کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گاردین: درآمد مالیاتی ایران از نفت پیشی گرفت

هم اکنون تنها ۱۰ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی ایران ناشی از درآمد نفت است. گاردین همچنین از افزایش یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت ایران تا ۹ ماه آینده خبر داده است.

روزنامه گاردین بریتانیا با انتشار گزارشی نوشت به نظر می‌رسد نخستین نتایج استراتژی اقتصادی دولت حسن روحانی برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی به‌دست آمده و برای نخستین بار در ۵۰ سال گذشته در آمد مالیاتی دولت ایران از درآمد حاصل از فروش نفت پیشی گرفته است.

به گزارش بازده و به نقل از عصر ایران گاردین در گزارشی نوشت: دولت ایران همزمان با کاهش قیمت نفت برای نخستین بار در ۵۰ سال گذشته درآمد مالیاتی افزون تری نسبت به درآمد حاصل از فروش نفت دارد.

“علی کاردُر” معاون مدیرعامل در امور سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی شرکت ملی نفت ایران در این باره می‌گوید: کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی و اخذ مالیات به روش‌های نظام‌مندتر، استراتژی اقتصادی دولت حسن روحانی است.

او در حاشیه دومین نشست اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا در ژنو سوییس با اعلام این مطلب به گاردین گفت: ” برای نخستین بار در ۵۰ سال اخیر، با لحاظ کردن مالیات بر ارزش افزوده درآمد دولت ایران از محل مالیات بیشتر از درآمد حاصل از فروش نفت خام است. هم اکنون تنها ۱۰ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی ایران ناشی از درآمد نفت است. تقریبا ۲۰ درصد از درآمدهای نفتی به یک صندوق ارزی می‌رود که برای اهداف توسعه کشور هزینه می‌شود.”

درآمدهای نفتی ایران پس از اعمال تحریم‌های امریکا و اتحادیه اروپا (از سال ۲۰۱۲) و نیز کاهش قیمت جهانی نفت خام به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

کاردّر هم‌چنین به گاردین گفت شرکت ملی نفت ایران تا ماه نوامبر برای توسعه ۴۵ میدان نفتی قراردادهایی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار با شرکت‌های خارجی در دست امضا دارد. او گفت: ” تولید نفت خام ایران اکنون به ۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و از این میزان ۱.۳ میلیون بشکه صادر می‌شود. پیش‌بینی می‌کنیم صادرات ایران تا ماه می‌یا ژوئن سال آینده میلادی (خرداد ۹۵) به بیش از ۲.۳ میلیون بشکه در روز برسد.

گاردین سپس در گفت‌وگو با برخی تحلیل‌گران آینده اقتصاد ایران را مثبت ارزیابی می‌کند و به نقل از مصاحبه جورج آزبورن وزیر اقتصاد بریتانیا با نشریه فایننشال تایمز می‌نویسد سال آینده میلادی یک هیات بزرگ اقتصادی بریتانیا برای ارزیابی فرصت‌های همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران، به این کشور سفر خواهد کرد.

سایت کسب و کار بازده

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی