کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ فایده درمانی گرفتن دست کسی که دوستش دارید

در این مقاله، به فایده درمانی گرفتن دست کسی که دوستش دارید پی خواهیم برد. اول از همه باید بدانید که از در دست گرفتن دست ها به عنوان عملی نام برده می‌شود که پیوندهای عشق و دوستی را مستحکم می‌کند. این عمل روشی برای ابراز ارتباط بین افراد است. گرفتن دست معشوق یا فرد مورد علاقه شما موجب به‌وجود آمدن روابطی خوب و پسندیده و ایجاد اطمینان و اعتماد بین طرفین می‌شود. این باور وجود دارد که گرفتن دست ها می‌تواند تاثیرات خوبی در زندگی به همراه داشته باشد.

۱۳ فایده درمانی گرفتن دست کسی که دوستش دارید

این کار ارتباطی را در عصب‌های پوست دست که با مرکز سیستم عصبی در ارتباط هستند به‌وجود می‌آورد. درنتیجه، واکنش هایی شیمیایی را فعال می‌کند که به واسطه آنها فرد احساس دوست داشته شدن، خوشحالی، صمیمیت و مورد توجه بودن را تجربه می‌کند. درواقع، در دست گرفتن دست‌ها می‌تواند تاثیرات روانی خوبی را در بدن انسان به همراه داشته باشد.

علاوه بر این، روش‌های دیگری وجود دارند که می‌توان از آنها برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کرد. برای مثال، شما می‌توانید فردی که بیش از همه دوست دارید را در آغوش بگیرید یا بسیاری روش‌های دیگر را امتحان کنید. بهرحال، در این مقاله، ما تنها به بررسی تاثیرات مفید گرفتن دست‌ها خواهیم پرداخت.

۱. سطح اکسی‌توسین را افزایش می‌دهد

نخستین فایده در دست گرفتن دست‌ها تاثیر آن بر بالا رفتن سطح اکسی‌ توسین در بدن است. اکسی ‌توسین چیست؟ خوب می‌دانیم که اکسی ‌توسین هورمونی است که مسئولیت ایجاد ارتباط را برعهده دارد یا به نام ” هورمون عشق” شناخته می‌شود. این نوع هورمون‌ها با ایجاد ارتباط یا تعامل با دیگران از طریق گرفتن دست‌ها یا بغل کردن یا عمل‌های مشابه تقویت خواهند شد. بعلاوه، این هورمون تاثیراتی مثبت در بدن به همراه خواهد داشت که ایجاد شادی و احساس گرما و صمیمیت نمونه هایی از آن است.

 ۲. عملی سالم است

بدون شک چگونگی زندگی کردن ما در این دنیا سلامت ذهن و بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به عنوان مثال، اگر شما بهترین غذاها را مصرف کنید، بدون شک از بدنی سالم بهره‌مند خواهید شد. گرفتن دست‌ها هم دقیقا همین کار را می‌کند. این عمل تاثیرات مثبت بسیاری را به همراه دارد و به همین دلیل عملی شگفت‌انگیز به شمار می‌رود. همچنین گرفتن دست‌ها یکی از کارهای سالم وسلامت بخشی است که می‌توانید آن را انجام دهید. این کار ارتباط خوبی را به‌وجود می‌آورد و نشان دهنده رابطه خوبی میان افراد است. بنابراین، اگر شما می‌توانید کار بهتری مثل در دست گرفتن دست‌ها برای زندگی روزانه خود انجام دهید پس چرا از همین حالا آن را شروع نمی‌کنید؟

۳. عشق را ابراز می‌کند

ما نمی‌توانیم منکر این باشیم که در دست گرفتن دست شریک عاطفی موجب به‌وجود آمدن تماس بین دو نفر و ایجاد ارتباط خوبی بین طرفین در یک رابطه می‌شود. درواقع، این تاثیر به حضور هورمونی به نام اکسی توسین در بدن مربوط می‌شود. اکسی توسین هورمونی است که نقشی مهم در تقویت ارتباط در یک رابطه و ایجاد پیوندی با کیفیت بهتر بر عهده دارد.

در نتیجه، زوج‌ها می‌توانند با گرفتن دست‌های یکدیگر در دستانشان عشق خود را ابراز کنند. این عمل سیستم عصبی را فعال خواهد کرد و در نتیجه احساس خوبی را در فرد به همراه خواهد داشت. گرفتن دست‌های فرد مورد علاقه تان به شما احساس شادی بیشتری می‌دهد و شما احساس دوست داشته شدن را بیشتر از قبل تجربه خواهید کرد. بنابراین، اگر می‌خواهید عمیق‌ترین عشق خود را به والدین، معشوق یا دوستانتان نشان دهید می‌توانید این کار را با گرفتن دست‌های آنها در دستان خودتان و شریک کردن آنها در بهترین لحظه‌های خود شروع کنید.

۴. استرس را کاهش می‌دهد

گرفتن دست‌ها نه تنها برای ایجاد ارتباطی خوب و مفید با دیگران موثر است بلکه نقشی اساسی در کاهش هورمون استرس یا همان کورتیزول برعهده دارد. این کار می‌تواند ارتباط و احساس خوبی را بین افراد به‌وجود آورد. لمس اندکی از دست‌ها می‌تواند به کاهش استرس جسمی و ذهنی کمک کند. درنتیجه، اگر روزی پراسترس را پیش رو دارید، سعی کنید که دست یکی از عزیزان خود را در دست بگیرید تا به این ترتیب اندکی از استرس شما کاهش یابد. این کار احساس شادی را در شما به‌وجود می‌آورد و بدون شک صمیمیت بیشتری را بین شما برقرار می‌کند. برای کاهش استرس در کنار این راهکار می‌توانید نفسی عمیق و طولانی بکشید و احساسات ناخوشایند را از خودتان دور کنید. علاوه بر این، انجام تمرینات یوگا و دیگر تمرینات آرامش بخش می‌تواند به شما در رهایی از خطر استرس کمک کند.

۵. درد را کاهش می‌دهد

استرسی که در زندگی خود با آن روبه‌رو می‌شوید می‌تواند به مشکلات ذهنی بسیار زیادی منجر شود. برای مثال، اگر دائما احساس درونی ناخوشایندی داشته باشید، افکاری ناامید‌کننده خواهید داشت و این کار تاثیراتی مخرب از جمله درد را در بدن شما به همراه خواهد داشت. با گرفتن دست‌های عزیزانتان شما می‌توانید اعتماد خود را به آنها نشان دهید. بنابراین، اگر می‌خواهید از به‌وجود آمدن درد و ناراحتی در عزیزان خود جلوگیری کنید می‌توانید دست کسی که بیش تر از همه دوستش دارید را در دستان خود بگیرید. شما با انجام این کار از دیدن نتیجه بسیار خوشحال خواهید شد چون درد و ناراحتی برطرف خواهد شد.

۶. پیوندی را برقرار می‌کند

همانطور که قبلا گفته شد، گرفتن دست‌ها راهی شگفت‌انگیز برای ایجاد پیوند میان افراد است. اگر شما بتوانید ارتباط خوبی برقرار کنید، رابطه‌ای که بین شما و یک نفر دیگر تشکیل می‌شود می‌تواند عالی تر و محکم تر باشد. گرفتن دست‌ها یک روش برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای است. این کار می‌تواند تاثیراتی مثبت بر رابطه داشته باشد. شما می‌توانید پیوند خوبی را با پدر و مادر، دوستان و فرد مورد علاقه خود برقرار کنید. بنابراین، همانطور که می‌دانید در دست گرفتن دست‌های کسی که دوستش دارید می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد که هرگز تصور نمی‌کردید. همین حالا آن را امتحان کنید.

۷. با ترس‌ها مبارزه می‌کند

آیا تاکنون فیلم ترسناک دیده اید؟ حتما این صحنه را دیده‌اید که در آن بازیگر برای مبارزه با ترس هایش دست هایی را گرفته است. بله این یکی از تاثیرات واقعی گرفتن دست‌ها است. گفته می‌شود که با در دست گرفتن دست دیگری شما احساس امنیت را تجربه می‌کنید. این کار مغز شما را تحریک می‌کند تا از آدرنالین بیشتری استفاده کند و ارتباطی را برقرار می‌کند تا بیشتر از قبل احساس شجاعت داشته باشید. همچنین، گرفتن دست دیگری در دستتان اعتمادی را بین دو نفر به‌وجود می‌آورد تا دربرابر خطرها از یکدیگر محافظت کنند. بطور خلاصه، در دست گرفتن دست دیگری برای کسانی که می‌خواهند با پیوندهای عصبی و ترس‌های خود مبارزه کنند روشی موثر است.

۸. آرامش می‌دهد

شما می‌توانید هنگام قدم زدن در خیابان دست فردی که دوستش دارید را در دستان خودتان بگیرید. این کار احساس آرامش و راحتی را در فرد به‌وجود می‌آورد و هرکسی آن را دوست خواهد داشت. بدون شک چنین کاری موجب برقرار شدن پیوند و احساسات عاشقانه و محبت آمیز بین دو نفر می‌شود. همچنین، در دست گرفتن دست کسی که دوستش دارید به شما احساس امنیت می‌دهد و ارتباط و پیوندی را در رابطه شما برقرار می‌کند. به عنوان مثال، برای برقراری عشقی مطلوب و عمیق می‌توانید در هوای سرد زمستان دست‌های فرد محبوب و مورد علاقه خودتان را در دست بگیرید. این کار ارتباطی عمیق و محکم بین شما به‌وجود می‌آورد بطوریکه پیش از آن تصورش را هم نمی‌کردید.

والدین نیز می‌توانند با گرفتن دست‌های کودکان و فرزندان خود در دستانشان رابطه‌ای خوب را با آنها برقرار کنند. این کار باعث می‌شود که کودک احساس آرامش و امنیت را تجربه کند. درواقع، شما با گرفتن دست کودکان در دستان خودتان می‌توانید رفتار کودکان و چگونگی تفکر آنها در مراحل زندگیشان را رصد کنید.

 ۹. فشار خون را پایین می‌آورد

همانطور که قبلا گفته شد، در دست گرفتن دست دیگری تاثیراتی مثبت در زندگی به همراه دارد. این کار احساس آرامش و امنیت را به‌وجود می‌آورد و به این ترتیب فشار خون در بدن را کاهش می‌دهد. کاهش فشار خون در بدن نیز موجب کاهش سطح استرس می‌شود و به این ترتیب می‌توان گفت در دست گرفتن دستی دیگر از آن جهت خوب است که موجب تقویت سلامت بدن می‌شود. بنابراین، عمل در دست گرفت دست دیگری نه تنها برای سلامت ذهنی و روانی که برای سلامت جسمانی نیز خوب است.

۱۰. از سلامت قلب محافظت می‌کند

یکی از فواید در دست گرفتن دست دیگری حفظ و نگهداری از سلامت قلب است. این ویژگی با کاهش فشار خون در بدن در ارتباط است. همانطور که ما می‌توانیم سطح فشار خون در بدن را کنترل کنیم، پس چنین عملی برای کاهش خطرات بیماری قلبی نیز مفید است. در دست گرفتن دست دیگری سلامت قلب را حفظ می‌کند و از برخی مشکلات قلبی از قبیل سکته و حمله قلبی جلوگیری می‌کند. در دست گرفتن دستی دیگر می‌تواند خطر استرس که سهمی قابل توجه در مشکلات قلبی و از جمله سکته دارد را کاهش دهد. اگر می‌خواهید که قلبی سالم داشته باشید سعی کنید که از همین حالا سبک زندگی سالمی را دنبال کنید برای مثال از غذاهای سالم استفاده کنید و ورزش منظم را در برنامه روزانه خودتان قرار دهید.

۱۱. سلامت مغز را تقویت می‌کند

در دست گرفتن دست دیگری می‌تواند بخش هایی از مغز را فعال کند و به این ترتیب سطح استرس در بدن را کاهش دهد. این کار بهترین مسکن و آرام بخش است و احساس آرامش را در فرد به همراه خواهد داشت. با انجام این کار همانطور که خطر استرس را در خود کاهش می‌دهید سلامت مغز شما نیز تقویت خواهد شد. بعلاوه، احساس شادی و خوشحالی در نتیجه در دست گرفتن دست دیگری نیز برای سلامت مغز بسیار مفید و موثر است. همچنین، این کار سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس که با بیماری هایی مثل بیماری‌های خود ایمنی و عفونت‌های جسمی در ارتباط است را نیز کاهش می‌دهد.

۱۲. کیفیت خواب را ارتقا می‌دهد

در حقیقت، در دست گرفتن دست دیگری می‌تواند احساس آرامش را در فرد به‌وجود آورد و در نتیجه کیفیت خواب شبانه شما را بهبود می‌دهد. اگر می‌خواهید که خواب شبانه خوبی داشته باشید و بهترین اوقات استراحت خود را تجربه کنید می‌توانید قبل از ساعت خواب دست فرد محبوب و مورد علاقه خود را در دستانتان بگیرید.

۱۳. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

درحقیقت، سطح بالای کورتیزول می‌تواند سیستم ایمنی را تضعیف کند بطوریکه در دست گرفتن دست دیگری برای شما به کاری ضروری تبدیل خواهد شد. به همین دلیل این کار می‌تواند با پایین آوردن سطح کورتیزول سیستم ایمنی شما را تقویت کند. در نتیجه، در دست گرفتن دست دیگری سلامت ذهنی را در شما تقویت کرده و از بدن دربرابر خطر بیماری هایی مثل عفونت‌ها و صدمات ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

در نتیجه در دست گرفتن دست دیگری می‌تواند گامی سالم برای رسیدن به زندگی بهتر باشد. گرفتن دست دیگری در دستتان نه تنها موجب می‌شود که احساس امنیت و آرامش بیشتری درمقایسه با گذشته خود تجربه کنید بلکه سلامت ذهنی شما را بهبود بخشیده و سیستم ایمنی شما را نیز تقویت می‌کند. تاثیر شگفت‌انگیز دیگری که این عمل برای شما دارد عبارت است از ایجاد ارتباطی مناسب بین شما و افراد پیرامونتان. بنابراین، اگر شما بتوانید با در دست گرفتن دست دیگری زندگی بهتر و سالمی را برای خودتان به‌وجود آورید، پس شما می‌توانید این کار را به همراه فردی که بیش از همه دوستش دارید در زندگی روزمره خودتان وارد کنید و از تاثیرات شگفت‌انگیز آن بهره‌مند شوید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: drhealthbenefits

۱۳ فایده درمانی گرفتن دست کسی که دوستش دارید

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی