کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷ از طرف نمایندگان مجلس رد شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه ۸ بهمن با کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷ مخالفت کردند. جلسه علنی مجلس با ریاست علی لاریجانی و حضور ۲۱۶ نفر از نمایندگان تشکیل شد و به بررسی کلیات بودجه سال ۱۳۹۷ پرداخت.

کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷ از طرف نمایندگان مجلس رد شد

نمایندگان پس از شنیدن سخنان نمایندگان موافق و مخالف بودجه، اظهارات نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره کلیات بودجه رأی دادند و در نهایت آن را با ۱۲۰ رأی مخالف، ۸۳ رأی موافق و ۹ رأی ممتنع رد کردند.

یوسف‌نژاد با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق برای عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفته است: قرار بود دولت درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را به اشتغال اختصاص دهد ولی ما به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی صلاح دیدیم که این رقم افزایش پیدا نکند. ولی رقم دیگری را برای دولت تعیین کردیم که از طریق آن ۶۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال در نظر گرفته شد.
لایحه بودجه از نظر درآمدی افزایش نداشته و این هم یکی از ویژگی های بودجه ۹۷ عنوان شده است. همچنین قابل رصد بودن دستگاه های اجرایی و توجه به اختیارات استان‌ها از دیگر مواردی است که در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

ضرورت ایجاد اشتغال از طریق توسعه اقتصادی

بهروز بنیادی، نماینده مردم کاشمر در مجلس، از نبود برنامه‌ای روشن برای ایجاد اشتغال در بودجه ۹۷ انتقاد کرد و گفت: «شعار اصلی انتخابات، مسائل اقتصادی و معیشتی بود. قرار بود هر سال یک میلیون شغل با رشد اقتصادی هشت درصدی ایجاد شود ولی بنا بر آمار ۱۳ درصد جمعیت سن کار ایران فاقد شغل هستند. با وجود جمعیت ۱۵ میلیونی حاشیه‌نشین این مشکل بیشتر رخ می‌نماید.»

این نماینده مجلس همچنین گفت: «انتظار می‌رفت که بودجه ۹۷ علاوه بر تعقیب جهش اقتصادی کشور طرحی برای حضور در اقتصاد جهانی داشته باشد.»

موضوع دیگر حذف یارانه است که “ارمغان” دولت‌های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد است. اینک دولت روحانی “قطع یارانه حدود ۳۴ میلیون نفر” را در برنامه دارد.

آقای بنیادی انتقاد کرد: «طبق آمار ۴۰ درصد کشور زیر خط فقر نسبی و ۳۲ درصد زیر خط فقر مطلق هستند که این آمار در مناطق روستایی به ۶۰ درصد می‌رسد. دولت چگونه می‌خواهد یارانه ۳۰ میلیون نفر را قطع کند؟ که اگر این کار انجام شود کنترل آسیب‌های اجتماعی و تامین امنیت غذایی ناممکن خواهد شد.»

انتقادها به کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷

حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان در مجلس، گفت: «دو سوم ارقام بودجه از نظارت و بررسی‌های مجلس خارج است. ۱۲۰۰ هزار میلیارد رقم کلی است و حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌ها، بانک‌ها، و مراکز انتفاعی است. چند نفر از ما توانستیم به این ارقام وارد شویم؟»

این نماینده می گوید: «۴۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است و ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی است که پارسال ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است. این رقم کاهش پیدا کرده است. نسبت بودجه عمرانی به بودجه جاری یک هفتم است. چگونه می‌توانیم کشور را توسعه دهیم؟»

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، اعلام کرده که بودجه ۵۹ موسسه فرهنگی در لایحه بودجه سال آینده حذف شده و از این بابت مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است؛ منتقدان اما پاسخ می‌دهند که بسیاری از نهادهای دینی و تبلیغاتی، که نقش و کارکردی مشابه دارند، همچنان از بودجه سهم می‌برند و این البته به بهای سهم بخش‌های عمرانی و خدمات رفاهی تمام می‌شود.

مجلس شورای اسلامی در روزهای آینده به بررسی مفاد و جزئیات لایحه بودجه کل سال آینده می‌پردازد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۷ از طرف نمایندگان مجلس رد شد


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی