کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ کشور که بیشترین مهاجران در ایران را دارند

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود که دوشنبه ۲۹ خرداد منتشر کرده است به جمعیت مهاجران در ایران پرداخته است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا کشورهایی که بیشترین مهاجران در ایران را دارند بشناسید.

مهاجران در ایران

این گزارش بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ اعلام شده و نشان می‌دهد افراد با تابعیت افغانستان، عراق و پاکستان بیشترین جمعیت مهاجران ساکن ایران را تشکیل می‌دهد.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از مجموع افراد ساکن در ایران در زمان سرشماری (۱۳۹۵)، حدود یک میلیون و ۵۸۴ هزارنفر تابعیت افغانستان، ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر تابعیت کشور عراق و ۱۴ هزار و ۳۲۰ نفر تابعیت کشور پاکستان را داشته‏ اند.

بر این اساس بیش از ۹۵ درصد جمعیت مهاجران در ایران را اتباع افغانستان تشکیل می‌دهد.

تعداد مهاجران در ایران بر حسب تابعیت

  • افغانستان یک میلیون و۵۸۴ هزار نفر
  • عراق ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر
  • پاکستان ۱۴ هزار و سیصد نفر
  • ترکیه ۷۱۳ نفر
  • سایر کشورها ۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر

در سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته میزان پراکنش جمعیت مهاجر در نقاط مختلف ایران هم مشخص شده است.

استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم عمدتا بیشترین مهاجران را در خود جای داده‌اند که البته بسته به نوع تابعیت این جمعیت متفاوت است.

بیشتر جمعیت مهاجران افغان در ایران در تهران مستقر شده و تعداد آنها در پایتخت تا زمان سرشماری حدود ۵۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.

بنا بر گزارش مرکز آمار استان‌های ایلام و کردستان به ترتیب با ۱۲ و ۱۳ نفر، میزبان کمترین تعداد مهاجران افغان در ایران هستند.

جمعیت اتباع عراقی در تهران هر چند کم نیست ولی بیشتر آنها در استان قم ساکن هستند. تعداد این اتباع در استان قم نزدیک به ۸۴۰۰ نفر است.

بر اساس داده‌های آماری، اتباع پاکستانی مقیم ایران هم تمایل بیشتری به سکونت در استان قم داشته‌اند و بیش از ۶۵۰۰ نفر از آنها در این استان مذهبی زندگی می‌کنند. استان سیستان و بلوچستان پس از قم دارای بیشترین تعداد اتباع پاکستانی در ایران است.

ترکیب سنی مهاجران در ایران ارقام متفاوتی را نشان می‌دهد.

در مورد اتباع افغانستان، بیشترین جمعیت مربوط به گروههای سنی ۵ تا ۱۴ ساله است. در اتباع عراقی این سن تغییر یافته و بیشترین جمعیت آنها را در ایران را افراد ۱۰ تا ۱۹ ساله تشکیل می‌دهند.

دو طیف در اتباع پاکستانی، بیشترین جمعیت ساکنان آنها در این را تشکیل می‌دهند؛ طیف اول افراد زیر ۹ سال و بعد از آن، بزرگترین جمعیت آنها در ایران از نظر ترکیب سنی مربوط به جوانان ۲۵ تا ۲۹ ساله است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۳ کشور که بیشترین مهاجران در ایران را دارند


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی