کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ روش سریع و موثر برای کنترل هیجانات ، استرس و نگرانی

هیجان، اضطراب، استرس و نگرانی ممکن است ما را به سمت جلو حرکت دهند یا جلوی حرکت‌مان را بگیرد، ولی در نهایت، این ما هستیم که باید حرف آخر با بزنیم. راه‌هایی برای کنترل هیجانات ، استرس و نگرانی به صورت طبیعی و سریع، و هم‌چنین، مقابله با نگرانی‌ها و بهبود توانایی‌مان برای کنترل هیجانات وجود دارند. با ما همراه باشید تا سه تا از بهترین این راه ها را بدانید.

کنترل هیجانات، استرس و نگرانی

ذهن شما مانند یک مزرعه است. شما داخل آن بذر می‌کارید. هیجان‌ها باید از وجودتان خارج شوند؛ نه این‌که درون‌تان بمانند یا روی هم انباشته شوند؛ در این صورت، از درون منفجر خواهید شدن. هیچ یک از این‌ها در عمل آسان نیست. در حقیقت، هنگامی که اضطراب یا نگرانی داخل وجودتان رخنه می‌کند، حفظ آرامش ممکن است دور از انتظار باشد. ولی اگر بتوانید بر هیجان‌ها مسلط شوید، ویژگی‌های زیر در شما ایجاد خواهند شد:

۱. قدردانی

حس قدردانی می‌تواند به غلبه بر هر هیجان دشواری کمک کند.

آیا احساس می‌کنید در مشکلات غرق شده‌اید؟ “‌من از این بابت خوشحال‌ هستم که دست‌کم به سلامت به این نقطه از زندگی رسیده‌ام.‌”‌
آیا احساس گم گشتگی می‌کنید؟ “‌من قدردان چیزهایی هستم که در این مسیر به دست آورده‌ام؛ درس‌های و عبرت‌هایی که فرا گرفته‌ام.‌”‌
آیا احساس تنهایی می‌کنید؟ “‌من قدردان فرصت‌هایی هستم که می‌توانم با آدم‌های جدید آشنا شود؛ فقط باید کمی خودم را نشان دهم.‌”‌
احساس غم می‌کنید؟ “‌من از این بابت خوشحال هستم که دست‌کم سالم و زنده‌ام.‌”‌
احساس خشم می‌کنید؟ “‌من قدردان تمام داشته‌های‌ام هستم؛ بنابراین، به جای آن‌که حسرت نداشته‌های‌ام را بخورم، می‌توانم با همین داشته‌ها بهترین عملکرد خود را ارائه دهم.‌”‌

تمرکز بر هر آن‌چه در اختیار داریم، با ما امکان می‌دهد داشته‌های‌مان را از جنبه‌های بهتری مشاهده کنیم. این نیز بخشی از گفتگوی مثبت با خود است.

وقتی چشم‌انداز درستی از زندگی‌تان به دست می‌آورید، می‌توانید هیجان‌های منفی را از خود دور کنید.

۲. ذهن آگاهی

با تمرکز بر دم و بازدم و هم‌چنین با تمرکز بر لحظه‌ی اکنون، روح‌تان را با سرعت به زمین متصل کنید.

اتصال به زمین یکی از روش‌های ذهن آگاهی است.

برای مثال، بعضی از بچه‌ها معمولا یک بازی شبیه بیست سوالی با یکدیگر انجام می‌دهند (البته این بازی تقریبا مخالف بیست سوالی است). در این بازی، یکی از بچه‌ها به اشیا و لوازم داخل اتاق نگاه می‌کند و یکی از آن‌ها را در ذهن‌اش انتخاب می‌کند؛ سپس آن را برای دیگران توصیف می‌کند. سایر بچه‌ها باید این شی را حدس بزنند. بچه‌ای که بتواند به درستی آن شی را حدس بزند، می‌تواند بازی را ادامه دهد.

اتصال به زمین و دنیای اطراف تا حدودی شبیه این بازی است؛ ولی این بازی را باید در ذهن‌تان انجام دهید. باید به اشیا و لوازم اطراف‌تان نگاه کنید و بر توصیف آن‌ها تمرکز کنید. حتی شاید لازم باشد آن‌ها را با صدای بلند نام ببرید.

“خودکار مشکی.‌”‌
“‌میز قهوه‌ای‌.‌”‌
“‌رومیزی آبی‌.‌”‌
و غیره. بر حس‌های تمرکز کنید.

نکته‌ی اصلی این‌جا است که به منظور اتصال روح خود به زمین یابد ذهن‌تان را به طور کامل در لحظه‌ی اکنون متمرکز کنید. این کار اضطراب را از شما دور خواهد کرد و شما را با واقعیت و ذهن‌آگاهی آشنا خواهد کرد. وقتی قادر باشید خودتان را به لحظه‌ی اکنون برسانید، می‌توانید گفتگوی درونی مثبت‌تان را آغاز کنید (یا از سر بگیرید) و به تنفس عمیق ادامه دهید.

هنگام احساس هیجان‌ها لازم است خودتان را در برابر آن‌ها مقاوم کنید. هیجان‌ها ممکن است همه جا باشند، ولی نباید شما را تحت کنترل در بیاورند. بیش از اندازه به شناسایی و درک هیجان‌ها بپردازید. احساسات جزء حقایق زندگی نیستند و به ندرت می‌توانند بر سرنوشت‌مان تاثیر بگذارند.

۳. مراقبت از خود

هم‌چنین، باید بر مراقبت از خود نیز تمرکز کنید. تمام هدف‌مان در همین مسئله خلاصه شده است.

مراقبت از خود یا مراقبت از هیجان‌ها شامل یک فرایند درمانی و بهبودی است. برای مراقبت از خود می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

الف. نوشتن خاطرات و انجام یادداشت‌های روزانه
ب. درددل کردن با یک فرد قابل اعتماد
پ. بازی کردن
ت. گوش دادن به موسیقی

پرداختن به انواع و اقسام سرگرمی‌‌ها نیز به عنوان روشی برای مراقبت از خود تلقی می‌شود. میلیون‌ها راه برای این کار وجود دارد؛ ولی توصیه می‌کنیم مقاله‌ی مراقبت از خود: ۱۶ توصیه خودمراقبتی برای سلامتی جسم و جان را مطالعه کنید تا با روش‌های مفیدی آشنا شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:lifehack

۳ روش سریع و موثر برای کنترل هیجانات ، استرس و نگرانی


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی