کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ گرانترین شهر دنیا در ۲۰۱۷ شامل شهرهای آسیایی

در فهرست گرانترین شهر دنیا در ۲۰۱۷ شهرهای آسیایی رتبه های خوبی را به خود اختصاص داده اند و این فهرست را قبضه کرده اند! در صدر فهرست سنگاپور قرار دارد، که برای چهارمین سال پیاپی گران‌ترین شهر دنیا برای زندگی لقب گرفته است.

۱۰ گرانترین شهر دنیا در ۲۰۱۷ شامل شهرهای آسیایی

سنگاپور، یکی از این شهرها است که برای چهارمین سال پیاپی در نظرسنجی واحد هوش اقتصادی (بخش پژوهش و تحلیل شرکت رسانه‌ای گروه اکونومیست، م.) گران‌ترین شهر دنیا لقب گرفت. این نظرسنجی که سالانه دو بار انجام می‌شود، سه‌شنبه منتشر شد.

تیم کارشناسان قیمت‌ها را در میان ۱۶۰ محصول و خدمت از جمله اجاره خانه، خوراک، پوشاک، حمل‌ونقل، قبض‌های امکانات رفاهی، و مدارس خصوصی مقایسه می‌کند.

هنگ کنگ در رتبه‌ی دوم مانده است، در حالی که توکیو و اوساکا به جمع ۱۰ گران‌ترین شهرها برگشته‌اند و به ترتیب در رتبه‌ی چهارم و پنجم قرار دارند.

به خصوص توکیو که تا ۲۰۱۲ گرانترین شهر جهان بود، به لطف قوت گرفتنِ مداوم ین ژاپن ۴ رتبه جابه‌جا شده است.

مطلب مرتبط: شاخص کیفیت زندگی در ۸۰ کشور جهان : شامل ایران

آخرین شهر آسیایی که در این فهرست گرانترین شهر دنیا در ۲۰۱۷ قرار گرفته است سئول، در رتبه‌ی ششم است. پایتخت کره‌ی جنوبی همین ۷ سال پیش رتبه‌ای به پایینی ۵۰‌ام شهر داشت.

بر اساس این گزارش “با برگشتن ژاپن به جمع گران‌ترین شهرها، اکنون آسیا نیمی از ۱۰ گران‌ترین شهرهای این فهرست را در خود جای داده‌است.”

ضمنا، اروپای شرقی ۴ تا از گران‌ترین شهرها را در خود جای داده است. هرچند هزینه‌ی زندگی در شهرهای زوریخ و ژنو سوئیس کمی کاهش داشته‌است، اما هر دو به ترتیب با رتبه‌ی سوم و هفتم مشترک در جمع ۱۰ گران‌ترین شهر باقی مانده‌اند.

پاریس مشترکا با ژنو در رتبه‌ی هفتم قرار دارد که ۱۵ سال است جزء ۱۰ گران‌ترین شهر دنیا محسوب می‌شود، هرچند قیمت نسبی زندگی در پایتخت فرانسه تعدیل شده‌است.

مطلب مرتبط: ۲۹ بدترین شهر دنیا با پایین ترین کیفیت زندگی

درحال‌حاضر زندگی در پاریس ۷ درصد گران‌تر از زندگی نیویورک است؛ این رقم همین ۵ سال پیش ۵۰ درصد گران‌تر بود.

کپنهاگ، پایتخت دانمارک، که وجه رایج آن یورو است نیز در بین ۱۰ گران‌ترین شهر به‌طور مشترک در رتبه‌ی نهم قرار گرفته‌است، که علت آن تا حد زیادی هزینه‌ی نسبتا بالای حمل‌ونقل و مراقبت‌های شخصی است.

نیویورک تنها شهر در امریکای شمالی است که در بین ۱۰ گران‌ترین شهر قرار دارد. سیب بزرگ، که سال گذشته تا رتبه‌ی هفتم بالا آمد، به خاطر تغییرات (منفی) جزئی در نرخ دلار امریکا به رتبه‌ی نهم سقوط کرد، این تضعیف قیمت دلار در رتبه‌ی دیگر شهرهای امریکا نیز تاثیر داشته‌است.

مطلب مرتبط: ۱۸ کشور با بهترین کیفیت زندگی برای مهاجران

با این حال این هم‌چنان بازنمای افزایش شدید هزینه‌ی نسبی زندگی در مقایسه با ۵ سال پیش است، زمانی که نیویورک در رتبه‌ی ۴۶ام قرار داشت.

این مورد برای لندن پایتخت انگلستان نیز اتفاق افتاد. لندن نسبت به سال گذشته ۱۸ رتبه سقوط کرده و از رتبه‌ی ششم به ۲۴ام رسیده‌است. این رتبه پایین‌ترین جایگاه این شهر در رتبه‌بندی هزینه‌ی زندگی در ۲۰ سال گذشته به حساب می‌آید، چراکه کاهش ارزش پوند انگلیس در ۲۰۱۶ سبب سقوطی ناگهانی در هزینه‌ی نسبی زندگی در شهرهای انگلستان شد. با این حال بر اساس گزارش‌ها ممکن است این اتفاق به زودی تغییر کند.

طبق این گزارش: “به علت همه‌پرسی برکیست (Brexit) و ضعف‌های واحد پول ناشی از آن، انگلستان شاهد کاهش زیادی در هزینه‌ی نسب زندگی بوده‌است.”

در ادامه‌ی این گزارش آمده‌است: “انتظار می‌رود در ۲۰۱۷ این‌ها به افزایش قیمت منجر شود چون زنجیره‌های تامین پیچیده‌تر می‌شود و هزینه‌ی واردات بالا می‌رود. اگر لیره‌ی استرلینگ دوباره برگردد ممکن است این اثرات تورمی تشدید شود.”

فهرست ۱۰ گرانترین شهر دنیا

رتبه

شهر

۱سنگاپور
۲هنگ کنگ
۳زوریخ
۴توکیو
۵اوساکا
۶سئول
۷ژنو
۷پاریس
۹نیویورک
۹کپنهاگ

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: mansionglobal

۱۰ گرانترین شهر دنیا در ۲۰۱۷ شامل شهرهای آسیایی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی