کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گفت‌ و گوی ایران‌ و امریکا در سازمان‌ملل درباره‌ی سوریه

احتمالا ایران و امریکا هنگامی که سران کشورهای جهان برای مجمع عمومی سازمان ملل دور هم جمع می‌شوند درمورد جنگ داخلی سوریه گفت‌وگو خواهند کرد، این نشانه‌ای است که شاید روابط دیپلماتیک دو کشور به‌تدریج گسترش پیدا کند.

وزیر امور خارجه‌ی امریکا، جان کری با همتای ایرانی خود دیدار خواهدکرد

  • امریکا درباره‌ی اجرای توافق هسته‌ای به شدت مراقب است

احتمالا ایران و امریکا هنگامی که سران کشورهای جهان برای مجمع عمومی سازمان ملل دور هم جمع می‌شوند درمورد جنگ داخلی سوریه گفت‌وگو خواهند کرد، این نشانه‌ای است که شاید روابط دیپلماتیک دو کشور به‌تدریج گسترش پیدا کند.

امریکا و اعضای تیم مذاکره‌اش تصریح کردند گفت‌وگوها درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌ای ایران که نهایتا در جولای به توافق انجامید به شدت متمرکز بود و هیچ اشاره‌ای به موضوعات دیگر از جمله موضوعات منطقه‌ای نداشت. معاون وزیر امور خارجه، وندی شرمن جمعه گفت اکنون با توافق به‌دست آمده، ممکن است تعامل با ایران گسترش یابد، هرچند حساسیت‌های جدی سیاسی از سوی هردو طرف باقی است.

وندی شرمن در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت هنگامی که وزیر امور خارجه‌ی امریکا، جان کری، و همتای ایرانی خود، محمد ظریف شنبه در نیویورک دیدار کنند درباره‌ی سوریه و دیگر موضوعات منطقه‌ای ” اگر صحبتی هم نکنند حداقل چیزهایی را می‌شنوند”. او گفت آنها هم‌چنین درمورد اجرای توافق هسته‌ای نیز گفت‌وگو خواهندکرد.

شرمن، نخستین معاون زن امور سیاسی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، در طول سال‌ها مذاکرات پر پیچ‌وخم توافق هسته‌ای ایران به پیش‌برد توافق کمک کرد. او هفته‌ی آینده وزارت‌خانه را ترک می‌کند تا در دانشگاه هاروارد به تدریس بپردازد. شرمن گفت امریکا درباره‌ی آن‌چه ایران در مرحله‌ی اجرای توافق انجام می‌دهد “به شدت مراقب” خواهدبود.

شرمن گفت: “حقیقتا، نمی‌دانم سرانجام آن چه خواهدبود”، و اضافه کرد بستگی به پایبندی ایران به توافق اعلام شده در وین در جولای دارد. شرمن گفت امریکا هنوز حوزه‌های مورد مناقشه‌ی مهمی با ایران دارد.

مقاومت سیاسی

شرمن گفت در پیامدهای توافق هسته‌ای مشخص نشد کانال‌های ارتباطی دائمی بین ایران و امریکا با وجود مقاومت سیاسی هر دو کشور در برابر این ایده باز خواهد شد یا نه.

شرمن گفت هنگامی که کری با ظریف دیدار کند تاکید خواهدکرد ایران باید امریکایی‌هایی را که در بازداشت یا مفقود هستند، ازجمله خبرنگار زندانی واشنگتن پست، جیسون رضاییان، و رابرت لوینسون، بازرس خصوصی و مامور سابق اف‌بی‌آی را که در ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شد، آزاد کند یا برای یافتن آنها کمک کند.

او با اشاره به ماهیت اصلی رویکرد سیاست خارجی رییس‌جمهور باراک اوباما افزود توافق هسته‌ای ارزش گفت‌وشنود را و نیز علت این که”صحبت نکردن با آدم‌هایی که با آنها تفاهم نداریم در شأن ما نیست”، نمایان کرد.

شرمن گفت “عاقلانه است” که با ایران درباره‌ی سوریه صحبت کنیم و همه‌ی کشورهای منطقه را برای یافتن راه‌حلی برای جنگ داخلی آن‌جا فرابخوانیم. شرمن گفت در طی سال‌هایی که در وزرات امور خارجه بوده‌است از منظر سیاسی هیچ مشکل جهانی “به اندازه‌ی سوریه چالش برانگیز، ناراحت کننده، و حیرت‌آور” نبوده‌است.

شرمن گفت هرچند موضوعاتی نظیر سوریه بخشی از مذاکرات رسمی برنامه‌ی هسته‌ای ایران نبودند، اما در مکالمات غیر رسمی، “تقریبا هیچ موضوعی نبود که ما گفت‌وگویی درباره‌ی آن نداشته‌نباشیم”، از جمله”یمن، سوریه، و جهان در کل.”

نویسنده:نیکل گاوت

منبع: بلومبرگ

ترجمه: تحریریه نشریه کسب و کار بازده

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی