کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کنار آمدن با طلاق: ۷ راه که چطور با جدایی و طلاق کنار بیاییم

دوره پس از طلاق واقعا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. ما در این نوشتار نکاتی فوق‌العاده برای کنار آمدن با طلاق برای شما داریم تا بتوانید دوران پس از طلاق را راحت‌تر سپری کنید.

کنار آمدن با طلاق

دوره پس از طلاق، یک دوران چالش‌برانگیز و عجیب و غریب در زندگی شخصی هر فردی است.

این دوران مانند یک ترن هوایی بزرگ، پر از احساس و هیجان است که هیچ کس نمی‌خواهد به تنهایی سوار آن شود. در عین حال بسیار دشوار است که دوباره با مجرد بودن کنار بیاییم و همچنین “عادت” متاهل بودن از سرمان بیفتد، به ویژه اگر سال‌های زیادی را در زندگی مشترک بوده‌ایم.

برای حرکت رو به جلو، باید ادامه‌ی زندگی‌تان را با تمرکز روی خودتان شروع کنید. با استفاده از این فرصت گرانبها کشف کنید که چه کسی هستید. چنین تصور کنید که این زمان در زندگی شما فرصتی برای ماجراجویی و کشف خود واقعی‌تان است.

یک نفس عمیق بکشید و بیایید شروع کنیم و بگوئیم… من واقعی لطفا مقاومت کن!

در ادامه بهترین روش ها برای کنار آمدن با طلاق آمده است.

مطلب مرتبط: ۱۷ نکته مهم از طلاق توافقی: مراحل،شرایط،مدارک،هزینه، نمونه دادخواست

۱) شکوه و جلال درونی‌تان را گرامی بدارید!

درک این‌که شما همراه با ویژگی‌هایی خارق‌العاده متولد شده‌اید، مفهومی سخت برای بسیاری از افراد است! خیلی از آدم‌ها نمی‌توانند خودشان را باور کنند. به این فکر کنید که شما چه‌قدر عالی هستید! با گذشت زمان، ممکن است استعدادهای منحصر به فرد خودتان را فراموش کرده باشید و تنها به چیزهایی که در مورد خودتان یا زندگی‌تان دوست ندارید، فکر می‌کنید. هدف جدیدی را برای خودتان مشخص کنید، همین امروز در رابطه با آن دست به کار شوید و در عین حال همه‌ی ویژگی‌های فوق‌العاده‌تان را فهرست کنید و هر روز آن را بخوانید.

به خواندن فهرست آن‌قدر ادامه بدهید تا آن را باور کنید. به عنوان مثال: لبخند زیبا، مهربانی، سخاوت، عشق، مراقبت، هوشمندی… و همین‌طور ادامه بدهید. زمانی که تمرکز بر ویژگی‌های عالی خود را شروع کنید، فهرست شما بی‌پایان خواهد بود. سعی کنید جواهر درخشان درونی‌تان را ببینید. به هر حال آن جواهر مدت‌هاست که وجود دارد و این یک روش خوب برای کنار آمدن با طلاق است.

۲) ده دقیقه در روز می‌تواند تفاوت بزرگی را ایجاد کند

شایع است که فرد در طول انجام کارهای طلاق و پس از انجام آن احساس غم و اندوه داشته باشد، شبیه به زمانی که کسی را از دست می‌دهید. بسیاری از آدم‌ها برای کنار آمدن با طلاق خودشان را مشغول نگه می‌دارند تا ذهن‌شان از این همه استرس و فشار دور بماند. برای این‌که برای خودتان و فرزندان‌تان بهترین باشید، مهم است به خاطر داشته باشید که هر روز، حتی اگر شده فقط ۱۰ دقیقه وقت بگذارید، و کار خاصی برای خودتان انجام دهید. این کار می‌تواند به سادگی پیاده‌روی یا خواندن کتاب همراه با نوشیدن یک فنجان چای مورد علاقه‌تان باشد. به خودتان اجازه‌ی چنین چیزی را بدهید. هر چه‌قدر شما خوشحال‌تر باشید، خانواده‌تان نیز خوشحال‌تر خواهند بود!

مطلب مرتبط: ۱۵ شغل با بالاترین آمار طلاق

۳) برای کنار آمدن با طلاق بی‌خیال شدن را یاد بگیرید

تمرکز روی تاسف و تلخی تنها سبب می‌شود که نتوانید رو به جلو حرکت کنید. آیا صدای درونی شما مدام تکرار می‌کند که “چه می‌شد اگر” یا”اگر فقط؟” این موضوع برای یک دوره‌ی زمانی محدود طبیعی است، اما از خودتان بپرسید… آیا این افکار به من کمکی می‌کنند؟ آیا سبب می‌شوند که من احساس بهتری داشته باشم؟ آیا دوباره و دوباره فکر کردن در مورد آنها چیزی را عوض می‌کند؟ برای این‌که در زندگی رو به جلو حرکت کنید، مهم است که احساسات‌تان را اقرار کنید و از تجربیات گذشته درس بگیرید تا خود را برای فصل هیجان‌انگیز بعدی در زندگی‌تان آماده کنید. بله، پس از طلاق هنوز هم زندگی ادامه دارد. یاد بگیرید که بی‌خیال شوید! فقط بی‌خیال!

یک نقل قول از بادی هکت: “من هیچ چیزی را توی دلم نگه نمی‌دارم؛ چون می‌دانم در حالی که من عصبانی هستم، کسی که قصدش عصبانی کردن من بوده آن بیرون دارد می‌رقصد! ”

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که به زودی طلاق خواهید گرفت

۴) برای کنار آمدن با طلاق خوش باشید

زندگی پس از طلاق معمولا به معنای داشتن مسئولیت‌های بیش‌تر است. اگر شما یک پدر یا مادر مجرد هستید یا درحال‌حاضر مسئول انجام فهرست کارهایی هستید که قبلا به طور مشترک انجام می‌دادید، چگونه باید بدون آن‌که دچار استرس شوید، آن همه کار را مدیریت ‌کنید؟ برای شروع، یاد بگیرید که بیش‌تر بخندید، مخصوصا به خودتان! یاد بگیرید که بی‌خیال خیلی از مسائل شوید و زندگی را جدی نگیرید. خوش باشید!

یاد بگیرید که در لحظه زندگی کنید. زندگی کردن در زمان حال سبب می‌شود شما در جایی باشید که تمام “چیزهای خوب” در زندگی اتفاق می‌افتد. نگرانی‌های دیروز برای همیشه از بین رفته‌اند و فهرست کارهای فردا می‌توانند کمی صبر کنند. زندگی را به این شکل بگذرانید، زمانی که کسی لحظه‌ی حال را از دست بدهد، تمام زندگی خود را از دست داده‌است.

خوب چگونه باید در زمان حال زندگی کنیم؟

اگر احساس می‌کنید زیر بار استرس هستید، بلافاصله افکارتان را کنار بگذارید و چشم‌بندتان را بردارید. (چشم‌بند شبیه به آن‌چه که روی چشم‌های اسب می‌گذارند، تا نتواند اطراف را ببیند). اطراف‌تان را نگاه کنید. منظورم این است که واقعا اطراف را نگاه کنید. به همه چیز با دقت بنگرید. واقعا تمرکز کنید. از تمام حواس خود استفاده کنید! برای مثال، اگر با فرزندان‌تان هستید، آنها را نگاه کنید. لبخند بزنید و آنها را در آغوش بگیرید. زیبایی واقعی آنها را ببینید و از آنها به خاطر این‌که بخشی از زندگی شما هستند، قدردانی کنید. به این ترتیب کم‌کم احساس می‌کنید استرس‌تان فروکش می‌کند و صلح و آرامش وجودتان را فرا می‌گیرد.

برای این‌که در زمان حال زندگی کنید، از تمام حواس‌تان استفاده کنید تا خودتان را به لحظه بازگردانید. وقت بگذارید و به خاطر تمام زیبایی‌هایی که درحال‌حاضر در اطراف شما وجود دارد، قدردان و سپاسگزار باشید. برای دیدن زیبایی‌ها باید زمان حال را دریابید!

۵) چه چیزی واقعا شما را شاد می‌کند؟

چه چیزی واقعا برای شما اهمیت دارد؟ احساس می‌کنید هدف واقعی شما در زندگی چیست؟ اگر کسی از شما این سوال را پرسید، چه پاسخی به او خواهید داد؟

چرا این‌قدر اهمیت دارد که در مورد هدف زندگی‌تان مطمئن و آگاه باشید؟ دانستن هدف‌تان، به شما یک حس واقعی می‌دهد در مورد این‌که قرار است چه تغییری در جهان ایجاد کنید. آگاهی از هدف، به زندگی‌تان جهت می‌دهد و سبب می‌شود که تصمیماتی روشن و ساده در مورد جهت حرکت‌تان بگیرید. به این ترتیب به مقصود خود نائل خواهید شد!

زندگی شما بدون هدف، می‌تواند شبیه به تکه چوب شناوری باشد که همیشه دستخوش تغییراتی است که امواج آب برای‌اش ایجاد می‌کنند و در نهایت بدون اراده‌ی خود به ساحلی می‌رسید که ابدا قصد‌اش را نداشته‌اید.

هنگامی که زندگی خود را بر اساس هدف‌تان سپری می‌کنید، همه چیز سازگار با خود واقعی‌تان خواهد بود و هماهنگ با آن‌چه که واقعا در تمام جنبه‌های زندگی‌تان – بدن، ذهن و روح است – هستید، زندگی خواهید کرد. این زمان را برای تمرکز بر آن‌چه واقعا برای شما اهمیت دارد، اختصاص بدهید. احساسات واقعی که در قلب‌تان وجود دارد را حس کنید و آنها را بنویسید.

مطلب مرتبط: ۱۰ گام برای اجتناب از طلاق

۶) انرژی‌های شما در موردتان چه می‌گویند؟

آیا شما با قانون جاذبه آشنا هستید؟ شاید این جملات را شنیده باشید: “در مورد هر چه که فکر کنید، آن را به‌دست می‌آورید” یا “هرچه توجه بیش‌تری را معطوف چیزی کنید، آن چیز هم بیش‌تر جذب شما خواهد شد.” همان‌طور که گفته شد، هنگام که دوران پس از طلاق را سپری می‌کنید، احساسات شما می‌توانند شبیه به همان حس و حالی باشند که با سوار شدن بر یک ترن هوایی بسیار بزرگ دارید. از این زمان برای ارتباط دوباره با آگاهی درونی و کیستی‌تان استفاده کنید. یاد بگیرید که گاه خاموش باشید و احساسات‌تان را درک کنید.

برای شروع، خودتان را تحت نظر داشته باشید و ببنید احساسات شما از جنس انرژی پایین (منفی) هستند یا انرژی بالا (مثبت).

چند نمونه از انرژی‌های کم که شما را گیج و حیران نگه می‌دارند، عبارتند از استرس، ترس، خشم و احساس فقدان چیزی (کمبود وقت و پول). نمونه‌هایی از انرژی بالا که زندگی شما را رو به جلو حرکت می‌دهند، عبارتند از شادی، فراوانی، خوشی، عشق و محبت.

اگر احساس می‌کنید که انرژی‌تان کم است، چگونه می‌توانید به خودتان کمک کنید تا انرژی بیش‌تری در خودتان احساس کنید؟

یکی از راه‌های کنار آمدن با طلاق ، این است که نسبت به چیزهایی که درحال‌حاضر در زندگی‌تان خوب و بر وفق مراد هستند، سپاسگزار باشید. با تمرکز بر نکات مثبت، بلافاصله احساس خواهید کرد که انرژی‌تان نیز بیش‌تر شده‌است.

۷) برای کنار آمدن با طلاق با خودتان صادق باشید

در طول طلاق و حتی پس از آن، ما اغلب پر از شک و تردید هستیم. از خودمان سوال می‌کنیم که راه درست کدام است، چه کاری باید انجام دهم یا این‌که واقعا چه احساسی دارم. آیا باید ادامه بدهم یا نه؟

تصمیم‌گیری دشوار به نظر می‌رسد. به ندای قلب‌تان گوش کنید. چه چیزی به نظرتان درست است؟ چه چیزی درست نیست؟ اگر احساس می‌کنید، وضعیت کنونی شما مساعد نیست، به این حس مقاومت با کمی وقفه یا انتظار کمی احترام بگذارید. گاهی اوقات انتظار بهترین چیزی است که باید انجام دهید. با انتظار کشیدن ممکن است وضعیت آشکارتر شود بدون این‌که نگران چیزی باشید!

این‌که احساس می‌کنید که تصمیم‌تان درست است، معمولا به این معنی است که در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. هنگامی که به ندای قلب‌مان گوش می‌دهیم، با خودمان سازگار هستیم. هنگامی که ما با خودمان سازگار هستیم، یاد می‌گیریم که راحت‌تر نه بگوییم.

مطلب مرتبط: ۵۳ حقیقت جالب در مورد طلاق

آیا تا به حال چنین چیزی برای شما اتفاق افتاده‌است؟ از شما خواسته می‌شود که در یک جلسه حضور داشته باشید یا برای کاری داوطلب شوید و شما با وجود این‌که می‌دانید برنامه‌ی زمانی کارهای‌تان حسابی دشوار می‌شود یا در واقع اصلا نمی‌خواهید دراین جلسه شرکت کنید، می‌گویید “بله”؟

چگونه می‌توان جلوی رخ دادن چنین اتفاقی را گرفت؟ دفعه بعد که شما در این وضعیت گرفتار شدید و آماده هستید که پاسخ بله را بدهید… دست نگه دارید! یک نفس عمیق بکشید یا حتی یک گام به عقب بروید (این کار مانع از بله گفتن می‌شود). اندکی مکث کنید! به طرف بگویید که ممنون هستید از این‌که به فکر شما بوده، اما باید تقویم را چک کنید و بعد به آنها خبر بدهید. هنگامی که برای فکر کردن در مورد این موضوع وقت دارید، روی احساسات‌تان تمرکز کنید. آیا دوست دارید که در این برنامه شرکت کنید یا احساس می‌کنید که تمایلی برای شرکت در آن ندارید؟

اگر در طول یک یا دو روز هنوز هم شک دارید، این را مد نظر داشته باشید که شاید زمان این برنامه اصلا مناسب برنامه‌های شما نیست. اگر برای شرکت در آن هیجان دارید، بگویید “بله” و از آن لذت ببرید!

مطلب مرتبط: رژیم غذایی طلاق : پس از طلاق چه چیز باید بخوریم

خلاصه

طلاق کاری آسان و جذاب نیست، اما درک این‌که این زمان را هم می‌توانید سپری کنید، نخستین گام است.

دوام آوردن و رشد و شکوفایی مجدد پس از طلاق، مستلزم پشتیبانی و ابزار است. این اتفاق یک تغییر بزرگ در زندگی شماست. چرا به تنهایی آن را سپری کنید؟

آیا هیچ یک از دلایل زیر موجب می‌شود که شب را به بیداری بگذرانید یا از روال روزمره‌تان منحرف شوید؟

– آیا من همیشه احساس تنهایی خواهم کرد؟

– به نظر می‌رسد که نمی‌توانم از این شرایط خلاص شوم. احساس بهت و سرگشتگی دارم. باید اهداف جدیدی را برای زندگی‌ام تعیین کنم.

– لازم است یک شغل جدید پیدا کنم یا سر کارم برگردم، اما واقعا می‌خواهم چه کار کنم؟ من هدف‌ام را در زندگی از دست داده‌ام!

– چگونه می‌توانم با استرس و این احساس که برای همیشه به عنوان یک پدر یا مادر مجرد سراسیمه و گیج هستم، مقابله کنم؟

– ازدواج دوباره؟ چگونه می‌توانم شروع کنم؟ چگونه “عشق زندگی‌ام” را به زندگی‌ام جذب کنم؟

اگر هر یک از این نگرانی‌ها را دارید، منتظر نباشید که زندگی شما دوباره به صورت شانسی روی مسیر درست خود حرکت کند. اگر لازم است برای کنار آمدن با طلاق از افراد متخصص کمک بگیرید چرا که گاهی سپری کردن مسیر به تنهایی دشوار است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: سایکالاجی تودی

کنار آمدن با طلاق: ۷ راه که چطور با جدایی و طلاق کنار بیاییم


 

برچسب ها

بازده

متاسفیم. نظرات بسته است.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی