کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵۵ میلیون نفر در فهرست یارانه بگیران سال جدید هستند

علی اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده، تعداد یارانه بگیران سال جدید (۱۳۹۷) را ۵۵ میلیون نفر اعلام کرده است. وی افزود با تصمیم مجلس هفت هزار میلیارد تومان به پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال آینده اضافه شده است.

۵۵ میلیون نفر در فهرست یارانه بگیران سال جدید هستند

حالا با این تصمیم مجلس از تعداد کسانی که قرار بود یارانه‌شان حذف شود کم شده است. دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال آینده ۲۳ هزار میلیارد تومان برای یارانه‌های خانوار پیشنهاد کرده بود که حالا این رقم به حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در این لایحه البته کل بودجه اختصاص داده شده به بخش یارانه‌ها ۳۷ هزار میلیارد تومان بود که به جز خانوار، بخش‌های دیگری نظیرکمیته امداد، سلامت، نان و خرید تضمینی گندم را هم شامل می‌شد.

سخنگوی کمیته تلفیق همچنین گفته است: “اگر مجلس با پیشنهاد دولت در زمینه پرداخت‌های نقدی، یعنی با رقم ۲۳ هزار میلیارد تومان موافقت می‌کرد، یارانه نقدی ۳۳ میلیون ایرانی در سال آینده حذف می‌شد، اما ما در مجلس تعداد حذفی‌ها از یارانه نقدی را کاهش دادیم.”

براساس گزارش دیوان محاسبات ایران در آبان ماه امسال ۷۶ میلیون و سیصد هزار نفر در کشور یارانه نقدی دریافت کرده‌اند؛ که براساس تصمیم جدید مجلس در سال آینده حدود ۲۱ میلیون نفر از تعداد آنها کم خواهد شد؛ هر چند ریزش تعداد یارانه بگیران ایرانی در پیشنهاد اولیه دولت در لایحه بودجه سال آینده شدیدتر بود.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سه روز پیش گفته بود که به خواست مجلس، بودجه پرداخت یارانه‌های نقدی در سال آینده کاهش نخواهد یافت و حتی افزایش هم می‌یابد.

حدود یک ماه پیش مجلس ایران در اتفاقی بی‌سابقه کلیات لایحه بودجه سال آینده که مورد موافقت کمیسیون تلفیق هم قرار گرفته بود را رد کرد.

این کلیات البته سه روز بعد در رای‌گیری مجدد مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفت.

از جمله ایرادهای کلیدی که به بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۷ گرفته شد که نهایتا تاثیر عمده‌ای بر تصمیم به رد کردن این لایحه داشت، قطع یارانه‌های بیش از سی میلیون شهروند ایرانی در سال آینده خورشیدی بود.

افزایش قیمت سوخت هم یکی از موضوعات جنجال برانگیز بود که کمیسیون تلفیق با افزایش ۵۰ درصدی قیمت آن در سال آینده “به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی”موافقت نکرد.

براساس برنامه‌ریزی اولیه دولت، بودجه یارانه‌های نقدی قرار بود از محل درآمد دولت از افزایش حامل‌های انرژی جبران شود که این اتفاق نیفتاد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۵۵ میلیون نفر در فهرست یارانه بگیران سال جدید هستند


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی