کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کم شنوایی: ۸ شیوه برای جلوگیری از کاهش قوه شنوایی

بسیاری از آدم‌ها در نهایت روزی متوجه خواهند شد که دکمه «بالا بردن صدا» را روی کنترل تلویزیون به طور مکررتری فشار می‌دهند یا این‌که تعداد زیادی از آدم‌های دور و اطراف‌شان باید با صدای بلندتری با آن‌ها صحبت کنند. دو علت شایع برای کم شنوایی وجود دارد:(۱) سن: در حین این‌که سن‌تان بالاتر می‌رود، سلول‌های کوچک مو در گوش داخلی شما به آرامی تجزیه می‌شوند و نمی‌توانند ارتعاشات صدا را مثل گذشته دریافت کنند.(۲) سر و صدا (نویز): شنیدن صدای بلند در طول زمان می‌تواند سلول‌های مو را در گوش شما دچار آسیب کنند.

کم شنوایی

خبر خوب این‌که شما می‌توانید کارهایی را برای جلوگیری از تحلیل رفتن قوه شنوایی ناشی از نویز انجام دهید و از تحلیل شنوایی مرتبط با سن جلوگیری کنید. در این نوشتار با  راهکارهایی آشنا خواهیم شد که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانیم تا جایی که امکان دارد گوش‌های‌مان را تیز نگه داریم و از مشکلات کم شنوایی فرار کنیم.

پیشگیری از کم شنوایی

۱. جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نویز

چه صدایی صدای بیش از اندازه بلند محسوب می‌شود؟ اگر صدای دور و برتان به حدی زیاد است که برای رساندن صدای خودتان به کسی مجبور هستید فریاد بزنید، معلوم می‌شود که در معرض صدای بیش از حد بلندی قرار دارید. صدای موتورسیکلت، اسپیکرهای کنسرت، ابزارهای قدرتی مانند اره و دریل، هدست‌ها، و غیره به اندازه کافی بلند است که تغییراتی در گوش شما ایجاد کند.

۲. برقرارکننده‌ی سکوت باشید

خرید وسایل و دستگاه‌هایی که نرخ نویز پایین‌تری دارند را در نظر بگیرید. و اگر در سینما، رستوران یا هر مکان دیگری که اغلب اوقات به آن‌ها می‌روید، صدا بیش از اندازه بلند است، از مدیر بخواهید که آن را کمی پایین بیاورد.

۳. صداهای بلند را در زندگی‌تان محدود کنید

گاهی اوقات شما نمی‌توانید از صدای آژیر آمبولانس یا ساخت و ساز گوشه‌ی خیابان دوری کنید. اما بهترین کار این است که مقدار زمانی را که در نزدیکی این صداها قرار دارید، محدود کنید. تحلیل رفتن قوه‌ی شنوایی در اثر نویز و سر و صدا نتیجه‌ی صدای بلند و همچنین مدت زمانی است که آن‌ها را می‌شنوید.

۴. از محافظ در داخل گوش‌های‌تان استفاده کنید

اگر می‌دانید که قرار است بیش از چند دقیقه در معرض صدای خیلی بلند باشید، می‌توانید حفاظت از گوش‌تان را در نظر بگیرید:

* گوش‌گیر: این محصول که معمولا از فوم یا پلاستیک ساخته شده، در کانال گوش شما قرار می‌گیرد و می‌تواند نویز را از ۱۵ تا ۳۰ دسیبل کاهش دهد. شما می‌توانید آنها را به راحتی خریداری کنید یا سفارش بدهید تا مناسب گوش خودتان ساخته شوند. برخی از گوش‌گیرها سطح سر و صدا را در تمام فرکانس‌ها به طور مساوی پایین می‌آورند. آن‌ها برای کسانی که می‌خواهند صدا پایین بیاید اما به طور کامل قطع نشود، مانند نوازندگان مفید هستند.

* محافظ گوش: این وسیله به طور کامل روی گوش شما قرار می‌گیرد و صداها را از ۱۵ تا ۳۰ دسیبل کاهش می‌دهد. آن‌ها باید سفت و محکم روی هر دو گوش قرار بگیرند تا به درستی صدا را بلاک کنند.

شما همچنین می‌توانید گوش‌گیر و محافظ گوش را با هم استفاده کنید تا حجم صدای دور و برتان کم‌تر شود.

۵. سیگار نکشید

تحقیقات نشان می‌دهند که توتون و تنباکو می‌توانند احتمال تحیل رفتن قوه‌ی شنوایی را افزایش دهند. بنابراین اگر سیگار می‌کشید، این هم دلیل دیگری برای ترک سیگار است. اگر سیگاری نیستید، از قرار گرفتن در معرض دود سیگار افراد سیگاری پرهیز کنید.

۶. جرم گوش را به درستی تمیز کنید

تشکیل جرم در گوش شما می‌تواند صدا را خفه کند. اما برای تمیز کردن گوش‌ها از گوش پاک‌کن استفاده نکنید. آن‌ها می‌توانند جرم را عمیق‌تر داخل گوش فرو ببرند. در عوض، از کیت شستشوی گوش در خانه استفاده کنید تا جرم نرم شده و راحت از گوش خارج شود. اگر جرم در گوش‌تان فشرده شود، ممکن است لازم باشد برای تمیز کردن آن به پزشک مراجعه کنید.

۷. برخی از‌ داروها برای قوه‌ی شنوایی خطر دارند

حدود ۲۰۰ دارو هستند که ممکن است به قوه‌ی‌‌شنوایی آسیب برسانند، از جمله برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای مبارزه با سرطان. حتی دوزهای بالای آسپرین می‌تواند به گوش شما آسیب برساند. اگر یک سری داروی تجویزی را مصرف می‌کنید، با پزشک‌تان مشورت کنید تا خیال‌تان راحت شود که ‌آن‌ها تاثیری نخواهند داشت. در صورتی که مجبور هستید دارویی مصرف کنید که ممکن است به گوش شما آسیب برساند، مطمئن شوید که پزشک قبل و در طی درمان شنوایی و تعادل شما را بررسی می‌کند.

۸. شنوایی‌تان را تست کنید

در صورتی که موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، حتما از یک پزشک برای تست قوه‌ی شنوایی‌تان وقت بگیرید:

– بستگان نزدیک‌تان دچار مشکل تحلیل رفتن شنوایی هستند

– در شنیدن مکالمات مشکل دارید

– به طور منظم در معرض صدای خیلی بلند قرار دارید

– اغلب صدای زنگ در گوش‌تان می‌شنوید

در صورتی که قوه‌ی شنوایی‌تان تحلیل رفته‌است، مي‌توانيد با جلوگيري از سر و صدا و نویز، از بروز آسيب بيش‌تر جلوگيري کنيد. اگر مشکل شما شدید بود، به استفاده از ابزارهای کمک شنوایی یا سایر درمان‌ها فکر کنید. اگر تغییری ناگهانی را تجربه کردید که در اثر آن چیزی می‌شنوید که نمی‌توانید توضیح دهید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه‌ای از وجود اختلالات جدی دیگر باشد.

۹. هنگام گوش دادن به موسیقی مراقب باشید

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از طریق گوشی و هدفون یکی از بزرگ‌ترین خطرات را برای قوه شنوایی شما دارد.

برای جلوگیری از کم شنوایی :

– از گوشی یا هدفون از بین‌ برنده‌ی صدا استفاده کنید – فقط حجم صدا را برای پوشش سر و صدای بیرون بالا نبرید

– حجم صدا را به اندازه‌ای بالا ببرید تا بتوانید آهنگ را به راحتی بشنوید، نه بالاتر

– به موسیقی با صدای بالاتر از ۶۰٪ از حداکثر صدا گوش ندهید – برخی از دستگاه‌ها دارای تنظیماتی هستند که می‌توانید برای محدود کردن صدا به طور خودکار استفاده کنید

– از یک هدفون یا هدست به مدت بیش از یک ساعت پشت سر هم استفاده نکنید – بعد از گذشت یک ساعت دست کم پانزده دقیقه هدست را کنار بگذارید

حتی پایین آوردن صدا به میزان کم هم می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند در سطح خطری که قوه‌ی شنوایی شما را تهدیده می‌کند.

۱۰. از گوش‌های‌تان در برابر صدای بلند رویدادهای و فعالیت‌ها محافظت کنید

برای محافظت از قوه‌ی شنوایی‌تان در فعالیت‌ها و رویدادهای پر سر و صدا و نویز (مثلا در کلوب‌های شبانه، کنسرت‌ها و رویدادهای ورزشی):

– تا جایی که ممکن است از منابع صدای بلند (مانند بلندگوها) دور شوید

– سعی کنید هر ۱۵ دقیقه یک بار از محیط پر سر و صدا خارج شوید

– به شنوایی‌تان به مدت حدود ۱۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد استراحت بدهید

– استفاده از گوش‌گیرها را در نظر داشته باشید – می‌توانید گوش‌گیرهای قابل استفاده مجدد را خریداری کنید. آن‌ها صدای موسیقی را کاهش می‌دهند

۱۱. اقدامات احتیاطی را در محل کار انجام دهید

اگر در محل کارتان در معرض صدای بلند و نویز قرار دارید، با بخش یا مدیر منابع انسانی شرکت‌تان صحبت کنید.

کارفرمای شما مجبور است تغییراتی را برای کاهش قرار گرفتن شما در معرض صدای بلند انجام دهد، مثلا:

– در صورتی که امکان‌پذیر باشد، تجهیزات کم‌صداتر را به جای تجهیزات قبلی تهیه کنند

– اطمینان حاصل کنید که در دوره‌های طولانی در معرض سر و صدای زیاد نیستید

– از محافظ گوش یا گوش‌گیرها استفاده کنید

یادتان باشد که هر گونه محافظ گوشی که در اختیار شما گذاشته شده‌است را حتما استفاده کنید.

۱۲. ورزش و قوه‌ی شنوایی

مطالعه‌ای که روی ارتباط بین چاقی و کاهش شنوایی انجام شده نشان داد که ریسک تحلیل رفتن شنوایی در زنان فعال‌تر ۱۵ درصد کم‌تر از زنانی است که فعالیت چندانی ندارند. زنانی که در این مطالعه فعال‌تر بودند هر هفته دست کم دو ساعت پیاده‌روی می‌کردند. این مقدار کم‌تر از ۲۰ دقیقه در روز است! زنان که فقط یک ساعت یا کم‌تر در هفته پیاده‌روی داشتند کم‌تر فعال بودند و از این مزیت بهره‌ای نمی‌بردند.

ورزش نه تنها در جلوگیری از تحلیل شنوایی در آینده تاثیر مثبت دارد، بلکه همچنین به درمان برخی از مشکلات شنوایی موجود کمک می‌کند. بین کاهش شنوایی و افسردگی رابطه‌ی قدرتمندی وجود دارد، و تحقیقات نشان می‌دهند که انجام تمرینات ورزشی درمان مؤثری برای افسردگی خفیف تا متوسط ​​است اما تاثیر آن توسط بیش‌تر آدم‌ها دست کم گرفته می‌شود. ورزش باعث می‌شود که مغز شما آزادانه اندورفینِ احساس خوب را آزاد کند، هورمونی که باعث بهبود خلق و خوی شما می‌شود.

بسیار خب! این هم ۱۲ شیوه برای حفظ سلامت قوه‌ی شنوایی که در این نوشتار با آن‌ها آشنا شدیم. نکته‌ی دیگر این‌که با داشتن یک سبک زندگی سالم با انجام تمرینات ورزشی و یک رژیم غذایی متعادل، می‌توانید به جلوگیری از بروز نقص یا تحلیل رفتن قوه‌ی شنوایی کمک کنید. در بخش بعدی این مقاله با مواد غذایی مفید برای قوه‌ی شنوایی آشنا خواهیم شد.

غذاهایی که به حفظ سلامت قوه‌ی شنوایی شما کمک می‌کنند

آن‌چه که می‌خورید در نهایت می‌تواند روی کیفیت شنوایی شما تاثیر بگذارد. هنگام پخت و پز، مواد قید شده در ادامه‌ی مطلب را در ذهن داشته باشید. بعضی از غذاها می‌توانند به حفظ سطح شنوایی کمک کنند یا حتی سبب جلوگیری از تحلیل رفتن قوه‌ی شنوایی شوند.

۱. آنتی‌اکسیدان‌ها و اسید فولیک و جلوگیری از افت شنوایی

مصرف منظم آنتی‌اکسیدان‌ها، به ویژه در شکل اسید فولیک که معمولا در اسفناج، مارچوبه، لوبیا، کلم بروکلی، تخم‌مرغ، جگر و آجیل یافت می‌شود، می‌توانند خطر کاهش شنوایی را تا ۲۰ درصد کاهش دهند. آنتی‌اکسیدان‌ها تعداد پاتوژن‌های ایجادکننده‌ی بیماری را که می‌توانند بافت عصبی گوش داخلی شما را دچار آسیب کنند، کاهش می‌دهد. حرف مادرتان را گوش بدهید و سبزیجات داخل بشقاب‌تان را بخورید!

۲. جلوگیری از تحلیل قوه‌ی شنوایی و منیزیم

ثابت شده که منیزیم که معمولا در موز، سیب‌زمینی، آرتیشو و بروکلی یافت می‌شود، حفاظت بیش‌تری را در برابر افت شنوایی ناشی از سر و صدا ایجاد می‌کند. با این حال، اگر در یک کنسرت شرکت کنید خوردن تعداد زیادی موز سلامت گوش شما را حفظ نمی‌کند و مانع تحلیل رفتن شنوایی نمی‌شود!

۳. روی و جلوگیری از افت شنوایی

شما می‌توانید مقاومت گوش داخلی خود را به کاهش شنوایی مرتبط با سن با مصرف دوز سالمی از روی افزایش دهید. روی را می‌توان به طور طبیعی از طریق خوردن شکلات تلخ و صدف و برخی خوراکی‌های دیگر به دست آورد.

۴. ویتامین C و E و جلوگیری از افت شنوایی

ویتامین C و E مانند آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند پاتوژن‌های بیماری‌زا را دور از شما نگه دارند و سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کنند، و به این ترتیب در نتیجه خطر ابتلا به عفونت گوش را کاهش بدهند. این ویتامین‌ها در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود.

۵. اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D و جلوگیری از تحلیل رفتن قوه‌ی شنوایی

سطوح بالای اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D در ماهی‌هایی مانند ماهی سالمون، ماهی تن، ماهی قزل‌آلا و ساردین‌ها می‌توانند به جلوگیری از تحلیل رفتن شنوایی کمک کنند. مطالعات صورت گرفته نشان داده‌اند احتمال ابتلا به کم‌شنوائی مربوط به سن در بزرگسالانی که دو بار در هفته ماهی می‌خورند، ۴۲ درصد کم‌تر از کسانی است که ماهی نمی‌خورند.

یک مطالعه در بیمارستان بریگهام و زنان، بیش از ۶۵ هزار زن بالای ۱۸ سال را مورد بررسی قرار داد. برای زنانی که دو وعده یا بیش‌تر ماهی می‌خورند، خطر رخ دادن کم‌شنوایی ۲۰ درصد کم‌تر از زنانی بود که بسیار کم ماهی مصرف می‌کردند یا اصلا ماهی مصرف نمی‌کردند.

همچنین ثابت شده‌است که جانوران دریایی دارای پوست سخت هم خطر تحلیل رفتن شنوایی را کاهش می‌دهد، زیرا غذاهایی مانند میگو، لابسترها و صدف اسکالوپ نیز دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

تحقیقات بیش‌تری برای درک دقیق مکانیسم اسیدهای چرب امگا ۳ برای جلوگیری از تحلیل رفتن قوه‌ی شنوایی مورد نیاز است. در حال حاضر فرض بر این است که اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است جریان خون را به حلزون گوش (بخشی از گوش که برای داشتن سطح نرمال شنوایی حیاتی است) افزایش می‌دهد. اختلالات پزشکی مانند چاقی می‌تواند جریان خون را به حلزون گوش محدود کنند و منجر به افزایش خطر کم‌شنوایی شوند.

یک نکته قطعی است و آن این‌که مواد مغذی موجود در ماهی، دوست گوش شما هستند! برای دریافت دوز توصیه شده از اسیدهای چرب امگا ۳، حداقل ۲ بار در هفته ماهی سالمون یا سایر ماهی‌ها را مصرف کنید. در صورتی که تمایلی به خوردن ماهی ندارید، می‌توانید از داروخانه مکمل‌های قرص امگا ۳ را تهیه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:webmd

کم شنوایی: ۸ شیوه برای جلوگیری از کاهش قوه شنوایی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی