیا رخ داده است.

سازمان بهداشت جهانی فهرست ۱۰ آلوده ترین شهر جهان را منتشر کرد. این فهرست شامل ۴ شهر از ایران، ۳ شهر از پاکستان، دو شهر از هند، یک شهر از مغولستان، و یک شهر از بوتسوآنا است.

مقیاس اندازه گیری آلودگی:

آلودگی برحسب غلظت ذرات معلق (ریزتر از ۱۰ میکرومتر) در هر میکروگرم بر متر مکعب – با حدود ضخامت ۷ متر، بالای سر انسان – اندازه­ گیری می­ شود.

خاورمیانه و شمال آفریقا آلوده ­ترین منطقه­ ی جهان با میانگین سالانه­ ی ۱۳۰ میکروگرم در هر متر مکعب است. در رتبه­ ی بعدی، جنوب شرقی آسیا با  میانگین سالانه‌ی نزدیک به ۱۰۰ میکروگرم در هر متر مکعب قرار دارد.

در اینجا ۱۰ آلوده ترین شهر جهان از لحاظ آلودگی هوا بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی آورده شده است.

آلوده ترین شهر

۱۰. لاهور، پاکستان

لاهور – زیباترین، مشهورترین، و تاریخی ­ترین شهر پاکستان – یکی از آلوده ترین شهرهای جهان ، با میانگین سالانه ­ی ۲۰۰ میکروگرم بر مترمکعب نیز هست. این شهر سومین شهر آلوده­ ی پاکستان و دهمین شهر آلوده­ ی جهان است.

p9.jpg

مطلب مرتبط: آلوده‌ترین کلانشهرهای ایران

۹. خانپور، هند

خانپور که به خاطر صنعت چرم ­اش شهرت دارد، یکی از آلوده­ ترین شهرهای جهان است. این شهر با میانگین سالانه­ ی ۲۰۹ میکروگرم بر متر مکعب دومین شهر آلوده­ ی هند و نهمین شهر آلوده­ ی جهان است.

p8.jpg

۸. یاسوج، ایران

یاسوج با میانگین سالانه­ ی ۲۱۵ میکروگرم بر مترمکعب چهارمین شهر آلوده­ ی ایران و هشتمین شهر آلوده­ ی جهان است.

p7.jpg

۷. گابورون، بوتسوآنا

این شهر با میانگین سالانه­ ی ۲۱۶ میکروگرم در هر متر مکعب، آلوده­ ترین شهر بوتسوآنا و هفتمین شهر آلوده­ ی جهان است.

p6.jpg

۶. پیشاور، پاکستان

پیشاور با میانگین سالانه­ ی ۲۱۹ میکروگرم بر متر مکعب دومین شهر آلوده­ ی پاکستان و ششمین شهر آلوده­ ی جهان است.

p5.jpg

۵. کرمانشاه، ایران

هر روز، ۵ میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه در اثر آلودگی هوا مسموم می­شوند. کرمانشاه با میانگین ۲۲۹ میکروگرم در هر متر مکعب، سومین شهر آلوده ­ی ایران و پنجمین شهر آلوده ­ی جهان است.

p4.jpg

۴. کویته، پاکستان

براساس یک گزارش، ۲۵ درصد همه­ ی مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه به عوامل زیست محیطی مربوط است. کویته­ ی پاکستان نیز در میان ۱۰ آلوده ­ترین شهر جهان قرار دارد. این شهر با میانگین سالانه­ ی ۲۵۱ میکروگرم بر هر متر مکعب آلوده­ ترین شهر پاکستان و چهارمین شهر آلوده ­ی جهان است.

p42.jpg

۴. لوریانا، هند

لوریانا با میانگین سالانه­ ی ۲۵۱ میکروگرم در هر متر مربع آلوده ­ترین شهر هند و در کنار کویته، چهارمین شهر آلوده­ ی جهان است.
وزارت محیط زیست هند در ۲۰۱۰ حکم تعطیلی صنایع آلوده را صادر کرد، ولی این حکم در ۲۰۱۱ لغو شد. با این حال وزارت خانه­ ی مذکور به صنایع دستور داده است طرحی را برای مهار آلودگی تهیه کنند و به اجرا بگذارند.

p3.jpg

۴. سنندج، ایران

سنندج که در رتبه­ ی سوم فهرست آلوده ­ترین شهرهای جهان است. مرکز فرهنگ کردی و استان کردستان ایران است. میانگین سالانه­ ی آلودگی هوای این شهر به میزان ۲۵۴ میکروگرم در هر مترمربع است.

p2.jpg

۲. اولان باتور، مغولستان

بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، اولان­باتور با ۲۷۹ میکروگرم در هر متر مربع دومین جایگاه را در بین آلوده ­ترین شهر­های جهان به خود اختصاص داده است. بر طبق پژوهش و موسسه ­ی بهداشت عمومی اولان­باتور شمار آدم­هایی که در اثر عارضه­ ی تنفسی بیمار می­شوند در فاصله­ ی ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ به میزان ۴۵ درصد افزایش یافته است.

p1.jpg

۱. اهواز، ایران

اهواز، در جنوب غربی ایران، که بیش­ترین نفت ایران را تولید می­کند آلوده ترین شهر جهان ، با میانگین سالانه­ی ۳۷۲ میکروگرم بر متر مکعب است و فاصله ­ای ۳۵ درصدی با رتبه­ ی دوم، اولان باتور، دارد.

هر روز در کشورهای جهان در حال توسعه 5 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا مسموم می­شوند. براساس گزارش ارگان بهداشت سازمان ملل متحد هر سال دو میلیون نفر از تنفس ذرات آلاینده درون و بیرون خانه ­شان می­‌میرند. ذرات آلاینده از سوختن بنزین و گازوئیل خودرو و موتورسیکلت یا زغال سنگ، چوب، زغال چوب و کودهای حیوانی برای گرمایش و پختن در هوا منتشر می­شوند.

وضعیت آب و هوا می­تواند تأثیر شدیدی بر آلودگی هوا بگذارد. دیگر آلاینده­ های هوا عبارت از گازها هستند – اوزون، دی اکسید سولفور، و اکسید نیتروژن تحریک­ کننده­ های بالقوه­ ی مجرای تنفسی و چشمان هستند.
شهر چینی شانگهای به بد­نام­ترین شهر آلوده ­ی جهان مشهور است. پایتخت اندونزی، جاکارتا، نیز جزء آلوده­ ترین مکان­های جهان است. اخیراً پاریس با ثبت ۱۸۰ میکروگرم یک رکورد بر جای گذاشت، این در حالی است که میانگین سالانه­ ی پاریس ۳۸ میکروگرم است. پکن که در ابری از دود پنهان است با میانگین سالانه­ی ۱۲۱ میکروگرم جزء شهرهای آلوده ­ی جهان است. بعضی دیگر از شهرهای آلوده­ ی جهان عبارتند از: دهلی با میانگین سالانه­ ی ۱۹۸ میکروگرم، لاک­نا با ۱۸۶، ایندور با ۱۷۴، مومبای(بمبئی) با ۱۳۲، لانژو با ۱۵۰، ژینینگ با ۱۴۱، ارومچی با ۱۴۰ و ژیان با ۱۲۳ میکروگرم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده –  امیر پوریانسب

نویسنده: اعجاز خان

منبع : واندرز لیست

۱۰ آلوده ترین شهر جهان : شامل ۴ شهر ایرانی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی