کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گوگل با پروژه‌ی فای، وارد بازار مخابرات می‌شود

سرانجام، غول فناوری برنامه‌هایش را برشای رقابت با شرکت‌های مخابرات با ارائه‌ی شبکه‌های موبایلی ‌ارزان رونمایی کرد، که صنعت را با فرصت‌های بزرگی رویاروی می‌کند.

مخابرات

تلاش‌های گوگل برای تسلط بر تمام بخش‌های زندگی دیجیتالی مردم، با این اخبار تداوم می‌یابد، یافته که شبکه‌ی بی‌سیم خودش را برای رقابت با غول‌های تله‌کام راه‌اندازی کرده‌است. پروژه‌ی فای یک شبکه‌ی ‌موبایلی ارزان و وای فای است که به کاربران موبایل اجازه می‌دهد به اینترنت متصل شوند و در ضمن برای آنان امکان برقراری تماس‌های صوتی را فراهم می‌کند.

ورود گوگل به این بازار، از پتانسیل پرتحرک‌تر کردن صنعت رو به تغییر تله‌کام یا مخابرات را برخوردار است.

هم اکنون این پروژه ‌فقط در ایالات متحد و نسبتا در مقیاس کوچک راه‌اندازی می‌شود، با این وجود اگر ثابت شود که موردپسند کاربران است احتمالا به سرعت در تمام ایالات متحد و کشورهای دیگر گسترش خواهد‌یافت. این خدمات با 20 دلار در ماه شروع می‌‌شود و می‌کوشد هزینه‌های کاربران را با استرداد هزینه‌ی داده‌های استفاده نشده تا پایان هر ماه کاهش‌دهد. این پروژه با اعلام اولیه‌اش از 2011 در کانزاس سیتی چند سالی در حال آزمایش است، و در حال حاضر فقط به صورت دعوتی و منحصرا برای صاحبان نکسوس اس کار می‌کند

گوگل زیرساخت مخابراتی را برای ارائه‌ی این خدمات نساخته است، بلکه از زیرساخت شبکه‌های تی­_موبایل و اسپرینت استفاده می‌کند. حالا این شرکت می‌خواهد بازار شرکت‌های مخابراتی موبایل را تا چند وقت دیگر بشکند، که بنا بر گزارش‌ها در 2008، بیش از پنج بیلیون دلار بوده است.

گوگل با اعلام این خبر در وبلاگش گفت: “با متصل کردن کاربران به ‌هاتسپات‌ مراکز وای فای رایگان مانند شبکه‌های نسل چهارم اسپرینت و تی_موبایل، خدمات دائمی و پرسرعتی فراهم‌ می‌کند که فشار زیادی به شبکه وارد نمی‌آورد. هم چنین گوگل می‌افزاید:” که روز خود را می‌گذرانید، پروژه‌ی فای به طور خودکار شما را به بیش از یک میلیون مرکز وای فای آزاد و رایگان متصل می‌کند که به عنوان مراکز پرسرعت و اتکاپذیر تأیید کرده‌ایم. هنگامی متصل می‌شوید با رمزنگاری به ایمنی داده‌های شما کمک می‌کنیم. وقتی به وای فای متصل نباشید شما را بین هرکدام از شبکه‌های همکاران مان برای ارائه‌ی پرسرعت‌ترین خدمات جابجا می‌کنیم، پس در بیش‌تر مکان‌ها به اینترنت نسل چهارم (4G LTE) (ال تی ای استاندارد بی سیم پرسرعت است) دسترسی دارید.”

هم اکنون بازار تله‌کام یا مخابرات در ایالات متحد در حال تغییرات قابل توجهی است. چند ماهی است که جنگ قیمتی بین ارائه کنندگان پیشرو، غوغا کرده است، اسپرینت، ورایزون، ای تی اند تی، و تی_موبایل همگی برای داشتن سهمی از ‌این بازارِ به شدت سودآور رقابت کرده‌اند. در همین زمان، مرزهای بین تله‌کام‌های موبایل و دیگر خدمات اینترنتی با پیوستن ارائه‌دهندگان خدمات کابلی به شرکت‌های تله‌کام موجود محو شده است. مثلا اِی تی اند تی اخیرا برای تلافی کردن ادغام کامکست و تیم وارنر، شرکت دایرکت تی وی را حدود 49 میلیارد دلار خریده‌است.

ورود گوگل به بازار شرکت‌های مخابراتی یا تله‌کام‌ها مثل دیگر خدمات متعدد رسانه‌های دیجیتالی‌اش، از جمله تلویزیون گوگل به کسب‌و‌کار موجود گوشی‌های هوشمندش اضافه شد. گوگل در حال حاضر با کامکست و تیم وارنر جهت ارائه‌ی خدمات باند پهن فراسریع فیبر گوگل همکاری می‌کند، با این وجود باید سرمایه‌گذاری سنگینی برای کسب و ساخت زیرساخت کابل‌های فیبر نوری انجام دهد.

تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس

موضوع محوری:

 گوگل و بازار مخابرات

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی