کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ راهکار که کمالگرایی مثبت و موفق داشته باشیم

آیا شما فردی کمال‌گرا هستید؟ بسیاری از افراد دارای ویژگی‌های کمال گرایان هستند و حتی به آنها افتخار می‌کنند، اما تفاوت‌های مهمی بین کمالگرایی مثبت و موفق و افراد کمالگرای افراطی و ناموفق وجود دارد. سختکوش بودن برای سلامتی و شادی شما بسیار بهتر است. اگر تمایلات کمال گرایانه دارید، یافتن راهکارهایی برای عبور از آنها و حرکت به سمت موفقیت بسیار حیاتی است. کمال گرایی می‌تواند آرامش ذهنی، لذت بردن از زندگی و عزت نفس را از شما بگیرد. اگرچه این روند ممکن است کمی زمان‌بر باشد و تمرین بخواهد، اما از بین بردن بار منفی کمال گرایی می‌تواند میزان استرسی را که به طور روزانه احساس می‌کنید تا حد زیادی کاهش دهد.

کمالگرایی مثبت و موفق

تمایزات مهم بین کمال گرایان و افراد موفق و کوشا چیست؟

قبل از اینکه بیشتر به راهکارهای ترک کمال گرایی بپردازیم، بد نیست یادآوری کنیم که اصول کمال گرایی چیست. این یادآوری می‌تواند به شما کمک کند که برای ایجاد تغییرات انگیزه داشته باشید. راهکار که کمالگرایی مثبت و موفق و کمالگرایی افراطی و منفی یک تفاوت مهم با هم دارند: در واقع نقطه تمرکزی که در هر یک از اینها دارید، متفاوت است. اگر برای عالی شدن تلاش می‌کنید، می‌توانید از دستاوردهای خود خوشحال باشید و از اشتباهات‌تان درس بگیرید.

کمال گرایی از این جهت متفاوت است که گذشت و عفو کمتری دارد. افراد کمال طلب خود را برای هر چیزی که ظاهرا ندارند، تحت فشار زیاد قرار می‌دهند و این حالت، رضایت و غرور ناشی از همه کارهایی را که به خوبی انجام می‌دهند، از آنها سلب می‌کند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که کمال گرایان با آن روبرو هستند ترس از این است که اگر دست از رسیدن به کمال بردارند، به افرادی با موفقیت کم تبدیل می‌شوند و اهداف آنها به حاشیه رانده می‌شوند. اما بگذارید خیال‌تان را راحت کنیم: کنار گذاشتن نگرش های کمال گرایانه در واقع می‌تواند به شما کمک کند تا برتری بیش‌تری داشته باشید!

کمال گرایان در واقع کمتر از کسانی که نگرش سالم‌تری دارند، به موفقیت دست می‌یابند، زیرا تمرکز آنها بر کمال انگیزه آنها را از بین می‌برد و می‌تواند باعث به تعویق انداختن کارها و سایر رفتارهای خودویرانگر شود.

با این اوصاف، در اینجا چند مرحله مهم وجود دارد که می‌توانید برای حفظ نگرش سالم‌تر انجام دهید.

مطلب مرتبط: درمان کمال گرایی: ۲۱ روش غلبه بر کمال گرایی و به تاخیر انداختن کارها

۱. هزینه و سود را تجزیه و تحلیل کنید

نگاهی دقیق به صفات کمال گرایانه خود بیندازید. ممکن است تصور کنید که به خاطر آن‌هاست که کارآمدتر هستید (اگرچه طبق تحقیقات، چنین چیزی احتمالاً درست نیست)، اما با چه هزینه‌ای؟ کمال گرایی پیامدهای منفی زیادی دارد و ممکن است در حال حاضر چندین مورد از آنها را تجربه کرده باشید. لیستی از آسیب‌هایی که کمال گرایی به شما (و اطرافیانتان) وارد می‌کند، تهیه کنید و انگیزه شما برای از بین بردن این گرایش‌ها بیشتر خواهد شد.

۲. از گرایش‌های خود آگاه شوید

ممکن است متوجه نشوید که کمال گرایی تا چه حد گسترده می‌تواند باشد. با آگاهی بیشتر نسبت به الگوهای‌تان، شرایط بهتری برای تغییر آنها دارید. اگر برای‌تان مقدور است، ایده بدی نیست که فکرهای کمال گرایانه خود را زمانی که به ذهن‌تان می‌رسند، ثبت کنید. اگر نوشتن افکار برای شما غیرعادی است، ایده خوبی است که هر شب روزتان را مرور کنید و زمان هایی را که احساس کرده‌اید شکست خورده‌اید یا به اندازه کافی خوب عمل نکرده‌اید را به یاد بیاورید و آنچه را فکر می‌کنید بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا در آینده با افکار کمال گرایانه بیشتر آشنا شوید. (حتی می‌توانید درباره احساسات خود در مورد این افکار ژورنالی کنید، اما اگر وقت ندارید این کار را انجام دهید احساس نکنید که “شکست خورده‌اید!”)

۳. روی مثبت تمرکز کنید

اگر با کمال گرایی دست و پنجه نرم می‌کنید، احتمالاً مهارت تشخیص اشتباهات را حتی در بهترین کارهای دیگران و خودتان نیز بهبود بخشیده‌اید. حتی ممکن است به طور طبیعی به دنبال آن باشید، و بیش از همه موارد دیگر به آن توجه کنید. هرچند ترک این عادت ممکن است دشوار باشد، اما شما می‌توانید با تلاش آگاهانه برای مشاهده همه چیزهایی که در مورد خودتان و دیگران خوب است، تمایل خود را برای مشاهده چیزهای ناخوشایند کاهش دهید. به عنوان مثال، اگر متوجه چیزی در خودتان هستید که دوست ندارید، به دنبال پنج ویژگی دیگری باشید که دوست دارید. این کار باعث می‌شود تا تمرکز شما متعادل شود و یک عادت جدید مثبت به دست بیاورید.

۴. گفتگوی ذهنی‌تان را تغییر دهید

کسانی که با کمال گرایی دست و پنجه نرم می‌کنند تمایل دارند صدایی انتقادی در ذهن‌شان داشته باشند که به آن‌ها می‌گوید کار آنها به اندازه کافی خوب نیست، آنها به اندازه کافی تلاش نمی‌کنند و به اندازه کافی شایسته نیستند. اگر می‌خواهید بر کمال گرایی غلبه کنید، باید روی تغییر این صدای درونی کار کنید! گفتگوی منفی با خودتان می‌تواند رفتارهای ناسالم را تداوم بخشد و عزت نفس‌تان را از بین ببرد؛ با تغییر دادن گفتگوی درونی‌تان، می‌توانید به دنبال لذت بیشتر از زندگی و افزایش قدردانی از خود و کارتان باشید.

۵. قدم‌های کودک را بردارید

کمال گراها تمایل دارند اهداف تعالی بی دلیل و بدون منحنی یادگیری برای خودشان تعیین کنند. این اهداف غیر واقعی هستند و با زیاده‌خواهی و ایجاد فرصت کمی برای خطا مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. در عوض، می‌توانید با تغییر دادن اهداف‌تان، استرس را تا حد بسیاری زیادی کاهش دهید. شما مجبور نیستید نتیجه نهایی را فدا کنید، اما اگر اهداف کوچک و منطقی برای خودتان تعیین کنید و هنگام رسیدن به آنها به خودتان پاداش دهید، اشتباهات‌تان را نیز به احتمال زیاد خواهید بخشید. به عنوان مثال، ممکن است تصمیم بگیرید با 5 بار تمرین در هفته اندام زیباتری به دست بیاورید. متأسفانه، اگر عادت به انجام تمرینات ورزشی به طور منظم ندارید، ممکن است از چنین تغییر سریعی کاملاً آزار ببینید و شاید منصرف شوید. اما اگر هدف را طوری تعیین کنید که هفته اول یک یا دو بار ورزش کنید و به طور دوره‌ای یک روز به تمرینات‌تان اضافه کنید تا زمانی که به هدف خود برسید، به احتمال زیاد به آنچه تمایل دارید، خواهید رسید و از موفقیت‌های زیادی در این راه برخوردار خواهید شد.

۶. از روند کار لذت ببرید

شما ممکن است عادت داشته باشید که روی نتایج تمرکز کنید و اگر نتایج‌تان در حد عالی نباشند، مدام خود را سرزنش می‌کنید. پیشنهاد قبلی (تعیین گام‌های کوچک) می‌تواند به شما کمک کند یک روند لذت‌بخش از تلاش‌تان ایجاد کنید. همچنین می‌توانید با نوشتن درباره احساسات‌تان در مسیر رسیدن به هدف، از روند کار لذت ببرید. اگر باز هم احساس کردید که به کمال نرسیده‌اید، می‌توانید گذشته را مرور کنید و هر آنچه را که در طول مسیر تغییر داده یا به دست آورده‌اید، ارزیابی و قدردانی کنید.

یک راه مهم برای کنار گذاشتن کمال گرایی این است که بیشتر از اینکه فقط به خود هدف بپردازید، تمرکزتان را روی روند رسیدن به یک هدف قرار بدهید.

۷. یاد بگیرید که چگونه انتقاد را مدیریت کنید

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که انتقاد را به عنوان حمله می‌بینید یا واکنش دفاعی نشان می‌دهید، تغییر نگرش می‌تواند کمک کند. انتقاد سازنده می‌تواند سرنخ‌های مهمی در مورد چگونگی بهبود عملکردتان به شما ارائه دهد، و عملکردهای شما را در هر میزان و کیفیتی که هستند به قدم‌هایی مفیدی که منجر به برتری می‌شوند، تبدیل کند. اگر انتقادی که از شما شده شدید یا تند است، خوب است به دیگران (و خودتان) یادآوری کنید که اشتباهات یک روش عالی برای یادگیری هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۷ راهکار که کمالگرایی مثبت و موفق داشته باشیم


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی