کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

۲۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا موضوع محوری این نوشتار را تشکیل می دهد. مجله‌ی “‘کلوبال فایننس” براساس داده‌­های بانک جهانی و صندوق بین­‌المللی پول، ( ثروتمندنرین و فقیرترین ) کشورهای دنیا را بر حسب تولید ناخالص داخلی بر مبنای سرانه­‌ی برابری قدرت خرید رتبه‌­بندی کرد و بر آن اساس فهرست ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا را منتشر کرد.

illets-dollar_tobym-fotopedia-cc-by-nc-nd-20

برابری قدرت خرید (PPP) هزینه­‌ی نسبی زندگی و نرخ­‌های تورم کشورها را برای مقایسه­‌ی استانداردهای زندگی بین ملت­‌های مختلف در نظر می‌­گیرد.

به گزارش این مجله ثروتمندترین کشورهای جهان به ترتیب قطر، لوکزامبورگ و سنگاپور هستند و برونئی، کویت، نروژ، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، امریکا، سوئیس، عربستان سعودی، بحرین، هلند، ایرلند، استرالیا، اتریش، سوئد، آلمان، تایوان، کانادا، دانمارک، عمان، ایسلند، بلژیک و فرانسه در رده‌های بعدی قرار دارند. در این متن از این میان فقط به ۱۰ ثروتمندترین کشور جهان و سپس به ۱۰ فقیرترین کشور جهان پرداخته می‌شود. ۱۰ فقیرترین کشور جهان همه آفریقایی هستند که در آفریقای مرکزی، کنگو و مالاوی معرفی رتبه‌های اول تا سوم  رادارند.

در زیر گزارش مصور از ۱۰ ثروتمندترین کشور  و ۱۰ فقیرترین کشور جهان را مشاهده می‌کنید.

۱۰ ثروتمندنرین کشور جهان

در ادامه فهرست ۱۰ ثروتمندترین کشور دنیا را می خوانید.

۱ : قطر

درآمد سرانه: ۱۴۶۰۰۰ دلار

1-qatar--gdp-per-capita-146011-101406

قطر به عنوان بزرگترین صادر‌کننده گاز طبیعی مایع به شمار میرود و نفت منبع اصلی درآمدش است. نفت و گاز طبیعی مایع٬ پایه‌های اقتصاد کشور هستند که بیش از ۷۰ درصد از درآمد کل و همچنین بیش از ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. اتباع قطر تنها ۱۲ درصد از کل جمعیت ۲.۲ میلیون نفری این کشور است.قبل از ظهور صنعت نفت، قطر کشور فقیری بود با اقتصاد مبتنی بر صید مروارید. امروزه، قطر یک قدرت بزرگ در جهان عرب است.

۲: لوکزامبورگ

درآمد سرانه: ۹۴۰۰۰ دلار

2-luxembourg--gdp-per-capita-94167-65399

لوکزامبورگ دومین کشور کوچک اتحادیه اروپا است که در میان کشورهایی که دارای دموکراسی هستند از رفاه بیشتری برخوردار است. این کشور با صنایع متنوع اش٬ تا حد زیادی وابسته به بانک، فولاد و بخش‌های صنعتی است. با جمعیت کمی بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر٬ لوکزامبورگ جزو هشتمین کشور کم جمعیت اروپا به شمار میرود.

مطلب مرتبط : ۱۶ بهترین کشور جهان از نظر شاخص پیشرفت اجتماعی

۳: سنگاپور

درآمد سرانه: ۸۵۰۰۰ دلار

3-singapore--gdp-per-capita-84821-58909

سنگاپور شهری است مستقل که با داشتن حکومتی عملگرا و عاری از فساد و با پیشرفت سریع اقتصادی به یک نماد تبدیل شده است. سنگاپور به دلیل تجارت آزاد و نرخ پایین مالیاتی که با بازار تجارت گرا همراه است بسیار توسعه یافته. با یک جمعیت ۵.۳ میلیونی، سنگاپور دومین کشور-شهر مستقل متراکم پس از موناکو است.

۴: برونئی

درآمد سرانه: ۸۰۰۰۰ دلار،

4-brunei--gdp-per-capita-80335-55793

درآمد نفت بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک و ثروتمند را تشکیل میدهد. درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌های خارج از کشور، و همچنین درآمدهای تولید داخلی، به تقویت اقتصاد این کشور کمک میکنند. برونئی سومین تولید‌کننده نفت در جنوب شرقی آسیا است. همچنین چهارمین تولید‌کننده گاز طبیعی مایع در جهان است. جمعیت این کشور ۴۱۸۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

۵: کویت

درآمد سرانه: ۷۲۰۰۰ دلار

5-kuwait--gdp-per-capita-71600-49726

کویت نزدیک به ۱۰ درصد از ذخایر نفت جهان را داراست و چهارمین تولیدکننده در اوپک است. نفت٬ نزدیک به نیمی از تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصد از درآمد حاصل از صادرات و درآمد دولت را تشکیل میدهد. ارز کویت بالاترین ارزش ارزی را در جهان داراست. یک دینار کویت معادل ۳.۲۸ دلار امریکا است.

۶: نروژ

درآمد سرانه: ۶۸۰۰۰ دلار

6-norway--gdp-per-capita-67619-46962

نروژ دارای بزرگترین صندوق‌های ثروت ملی در جهان است. بسیاری از رشد اقتصادی نروژ به دلیل وفور منابع طبیعی است مانند اکتشاف و تولید نفت، برق آبی و شیلات. با جمعیت بیش از پنج میلیون، این کشور دارای استاندارد بسیار بالای زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است و سیستم رفاهی کاملی دارد.

۷: امارات متحده عربی

درآمد سالانه: ۶۸۰۰۰ دلار

7-united-arab-emirates--gdp-per-capita-67201-46671

امارات متحده عربی دومین اقتصاد را پس از عربستان سعودی در جهان عربی دارد. با تولید ناخالص داخلی ۵۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴. که به شدت به نفت متکی است، و بیش از ۸۵ درصد از اقتصاد خود را از صادرات نفت تامین میکند.

۸ : هنگ کنگ

درآمد سرانه: ۵۷۶۷۶ دلار

8-hong-kong--gdp-per-capita-57676-40056

هنگ کنگ یک یک منطقه مستقل در ساحل جنوب چین است که بیشتر به خاطر آسمان خراش‌های عظیم‌اش مشهور است. دو درآمد عمده آن از کشتیرانی و خدمات مالی است.

۹: ایالات متحده امریکا

درآمد سرانه: ۵۷۰۰۰ دلار

9-united-states--gdp-per-capita-57045-39618

ایالات متحده امریکا در اواسط سال ۲۰۱۵ با تولید ناخالص داخلی ۱۷.۹۱۴ تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان را داشته است. درحال‌حاضر امریکا بزرگترین تولید‌کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تجاری، و همچنین دومین تولید‌کننده است. امریکا میزبان بورس اوراق بهادار نیویورک است که بزرگترین بازار سهام در جهان به شمار میرود. ایالات متحده دارای جمعیت کل ۳۲۲ میلیونی است که به عنوان سومین کشور پرجمعیت پس از چین و هند به حساب میاید

۱۰: سوئیس

درآمد سرانه: ۵۶۰۰۰ دلار

10-switzerland--gdp-per-capita-56815-39458

سویس که تولید‌کننده شکلات و ساعت‌های لوکس است یکی از ثروتمندترین کشور جهان به شمار میرود. سیاست امنیت پولی بلند مدت و ثبات سیاسی به این کشور کمک کرده است که در مقام بزرگترین مرکز اقتصادی جهانی باقی بماند.

مطلب مرتبط۳۰ بهترین کشور برای زندگی در ۲۰۱۶

۱۰ فقیرترین کشور جهان

در ادامه فهرست ۱۰ فقیرترین کشور دنیا آمده است:

۱ :جمهوری افریقای مرکزی

در آمد سرانه:  ۶۳۹ دلار

جمهوری افریقای مرکزی یکی از کم توسعه‌‌یافته‌ترین کشورها است، و به همین دلیل فقیرترین کشور جهان است. این کشور سالهاست که گرفتار فساد، فقر و خشونت ‏است. این کشور محصور در خشکی بوده، و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را، بیابان ‏فراگرفته‌است.‏‏‏

۲: جمهوری دموکراتیک کنگو

درآمد سرانه: ۷۵۳ دلار

ارزش منابع معدنی کنگو ۲۴ تریلیون دلار برآورد شده‌است که برابر با تولید ناخالص داخلی امریکا و اروپاست. تصاحب این ‏ثروت غیرعادی زیرزمینی انگیزه اصلی جنگ داخلی این کشور بوده‌است. کنگو دارای تورمی افسارگسیخته و دارای یکی از ‏پایین‌ترین سطوح زندگی در افریقا است.‏ به همین دلیل در رتبه ی دوم فقیرترین کشورهای جهان قرار دارد.‏‏ ‏‏

۳: جمهوری افریقای مرکزی مالاوی

درآمد سرانه: ۸۱۹ دلار

مالاوی

جمهوری افریقای مرکزی مالاوی ‏‎در رتبه ی سوم فقیرترین کشورهای  جهان جای دارد. تورم بالا و اتکا به تامین مالی از کمک کننده‌ها منجر به سقوط اقتصادی بیشتر در مالاوی شد. مشکلات اقتصادی مالاوی از  ‏‏۲۰۱۱ پس از اینکه نهادهای بین‌المللی که معمولاً ۴۰ درصد از بودجه این کشور را پشتیبانی می‌کردند، کمک خود را به دلیل ‏نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر در این کشور متوقف کردند، وخیم‌تر شد.‏‏

۴: لیبریا

درآمد سرانه: ۹۳۴ دلار

لیبریا در غرب افریقا است و مردم آن هنوز از ۲۰ سال جنگ داخلی رنج می‌برند. با شیوع بیماری کشنده ابولا در سال ‏‏۲۰۱۴ در این کشور میزان فقر و رکود اقتصادی افزایش یافت. ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏

۵: جمهوری بوروندی

درآمد سرانه: ۹۵۱ دلار

جمهوری بوروندی ‏‏‏به دلیل بحران‌های سیاسی که در این کشور افریقایی رخ داده هیچ توسعه خاصی نداشته است. جنگ داخلی در این ‏کشور تا بحال سبب کشته شدن ۲۰۰۰۰۰ نفر شده است. همین امر موجب گسترش فقر و فساد در این کشور شده است.

۶: نیجر

درآمد سرانه: ۱۰۶۹ دلار

نیجر، بیست و یکمین کشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و یکی از بزرگترین کشورهای افریقا است. این کشور صخره‌ای با وجود آنکه از فقیرترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، دارای منابع نفتی و معادن اورانیوم فراوان است.

۷: موزامبیک

درآمد سرانه:  ۱۲۰۸ دلار

The scenery of Mozambique often shows isolated hills or rocky outcrops

موزامبیک  پس از مصالحه و برقراری آرامش در کشور در سال ۱۹۹۲ اندکی با بهبود شرایط اقتصادی روبه‌رو شد و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب شدند اما همچنان بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می‌برند.نرخ بیکاری در این کشور ۲۱ درصد است و ۷۰ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در موزامبیک ۸ درصد بود. محصولات صادراتی آن شامل آلومینیوم، میگو، بادام هندی، پنبه، شکر، مرکبات و الوار است که به کشورهای هلند (۷/۵۹ درصد)، افریقای جنوبی (۲/۱۵ درصد) و زیمبابوه (۲/۳ درصد) صادر می‌شود.

۸: اریتره

درآمد سرانه:۱۲۱۰ دلار

اریتره

اریتره  در سال ۱۹۹۳ به استقلال رسید. این کشور از آن زمان تاکنون درگیری‌های بسیاری با همسایگان خود از جمله اتیوپی و یمن داشته است. با این که مردم اریتره هم اکنون با گرسنگی و کمبود غذا مواجه هستند اما آینده این کشور روشن به نظر می‌رسد. اریتره درحال‌حاضر یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در جهان را دارا است و از انبوه منابعی همانند طلا و مس بهره‌مند است.

۹: گینه نو

درآمد سرانه: ۱۳۸۸ دلار

گینه نو  کشوری غنی از منابع با درآمد پایین‌ است. در حدود ۴۰ درصد از جمعیت کشور در فقر به سر می‌برند. کمبود فرصتهای شغلی رسمی برای جمعیت جوان جویای کار یکی از مهمترین دلایل فقر در این کشور قلمداد می‌شود.

۱۰ :ماداگاسکار

درآمد سرانه: ۱۴۷۷ دلار

ماداگاسکار

ماداگاسکارجزیره‌ای واقع شده در اقیانوس هند است که دهمین کشور فقیر جهان به شمار می‌رود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

مرجع خبر:اقتصاد انلاین

۲۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا


برچسب ها

بازده

  1. incognito گفت:

    ایران هم ثروتمنده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی