کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته درباره مشکلات، کلیشه ها و چالش های زنان خانه دار

خانه داری به معنای ماندن در خانه است. زنان خانه دار کسانی هستند که در خانه می‌مانند و به امور خانه و بچه‌ها مشغول می‌شوند و در مقابل همسرشان بیرون از خانه برای تامین نیازهای مالی خانواده کار و تلاش می‌کند.

مشکلات، کلیشه ها و چالش های زنان خانه دار

این اصطلاح در دهه‌ی ۱۹۹۰ و زمانی شروع شد که هر روز زنان بیش‌تری مشغول کار بیرون از خانه می‌شدند. در ایالات متحده، تقریبا ۱۸ درصد از والدین در خانه می‌مانند. این رقم شامل پدران هم می‌شود. هفت درصد از پدران خارج از خانه کار نمی‌کنند، رقمی که از ۴ درصد در سال ۱۹۸۹ و عمدتا به دلیل رکود اقتصادی که در اواخر ۲۰۰۰ رخ داد، افزایش یافته‌است.

و به علت رکود اقتصادی، زنان خانه دار مدرن ممکن است یک شغل نیمه وقت، انعطاف‌پذیر یا کار از خانه را انتخاب کرده باشند در عین حال که به بچه‌ها و امور خانه و خانواده نیز رسیدگی می‌کنند.

با این حال، عنوان یا لقب زن خانه‌دار می‌تواند انتظارات زیادی در مورد نقش‌ها، مسئولیت‌ها و انتظارات ایجاد کند. بسیاری از کسانی که خانه‌دار  نیستند ممكن است درک و نظرات اشتباهی در مورد معنای ماندن در خانه و خانه‌دار بودن داشته باشند.

۱. نقش زنان خانه دار دقیقا چیست؟

از قدیم‌الایام، نقش و مسئولیت‌های زنان خانه دار عبارت بوده‌اند از:

– مراقبت از کودکان یا خانواده

این مسئولیت ممکن است شامل آوردن بچه‌ها از مدرسه، فعالیت‌های پس از مدرسه و ورزش‌های آخر هفته باشد. یک زن خانه‌دار می‌تواند قرارهای پزشکی و دیگر برنامه‌ها را برای خانواده تنظیم و هماهنگ کند.

– کارهای خانه

پخت و پز غذا، تمیز کردن، لباس شستن، نگهداری خانه و خرید مواد غذایی به طور معمول به عنوان کارهای مربوط به زنان خانه‌دار محسوب می‌شود.

– کار در خانه یا دورکاری

در شرایط اقتصادی امروز، والدینی که در خانه می‌مانند، می‌توانند برای داشتن درآمد اضافی و در عین حال مراقبت از کودکان در خانه کنند.

– امور مالی

حتی اگر زنان خانه دار نان‌آور اصلی خانواده نباشند، ممکن است منابع مالی خانواده را مدیریت کنند. برای مثال، آن‌ها ممکن است بودجه‌ی مربوط به غذا و هزینه‌های دیگر را مشخص کنند.

اما این امکان هم وجود دارد که گاهی همین مسئولیت‌ها روی دوش مرد خانواده بیفتد یا برخی تغییرات در زمان‌بندی کارها صورت بگیرد.

به عنوان مثال، ممکن است یک روز خرید مواد غذایی برای‌تان دشوار باشد زیرا باید دنبال بچه‌ها بروید و فروشگاه در مسیرتان نیست اما در مسیر همسرتان از محل کار به خانه فروشگاهی برای انجام خرید وجود دارد. یا مثلا برنامه‌ی یک روز کاری را با یک روز آخر هفته برای تمیز کردن و نظافت خانه عوض کنید.

تعریف وظایف لزوما حای اصول و قوانین مشخص و غیر قابل تغییر نیست. “پختن وعده‌های غذایی” ممکن است برای یکی از زوجین به معنای آماده کردن یک شام متفاوت در هر شب باشد در حالی که برای دیگری خیلی ساده به معنای شام آماده روی میز است.

بهترین حالت این است که فرض کنیم هر یک از شما درمورد معنای مسئولیت‌ها توافق نظر دارید، مگر این‌که در مورد هر چیز به طور جداگانه صحبت کرده باشید. در صورتی که می‌خواهید در مورد چالش‌هایی که ممکن است بین شما به عنوان یک زن خانه‌دار و همسرتان رخ بدهد، بیش‌تر بدانید. به خواندن این مطلب ادامه بدهید.

۲. هیچ قانون مشخصی برای زنان خانه دار وجود ندارد

به لطف اینترنت و افزایش “وبلاگ‌های مادرانه”، واقعیت یک زن خانه‌دار بودن تغییر یافته‌است. بسیاری از خانواده‌ها سعی دارند با به اشتراک گذاشتن داستان‌های خود و نشان دادن مشکلاتی که رسیدگی به خانه و خانواده می‌تواند داشته باشد با کلیشه‌ها و انتظارات مبارزه کنند.

و در حالی که تعداد پدرانی که در خانه می‌مانند بسیار بیش‌تر از قبل است و همین می‌تواند این کلیشه‌ی جنسیتی را که “زنان به آشپزخانه تعلق دارند” به چالش بکشد، باز هم باورهایی که در مورد خانه‌دار بودن و ماندن در خانه در جامعه وجود دارد، به خصوص در مورد زنان آزاردهنده است.

۳. برخی از عبارات و کلیشه‌های نادرست در مورد زنان خانه دار

* “باید خیلی لذت‌بخش باشد که زمان زیادی را بدون انجام کاری سپری می‌کنید.” این حرف وقت و تلاشی را که زنان برای خانه و خانواده اختصاص می‌دهند بی‌ارزش می‌کند و این پیام را انتقال می‌دهد که برای پی بردن به ارزش کارها باید شاهد آن باشید.

* “اما کار خانه که واقعا کار نیست! تو که از این راه پول درنمی‌آوری! ” این جملات به این معنا هستند که یکی از زوجین ارزش بیش‌تری در مقایسه با دیگری دارد و همچنین این پیام را القاء می‌کند که پول معیاری برای ارزشگذاری است.

* “کلی وقت داشتی که خودت این کار را انجام بدهی، پس چرا انجام ندادی؟” جملاتی مانند این، خواه در مورد پختن غذای خانگی و تعمیرات جزئی باشند و خواه در مورد هر کار خانگی دیگری، این تصور را ایجاد می‌کنند که می‌توان بر والدین به این دلیل که در خانه هستند، برای انجام هر کاری فشار وارد کرد.

بسیاری از کلیشه‌ها در مورد والدینی که در خانه می‌مانند، میراثی از نسل گذشته هستند. هرچند شرایط در دنیای امروز بسیار متفاوت است.

برای مثال، درآمد ما امروزه دوام چندانی ندارد، مردها ممکن است مجبور باشند ساعات بیش‌تری را کار کنند، ترافیک بدتر شده‌است و زنانی که در خانه می‌مانند چندان مورد حمایت نیستند.

یک طرح یا برنامه‌ی کلی برای زنانی که در خانه می‌مانند وجود ندارد. بسته به جایی که زندگی می‌کنید، شوهرتان چه‌قدر درآمد دارد و چند فرزند دارید (و سن فرزندان‌تان)، هر روز می‌تواند شکل متفاوتی داشته باشد!

اگر هنوز در مورد ماندن در خانه تصمیم نگرفته‌اید، بد نیست نگاهی داشته باشید به نقش‌ها و انتظارات بالقوه‌ای که با ماندن در خانه در مورد شما ایجاد می‌شود.

۴. چالش‌های زنان خانه دار

مانند هر شغل دیگری، خانه‌دار بودن هم دشواری‌ها و سختی‌هایی دارد که باید از پس آن‌ها بربیایید. این‌که کارتان چه‌طور پیش برود بستگی به رابطه‌ی شما با همسرتان دارد.

در این‌جا برخی از شایع‌ترین چالش‌‌های خانه‌داری را می‌بینید که بهتر است در موردشان با همسرتان صحبت کنید:

چالش‌هاراه‌حل
نداشتن حقوق و مزایااز پیش برنامه‌ریزی کنید. اتکاءِ صرف بر یک منبع درآمد می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. می‌توانید تحقیق کنید و ببینید که ترک شغل و خانه‌دار شدن چه اثراتی روی جوانب مالی زندگی‌تان دارد.
تغییر در انتظارات شریک زندگیزمانی که در خانه می‌مانید، انتظارات شریک زندگی‌تان ممکن است تغییر کند. بهتر است در حین پیش‌روی در این سبک جدید زندگی، با همسرتان گفتگو و تبادل نظر داشته باشید.
چندوظیفگی یا مهارت‌های سازماندهیاگر سابقا بر اساس برنامه‌ی کاری‌تان روزها را برنامه‌ریزی می‌کردید، ممکن است به فکر ایجاد برنامه‌ی زمانی دیگری باشید. داشتن یک دفتر برنامه‌ریزی یکی از بهترین‌ شیوه‌ها برای زمان‌بندی کارها و وظایف است.
جدایی و تنهاییحاضر شدن در رویدادهای اجتماعی محلی، پیوستن به انجمن‌های آنلاین، و حضور در جامعه در روزهای آخر هفته که همسرتان می‌تواند از بچه‌ها مراقبت کند، می‌تواند کمک‌کننده باشد.
پیدا کردن زمانی برای خویشتنهرگز به دلیل نداشتن زمانی برای خودتان احساس گناه نکنید. مراقبت از خویشتن برای کسانی که در خانه می‌مانند اهمیت زیادی دارند تا بتوانند طراوت و انرژی خود را حفظ کنند.

۵. ارزشمندی وقت زنان خانه دار

فقط به این دلیل که در خانه می‌مانید به این معنا نیست که وقت شما ارزش ندارد. شاید بحث‌ها و گفتگوهایی شنیده باشید در مورد این‌که ماندن در خانه سبب می‌شود که در برخی هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید یا زمان بیش‌تری برای نزدیک شدن به فرزندان‌تان داشته باشید.

هرچند باید بدانید که زمان شما هم ارزشمند است، به خصوص اگر کارهایی را انجام بدهید که در صورت انجام توسط شخص دیگری باید بابت‌شان پول پرداخت کنید. کاری که شما به عنوان یک زن خانه‌دار انجام می‌دهید ارزش زیادی دارد.

ماندن در خانه و مراقبت از بچه‌ها ارزشمند است و باید توسط هر دو طرف به یک اندازه مورد تقدیر قرار بگیرد. محققان در نروژ پی برده‌اند که بچه‌های بزرگ‌تر که حداقل یکی از والدین‌شان در خانه با آن‌ها می‌ماند، نمرات و معدل بالاتری دارند در مقایسه با کودکانی که هم پدر و هم مادرشان شاغل هستند.

هرچند والدین هم باید واقع‌گرا باشند اگر ماندن در خانه واقعا به معنای داشتن لحظاتی خوش و پرارزش در کنار فرزندان‌شان است. اگر زنان در خانه بمانند، یک کار نیمه‌وقت هم انجام بدهند و در عین حال همه‌ی کارهای خانه و بچه‌ها را نیز به انجام برسانند، استرس ممکن است کیفیت زمانی را که با فرزندان سپری می‌کنند، کاهش بدهد.

همچنین می‌توانید به صورت یک دوره‌ی آزمایشی مدتی را در خانه بمانید. مثلا ممکن است مرخصی بارداری و زایمان داشته باشید و اوضاع را بررسی کنید. البته بهتر است در این دوران رابطه‌تان را با همکاران و محل کار حفظ کنید تا در صورتی که با همسرتان تصمیم گرفتید که بهتر است پس از پایان مرخصی به سر کار برگردید، مشکلی پیش نیاید.

۶. اثرات بلند مدت ماندن در خانه

این‌که تصمیم بگیرید در خانه و کنار بچه‌ها بمانید، تصمیم بسیار بزرگی است. ممکن است در ابتدا فکر کنید که این کار سختی‌های زیادی دارد یا برای شما تغییر ساده‌ای به نظر برسد. به هر روی صحبت کردن با شریک زندگی‌تان در مورد مسائل مالی و انتظارات اهمیت بسیار زیادی دارد.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که زنان خانه‌دار ممکن است به آن دچار شوند افسردگی است.

مطابق با تجزیه و تحلیل بیش از ۶۰ هزار زن در سال ۲۰۱۲، احتمال رخ دادن افسردگی در مادران خانه‌دار بیش‌تر است، صرف نظر از سطح درآمد خانواده. مادرانی که شاغل نیستند نگرانی، استرس، اندوه و خشم بیش‌تری را در مقایسه با سایر زنان تجربه می‌کنند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت نشان داد که باورهای افراطی در مورد مادران (این‌که مادر مسئولیت اصلی پرورش بچه‌ها را بر عهده دارد) می‌تواند به پیامدهای روانی منفی منجر شود.

اگر تصمیم بگیرید که در خانه بمانید، بهتر است که جمعی از زنان خانه‌دار را که بچه‌های هم سن و سال بچه‌های شما دارند، پیدا کنید. شما همچین می‌توانید در رویدادهای محلی شرکت کنید.

با همسرتان مشورت کنید، شاید با اعمال یک سری تغییر در سبک زندگی به کمک همسرتان، بتوانید راه‌هایی برای شاد ماندن و لذت بردن پیدا کنید. این‌که شما در خانه می‌مانید به این معنی نیست که بودن در کنار بچه‌های‌تان باید تنها راه لذت بردن شما باشد.

مراقبت از خودتان نیز باید یک اولویت باشد. اگر گاهی لازم است تنها باشید، با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید بخشی از هفته را مراقب بچه‌ها باشد تا شما بتوانید به کارهایی مثل ورزش کردن یا سپری کردن زمان در کنار دوست‌تان بپردازید.

در صورتی که احساس کردید علائم افسردگی در شما وجود دارد، حتما موضوع را با همسرتان در میان بگذارید و به مشاور مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: هلث لاین

۶ نکته درباره مشکلات، کلیشه ها و چالش های زنان خانه دار


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی