کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کمبود نور آفتاب از سیگار کشیدن مرگ آورتر است

کمبود نور آفتاب مرگ آورتر از اعتیاد به سیگار است

کمبود نور آفتاب می تواند از بسیاری از بیماری ها خطرناک تر باشد. نتایج عجیبِ یک پژوهش به تازگی در مجله‌ی طب داخلی منتشر شده است. این پژوهش نشان داد کمبود نور آفتاب می‌تواند به اندازه‌ی اعتیاد به مصرف سیگار خطرناک باشد. ۲۹، ۵۱۸ شرکت‌کننده‌ی زن از سال‌ ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ برای این پژوهش انتخاب شده بودند.

آفتاب

پژوهش‌گران در خلال پیگیریِ بیماری ملانوما که به مدت ۲۰ سال به صورت مطالعه‌ی هم‌گروهی در جنوب سوئد به‌عمل آمد، عوامل خطر مختلف را برای همه‌ی علل مرگ‌ومیر ارزیابی کردند (از جمله قرار گرفتن در معرض آفتاب).

“زنانی که به صورت فعال عادت داشتند زیر نور آفتاب قرار بگیرند در مقایسه با آن‌هایی که از نور آفتاب دور بودند به شکلی قابل ملاحظه‌ کم‌تر در معرض ابتلا به بیماری قلبی‌عروقی (CVD) و مرگِ ناشی از بیماری‌ّهای غیرسرطانی/غیرقلبی‌عروقی قرار گرفتند. در نتیجه‌ی این افزایشِ احتمال بقا، سهم نسبیِ مرگِ ناشی از سرطان در این زنان بیش‌تر شد… امید به زندگی در زنانی که از نور آفتاب دور بودند، در مقایسه با زنانی که بیش‌تر در معرض نور آفتاب قرار داشتند، ۶/۰ تا ۱/۲ سال کم‌تر بود.”

بر اساس این پژوهش، نور آفتاب‌ طول عمر را زیاد می‌کند، و در نتیجه‌ی این طول عمر، احتمالِ بالقوه‌ی ابتلا به سرطان نیز افزایش می‌یابد. هر قدر بیش‌تر زندگی کنید، خطر ابتلا به سرطان برای‌تان بیش‌تر می‌شود. به علاوه، باید بدون هیچ مانعی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید – یعنی بدون ضدآفتاب – که در این صورت احتمال ابتلا به سرطان پوست نیز در شما افزایش می‌یابد. بنابراین، اگر این کار احتمالِ ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، پس چه ارزشی دارد؟ بیماری قلبی‌عروقی قاتل شماره‌ی یکِ آدم‌ها در جهان است، و از لحاظ علمی ثابت شده است نور آفتاب به شکل ویژه، احتمال ابتلا به بیماری قلبی‌عروقی را کاهش می‌دهد. بنابراین، طولانی شدنِ زندگی به ابتلا به سرطان می‌ارزد‌ – سرطان یک بیماری است که به هر صورت احتمال ابتلا به آن وجود دارد.

“امید به زندگی در افراد غیرسیگاری که دور از آفتاب بودند، به اندازه‌ی افراد سیگاری بود که در معرض آفتاب قرار داشتند؛ این مسئله نشان می‌دهد دوری از نور آفتاب‌ و سیگار کشیدن، هر دو به یک اندازه‌ به عنوان عامل خطر برای مرگ به شمار می‌روند.”

غالبا همیشه هشدار داده می‌شود دوری از نور آفتاب بسیار خطرناک است. در حقیقت، بسیاری از آدم‌ها از این مسئله آگاه نیستند که ضد آفتاب‌ّهایی که با نیت “مراقبت از پوست” به کار می‌روند، بسیار مضرتر از خطر بالقوه‌ی سرطان پوست هستند. از آن‌جا که کمبود نور آفتاب به اندازه‌ی سیگار کشیدن خطرناک به حساب می‌آید – سالانه عامل مرگِ حدود ۶ میلیون نفر می‌شود – همه‌ی افراد باید کاملا از آن آگاه باشند.

با این‌که بی‌دلیل برخی افراد به نور آفتاب‌ نگاهی منفی دارند، از لحاظ علمی فواید زیادی برای آن ثابت شده است. یکی از رایج‌ترین و مشهورترین فواید نور آفتاب، واکنش اشعه‌های خورشید بر روی پوست و در نتیجه تولید ویتامین D است. سپس ویتامین D فعال تبدیل به نوعی هورمون می‌شود که به تنظیم بیان ژن کمک می‌کند، باعثِ تولید ویتامین B می‌شود، برای سلامتی ماهیچه‌ها و استخوان‌ها مفید است، و بسیار فواید دیگر نیز دارد.

دکتر جرالد پولاک، به تازگی پژوهشی جدید به‌عمل آورده است که می‌خواهد نشان ‌دهد انرژیِ خورشید ژنتیک سلولیِ دستگاه زیستیِ بدن‌مان را از طریق فرآیندهای غیر ATP وابسته تحریک می‌کند. اساسا، نور خورشید می‌تواند مولکول‌های آب را در بدن‌مان باردار کند، به شکلی که گویی میلیاردها باتریِ میکروسکوپی در بدن‌مان وجود داشته باشد.

مفهوم اصلیِ تمام این اطلاعات در زندگی‌مان بسیار مهم و تاثیرگذار است. اگرچه این مطالب فقط تلنگری بود برای این‌که تصمیم بگیریم به زندگی طبیعی برگردیم. انسان زیر نور آفتاب به تکامل رسیده است، و کاملا مشخص است بدون قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بدن‌مان دچار مشکل خواهد شد.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: هایرپرسپکتیو

//بازده//

کمبود نور آفتاب

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی