کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

افراد باهوش چگونه اند: ۲۰ ویژگی رفتاری افراد باهوش که نمی دانستید

باهوش‌ها مهم هستند و به شما خواهیم گفت چرا. افراد باهوش تصميم‌هاي هوشمندانه مي‌گيرند و اين مهم‌ترين عاملي است که زندگي آنان را مي‌چرخاند.

يکي از هوشمندانه‌ترين انتخاب‌هايي که داريد اين است که در روابط کاري‌تان به دنبال افراد باهوش باشيد. براي روشن شدن بايد بگويم منظورم افرادي نيستند که فکر مي‌کنند باهوش‌اند ولي کارهاي آدم های باهوش را انجام نمي‌دهند. منظورم يک باهوش واقعي است. حالا ما معيارهاي هوشمندي را نداريم که بر اساس آن سرنوشت‌مان را بسازيم. در اينجا فقط مي‌گوييم چه کسي را مي‌توانيم باهوش خطاب کنيم.

افراد باهوش

۱. آنان تصميم‌هاي هوشمندانه مي‌گيرند.

افراد باهوش مي‌دانند که اقدامات‌شان عواقبي دارد. هم‌چنين آنان مي‌دانند که بايد با هر تصميمي که در هر زمان مي‌گيرند به نتايج کسب و کارشان برسند. به عبات ديگر، چند تماس هوشمندانه از شما قادر مطلق نمي‌سازد. تداوم تصميم‌گيري‌هاي خوب به نظم و تمرکز نياز دارد.

مطلب مرتبط : ۱۱ عبارت که آدم‌های باهوش هرگز در محل کار نمی‌گویند

 ۲. آنان از اشتباهات‌شان درس مي‌گيرند.

از نخستين تا واپسين گام‌ها همه چيز زندگي را با آزمون و خطا ياد مي‌گيريم. ما همگي اشتباه مي‌کنيم چون راهي است که از آن درس مي‌گيريم. افراد باهوش نيز از اشتباهات خود درس مي‌گيرند. با اين همه، اگر شما با واقعيت رو‌به‌رو نشويد و صادقانه خودتان را قضاوت نکنيد، بعدها هرگز نمي‌توانيد کار بهتر را انجام دهيد.

۳. آنان می‌دانند همه‌ی پاسخ‌ها را ندارند.

يک ضرب‌المثل قديمي است که مي‌گويد، “شما که فکر مي‌کنيد همه چيز را مي‌دانيد افرادي مثل ما را که اهل عمل هستيم اذيت مي‌کنيد”. اين يک جمله‌ي خنده‌دار است، ولي اگر جدي به آن نگاه کنيد، واقعا آزاردهنده است. افراد باهوش نيازي ندارند که هميشه اوضاع را طوري جلوه دهند که همه چيز را مي‌دانند. آنان آنقدر باهوش هستند که بدانند چقدر نمي‌دانند.

مطلب مرتبط : ۱۰ عادت روزانه که شما را باهوش تر می‌‌کند

۴. آنان خودشان را با آدم هاي باهوش  محاصره مي‌کنند.

هيچ انساني، جزيره نيست. افراد ممکن است باهوش باشند اما تيم‌هاي کوچک بهترين کارها را انجام مي‌دهند. استيو جابز شايد دمدمي مزاج بود ولي بايد مطمئن مي‌شد که ۸ يا ۹ نفر از با استعدادترين آدم‌ها را بيابد تا در تيم رهبري‌اش حضور يابند و به آنان مي‌آموخت که همين‌کار را با تيم‌هاي خودشان انجام دهند. اين هوشمندانه است.

۵. آنان زيرک هستند.

از آنجا که هوش انسان يک مزيت تکاملي است – ما بي‌دليل بخش وسيعي از نوقشر مغزمان را درگير نمي‌کنيم –  انسان‌هاي هوشمند عموما سازگاري بيشتري دارند و در راه بهره‌گيري از محيط اطراف‌شان جهت رسيدن به نتايج مطلوب، خلاق‌اند.

۶. آنان مي‌توانند استدلال کنند.

من تا زماني که زنده‌ام اين را نمي‌پذيرم: بسياري از مردم حتي وقتي با شواهد انکارناپذير نشان مي‌دهيد که در اشتباه هستند طوري روي عقيده‌شان پافشاري مي‌کنند که گويي زندگي‌شان به آن وابسته است. بدون انديشه‌ي انتقادي، استدلال منطقي، روابط علت و معلولي، و روش‌هاي علمي، ما هنوز هم در عصر تاريکي به سر مي‌بريم.

مطلب مرتبط : ۹ روش که باهوش ترین آدم محل کارتان باشید

۷. آنان از هوا و  هوس پيروي نمي‌کنند.

ما در عصر طلايي مدها و هوس هاي زودگذر و  شبه علم ها زندگي مي‌کنيم. صادقانه بگويم، هيچ صدايي بلندتر از فيلم ايدوئکراسي مايک جاج حماقت جامعه را با چنين دقتي به تصوير نکشيده است. در فرهنگ اصطلاحات اورين درباره‌ي اين فيلم آمده است: “فيلمي که ذاتا کمدي بود ولي مستند شد.” واقعا همين‌طور است.

۸. آنان فراتر از درآمدشان خرج زندگي نمي‌کنند.

نگوييد که اشتباه مي‌کنم، همگي در جواني براي چيزي خودمان را به اين در و آن در زده‌ايم. ولي وقتي به چيزي رسيديد ديگر نمي‌خواهيد از دستش بدهيد، اصلا خوب نيست که آن را با ولخرجي به باد دهيد تا فراتر از درآمدتان زندگي کنيد.

مطلب مرتبط : ۸ توصیه برای ملاقات با یک آدم باهوش

۹. آنان اغلب بدترين دشمن خودشان هستند.

به مرور که لوب‌هاي فوقاني مغز انسان رشد مي‌کند، هرکسي دستِ کم يک نقطه‌ي کور احساسي پيدا مي‌کند که هميشه با اوست. اغلب اوقات همين نقطه ي کور احساسي يا طرف ديگر شخصيت آدم هاي باهوش است که بايد همراه با هوش شان باشد تا آنان را باهوش سازد. مانند يين و يانگ که براي همزيستي به يک‌ديگر نياز دارند.

۱۰. آنان در مقام کارآفرين، بعضا موفق نيستند.

به عقيده‌ي من، وقتي حرف از کسب و کار مي‌شود، هوشمندي شرط لازم است ولي شرط کافي نيست. من در مورد دغل‌کاراني حرف نمي‌زنم که مردم را احمق فرض مي‌کنند يا کساني که با يک تجارت هوشمندانه شانس مي‌آورند. براي يافتن و راه‌اندازي يک کسب و کار موفق در طولاني‌مدت، بايد در همه حال و همه وقت باهوش باشيد.

۱۱. آن‌ها بی‌نظم هستند

ممکن است به آسانی تصور کنید آدم‌های باهوش بی‌نهایت منظم هستند. با این حال، اغلب اوقات این‌طور نیست. بسیاری از آدم‌های خیلی باهوش میزهای نامرتب دارند، که برخی آدم‌ها آن را به خلاقیت زیاد نسبت می‌دهند. محل کار برخی از مشهورترین نابغه‌ها از جمله آلبرت انیشتین بسیار نامرتب بوده‌است. شاید علت‌اش این باشد که به واسطه‌ی یادآوری این‌که کاغذ مورد نیازشان دقیقا کجا است نیاز مداوم به حل مسئله را رفع می‌کنند یا تمرکز شدید روی وظایفی به غیر از مرتب کردن میز باشد. در هر صورت این تصور غلط است که باهوش‌ترین آدم‌ها منظم‌ترین آدم‌ها هستند. این اصلا درست نیست.

۱۲. خودشان را وفق می‌دهند

آدم‌های خیلی باهوش به آسانی خودشان را با شرایط و محیط‌های جدید وفق می‌دهند. حتی وقتی قواعد، وظایف و محیط کار مرتبا تغییر می‌کند کارشان را به بهترین نحو انجام می‌دهند. آنها آدم‌هایی نیستند که کارهای تکراری را ترجیح دهند و نتوانند از پس تغییر بر بیایند. احتمال این‌که آدم‌های خیلی باهوش محدودیت‌های جدید را درک کنند و روش‌هایی برای اصلاح محیط‌شان پیدا کنند، خیلی بیش‌تر است. این افراد به اندازه‌ی کافی انعطاف‌پذیر هستند که وقتی برنامه‌ها در آخرین دقیقه تغییر می‌کند یا لغو می‌شود با جریان هم‌گام شوند، چون درک می‌کنند که در درازمدت این تغییرات کوچک اهمیتی ندارد. اگر این تغییرات جواب ندهد، آنها می‌توانند فرصت‌های دیگری را بسازند.

۱۳. آنها از واژه‌های ناسزا استفاده می‌کنند

شما نباید تصور کنید هرکسی که از واژه‌های ناسزا استفاده می‌کند خیلی باهوش است، اما پژوهشگران پی برده‌اند کسانی که مکررا فحش می‌دهند ممکن است نسبت به کسانی که فحش نمی‌دهند دامنه‌ی واژگان گسترده‌تری داشته‌باشند. دلیلی وجود دارد که باور کنیم آدم‌های فحاش در کل از مهارت‌های واژگانی خود اطمینان بیش‌تری دارند. این یعنی استفاده از این نوع واژه‌ها روش مطمئنی برای قضاوت درباره‌ی هوش یک فرد نیست. با این حال به یاد داشته‌باشید برخی از آدم‌های خیلی کودن نیز از واژه‌های ناسزا استفاده می‌کنند. برای تایید هوش یک فرد، مطمئن شوید به همراه این خصوصیت، خصوصیات دیگر این فهرست نیز در فرد وجود دارد.

۱۴. آنها محدودیت‌ها را درک می‌کنند

آدم‌های خیلی باهوش نخستین کسانی هستند که می‌گویند: “نمی‌دانم”. آدم‌هایی که هوش کم‌تری دارند سعی می‌کنند از این عبارت اجتناب کنند چون احساس می‌کنند دیگران آنها را خرفت یا ناآگاه قلمداد خواهندکرد. آدم‌های خیلی باهوش می‌دانند امکان ندارد همه‌چیز را درباره‌ی همه‌چیز بدانند. حتی این‌که درباره‌ی موضوعات معدود اطلاعات خیلی زیادی داشته‌باشیم یک خیال واهی است. این افراد درک می‌کنند که درباره‌ی هرچیزی دنیایی از اطلاعات وجود دارد و حتی برای دانستن مقدار کمی از این اطلاعات باید خیلی خوش شانس باشند. وقتی از این آدم‌ها سوالی پرسیده می‌شود که جوابش را نمی‌دانند، شاید بگویند: “نمی‌دانم”. با این حال به احتمال خیلی زیاد در صورت لزوم جواب را پیدا خواهندکرد.

۱۵. آن‌ها شوخ طبع هستند

آدم‌های باهوش معمولا در مقایسه با کسانی که هوش کم‌تری دارند شوخ طبعی بیش‌تری دارند، هرچند گاهی جوک‌هایشان برای افرادی با هوش متوسط چندان بامزه نیست. از آن‌جا که آدم‌های باهوش بهتر می‌توانند مسائل را بفهمند و اوضاع اجتماعی را درک کنند، می‌توانند به سرعت و به خوبی طنزپردازی کنند. شوخ طبعی یک ویژگی شخصیتی است که با مهارت‌های ارتباط کلامی پیوند دارد. بنابراین آدم‌های باهوش قادر خواهندبود کسانی را که بیش‌تر روی برقراری ارتباط کلامی اتکا می‌کنند و این مهارت‌ها را به خوبی پرورش داده‌اند، بخندانند.

۱۶. آنها به خودشان مسلط هستند

آیا به یاد می‌آورید که درباره‌ی آزمایش تسلط بر خود در موش‌ها چیزی شنیده باشید؟ در این آزمایش دانشمندان به موش‌ها یک خوراکی کوچک برای اکنون پیشنهاد می‌کنند، اگر موش‌ها بتوانند کمی صبر کنند دو خوراکی به موش‌ها پیشنهاد می‌کنند، این آزمون تسلط بر خود در موش‌ها است. در موش‌ها و انسان‌ها، آن دسته از افرادی که می‌توانند بلندمدت را ببینند و برای پاداش بهتر صبر می‌کنند، نظم و تسلط بیش‌تری روی خودشان دارند. این نشانه‌ی یک فرد (یا موش) بسیار باهوش است که می‌تواند تمایلات آنی خود را برای هدف بزرگ‌تر کنار بگذارد. متاسفانه، بیشتر موش‌ها و انسان‌ها نمی‌توانند برای پاداش بهتر صبر کنند.

۱۷. ریسک‌پذیر هستند

وقتی درباره‌ی آدم‌های ریسک‌پذیر فکر می‌کنید، هری هودینی یا ماجراجویانی مانند اویل کانیول به ذهن‌تان می‌رسد، کسانی که ریسک‌های فیزیکی را می‌پذیرند. احتمالا فکر نمی‌کنید که این افراد ریسک‌پذیر خیلی باهوش هستند. با این حال، آدم‌های خیلی باهوش ریسک می‌کنند، اما این ریسک‌ها بسیار حساب‌شده است. مثلا، تصور کنید دو طراح گرافیک با هم برای شرکتی کار می‌کنند که هر دو از آن نفرت دارند. طراحی که هوش کم‌تری دارد ممکن است فقط در شغل خود باقی بماند و درباره‌ی میزان نفرت خود حرف‌های بدی بزند. اما طراح خیلی باهوش ممکن است طرحی برای ترک کار و شروع فیلم خودش برنامه‌ریزی کند. چون او درباره‌ی این طرح خیلی فکر می‌کند، این یک ریسک حساب‌شده است و واقعا ممکن است موفق شود.

۱۸. آنها کارها را به تعویق می‌اندازند

هم‌چنین آدم‌های خیلی باهوش نسبتا مستعد به تعویق انداختن کارها هستند. شاید آنها عاشق این هیجان هستند که کاری را در آخرین لحظه به پایان برسانند یا بی‌نهایت مطمئن هستند که می‌توانند این کار را بکنند. این احتمال هم وجود دارد که آنها کاری را که برایشان کسل‌کننده است عقب می‌اندازند تا زمانی که دیگر نمی‌توانند آن را عقب بیندازند. پژوهشگران فکر می‌کنند به تعویق انداختن کارها می‌تواند به نوآوری و فکر کردن در لحظه‌ی آخر بینجامد، که فکر بیش از حد نیست. افرادی که کارها را به تعویق می‌اندازند به جای این‌که کارهایشان را زودتر به اتمام برسانند، ممکن است وقت‌شان را صرف فکر کردن به نوآوری یا ایده‌ی جدید بعدی بکنند. لازم به ذکر است همه‌ی کسانی که کارها را به تعویق می‌اندازند خیلی باهوش نیستند. برخی از آنها فقط تنبل هستند.

۱۹. بزرگ‌ترین بچه هستند

احتمالا بزرگ‌ترین فرزند بیش‌ترین هوش را نسبت به خواهران و برادران کوچک‌تر دارد. این از عوامل مختلف بسیاری نشأت می‌گیرد. اول از همه، خواهران و برادران بزرگ‌تر اواقات بیش‌تری را با والدین سپری می‌کنند چون قبل از تولد خواهران و برادران‌شان وجود داشته‌اند. از نقطه نظر زیست‌شناسی، بزرگ‌ترین و نخستین کودک بیش‌ترین مسئولیت را در انتقال الگوریتم ژنتیک دارد. دومین یا سومین فرزند این نوع فشار را از سوی والدین ندارد، بنابراین بسیاری از آنها علایق خلاقانه یا محبوب‌شان را در اولویت قرار می‌دهند چون واقعا برایشان جالب‌تر است. هم‌چنین عوامل اجتماعی دیگر که در تعاملات خانواده وجود دارد می‌تواند روی این مسئله موثر باشد. برای مثال، خواهران یا برادران بزرگ‌تر بیش‌تر احتمال دارد مسئول مراقبت از خواهران و برادران کوچک‌تر باشند.

۲۰. درون‌گرا هستند

آدم‌های خیلی باهوش از این‌که وقت‌شان را در خلوت تنهایی خود سپری کنند ناراحت نمی‌شوند. هرچند همه‌ی آدم‌های خیلی باهوش درون‌گرا نیستند، اما نگرش‌های فردگرایانه‌شان آنها را قادر می‌سازد مطالعه کنند، به تنهایی مسیری طولانی را پیاده‌روی کنند، یا به تنهایی شام می‌خورند بدون این‌که به برای تنهایی‌شان احساس خجالت بکنند. بسیاری از آدم‌ها سرگرمی‌هایی دارند که در خلوت تنهایی با عشق به این سرگرمی‌ها می‌پردازند. ممکن است این باعث شود حتی درون‌گراتر و خجالتی‌تر از واقعیت به نظر برسند. بسیاری از آدم‌ها از این‌که با خودشان تنها باشند احساس ناراحتی می‌کنند و تقویم‌شان را از برنامه برای فعالیت‌‌هایی به همراه خانواده و دوستان پر می‌کنند. کم‌تر احتمال دارد آدم‌های خیلی باهوش فقط به خاطر مصاحبت با دیگران چنین کاری بکنند.

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس و theclever


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی